Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Android auto - full screen / full android pe unitatea mașinii tale.

  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,130
  • Înscris: 04.02.2011
Având în vedere că în curând va veni momentul fericit să îmi bat capul cu sitemul de entertainment de pe ID3, m-am interesat ce posibilități există pentru a conecta un Android fără a te limita la aplicațiile specifice Android la mașină.

Și am avut ocazia să dau de CarDroid, un  stick care asta face, folosește Android Auto pentru a "proiecta" fulscreen un sistem complet Android. Astfel vei putea folosi interfața mașinii pentru orice: jocuri, youtube, netflix, etc. Desigur, sper că ne înțelegem că este de bun simț să vizionăm video atunci când suntem parcați Posted Image
https://zonait.ro/ca...-pentru-masina/
Acesta a fost lansat între timp și au și site de unce se poate cumpăra dispozitivul
https://cardongle.co/
Pe moment se pare însă că nu merge GPS-ul ceea ce.. e cam grav.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/OjzEoBTFzBM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Totuși, nu este singura soluție. Pentru cei ce au un telefon cu root, există o aplicație care face treaba asta:
Screen2Auto https://forum.xda-de...evices.4062787/
Sau pentru cei cu un telefon fără root există https://github.com/shmykelsa/AAAD Android Auto Apps Downloader. Acesta descarcă aplicațiile dorite și le instalează în așa fel încât să fie disponibile în Android Auto.
Totuși cei pe pe XDA recomandă un telefon cu root, dacă este posibil.

Bucurați-vă, așadar de Android fără limitare pe mașina voastră. Eu înca aștept mașina.

Spoiler

Edited by benis, 04 July 2021 - 22:32.


#2
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
daca anumite aplicatii n-au acces la Android Auto probabil ca exista un motiv. te-ai intrebat oare care o fi asta?

#3
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,130
  • Înscris: 04.02.2011
Eu zic să rămânem la subiect, nu să discutăm filozofie. Nu am zis că este bine să ne jucăm angry birds pe autostradă. Însă mi se pare ok să mă uit la un video cât sunt parcat și încarc mașina fără a îmi mai achiziționa o tabletă sau a căra cu mine în plus un monitor care e numa bine un stres în plus. Încalc vreo lege? Nu. Încalc vreo etică? Nu.

Te-ai întrebat de ce este o cutie la ID3 în care se află cele 2 porturi USB C? Mhmm, acolo pui un dongle sau un telefon cu root. Posted Image

Edited by benis, 04 July 2021 - 22:50.


#4
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
in parcare poti sa freci telefonul. am carplay si sunt foarte ok cu aplicatiile care au acces la el. nu simt nevoia de mai mult si am si eu locuri de cutioare.

pe cuvantul tau de pioner ca n-o sa te bata gandul sa pui un film pt pasageri / copii in timpul deplasarii si n-o sa arunci si tu un ochi la el, nu?

Edited by Fane, 04 July 2021 - 23:18.


#5
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,130
  • Înscris: 04.02.2011
Nu  văd de ce m-aș uita la filme în timp ce conduc, mi se pare o tâmpenie.

#6
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
m-am uitat si eu acu la ce reprezinta jucaria ta si mi se pare o solutie mult mai eleganta carplay-ul wireless. cu el practic sistemul multimedia al masinii devine o interfata pt telefon. tot ce afiseaza sau se aude e generat de telefon.

Edited by Fane, 04 July 2021 - 23:31.


#7
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,130
  • Înscris: 04.02.2011
Mă rog, nu aș cumpăra un dispozitiv IOS pentru asta. Nu văd sensul. Nu îmi place în general IOS și prefer Android, cu aplicațiile cu care sunt deja învățat.

#8
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
roaga-te!
deviceurile infomedia cu android sunt din start de 3-4 x mai scumpe decat cele care suporta mirroringul USB (IOS + Android)
deci tu vrei un device cu Android Auto la care sa folosesti un dongle...
la device oricum nu vei avea net decat de la telefon...
care-i logica sa cheltui bani inutil? cand poti avea interfata si utilitatea telefonului pe ecranul devicelui in no time?
masinile premium care vin cu navigatie mare, au de regula preferinta pentru IOS (vezi BMW)
raporteaza-te la asta!

Edited by apocalipsul, 05 July 2021 - 04:01.


#9
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,130
  • Înscris: 04.02.2011
Păi..
1 la mână, acel dongle se conectează la hotspotul masinii. Deci poți avea internet. Nu văd acest punct ca fiind un impediment.
2 la mână, eu nu voi cheltui bani inutil ci voi merge pe un telefon cu root pe care îl am, are ecranul fisurat deci oricum e ideal pentru treaba asta.
3 la mână, mi se rupe mie de preferințele producătorilor. Aceștia vor să scoată cât mai mult de pe fraeri. Eu nu am avut Iphone niciodată și nu voi avea (am văzut, am butonat, nu sunt curios). Și în Europa în general Iphone sunt rare. Deci producătorii ar face bine să se raporteze la piața pentru care vând, nu la gazele lor din cap.

Sincer, nu știu dacă nu era mai bine să deschid subiectul pe aria de Android :)

#10
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
da, cand ai sa te joci live cu sistemul infomedia de pe ID3 ai sa vezi de ce nu merge nimic pe el... micio improvizatie... altfel pierzi functii importante integrate in el
si ai sa vezi si de ce e foarte prost... Posted Image
nu are aparatoare de soare si nici anti-reflex...
n-ai lumina, n-ai contrast si te vezi in el daca esti imbracat in culori deschise

#11
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014

Quote

1 la mână, acel dongle se conectează la hotspotul masinii. Deci poți avea internet. Nu văd acest punct ca fiind un impediment.
tu ai habar de unde ai internet in masina aia? sau cum ajunge internetul in masina?!? (in orice masina)

Edited by apocalipsul, 05 July 2021 - 13:22.


#12
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,130
  • Înscris: 04.02.2011
Păi are SIM 4G. E drept că sunt la prima mașină de genul.

#13
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007
Putin offtopic si scuze, dar ce varianta ar putea exista ca sa se poata si folosi telefonul si sa faca un mirroring? As putea sa si platesc daca ar exista in googleplay si ar fi decent. Ideea este ca am un CLA din 2017 si nu are touch (versiunile dupa 2019 au abia) si este destul de greu de folosit wazeul cu joystickul acela, sau cel putin mie mi se pare putin nepractic...as fi vrut sa il pot conecta (chiar si prin cablu) telefonul si sa pot sa fac orice schimbare din telefon, cred ca vreau putin cam multe si stiu ca pentru Android Auto este o limitare fix ca sa ajute la condus, doar ca in cazul de fata ma cam incurca :) Nu stiu daca ma exprim cum trebuie...

#14
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,130
  • Înscris: 04.02.2011
Ai încercat să conectezi un mouse sau, mă rog, orice dispozitiv de intrare bluetooth? Aceasta ar trebui să fie soluția ideală.
Cel mai bine folosește metoda din subiect, un telefon cu root și cu screen2auto plus orice dispozitiv bluetooth care îți convine.

ca idee:
https://gadgetsin.co...ed-touchpad.htm
https://www.google.c...=hexG_xmDhnld6M

Edited by benis, 06 July 2021 - 21:25.


#15
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007
Nu am root pe telefon si nu m-as chinui sa ii fac, m-ar fi ajutat o optiune mai simpla, am tot incercat cu tot felul de aplicatii chiar din store insa fara succes, eu zic ca este o limitare ceva de la android :( As fi dispus chiar si sa platesc 10-20 euro daca ar exista un soft cu care sa rezolv problema. Ideea este ca nici de Android Auto nu mai scap, imediat cum conectez cablul se baga android auto, nu cred ca mai este loc si de altceva :) E drept ca nici prea mult timp sa studiez problema...

Dar sa conectez un mouse iar este exclus :( Ceva simplu, fara batai de cap chiar si cu ceva costuri aditionale (Dar care sa merita) ai idee? :)

#16
Satrupmanaconasule

Satrupmanaconasule

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 27.03.2021
Problema cu Android Auto este ca incepand cu A11 , de la integrarea in Os a devenit cam inutilizabil, toata seria 20 de la Samsung este afectata iar personal am observat ca nici pe seria 10 nu mai merge.
Personal as merge pe un aftermarket direct cu Android in el , sunt variante serioase pentru orice model de auto si nu iti mai bati capul cu cabluri, mufe, porturi, root si altele.


#17
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007
In ce sens este cam inutilizabil? Ideea este ca am intrat si in meniul secret de la masina (Un Mercedes CLA) mirrorlinked enabled, deci sigur nu e de acolo problema, ci de la android probabil cum zici si tu :)

Am un S20 plus, ma gandesc ca si daca il tin pe Android Auto, cand pun cablu intra automat, poate ar trebui sa il dezactivez de pe telefon?

Nu prea am ce aftermarket sa pun caci ma gandesc ca ar trebui schimbat tot bordul si clar nu o sa fac asta. Da, m-ar fi interesat mirrorlink ca sa pot utiliza waze ca lumea, masina nu are touchscreen si clar nu a fost gandit de ex. la waze cu joystickul acela si e cam degeaba...

#18
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,130
  • Înscris: 04.02.2011
Poți adăuga touchscreen pe bluetooth pe care îl conectezi la telefon.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate