Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Atragere investitie fara prea multe detalii

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
cristian_puscasu

cristian_puscasu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 21.09.2020

 Alex432, on 03 iulie 2021 - 03:58, said:

Ideile nu sunt protejate in nicio tara, pentru ca nu fac 2 bani fara ceva solid in spate, o cercetare si planuri bune de facut afacerea. [...]
Vorbești prostii. Există, inclusiv la noi, prin OSIM, un concept de protejare a ideii tale mărețe... se numește ”Plicul cu idei”. Problema e că în situația expusă, eu nu prea văd ideea despre care vorbiți. Mie îmi pare a întrecere între 2 bișnițari (bișnița = a cumpăra cu un preț de aici și a vinde dincolo cu alt preț).

 goldieczr, on 03 iulie 2021 - 04:10, said:

[...] stiu exemple de 'idei' care au fost furate si puse in practica de investitori. [...]
Poate dai și niște exemple, dar să nu spui Windows...

Eu zic așa... pune mâna și cercetează piața, dar un studiu ”DE-ĂLA”, nu 3 liste de pe ins și eurostat. În paralel, căci o să dureze, muncești la un plan de afacere și când ești gata cu ele trimite-le producătorului și propunei să devii importatorul lui oficial. Dacă-i place ce vede... nu mai e nevoie să-ți zic...

#20
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,033
  • Înscris: 24.02.2006

 goldieczr, on 03 iulie 2021 - 09:24, said:

De ce crezi ca n-as aduce nimic altceva?
nu lasi impresia ca ai facut suficiente calcule pt a valida afacerea, si nici ca ai intelege problemele operarii unei afaceri.
ai spus mai devreme "stock suficient de produse si marketing agresiv"; incearca sa raspunzi onest la intrebarile astea:
- te-ai gandit exact ce inseamna "stock suficient"? ai in minte o valoare in tone sau kg, suficienta pt a acoperi distributia la nivel national (sau zonal, daca asa vrei sa incepi) pt o luna, sau treaba asta e doar o expresie generica de genul "destul incat sa ajunga"?
- te-ai gandit cati oameni o sa ai in departamentul de marketing, cum o sa fie organizati (ierarhie, zone etc) si cum ii vei recruta, sau "gasim noi oameni, important e sa fie marketingul agresiv"?


lasand deoparte calitatile tale de afacerist, raspunsul la problemele care te framanta e simplu: se poate intocmi un contract buna care sa te protejeze in toate aceste situatii si care sa-ti permita sa-i ceri investitorului sa-l semneze inainte de a-i da multe detalii. e nevoie de un avocat bun, dar se poate rezolva relativ usor.

#21
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

 _Smiley_, on 03 iulie 2021 - 10:02, said:

,
, se poate intocmi un contract buna care sa te protejeze in toate aceste situatii si care sa-ti permita sa-i ceri investitorului sa-l semneze inainte de a-i da multe detalii. e nevoie de un avocat bun, dar se poate rezolva relativ usor.

Adica tu ceri investitorului sa dea vrabia din mana pe cioara de pe gard.Scuza-ma dar nici tu nu ai conceptii elementare de afaceri cand crezi ca o banca sau un privat se lasa prins intrun asa contract dezavantajos pentru el.Poate daca e Jiji si-i zici ca ai descoperit un medicament contra cancerului si el te crede.
De altfel ideea specifica romanului ,sa fie repede inante s-o ia altul si tipul bisnitarului sa cumpere si sa vanda cu adaos.Din cate idei de afaceri au fost expuse pe forum,rar cate unul sa zica ca ia taurul de coarne si creaza un produs nou care sa fie produs de el si nu importat si revandut.

#22
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,033
  • Înscris: 24.02.2006

 cristian_puscasu, on 03 iulie 2021 - 09:51, said:

Vorbești prostii. Există, inclusiv la noi, prin OSIM, un concept de protejare a ideii tale mărețe... se numește ”Plicul cu idei”. Problema e că în situația expusă, eu nu prea văd ideea despre care vorbiți. ...
este vorba de ideea de afacere (ce produs sa fie comercializat). si conform legii 64/1991 republicata, chestia asta nu e protejata

Quote

Articolul 8
(1) Nu sunt considerate invenţii, în sensul art. 7, în special:
c) planurile, principiile şi metodele în exercitarea de activităţi mentale, în materie de jocuri sau în domeniul activităţilor economice, precum şi programele de calculator;


 Kean, on 03 iulie 2021 - 10:16, said:

Adica tu ceri investitorului sa dea vrabia din mana pe cioara de pe gard......
poti explica in ce consta "vrabia din mana"?
contractele cu clauze non-compete si non-disclosure exista de foarte mult timp.

#23
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,892
  • Înscris: 03.12.2001

 _Smiley_, on 03 iulie 2021 - 09:19, said:

sunt 2 motive pentru care se intampla asa ceva:
1. cel cu ideea are asteptari nerealiste (vrea sa cedeze foarte putin din firma, si astfel devine profitabil pt investitor sa incerce sa execute ideea singur)
2. aportul adus de cel cu ideea este foarte mic (sau mult supraevaluat in negociere)
țin minte una dintre primele emisiuni Arena Leilor. un cuplu de tinerei moșteniseră un teren măricel la Bran. ideea lor, pensiune. Anastasiu (parcă el era) le-a zis "da, facem, dar voi sunteți doar acționari, afacerea o conduce un om de-al meu". el era deja umed de bucurie, ea nu, că ea vrea să fie patroană. nici unul nu avea experiență în turism. la final au fost trimiși la plimbare.

#24
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,783
  • Înscris: 12.01.2018

 goldieczr, on 03 iulie 2021 - 09:24, said:


Initial in nici un caz nu e vorba de fabrica proprie ci de cumpararea solutiei de la producator.
De ce crezi ca n-as aduce nimic altceva?
și
atunci de ce nu iei 30.000 de dolari încarci containerul și vinzi.
nu-ți mai trebuie fabrică design la produse etc

#25
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,033
  • Înscris: 24.02.2006
ai nevoie de ceva autorizatii inainte sa poti comercializa vreun suplement nutritiv in UE sau in Romania.

#26
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,892
  • Înscris: 03.12.2001

 EMPP, on 03 iulie 2021 - 10:58, said:

atunci de ce nu iei 30.000 de dolari încarci containerul și vinzi.
nu-ți mai trebuie fabrică design la produse etc
îți mai trebuie minim 50K pentru campania de marketing de lansare.

#27
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
ideile fara bani care sa le sustina nu valoreaza nimic
pe bune daca strangi cativa oameni cu IQ un pic mai ridicat si le dai de baut iti dau aia idei de nu poti sa le duci, dar de la idei pana la pus in practica e o cale lunga.

#28
cristian_puscasu

cristian_puscasu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 21.09.2020

 _Smiley_, on 03 iulie 2021 - 10:22, said:

este vorba de ideea de afacere (ce produs sa fie comercializat). si conform legii 64/1991 republicata, chestia asta nu e protejata
Păi aia ziceam și eu, că ideea de fapt lipsește. Afacerea este doar punerea în practică a conceptului arhicunoscut de bișniță. Și insist pe bișniță, pentru că comerț cu ridicata sau cu amănuntul e prea mult spus pentru nivelul de prezentare al afacerii.
Eu am mai spus-o și prin alte topicuri, ORICE idee este o idee bună, atunci cînd ”născătorul” crede în ea. Mai mult... când CONTINUĂ să creadă în ea, în ciuda ”sfaturilor” potrivnice.
Când vii pe forum și primul lucru care-l faci este să-ți arăți nesiguranța în fața tuturor, eu înțeleg în secunda 2 că ție ți-e frică și de umbra ta. La fel va înțelege și un investitor individual (bussines angel).
Și nu vă mai hazardați în prezentarea de sume, costuri și cifre de afaceri. Eu conduc o casă de expediții și am partener care-ți poate aduce container la Agigea în 36-45 de zile, de oriunde aproape, cu costuri mai mici decât o să cheltui tu după aia până la tine-n curte. La 12-14000 de containere pe-o barcă din-aia (sau chiar mai multe), costurile se impart...

#29
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,999
  • Înscris: 14.03.2013

 vali, on 03 iulie 2021 - 10:32, said:

țin minte una dintre primele emisiuni Arena Leilor. un cuplu de tinerei moșteniseră un teren măricel la Bran. ideea lor, pensiune. Anastasiu (parcă el era) le-a zis "da, facem, dar voi sunteți doar acționari, afacerea o conduce un om de-al meu". el era deja umed de bucurie, ea nu, că ea vrea să fie patroană. nici unul nu avea experiență în turism. la final au fost trimiși la plimbare.
Abordarea a fost corecta in cazul investitorului. Pana la urma, el risca banii lui si trebuie sa se asigure ca ii poate recupera.

#30
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,033
  • Înscris: 24.02.2006

 cristian_puscasu, on 03 iulie 2021 - 12:08, said:

Păi aia ziceam și eu, că ideea de fapt lipsește....
confunzi ideea cu inventia.

nu ai neaparat nevoie de o inventie sau de ceva inovativ pentru a pune pe picioare o afacere de succes. nu stiu daca ai prins dozatoarele TEC (erau in mare voga la noi prin '90). totul exista deja in ate tari: dozatoare, retete etc. dar primii care s-au gandit sa le aduca si in Romania au facut o mica avere.

#31
zaboss

zaboss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 12.10.2005

 goldieczr, on 03 iulie 2021 - 08:57, said:

La baza, ideea e simpla, investitorul nu trebuie decat sa vorbeasca cu producatorul solutiei, sa faca un pachet de design branding cu packaging inclus, sa fabrice sticlutele si ambalajele si dupa sa se ocupe de partea legala a firmei si marketingul, lucruri pe care sunt 100% ca un afacerist le poate face rapid - ai deja experienta cu firmele de design din afacerile anterioare, la fel si cu marketing-ul, legalizarea, etc.. De ce sa te scarpini la urechea stanga cu mana dreapta, lucrand cu mine, cand o poti face direct tu?
asta înseamnă că de fapt contribuția ta este fix zero. O idee de afacere înseamnă mai mult decât „am văzut eu că produsul X se vinde în țara Y deci se va vinde și la noi”. Înseamnă networking, cunoștințe în industrie, experiență pe produs/gamă de produse, geniu în marketing, ceva cât de cât palpabil care să însemne valoare adăugată. Așa, mai devreme sau mai târziu, unul din distribuitorii mărcii va sesiza o piață virgină și va dori să se extindă.

#32
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,892
  • Înscris: 03.12.2001

 zaboss, on 03 iulie 2021 - 15:21, said:

asta înseamnă că de fapt contribuția ta este fix zero. O idee de afacere înseamnă mai mult decât „am văzut eu că produsul X se vinde în țara Y deci se va vinde și la noi”.
dar te poți face util. învață industria și când te duci să prezinți nu o faci din postura de "gigi cu ideea", ci de "gigi care a studiat piața, a studiat concurența, doarme și visează domeniul ăsta". în asta investitorii vor băga banii.

#33
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,783
  • Înscris: 12.01.2018

 vali, on 03 iulie 2021 - 11:26, said:

îți mai trebuie minim 50K pentru campania de marketing de lansare.
si crezi ca  cei de la tigai se bat pe suplimente nutritive fiindca vad reclama la tv?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate