Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 

Vă mai amintiți de doamna?

* * - - - 8 votes
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#37
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 12.07.2010
Da, tub electronic unguresc dar mult peste Tesla cehoslovace (vorbind de PL 500).

#38
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,583
  • Înscris: 13.06.2004
Am auzit că PL500 se ardea repede din cauza supraîncălzirii. Nu ştiu de ce nu au reproiectat şasiul. Carcasa din jurul unor lămpi avea rolul de ecranaj (protecţie faţă de influenţe externe) iar unele (precum cele stabilizatoare) am înţelesc că emiteau şi ceva radiaţii   :devilred:
"Orion" erau Ungureşti. "Orion" Budapesta. Care au făcut şi celebere radioreceptoare AR612. Unele "Orion" au fost asamblate la "Electroica" Bucureşti ("Electronica" originală din Str. Baicului Nr. 82 - mai există complexul - viitoarea "Electronica Industrială" = I.E.I.) sub denumirea de 'Cosmos'. Cel puţin 'Cosmos' 3 apărut în 1964 era 'Orion' pe dinăuntrul. 'Cosmos' 1 şi 2 (apărute în 1962) nu ştiu. Astea erau cu PL 36 (ca şi 'Naţional'ul).
Unele componente se importau. De exemplu în România nu s-au produs niciodată tuburi electronice. Unele materiale pentru tuburile cinescop erau importate. Am produs doar cinescoape alb-negru, la Întreprinderea de Cinescoape ("Rocin").

Da-s curios cum erau televizoarele pe lămpi Zidelano v S.S.S.R. Ce era mişto la ele: că majoritatea aveau transformator de reţea. Asta le făcea mai scumpe (probabil) şi mai grele, dar le oferea anumite avantaje.

Să mai şi râdem un pic    :rolleyes:  

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/S-5zJxLcyig?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#39
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003
In loc de PL500 se putea folosi PL504 cu mici adaptari.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate