Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Vă mai amintiți de doamna?

* * - - - 8 votes
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,784
  • Înscris: 02.06.2006
Eu am făcut o adaptate la socluri și am folosit cu succes PL36, care se găsea mai ușor.

Edited by Iocan, 26 June 2021 - 20:29.


#20
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Pe langa PL500, ai mei or avut bai mare si cu PCL86.

#21
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 08.10.2007
Am și acum un televizor Modern E funcțional și două PL 500 de rezervă. :D

#22
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
A, că mi-am amintit partial ceva .Spun parțial pentru că țin minte că nana Emilia, croitoreasa en titre a comunei ,dar nu țin minte marca exact, nu patimea cu lampa asta drăcească .
Avea fata măritată cu un sas emigrat  legal la waterland, știți povestea, și îi trimisese mamei sale o magaoaie și mai mare ca ale noastre populare și care mergea cu  nerușinare excelent
Parțialitatea consta în aia că  nu țin minte deloc cum se numea, și aici apelez la dvs colegii .
Era fie Stassfurt, fie Blaupunkt, fie Grunding, ori cum o fi fost, care mai știți mărci germane, dar rupea fasul .

#23
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
"Stassfurt" era de producţie Est-Germană, aşa că mă îndoiesc că era ăla. Plus că din câte am citit pe un grup de pe facebook, nu erau prea bune, adică tot era ceva de reglat la ele.

View PostIocan, on 26 iunie 2021 - 20:27, said:

Eu am făcut o adaptate la socluri și am folosit cu succes PL36, care se găsea mai ușor.

Bunicii paterni au avut 'Naţional' V.S. 43-614. Avea din născare PL36 (sau echivalentul Japonez), deci nu stăteau după PL500     Posted Image


View Postammazon, on 26 iunie 2021 - 22:03, said:

Am și acum un televizor Modern E funcțional și două PL 500 de rezervă.       Posted Image

Poze te rugăm     Posted Image

Edited by djl, 26 June 2021 - 23:23.


#24
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View PostGingisHan2015, on 26 iunie 2021 - 22:47, said:

A, că mi-am amintit partial ceva .Spun parțial pentru că țin minte că nana Emilia, croitoreasa en titre a comunei ,dar nu țin minte marca exact, nu patimea cu lampa asta drăcească .
Avea fata măritată cu un sas emigrat  legal la waterland, știți povestea, și îi trimisese mamei sale o magaoaie și mai mare ca ale noastre populare și care mergea cu  nerușinare excelent
Parțialitatea consta în aia că  nu țin minte deloc cum se numea, și aici apelez la dvs colegii .
Era fie Stassfurt, fie Blaupunkt, fie Grunding, ori cum o fi fost, care mai știți mărci germane, dar rupea fasul .
Blaupunkt o fo' scula de razboi...
Eu am avut un radio auto Blaupunkt pe prima mea masina (luata cu banii mei), un R12 asamblat in Olanda.
Avea un radio Blaupunkt cu butoane care tinea minte posturile de radio.
Reglai prinderea postului manual de la rotita, dupa care trageai catre in afara unul din cele 8 butoane si il apasai la loc.
Frecventa respectiva era memorata mecanic.
Cand apasai apoi pe butonul acela, oriunde ar fi fost cursorul, il aducea acolo unde il setasesi.

#25
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 08.10.2007
@djl, sâmbăta viitoare când ajung la țară.

#26
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,905
  • Înscris: 14.11.2004
Sa fi fost vre-un Normende? Ca si ei au facut TV-uri pe lampi.

#27
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Nu as fi mirat.Dar e atât de mult timp de atunci .
Poate își mai aduc ai mei aminte?
Din câte știu trăiește și vecina respectivă .
O sa întreb mâine .
Parcă totuși radio era Stassfurt .Că avea și radio, tot din lemn, cu o bulă luminoasă (verde oare), care lumina pe timpul funcționării .
Noi radio nu țin minte da fi avut acasă, strict radio, prin 82 știu că luase bunul meu tata un radio casetofon International .
De la Felix de la unguri .De la ceva turiști adică din Ungaria veniți la tratament .
Se zicea că ar fi Panasonic făcut pentru țările frățești, nu as putea jura însă că nu scria nimic pe spate de Japan sau de genul, însă mosul luase de la ei și un braț de casete National Panasonic, de astea țin minte bine in schimb că pe ele scria made in Japan.
Era monocaseta, a mers până prin 88 la mine la chimie la Vladimirescu la liceu, apoi a ajuns pe la Halanga la Severin la fratele meu .
Acolo cred că a terminat cu el, că nu mai știu, eu in 89 am plecat în armată și acolo am rămas .
Nu am mai ținut cont și după aia a plecat și el la Craiova la geniu in 90, și a rămas și el prin armată  
Era bun radiocasetofonul ăla, după 90 a mai apărut un model de International dar nu avea nici o legătură, era o turcă cu beculete .😀

#28
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
Păi stai puţin colegule, tu când ai zis de mărcile alea Nemţeşti în postul anterior celui cu "International" te-ar referit la radioreceptor sau televizor?     Posted Image    Chestia aia cu verde se numeşte ochi magic sau indicator optic de acord. E un fel de C.R.T. Cele mai mişto erau cele cu 4 "petale", precum EM 11/UM 11 (avatarul meu). 11 s-au folosit şi în anii '50, după ce nu se mai foloseau la radiorecepţie tuburi din seria 11 (tuburi mari), ci se trecuse la seriile 4x şi 8x.
Majoritatea ştiu de radiocasetofoanele alea "International" proaste. Dar ce-mi doream unul cu beculeţe la început de anii '90    Posted Image
Memoria mecanică era simplă: în funcţie de lungimea tijei se acţiona condensatorul variabil pe o anumită distanţă unghiulară şi când se mişca într-o anume poziţie prestabilită, ajungeai la postul dorit. Nu am reuşit să aflu dacă la radiourile cu memorie mecanică, staţionare (nu auto) din anii '30-'40 puteai regla tu posturile sau erau reglate din fabrică. Au existat şi radioreceptoare pe lămpi cu memorie cu diode varicap, ca la televizoare, dar astea au fost în anii '60 şi din păcate cele pentru producţie de uz European aveau F.M. (U.K.W.) (U.U.S.) până la 100 sau 104 M.Hz.    Posted Image

Dacă tot am dat-o în off-topic. De aparatul ăsta ştiu de prin 1998-2000 şi mă fascina.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Op35VL0vz08?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

77 de descărcări la pozele din primul post   :blink:   La asta nu mă aşteptam.

Edited by djl, 27 June 2021 - 00:30.


#29
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Nu, nu, alea erau televizoare, de radio am zis că avea și radio nemțesc doamna, vecina noastră .
Și radio și tv din afara avea.
Iar mai țin minte cum ne minunam când venea gata de hramul bisericii nemțești din Vladimirescu de mașina lor .
O Toyota Celica albastra cu numere de RFG, că pe atunci erau două Germanii .

Când venea fata, nu gata, ceapa masii de de autocorect .

#30
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004

View Posttytysor, on 26 iunie 2021 - 20:15, said:

cu ''200'' erau folosite in TV tuburile PFL200 si PCH200, acesta fiind singurul tub utilizat in TV-urile romanesti care avea 10 ''picioare''!
deci, postari la plesneala ca prin multe alte topicuri!
si PL500 ca de altfel oricare tub din TV, nu era ''pereche'' cu nici un altul!

Pai amintiri de-acu zeci de ani - eram mic pe vremea cand schimba taica-miu tuburile in TV.
Si n-am avut romanesc. Era Orion.
Am zis de "pereche" ca pe placa era grupata cu inca una, separat de restul.

#31
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,050
  • Înscris: 06.02.2012
Ha,ha,  mama lor de doamne, te paraseau cand aveai mare nevoie, ia sa vedem daca mai stiu cum le chema, vorbim de hibride.
- sunet PCL 86 si PL 84
- baleaj vertical PCL 85
- baleaj orizontal PCF 200 si PL 500
- dioda recuperatoare PY 88
- dioda tensiune anod cinescop 18 000V, -- DY 86 sau mai noi TV 18,TV 20
Cam astea erau in hibride, mi-au mancat tineretea.

#32
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Erau sub licența Venusurile, cine știe colegi?
Mai exact, le inventasem noi, sau cum se produceau?
Știu că frigiderele erau cu Thompson in licența, dar de tv urile românești chiar nu cunosc povestea .

#33
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,489
  • Înscris: 12.07.2010
Din ce știu nu erau sub licență. Venus și Miraj erau același TV diferind diagonalele cinescoapelor. Am avut Miraj (fără vreo cifră) cumpărat de tata în 7 iulie 1969 cu 5100 lei. Pe urmă au apărut Miraj 1 pînă la 4. Schema era aceeași "TV Miraj - Venus". Al meu avea cinescop DDR-ist cu nuanță de mov nu de negru. Mie îmi plăcea. În 14 ani de funcționare am schimbat doar o dată tubul PL 500, dar cu un Tungsram nu Tesla. TV-ul l-am întreținut corespunzător (stabilizator de tensiune, instalat în loc aerisit, scos capacul spate și rabatată placa de bază, îndepărtata cutia metalică în care erau "închise" tuburile PL 500, PY 88, DY 86, odată pe lună scos în curte si suflat  cu aspiratorul praful electrostatic, etc.).

#34
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Am crezut că aveau proiectul tot de afară .
Eu am luat în 88 un pickup Tehnoton făcut la Iași, fain era, avea o boxa in loc de difuzor .
Și pe mecanism înăuntru scria rusește, nu știu ce scria că rusă nu am făcut .
El era Made in Romania, înăuntru însă erau litere rusești .
Naiba ii mai înțelegea cum funcționa pe atunci sistemul.

#35
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Samaliot misto zburaet.

Pe langa PL500, PCL85 era o pacoste.

#36
FreemanG1

FreemanG1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 14.07.2014
Marca Tungsram este a ungurilor :
https://ro.vvikipedl...m/wiki/Tungsram

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate