Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Benjamin Netanyahude un criminal ...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii
 Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )
 Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune

Roka Residence Doamna Ghica
 Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.

charger "laptop de muzeu"...
 

case la 1 euro si ieftine in Italia

* * * - - 2 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
33 răspunsuri în acest subiect

#1
vdesigns

vdesigns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.141
  • Înscris: 14.04.2018
am gasit un site din Italia cu oferta


https://www.idealist...-italia-in-2021


case incredibil de ieftine in zona Venetia banuiesc datorita solului sau?

https://www.idealist...dine=prezzi-asc


incredibil https://www.idealist...obile/22188426/


cum pot aplica la casele de 1 euro cele m multe in Sicilia? sau cum as cumpara vila cu 25 mii euro?


daca cumpar si ma mut acolo primesc cetatenie si am o pensie de invaliditate se transforma in Italia? in Ro se poarta f urat si numai abuzuri peste abuzuri la pers cu handicap??

#2
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 22.123
  • Înscris: 18.12.2007
Venetia se scufunda, casele alea se darama.

#3
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.705
  • Înscris: 23.10.2006
Casele alea sunt o ruina, in care trebuie sa bagi multi bani sa le poti face locuibile. Si acolo ca sa renovezi trebuie sa respecti intocmai arhitectura locala, in unele zone, nu ai voie sa iti pui AC pe fatada sau antena de satelit pe casa. I-ati gandul ca ai putea trai acolo dintr-o pensie de invaliditate.

Editat de baribalu, 30 iunie 2021 - 09:22.


#4
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 31.476
  • Înscris: 29.04.2008
Chestia e destul de veche.

Smecheria e ca acele case sunt foarte darapanate si dupa ce le iei cu 1 euro vei fi obligat sa le restaurezi, intr-un interval destul de scurt si nu va fi ieftin deloc.

„A fost dintotdeauna visul meu să mă mut în Italia. Când am auzit de oferta caselor cu un euro, m-am gândit că este șansa mea să trăiesc în Italia. Se scurgea apă prin acoperiș, erau crăpături în pereți. Dacă nu era vândută cu un euro, ar fi fost doar o altă casă din Mussomeli care stă să se prăbușească”, spune Danny McCubbin, un bărbat care a profitat de ofertă și a cumpărat casa cu un euro.
Peste 20 de localități din Italia vând case la acest preț, dar puțini italieni sunt interesați de ofertă.
„Am lansat proiectul în 2017 și am avut mult succes cu el. Am reușit să vindem 170 de case unor străini”, spune Toți Nigrelli, viceprimarul din Mussomeli.
Proiectul a fost lansat în 2007, cu scopul de a repopula localitățile afectate de un cutremur major în 1968 și să stopeze declinul demografic al zonelor rurale, care au pierdut 15 milioane de locuitori în ultimii 15 ani. Mulți oameni s-au mutat în străinătate sau în orașele din nordul Italiei pentru a munci acolo. Mussomeli, de exemplu, mai are doar jumătate din cei 20.000 de locuitori de pe vremuri. Iar oamenii au preferat să dea casele municipalității, decât să plătească impozite pe proprietate.
„Am aflat despre casele de un euro dintr-un articol citit pe internet”, spune McCubbin.
„La început m-am gândit că e prea frumos să fie adevărat”, spune și Mark Kopun, alt cumpărător al unei case de un euro.
Nigrelli spune că Mussomeli s-a adresat de la început străinilor, pentru că italienii nu erau deloc interesați.
„Ne-am dat seama că străinii încă au acest vis italian și vor să vină să trăiască aici în Mussomeli”, a spus el.
„E atât de frumos aici, și peisajul, și oamenii din Sicilia s-au dovedit a fi cei mai buni și mai calzi oameni din toată lumea”, spune Tonia Bauer, care locuiește în Mussomeli, dar nu a cumpărat o casă cu un euro.
„Îmi place la nebunie ritmul relaxat, această atitudine: nu contează, de ce te stresezi? Soarele strălucește, marea e aici, ai cea mai bună mâncare, un vin minunat”, spune McCubbin.
„Și pasiune, italienii au pasiune”, adaugă Kopun.
Totuși, adevărul este că aceste case costă mult mai mult de un euro. Începând cu taxele de cumpărare, prețul crește rapid.
„Un străin care vrea să cumpere o casă în Italia plătește circa 4000 de euro pentru taxe notariale și agenția imobiliară”, spune Valeria Sorce, agent imobiliar.
Mai mult, unele case sunt într-o stare deplorabilă, iar cumpărătorii sunt obligați să le renoveze în cel mult 3 ani. Costul reparațiilor poate fi între 20.000 și 80.000 de euro, în funcție de starea imobilului. Uneori e nevoie să fie refăcut tot, începând cu pereții exteriori.
„La multe dintre ele se prăbușeau acoperișurile. Presa a promovat ideea că iei o casă la prețul unui espresso, iar asta a creat un pic de isterie în jurul subiectului”, spune Bauer.
„Trebuie să fii realist și să știi în ce te bagi”, spune McCubbin.
Bauer spune că a vrut și ea să cumpere o casă cu un euro, dar a renunțat. A găsit o casă de vânzare cu 7.000 de euro, de la un localnic, care avea și ea nevoie de reparații, dar era într-o stare mult mai bună decât cele vândute de primărie.
La fel ca Bauer, italienii preferă să cumpere de la proprietari privați, pentru a evita să plătească renovări costisitoare și termenul limită de 3 ani. Mai mult, ei sunt la curent cu prețurile din zonele globale.
Nu toate orașele din proiect au avut la fel de mult succes ca Mussomeli. În orășeul Carrega Ligure din nord, autorităților locale le-a fost greu să-i găsească pe proprietarii caselor abandonate și să-i convingă să le cedeze. Așa că nu au reușit să vândă nici măcar o casă cu un euro.

https://www.digi24.r...-italia-1551923

#5
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 122.848
  • Înscris: 07.02.2003
Nu merita.

#6
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.686
  • Înscris: 05.02.2012

 vdesigns, on 30 iunie 2021 - 09:10, said:

in Ro se poarta f urat si numai abuzuri peste abuzuri la pers cu handicap??

Ca sa iti faci o idee :
- Multe rampe pentru persoanele cu handicap au si un unghi de 45%, crede-ma, am vazut. Daca vrei iti fac si poza zilele astea :lol: . Este pe o strada principala si este asa de vreo 10 ani . E clar ca nimanui nu ii pasa
- Nu stiu cum e in orasele mari, dar in orasele mici , nu ai nici o sansa sa urci cu scaunul cu rotile in autobuz (nu spun ca tu ai handicapul asta, insa ca sa iti faci o idee)
- Cunosc o persoana care nu are o mana si trebuie sa mai mearga si acuma la comisie pentru control (de parca i-ar creste mana inapoi, plm )
- O alta persoana de la mine de la tara, la fel, imobilizata la pat (a murit in urma cu ceva ani) ... au dus-o periodic in patura pana la comisie :)
- Persoanele cu sindromul down e clar... nici o sansa la o viata normala, pe cand in Franta (iti spun pentru ca am locuit acolo am buni) erau integrate total in societate si aveau si loc de munca

Pe de alta parte, iti poti face rost foarte usor de un certificat de handicap daca esti mai portorican :) mai ales daca vine si campania electorala ;)

#7
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 27.602
  • Înscris: 31.08.2006

 vdesigns, on 30 iunie 2021 - 09:10, said:



cum pot aplica la casele de 1 euro cele m multe in Sicilia? sau cum as cumpara vila cu 25 mii euro?


E fumata chestia cu casele "ieftine" din Italia. Inainte de a lua o hotarare, poate citesti pe aici sau pe aici

#8
Romi_

Romi_

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 286
  • Înscris: 01.05.2020
Da, in Italia sant cainii cu colaci in coada. Mergeti repede pana nu se termina.

#9
forum_member

forum_member

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 38
  • Înscris: 26.06.2021
Trebuie sa te gandesti la costurile totale, de a fi proprietar acolo (taxe, cheltuieli obligatorii, investitii mandatate etc.)

#10
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 51.753
  • Înscris: 30.10.2003
Parca vreo 70.000 euro minim te costa o casa sa o renovezi. Sigur sunt doritori. Suma aia nu e mare pentru cine a lucrat si a economisit in vest.

#11
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.965
  • Înscris: 06.05.2020

 Andreysc7, on 30 iunie 2021 - 09:23, said:

Adaugam aici iitacac cu ochi si mot care isi urca pe trotuar in totalitate tablele pe 4 roti in locuri unde restul conducatorilor auto lasa spatiu.

#12
vdesigns

vdesigns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.141
  • Înscris: 14.04.2018
totusi si in toscana sunt preturi accesibile https://www.idealist...dine=prezzi-asc

la licitatie ce inseamna

#13
-__-

-__-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.359
  • Înscris: 30.11.2020

 vdesigns, on 30 iunie 2021 - 09:49, said:

totusi si in toscana sunt preturi accesibile https://www.idealist...dine=prezzi-asc

la licitatie ce inseamna

Licitație judiciară acolo înseamnă că e vândut apartamentul să acopere o datorie

https://e-justice.eu...dicial_auctions

Exact cum se vând în România apartamentele executate de bănci ale celor care nu au mai putut plăti creditele.

Editat de -__-, 30 iunie 2021 - 09:59.


#14
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.705
  • Înscris: 23.10.2006
Vezi ca sunt si sate in Romania unde poti sa iti iei casa si teren la pret bun si nu te costa renovarea peste 100000 euro ca in Italia.

#15
XtremePWN

XtremePWN

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 739
  • Înscris: 26.11.2019
Costul casei: 1 euro
Costul renovarii ca sa fie locuibila: 200k

Astea nu sunt locuinte sociale din marinimia statului italian, sunt pentru oameni care isi permit sa renoveze.

Nici in Bucuresti nu sunt foarte multi oameni care isi permit sa renoveze o casa interbelica chiar daca o primesc gratis

#16
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 26.795
  • Înscris: 01.11.2011
Du-te în Croația. Primești și o parte din cheltuielile de renovare: https://adevarul.ro/...f35f/index.html

#17
-__-

-__-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.359
  • Înscris: 30.11.2020

 vdesigns, on 30 iunie 2021 - 09:10, said:

incredibil https://www.idealist...obile/22188426/

cum pot aplica la casele de 1 euro cele m multe in Sicilia? sau cum as cumpara vila cu 25 mii euro?

Vezi că asta are 1440 de euro pe lună întreținerea pe care tu o plătești vreo 50 de euro la bloc unde stai în România.

Editat de -__-, 30 iunie 2021 - 10:07.


#18
vdesigns

vdesigns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.141
  • Înscris: 14.04.2018

 Andreysc7, on 30 iunie 2021 - 09:23, said:

Ca sa iti faci o idee :
- Multe rampe pentru persoanele cu handicap au si un unghi de 45%, crede-ma, am vazut. Daca vrei iti fac si poza zilele astea Posted Image . Este pe o strada principala si este asa de vreo 10 ani . E clar ca nimanui nu ii pasa
- Nu stiu cum e in orasele mari, dar in orasele mici , nu ai nici o sansa sa urci cu scaunul cu rotile in autobuz (nu spun ca tu ai handicapul asta, insa ca sa iti faci o idee)
- Cunosc o persoana care nu are o mana si trebuie sa mai mearga si acuma la comisie pentru control (de parca i-ar creste mana inapoi, plm )
- O alta persoana de la mine de la tara, la fel, imobilizata la pat (a murit in urma cu ceva ani) ... au dus-o periodic in patura pana la comisie Posted Image
- Persoanele cu sindromul down e clar... nici o sansa la o viata normala, pe cand in Franta (iti spun pentru ca am locuit acolo am buni) erau integrate total in societate si aveau si loc de munca

Pe de alta parte, iti poti face rost foarte usor de un certificat de handicap daca esti mai portorican Posted Image mai ales daca vine si campania electorala Posted Image
ca sa iti faci o idee eu am ajuns in handic. datorita unei culpe medicale mama a murit anul acesta tot de la o culpa si toti fug de raspundere

 -__-, on 30 iunie 2021 - 10:06, said:

Vezi că asta are 1440 de euro pe lună întreținerea pe care tu o plătești vreo 50 de euro la bloc unde stai în România.
de unde sti?

Editat de ech, 30 iunie 2021 - 10:32.
eliminare atasament offtopic


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate