Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen
 Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950
 Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...
 Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...
 

Când desființează coaliția pensiile speciale?

* * * * - 7 votes
  • This topic is locked This topic is locked
2150 replies to this topic

#2125
echoshoworacle

echoshoworacle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,065
  • Înscris: 21.02.2022
Voi ati mai pomenit ca un fiu sa iasa la pensie inaintea tatalui?! Cum asa?! Simplu; tata invatator, fiul subofiter...

#2126
costyn_man

costyn_man

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,604
  • Înscris: 01.08.2005

View Postechoshoworacle, on 03 aprilie 2024 - 21:04, said:

Voi ati mai pomenit ca un fiu sa iasa la pensie inaintea tatalui?! Cum asa?! Simplu; tata invatator, fiul subofiter...
Ia spune ce varsta avea tatal, ce varsta avea fiul si daca stii ce varsta de pensionare prevede legea actuala pentru cadrele militare.
Poti raspunde legal nu doar din auzite\!
EDIT: pensia speciala este un venit suplimentar pe langa cel contributiv, pe intelesul tau, sunt doua pensii cumulate, pensiile militare sunt pensii de serviciu, nu au nicio legatura cu topicul, dar de dragul de a posta, ce stii tu despre pensiile militare, varsta de pensionare si conditiile de acordare a unei pensii militare?

Edited by costyn_man, 03 April 2024 - 21:15.


#2127
cristinel07

cristinel07

    #MM93

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,139
  • Înscris: 26.07.2009
@costyn_man, felicitări! Una dintre puținele comentarii corecte. Când muncești 20-25 de ani în condiții speciale fiind militar sau polițist, e normal ca profesorul care a lucrat în condiții normale să iasă mai târziu la pensie dacă vrea la limită de vârstă. Românii în general sunt prea frustrați ca să înțeleagă adevărul și se lasă păcăliți de anumiți politicieni. Pensiile militare nu sunt pensii speciale! De ce nu v-ați făcut militar sau polițist ca să fiți și voi 'speciali'?

#2128
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,706
  • Înscris: 23.10.2006
Dar se pot face si acum, chiar mai usor decat pe vremuri. Au astia o lipsa de oameni din cauza salariilor mari si a pensiilor mari si nesimtite. Nu ai avea ce sa faci cu atatia bani si de aia nu mai vrea sa lucreze nimeni la ei.😜

#2129
echoshoworacle

echoshoworacle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,065
  • Înscris: 21.02.2022

 costyn_man, on 03 aprilie 2024 - 21:08, said:


Ia spune ce varsta avea tatal, ce varsta avea fiul si daca stii ce varsta de pensionare prevede legea actuala pentru cadrele militare.
Poti raspunde legal nu doar din auzite\!
EDIT: pensia speciala este un venit suplimentar pe langa cel contributiv, pe intelesul tau, sunt doua pensii cumulate, pensiile militare sunt pensii de serviciu, nu au nicio legatura cu topicul, dar de dragul de a posta, ce stii tu despre pensiile militare, varsta de pensionare si conditiile de acordare a unei pensii militare?
Tata 68 - liceu pedagogic
Fiul 47 - școală Oradea

Edited by echoshoworacle, 04 April 2024 - 12:49.


#2130
DANANDREI2001

DANANDREI2001

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,699
  • Înscris: 10.08.2009

View Postcristinel07, on 04 aprilie 2024 - 07:38, said:

De ce nu v-ați făcut militar sau polițist ca să fiți și voi 'speciali'?

Majoritatea avem studii si nu suntem masochisti.Posted Image
Si nu inghitim orice broasca sa fim speciali.

#2131
costyn_man

costyn_man

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,604
  • Înscris: 01.08.2005

View Postechoshoworacle, on 04 aprilie 2024 - 12:47, said:

Tata 68 - liceu pedagogic
Fiul 47 - școală Oradea
Deci, tatal a lucrat peste varsta de pensionare, poate sa lucreze pana la 70 de ani, este alegerea lui, fiul a iesit la pensie cu reducerea varstei standard de pensionare conform conditiilor speciale de munca.
Daca tu compari o munca in care porti armament si munitie de razboi cu munca unui profesor care se duce patru ore pe zi la scoala, si consideri ca militarul trebuie sa iese la pensie la fel ca profesorul, te inseli.
Probabil o sa ceri unui politist de 65 de ani sa alerge dupa un infractor de 30 de ani, sa-l prinda, sa-l bata si sa-l si lege! Posted Image
Pe bune, esti patetic, profesorul se putea pensiona demult, dar nu a facut-o!

Edited by costyn_man, 04 April 2024 - 18:51.


#2132
cristinel07

cristinel07

    #MM93

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,139
  • Înscris: 26.07.2009

View PostDANANDREI2001, on 04 aprilie 2024 - 16:25, said:



Majoritatea avem studii si nu suntem masochisti.Posted Image
Si nu inghitim orice broasca sa fim speciali.

Atunci lucrați în condiții normale și ieșiți la pensie la o vârstă mai înaintată. Vrem să fim ca în Occident. Adică așa spune lumea în general. Păi acolo există pensii militare. Documentați-vă dacă nu sunteți prea obosiți. În plus de ironii e lumea plictisită. Sunt destui polițiști și militari care au studii superioare. Vrem să fim ca 'afară' doar la ce ne convine. Românașul, la fel..

#2133
elef

elef

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,753
  • Înscris: 03.10.2014

Vizualizare mesajcristinel07, pe 04 aprilie 2024 - 19:07, a scris:

Atunci lucrați în condiții normale și ieșiți la pensie la o vârstă mai înaintată. Vrem să fim ca în Occident. Adică așa spune lumea în general. Păi acolo există pensii militare. Documentați-vă dacă nu sunteți prea obosiți. În plus de ironii e lumea plictisită. Sunt destui polițiști și militari care au studii superioare. Vrem să fim ca 'afară' doar la ce ne convine. Românașul, la fel..
Da' care sunt conditiile alea grele si istovitoate de saracii speciali tre sa se pensioneze inainte de 50 de ani ca in in secunda 2 sa isi dea seama ca munca e izvor de sanatate si sa se angajeze pe niste posturi de bujetari bine platite?

Si daca tot suntem la capitolul vestici ce ar fi sa se auda si in ro de "dishonorably discharged"?

Edited by elef, 04 April 2024 - 20:23.


#2134
remvirg

remvirg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,136
  • Înscris: 04.08.2007

 echoshoworacle, pe 04 aprilie 2024 - 12:47, a scris:


Tata 68 - liceu pedagogic
Fiul 47 - școală Oradea
Dacă ar fi lucrat în mina și ieșea la 42?

#2135
Clio1973

Clio1973

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 30.01.2017

 costyn_man, pe 04 aprilie 2024 - 18:50, a scris:


Deci, tatal a lucrat peste varsta de pensionare, poate sa lucreze pana la 70 de ani, este alegerea lui, fiul a iesit la pensie cu reducerea varstei standard de pensionare conform conditiilor speciale de munca.
Daca tu compari o munca in care porti armament si munitie de razboi cu munca unui profesor care se duce patru ore pe zi la scoala, si consideri ca militarul trebuie sa iese la pensie la fel ca profesorul, te inseli.
Probabil o sa ceri unui politist de 65 de ani sa alerge dupa un infractor de 30 de ani, sa-l prinda, sa-l bata si sa-l si lege! Posted image
Pe bune, esti patetic, profesorul se putea pensiona demult, dar nu a facut-o!

Cum o fi posibil ca după atâtea discuții să vii cu aceleași ,,argumente" ...

1.Tatăl se putea pensiona la 65 de ani și nu... ,,demult " !
2.Referitor la munca de care vorbiți,în Germania (de exemplu)profesorii pare că sunt echivalați la salarii cu ofițerii.
Despre  pensiile militare de acolo s-a mai discutat,n-are rost să reâncălzim...,,ciorba", căci s-ar putea să nu vă placă...gustul.
Desigur,ei n-au auzit însă de ,,munca în care porți ...armament",iar numărul de generali penzieși pe cap de răcan este greu comparabil cu al nostru.
Iar numărul de generali infractori care iau pensie...chiar cred că nu are termen de comparație.

Apropo,cum stă ,,tov".gen.(mă)Ciucă cu teza de doctorat ?

https://www.google.c...xTn7j2_HjdEWUdp
https://www.google.c...wwiBdsi3U3c3WkO

Din câte știu, plagiat =furt=hoție !

3.Legat de fuga după infractori,nu cere nimeni așa ceva.
Dar putem să-i cerem să-și pună bucile pe un scaun de mașină ca să monitorizeze traficul rutier ?
,,Ofițer" la...poartă sau ,,magazioner", ar putea fi la...64 de ani ?
Sau la 64 de ani ,doar fraierii mai trebuie să poată !?

Edited by Clio1973, 04 April 2024 - 20:59.


#2136
costyn_man

costyn_man

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,604
  • Înscris: 01.08.2005

View PostClio1973, on 04 aprilie 2024 - 20:44, said:

......
Nu poti sa reincalzesti ciorba, inca nu s-a racit si ar trebui sa intelegi ca pensia militatra NU este pensie speciala. Sa inteleg ca daca dobitocul de Ponta nu baga pensiile speciale, militarii nu aveau deloc pensie? Suntem deja offtopic, nu mai puneti egal intre pensia speciala si cea militara.
Referitor la salarizarea profesorilor, din nou suntem offtopic, pentru patru ore pe zi, ore in care elevii trec ca gasca prin apa, eu consider ca au salarii prea mari iar pentru un muncitor care "trage la saiba" trei ani este destul de mult. Un profesor isi permite sa mai piarda timpul pe la catedra, oricum il doar-n pix daca copii invata sau nu, el vrea sa mai aiba un venit si, din nou, il doare in pix ca postul pe care el il ocupa si ar fi putut  fi la pensie, ar fi putut fi ocupat de un profesor tanar care poate relationa altfel cu elevii.
Dar, asa cum spuneam, profesorul din exemplul colegului, ar fi putut iesi demult la pensie, dar i-a placut sa mai stea si sa ocupe un post care ar fi adus un zambet pe buze unui tanar profesor, dar batranul profesor, cu un ranjet perfid pe fata, si-a facut o cerere ca doreste sa mai ramana la munca iar unii latrai il compatimesc ca a iesit fi-su la pensie odata cu el.
Daca ai priceput ceva, bine, daca nu, nu are rost discutia asta, deschide topic despre profesori si eficienta lor in sistemul de invatamant.

EDIT: referitor la monitorizarea traficului din scaun sau ca stai la poarta, cerebelul tau ar putea sa proceseze o informatie simpla, intr-o unitate militara (politie, jandarmi, pompieri, e.t.c.) personalul birocrat nu depaseste 20% din intregul efectiv, ce faci cu restul 80% dupa varsta de 45 de ani? Mai pui niste porti pe carosabil doar sa-ti satisfaci o imaginatie bolnava? Fara misto, ce faci cu ei?

Edited by costyn_man, 04 April 2024 - 21:05.


#2137
DANANDREI2001

DANANDREI2001

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,699
  • Înscris: 10.08.2009

View Postcristinel07, on 04 aprilie 2024 - 19:07, said:

Atunci lucrați în condiții normale și ieșiți la pensie la o vârstă mai înaintată. Vrem să fim ca în Occident. Adică așa spune lumea în general. Păi acolo există pensii militare. Documentați-vă dacă nu sunteți prea obosiți. În plus de ironii e lumea plictisită. Sunt destui polițiști și militari care au studii superioare. Vrem să fim ca 'afară' doar la ce ne convine. Românașul, la fel..

Dap, io inteleg ca daca ai fost in armata te-ai luptat cu dusmanu si beutura si trebuie sa iesi anticipat pentru serviciul exceptional prestat.
Da daca ai iesit la pensie nu ar trebui sa faci ceva agricultura sau alte chestii ocupationale si sa nu mai ai voie in sistemul bugetar ?
Ala din care ai zis ca nu mai poti de cat te-ai rupt de munca si trebe sa te odihnesti cu pensioara de serviciu ?

#2138
costyn_man

costyn_man

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,604
  • Înscris: 01.08.2005

View PostDANANDREI2001, on 04 aprilie 2024 - 21:07, said:

Dap, io inteleg ca daca ai fost in armata te-ai luptat cu dusmanu si beutura si trebuie sa iesi anticipat pentru serviciul exceptional prestat.
Da daca ai iesit la pensie nu ar trebui sa faci ceva agricultura sau alte chestii ocupationale si sa nu mai ai voie in sistemul bugetar ?
Ala din care ai zis ca nu mai poti de cat te-ai rupt de munca si trebe sa te odihnesti cu pensioara de serviciu ?
Noua lege a pensiilor nu mai permite cumularea salariului cu a pensiei, ori una, ori alta, din aceasta cauza sunt foarte multe pensionari in armata, politie, pompieri s.a.m.d. Aceasta reglementare este pentru serviciul la stat, la privat se pot angaja fara probleme.
EDIT: referitor la "beutura", poti mai explicit? Te rog!

Edited by costyn_man, 04 April 2024 - 21:11.


#2139
Clio1973

Clio1973

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 30.01.2017

 costyn_man, pe 04 aprilie 2024 - 20:59, a scris:


Nu poti sa reincalzesti ciorba, inca nu s-a racit si ar trebui sa intelegi ca pensia militatra NU este pensie speciala. Sa inteleg ca daca dobitocul de Ponta nu baga pensiile speciale, militarii nu aveau deloc pensie? Suntem deja offtopic, nu mai puneti egal intre pensia speciala si cea militara.
Referitor la salarizarea profesorilor, din nou suntem offtopic, pentru patru ore pe zi, ore in care elevii trec ca gasca prin apa, eu consider ca au salarii prea mari iar pentru un muncitor care "trage la saiba" trei ani este destul de mult. Un profesor isi permite sa mai piarda timpul pe la catedra, oricum il doar-n pix daca copii invata sau nu, el vrea sa mai aiba un venit si, din nou, il doare in pix ca postul pe care el il ocupa si ar fi putut  fi la pensie, ar fi putut fi ocupat de un profesor tanar care poate relationa altfel cu elevii.
Dar, asa cum spuneam, profesorul din exemplul colegului, ar fi putut iesi demult la pensie, dar i-a placut sa mai stea si sa ocupe un post care ar fi adus un zambet pe buze unui tanar profesor, dar batranul profesor, cu un ranjet perfid pe fata, si-a facut o cerere ca doreste sa mai ramana la munca iar unii latrai il compatimesc ca a iesit fi-su la pensie odata cu el.
Daca ai priceput ceva, bine, daca nu, nu are rost discutia asta, deschide topic despre profesori si eficienta lor in sistemul de invatamant.

1.,,Dumneata" ai adus in discutie profesorii,iar dacă uiți ce scrii,fă bine și recitește-ți postările.Ajung să cred că ai mari frustrări legate de ...școală.

2.Concret,la ce vârstă se putea pensiona ,,perfidul" dascăl ?

AI AFIRMAT CLAR CĂ SE PUTEA PENSIONA ,,DEMULT " !

Ce înseamnă ,,demult"?
Cu 3 ani mai devreme ??????

3.Pot munci ,,speciali"știi d-tale și la 64 de ani ????
Răspunde cu da sau cu nu.
Loc de muncă în ,,strucuri" le vor găsi alții.

Și nu-ți face d-ta probleme legate de cerebelul meu.M-a făcut să mă descurc onorabil în viață.
Ai grijă de cerebelul matale.

Și nu uita că aici nu atacăm persoane.


Edited by Clio1973, 04 April 2024 - 21:25.


#2140
costyn_man

costyn_man

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,604
  • Înscris: 01.08.2005

View PostClio1973, on 04 aprilie 2024 - 21:14, said:

1.,,Dumneata" ai adus in discutie profesorii,iar dacă uiți ce scrii,fă bine și recitește-ți postările.Ajung să cred că ai mari frustrări legate de ...școală.

2.Concret,la ce vârstă se putea pensiona ,,perfidul" dascăl ?

AI AFIRMAT CLAR CĂ SE PUTEA PENSIONA ,,DEMULT " !

Ce înseamnă ,,demult"?
Cu 3 ani mai devreme ??????

3.Pot munci ,,speciali"știi d-tale și la 64 de ani ????
Răspunde cu da sau cu nu.
Loc de muncă în ,,strucuri" le vor găsi alții.

Și nu-ți face d-ta probleme legate de cerebelul meu.M-a făcut să mă descurc onorabil în viață.

Și nu uita că aici nu atacăm persoane.

Oricum ar fi greu să dovedești că cerebelul matale este de ...,,excepție "în comparație cu al meu.
Cerebelul tau este cu probleme, nu o considera atac la persoana, fii demn si recunoaste. NU eu am adus discutia cu profesorii, reciteste postarea lui @echoshoworacle, asta este exemplul cel mai elocvent.
Cat despre faptul ca un militar poate "munci" pana la 65 de ani, deja pici in derizoriu!
Problema ta este ca nu intelegi dece am spus "demult" si nu am spus "mai devreme". Cat este unitatea de timp care delimiteaza cele doua notiuni, demult si mai devreme?

#2141
DANANDREI2001

DANANDREI2001

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,699
  • Înscris: 10.08.2009

View Postcostyn_man, on 04 aprilie 2024 - 21:10, said:

EDIT: referitor la "beutura", poti mai explicit? Te rog!

Am niste amintiri din armata de la 01184 Bacau de nu vrei sa stii.
Sa nu dau cu piatra, daca ma angajau fortat in armata cred ca ma apucam si eu.

Edited by DANANDREI2001, 04 April 2024 - 21:31.


#2142
costyn_man

costyn_man

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,604
  • Înscris: 01.08.2005

View PostDANANDREI2001, on 04 aprilie 2024 - 21:31, said:

Am niste amintiri din armata de la 01184 Bacau de nu vrei sa stii.
Sa nu dau cu piatra, daca ma angajau fortat in armata cred ca ma apucam si eu.
Eeeee, vremurile alea au apus demult. Se spunea ca "armata este o pierdere de timp si o adunatura de nebuini"! 0829 unde am facut eu servicul militar, nu exista asa ceva, era disciplina, toti militarii erau ca scosi din cutie, nu erau amestecati din cicluri diferite, era adevarata armata!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate