Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Cerințe de sistem Windows 11

- - - - -
  • Please log in to reply
216 replies to this topic

#37
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009

 vj_Heaven, on 25 iunie 2021 - 19:17, said:

Eu sper sa ca vor renunta la cerinta cu TPM, altfel va fi un mare fail. Sunt o multime de calculatoare bune, cu care-ti faci treaba zi de zi si care nu suporta TPM.


majoritatea placilor de baza din ultimii 5+ ani au un modul TPM 2 basic (+ un port specific daca vrei altul/ il strici/ vrei sa il portezi). Doar ca e dezactivat din BIOS si nu il foloseste nimeni.

#38
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,534
  • Înscris: 21.12.2006
Apple renunță la suportul pentru generațiile vechi de calculatoare cu fiecare release de MacOS. Și nu am auzit atâtea plângeri ca aici. Cât să mai tragi de un sistem vechi? La televizoare majoritatea se aruncă la 4K sau 8K, deși se uită la, cablu maxim FHD. Dacă  Windows a decis să suporte generații noi de calculatoare, e foarte bine. Se vor găsi soluții pentru utilizatorii casnici, iar utilizatorii profesionali ar cam fi cazul să ajungă la zi cu tehnologia, mai ales în aparatul de stat.

#39
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,052
  • Înscris: 10.04.2006
Mai usor cu aruncatul de noroi cand nu stii despre ce vorbesti.
Sunt calculatoare care ruleaza jocuri 4k fara probleme, dar nu pot rula Windows 11.
E doar o chestie cretina, nu e chestie de generatii vechi de calculatoare.

#40
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,534
  • Înscris: 21.12.2006
De unde știi că nu suportă Windows 11? A apărut variantă finală și nu o poți instala? Dacă Microsoft arunca în piață Windows 11 ca pe oricare alt update, trecea neobservat. În schimb, au băgat anumite "restricții", de fapt niște cerințe minime, și brusc toată lumea are nevoie de Windows 11.

Edited by nei-k, 26 June 2021 - 21:34.


#41
compo

compo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 13.11.2008
cum am mai spus am instalat win11 home (cu inlocuire fisier din iso win11) pe un laptop vechi si vreau sa spun ca merge mai greut fata de ce aveam inainte ,win10 home 32bit.
cred ca  cerintele sunt justificate, ma intorc inapoi la win10 ca mi merge ventilatorul , nu se opreste si acum cand doar scriu pe forum

Edited by compo, 26 June 2021 - 21:50.


#42
routerboard70

routerboard70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 03.05.2021

 compo, on 26 iunie 2021 - 21:48, said:

cum am mai spus am instalat win11 home (cu inlocuire fisier din iso win11) pe un laptop vechi si vreau sa spun ca merge mai greut fata de ce aveam inainte ,win10 home 32bit.
cred ca ca cerintele sunt justificate, ma intorc inapoi la win10 ca mi merge ventilatorul la greu
Merge mai "greut" pe naiba...
La mine, pe cotetul asta de tavaleala si de cobai (laptop HP 630) cum naiba de zburda?

Attached Files



#43
vj_Heaven

vj_Heaven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,061
  • Înscris: 19.07.2005
Daca-ti merge ventilatorul vezi ce proces iti freaca procesorul, o fi net framework-ul care-si face optimizarile sau alte indexari normale dupa o instalare.

#44
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Eu am aflat că am TPM în BIOS (de fapt e Intel PTT, Platform Trust Technology, dar același lucru până la urmă) doar când am vrut să activez hardware encryption pe SSD-ul cu sistemul de operare. Nici ăla nu merge fără TPM.

Probabil Windows 11 are nevoie de securitate mai ridicată pentru că se laudă că poate rula tot felul de aplicații, inclusiv Android...

#45
arisel

arisel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 19.12.2008

 rickysyv, on 27 iunie 2021 - 01:38, said:

Probabil Windows 11 are nevoie de securitate mai ridicată pentru că se laudă că poate rula tot felul de aplicații, inclusiv Android...
Daca e adevarat ca va rula si aplicatii android, windows11 a făcut strike și a câstigat mulți utilizatori de sistemul android (telefoane) care vor cumpara Pc-uri cu windows 11...Posted Image

#46
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

 Lex404, on 26 iunie 2021 - 20:06, said:


majoritatea placilor de baza din ultimii 5+ ani au un modul TPM 2 basic (+ un port specific daca vrei altul/ il strici/ vrei sa il portezi). Doar ca e dezactivat din BIOS si nu il foloseste nimeni.

Depinde ce a avut producatrul in cap.
Procesorul meu de ex are TPM in el, dar ASUS a decis sa nu puna nicio setare in BIOS. Placa are loc ptr a monta un TPM 20-1.
Dar module nu se mai fabrica de ani buni. Deci nu gasesc sa pun.

I-am facut ieri si update de BIOS la ulma versiune - din 2018. Nu apare. In schimb mi-a mai activat cate ceva in tab-ul securitate din Defender - Core Isolation si Memory Integrity.
E un pic aiurea - doar pe laptopuri si pe unele PC-uri de business sunt integrate TPM-uri din fabrica.

#47
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,436
  • Înscris: 29.04.2008

 nei-k, on 26 iunie 2021 - 20:19, said:

Cât să mai tragi de un sistem vechi?

Exact atata timp cat inca merge perfect si-si face treaba.

 eiffel, on 27 iunie 2021 - 06:31, said:


Dar module nu se mai fabrica de ani buni. Deci nu gasesc sa pun.

Poate se va gasi cineva sa reinceapa productia?

#48
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Poate cevachinezisme, dar ma cam indoiesc, cel putin deocamdata. Sunt probleme deocamdata cu cip-urile - criza generala.
Si TPM-urile din cate stiu toate aveau chip Infineon - un singur producator.

#49
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 18.09.2008

 eiffel, on 27 iunie 2021 - 06:31, said:


Eu am TPM pe o placă Z390-D, dar nu am pe H310-M Pro 4. Oricum, sunt module care se pot cumpăra. Dar nu știu câtă lume va face asta.

Mulți oameni sunt frustrați de cerințele de sistem ale Windows 11. Cu toate astea, Microsoft nu a dat semne că dă înapoi.

#50
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,522
  • Înscris: 16.12.2006
La mine pe un laptop entry-level (900 de lei) cumparat in 2019 merge bagat fara probleme Windows 11, zice ca e compatibil.

Pe un PC (desktop) mult mai performant zice ca nu e compatibil. :))

I-am activat TMP din Bios (Intel Platform Trust Technology) da tot zice ca nu e compatbil.

Probabil din cauza ca nu am activat si Secure Boot din Bios.

Nu mie clar daca activez Secure Boot si trec la UEFI Bios daca nu o sa fie nevoie de format la disk C si reinstalat Windows din nou ca nu as avea chef de asta acum.

As baga Windows 11 cand o sa apara un ISO oficial sau macar pe Windows Insider. :)

#51
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,052
  • Înscris: 10.04.2006
Si pe sisteme de 2000-3000e nu merge daca nu au TPM :)

#52
omg99

omg99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,914
  • Înscris: 06.04.2005
Deci cate discutii puteau fi evitate daca MS nu erau tampiti. Si cel mai trist e cand ii vezi pe unii care o ard cu "noile tehnologii nu merg pe sisteme vechi" care tehnologi? TPM? la ce imi foloseste mie acel TPM ca user de rand? la securitate? care securitate? ca windows tot la 3-4 zile e busit de hackeri, ma va proteja TPM de hackeri?

#53
abulafius43

abulafius43

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 19.11.2013

 bluke424, on 26 iunie 2021 - 15:26, said:

@abulafius43, conform cerințelor actuale, nu poți rula Windows 11, ai nevoie de cel puțin un Ryzen 2xxx.

pai am inteles ca win 11 va rula pe procuri zen+ iar ryzen 5 1600 af e practic un 2600 adica zen+. asa mi-au spus unii colegi de pe forum. si in bios am ceva ce se cheama ftpm probabil ca trebuie sa-l activez dar eu n-am sa-mi mai bat capul cu 11 pana ce nu invat mai multe despre el.

#54
routerboard70

routerboard70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 03.05.2021

 catalinman, on 27 iunie 2021 - 12:08, said:

La mine pe un laptop entry-level (900 de lei) cumparat in 2019 merge bagat fara probleme Windows 11, zice ca e compatibil.

Pe un PC (desktop) mult mai performant zice ca nu e compatibil. Posted Image)

I-am activat TMP din Bios (Intel Platform Trust Technology) da tot zice ca nu e compatbil.

Probabil din cauza ca nu am activat si Secure Boot din Bios.

Nu mie clar daca activez Secure Boot si trec la UEFI Bios daca nu o sa fie nevoie de format la disk C si reinstalat Windows din nou ca nu as avea chef de asta acum.

As baga Windows 11 cand o sa apara un ISO oficial sau macar pe Windows Insider. Posted Image

Acel laptop entry-level (printre cele performante de gaming, am si eu unul entry-level dar cu procesor nou Pentium Silver N5030 compatibil W11), merge fiindca este fabricat in 2019 si are implenentat TPM 2.0 si nu are nicio problema. Desktop-urile cam au.Degeaba ai placa de baza performanta daca nu are modulul TPM 2.0. OK, posibil la tine sa-l ai.
Dar ca sa mearga Windows 11, iti trebuie activate in BIOS urmatoarele: TPM2.0, UEFI si Seure Boot. Daca Windows-ul tau (Windows 10) a fost instalat in modul Legacy si mu UEFI, trebuie reinstalat in mod UEFI sau convertita partitia din MBR (Legacy) in GPT (UEFI).

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate