Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Teologie - întrebări

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
248 replies to this topic

#217
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postpacopaco1967, on 26 august 2021 - 10:18, said:

Tie nu ti-am dat niciodata raport. Totusi, uneori cred ca  aluneci pe panta atacului la persoana fara sa realizezi.
Stimabile daca e asa, imi cer scuze. Eu mai fac caterinca. Nici pe ala care mi-a zis sa-i sug ciorapii nu l-am facut in vreun fel . Sunt zen, n-am nimic personal cu nimeni. Aaaa, cu idolii, am, da. Daca zic de coana mare ca a fost dusa cu pluta nu trebuie sa te simti tu atacat la persoana. Coana mare a murit, pot sa zic ce vreau de ea.

Ca si de Hitler sau Stalin.

#218
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postzexelica, on 26 august 2021 - 20:25, said:

Stimabile daca e asa, imi cer scuze. Eu mai fac caterinca. Nici pe ala care mi-a zis sa-i sug ciorapii nu l-am facut in vreun fel . Sunt zen, n-am nimic personal cu nimeni. Aaaa, cu idolii, am, da. Daca zic de coana mare ca a fost dusa cu pluta nu trebuie sa te simti tu atacat la persoana. Coana mare a murit, pot sa zic ce vreau de ea.

Ca si de Hitler sau Stalin.
"Coana mare" era o biata femeie de culoare ce a trait cu mai bine de un secol in urma, si stii bine cam ce viata avea o femeie de culoare in America acelor vremuri.
Sincer, eu cred ca ea a fost un fenomen, si niciunul din cei de pe forum nu ar putea sa o egaleze in materie de scrieri. Din ce ai spus te-ai ferit sa citesti ceva scris de ea. Eu am fost uluit de ce am citit.Una din carti "Calea catre  Cristos " e  o capodopera. Am citit si am ramas fascinat. Si astfel am ajuns sa-i citesc mai multe carti, chiar si "Tragedia veacurilor" doar ca sa inteleg ca scrierile ei sunt mult deasupra multor profesori de literatura din ziua de azi.
Uite un link cu carti in format PDF,  macar dn curiozitate sa citesti ceva scurt. In rest despre sanatatea ei mentala chiar nu sunt in masura sa dau diagnostic. Am inteles ca avea epilepsie, o boala de care nici nu se rade si nici nu ataci o persoana. M-a interesat doar scrierile ei. De activitatea misionara am citit sumar insa fara interes. Mesajul transmis  conteaza pentru mine.
Macar pentru calitatea si cantitatea scrierilor poate fi "slavita" de cel ce o citeste.  Am facut o comparatie intre scrierile regelui David si ale ei. Numai ca primul a fost rege, a avut o viata de belsug si desfatari si a ajuns sa faca nenorociri si crime, pe cand "coana mare" nu poate fi acuzata de asa ceva. Viata unei femei care trebuie sa slujeasca familiei, sa-i slujeasca sotulu, sa ingrijeasca copii si sa mai scrie si carti . . . . eu zic ca e o performanta ce nu poate fi egalata de nici o femeie din istoria lumii.

#219
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Stimabile, egal ce crezi tu despre acea femeie, daca eu zic ceva contrar, nu te jignesc PE TINE. Lucrul asta nu-l intelegeti voi.

#220
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postzexelica, on 26 august 2021 - 23:06, said:

Stimabile, egal ce crezi tu despre acea femeie, daca eu zic ceva contrar, nu te jignesc PE TINE. Lucrul asta nu-l intelegeti voi.
Tu esti in aceasi stare ca si mine cand eu vorbesc de  David . Licheaua aia a ucis la greu, a curvit la greu, a inselat, mintit, furat . . . . si tot il considera biblia ca e sfant. Pai javra asta trebuia casapit in momentul cand a pacatuit findca era rege peste iudei. Daca regele pacatuieste atunci supusii lui il vor intrece in fapte nelegiuite. Asa trebuia sa trateze Dumnezeu problema pacatului. Numai ca in biblia in care 2/3 e isnpiratie satanica ucigas, curvar si instigator la nelegiuiri e chiar dumnezeu. Si bineinteles ca istoria religiei va consemna ca dumnezeu pedepseste nelegiuirea insa n-are cine sa-l pedepseasca pe el cand comite nelegiuiri.

#221
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Legea ....cui? A ta?

#222
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,102
  • Înscris: 10.09.2008

View Postkruger, on 24 august 2021 - 09:31, said:

Cand eu iti spun ca tu nu esti crestin, zici ca sunt rau. Ia citeste 2 Ioan 1:7 ca sa vezi de unde vine duhul ala care neaga pe Hristosul venit in trup.

View Postpacopaco1967, on 25 august 2021 - 12:42, said:

"Pe acest isus, Dumnezeu l-a uns Hristos"  zice biblia.
isus nu e vreun dumnezeu intrupat. In versetul pe care l-ai amintit pentru mine e clar ca isus era in trup si nu vreun duh sau naluca. Deci isus in trup e fiul lui iosif si Maria, iar in DUH e fiul lui Dumnezeu, la fel cum tu esti trupeste din parintii tai insa in duh esti fiul lui Dumnezeu.

Într-adevăr, versetul este clar: Cristosul a venit în carne 100%. Dar spre sfârșitul secolului întâi unii creștini influențați de filozofia greacă a lui Platon, despre carne și materie ca rele în esență, au început să propage amăgirea că Cristosul a venit în duh. Astăzi acești ”creștini”, care au ieșit atunci în lume ca anticriști, sunt majoritari.

#223
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postzexelica, on 27 august 2021 - 14:16, said:

Legea ....cui? A ta?
Legea lasata pe pamant catre oameni prin Moise.
Legea divina sau mai bine spus principiul divin e iubirea. Insa cel care e rege daca comite o nelegiuire e mult mai grava decat  fapta unui supus al regelui.
Asa si la Dumnezeu, daca nici  EL nu poate "pazi" legi date catre oameni atunci pretentiile divine ca omul sa pazeasca legile divine sunt aberante si absurde.

#224
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

View Postkruger, on 23 august 2021 - 10:26, said:


Aici devine important adevarul despre intruparea Domnului Isus. Ca sa plateasca pacatele El a trebuit sa devina om, iar din Scriptura putem intelege asa-numita "unire ipostatica" a naturii dumnezeiesti cu cea umana, in Domnul Isus. El a fost om si Dumnezeu in acelasi timp, in viata Lui pe acest Pamant.
Întrebarea a fost alta: cui a plătit Isus pentru greșelile noastre?

#225
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postbarbu78, on 28 august 2021 - 09:11, said:

Întrebarea a fost alta: cui a plătit Isus pentru greșelile noastre?
Stii cum fug de intrebarea asta paganii acestia care isi zic crestini ?
Ca daca isus e dumnezeu intrupat, si vor zice ca isus a platit pacatele catre dumnezeu, ca si cum a platit tot catre el, adica  argumente ilogice care doar le da lor stare de multumire.
Nu , isus nu a platit pacatele  noastre ci a  "platit" cu viata din cauza pacatului, sau cum s-ar spune, eu fac o greseala de proiectare la o cladire , cladirea e construita si se prabuseste iar cei care au avut de suferit de pe urma greselii mele au platit cu viata greseala mea. Aceasta e explicatia ca isus "a platit" cu viata sa, cu sangele sau, cu suferinta sa, din cauza pacatului nostru, adica fiecare om care pacatuieste este tributar mortii lui isus, caci el nu ar fi murit daca in lume nu exista pacat findca nimeni nu l-ar fi ucis/condamnat pe nedrept. Dar cel care are parte de moarte pe DREPT findca pacatuieste , plateste pentru pacatele sale prin moarte  . . . .  mortii.

#226
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011
Popii zic că Isus a plătit pentru păcatul strămoșesc (ala cu fructul oprit). Acolo Eva, în primul rând, și Adam s-au jertfit pentru ca oamenii să fie întregi la cap, să nu fie animale.
Isus a plătit pentru blestemul Lui Dumnezeu, blestem făcut la nervi.

În Biblie, blestemul nu este trecut la păcate!
De ce? Pentru că Dumnezeu a blestemat pe nedrept?

Cum ar fi dacă toți oamenii L-ar blestema pe Dumnezeu pentru că nu a fost și nu este drept?

Edited by barbu78, 28 August 2021 - 12:42.


#227
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postbarbu78, on 28 august 2021 - 12:43, said:

Popii zic că Isus a plătit pentru păcatul strămoșesc (ala cu fructul oprit). Acolo Eva, în primul rând, și Adam s-au jertfit pentru ca oamenii să fie întregi la cap, să nu fie animale.
Isus a plătit pentru blestemul Lui Dumnezeu, blestem făcut la nervi.
Ai auzit tu aiureala asta din gura vreunui popa ortodox ? Era bine daca il filmai si aveai o proba .

#228
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011
Popii zic doar că Isus s-a jertfit pentru că Eva și Adam au mâncat din fructul oprit.

La asta s-a mai adăugat și ceva din păcatele curente. Asta cred că scrie și în Biblie. Trebuie să verific pe la apostoli.

#229
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postbarbu78, on 28 august 2021 - 17:58, said:

Popii zic doar că Isus s-a jertfit pentru că Eva și Adam au mâncat din fructul oprit.

La asta s-a mai adăugat și ceva din păcatele curente. Asta cred că scrie și în Biblie. Trebuie să verific pe la apostoli.
Cred ca s-au inspirat din prostiile lui Pavel care mereu cand dorea sa potoleasca femeile aducea in discutie ca prima data femeia a pacatuit . . . .
Pacatul e al omenirii in sensul ca ei nu cred in iubirea lui Dumnezeu si acesta e motivul pentru care omul e "razvratit" . Parabola fiului risipitor ar trebui sa ajute multora in rezolvarea neclaritatii.

#230
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View Postpacopaco1967, on 28 august 2021 - 19:16, said:

Cred ca s-au inspirat din prostiile lui Pavel ...
Te referi la ce avem scris in epistolele lui Pavel, right?

#231
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postkruger, on 30 august 2021 - 09:25, said:

Te referi la ce avem scris in epistolele lui Pavel, right?
Da, Pavel era misogin din cate se pare.
Unoeri ne indemna sa le tratam ca pe niste vase "slabe", alteori le insulta ca ele nu au voie sa vorbeasca.
Si marele Pavel se injoseste sa incrimineze toate femeile de pacatul din lume findca Eva a fost cea care a pacatuit prima.
Nu contest faptul ca multe din scrieri sunt de o calitate incredibila insa omul avea si el defectele lui.
Sa nu uiti ca el a incuvintat uciderea lui Stefan chiar daca omul stia scripturile unde avea porunca "sa nu ucizi". Numai ca veleitarismul lui a facut sa uite poruncile divine.

Edited by pacopaco1967, 30 August 2021 - 12:36.


#232
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View Postpacopaco1967, on 30 august 2021 - 12:34, said:

Da, Pavel era misogin din cate se pare.
Unoeri ne indemna sa le tratam ca pe niste vase "slabe", alteori le insulta ca ele nu au voie sa vorbeasca.
Si marele Pavel se injoseste sa incrimineze toate femeile de pacatul din lume findca Eva a fost cea care a pacatuit prima.
Nu contest faptul ca multe din scrieri sunt de o calitate incredibila insa omul avea si el defectele lui.
Sa nu uiti ca el a incuvintat uciderea lui Stefan chiar daca omul stia scripturile unde avea porunca "sa nu ucizi". Numai ca veleitarismul lui a facut sa uite poruncile divine.
Deci tu nu crezi ca Scriptura (inclusiv epistolele lui Pavel catre Corinteni si Timotei) au fost inspirate de Dumnezeu?

#233
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postpacopaco1967, on 28 august 2021 - 08:00, said:

Legea lasata pe pamant catre oameni prin Moise.
Legea divina sau mai bine spus principiul divin e iubirea.
Aha, cum ar veni astea? Posted Image
Deuteronomul 27
1. Moise si batranii lui Israel au dat urmatoarea porunca poporului: "Paziti toate poruncile pe care vi le dau astazi.
15. "Blestemat sa fie omul care va face un chip cioplit sau un chip turnat, caci este o uraciune inaintea Domnului, un lucru iesit din maini de mester, si care-l va pune intr-un loc ascuns!" - Si tot poporul sa raspunda: "Amin! -
16. "Blestemat sa fie cel ce va nesocoti pe tatal sau si pe mama sa!" - Si tot poporul sa raspunda: "Amin!"
17. "Blestemat sa fie cel ce va muta hotarele aproapelui sau!" - Si tot poporul sa raspunda: "Amin!"

Deuteronomul 28
15. Dar daca nu vei asculta de glasul Domnului Dumnezeului tau, daca nu vei pazi si nu vei implini toate poruncile Lui si toate legile Lui, pe care ti le dau astazi, iata toate blestemele care vor veni peste tine si de care vei avea parte.
16. Vei fi blestemat in cetate si vei fi blestemat pe camp.
17. Cosnita si postava ta vor fi blestemate.
18. Rodul trupului tau, rodul pamantului tau, fatul vacilor tale si fatul oilor tale, toate vor fi blestemate.
19. Vei fi blestemat la venirea ta si vei fi blestemat la plecarea ta.
20. Domnul va trimite impotriva ta blestemul, tulburarea si amenintarea, in mijlocul tuturor lucrurilor de care te vei apuca, pana vei fi nimicit, pana vei pieri curand, din pricina rautatii faptelor tale, care te-a facut sa Ma parasesti.
21. Domnul va trimite peste tine ciuma, pana te va nimici in tara pe care o vei lua in stapanire.
22. Domnul te va lovi cu lingoare, cu friguri, cu obrinteala, cu caldura arzatoare, cu seceta, cu rugina in grau si cu taciune, care te vor urmari pana vei pieri.

Sau......astea nu se pun? Piua? Cum te fofilezi?

#234
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011
Legea nouă ce zice?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate