Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...
 La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!
 Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 

Asiguratorul nu recunoaste si nu vrea sa plateasca pagubele

* * - - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
258 replies to this topic

#55
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,415
  • Înscris: 08.01.2009
Nu cred ca e nimeni de acord cu modul in care initiatorul conduce insa nici cel cu Fiesta nu parea ca mai e atent ce/daca vine cineva din stanga dupa ce s-a asigurat in dreapta . Chiar daca initiatorul a venit cu viteza a trecut ceva timp pana conducatorul Fiesta a reactionat ( franat intr-un tarziu ) dupa ce bolidul devenise clar vizibil .
Fara o masurare oficiala a vitezei (sau macar ceva mult mai incriminator gen overlay GPS cu viteza pe dashcam ) asiguratorul nu are cum sa invoce faptul ca initiatorul nu a redus viteza la limita maxima pt. curba cu vizibilitate sub 50m ; chiar si asa s-a dovedit in multe cazuri ca o infractiune nu te dezvinovateste pe tine de alta ( gen neasigurarea la iesirea intr-un drum cu prioritate chiar daca boul pe care l-ai lovit venea pe contrasens).

In ceea ce priveste refuzul Grawe de a despagubi....fuck'em ; mai ales ca au aprobat initial daunele insa cand au vazut devizul nu le-a mai convenit . Nu neg ca e posibil ca cei de la service sa fi incarcat devizul insa tinand cont cat pot costa unele piese de pe automobilele moderne nu e foarte greu sa se ajunga la sume mari .
Nu e obligatoriu ca farurile sa se sparga ; e suficient ca prinderile sa se rupa si cum un far modern LED poate ajunge usor peste 1000E bucata . Masina "sport" de care vorbeste initiatorul probabil are si un motor cilindree mai mare a carui impachetare poate fi mai fericita sau nu ( de amintit anecdoticul Megane care la o anumita motorizare erai indrumat in manual sa dai aripa sau bara jos pt a schimba un bec >> in realitate se putea si fara dar era nevoie de dexteritate si un pic de contorsionism). Cine stie cate piese trebuiesc demontate pt. a schimba cele 3 radiatoare.
Orele de manopera la service-urile bune sau reprezentante nu sunt ieftine ( orele manopera per tip de operatiune sunt reglementate insa tariful e la latitudinea fiecarui operator comercial in parte).

Daca daunele trecute in deviz chiar sunt reale banii vor fi recuperati ; daca ti-ai cumparat masina respectiva in principiu ar trebui sa ai si fondurile necesare repararii in regim propriu pt. ca ulterior sa ti le recuperezi complet in instanta + cheltuielile de judecata (sincer nici nu cred ca se va ajunge in instanta , cel mult o inaintare facuta de un avocat decent ar trebui sa fie suficienta cat sa isi dea seama ca orice tergiersare nu poate sa le aduca decat pierderi suplimentare) .

#56
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,978
  • Înscris: 29.07.2017
Acum mai depinde si pe cine lovesti, un coleg cu RCA la o petarda de firma a lovit pe unu mai tuciuriu.
Ala tot ii cerea bani ca asigurarea refuza sa-i plateasca. Colegu l-a trimis la plimbare.
Pana cand pagubitu a devenit mai serios si s-a oferit printre altele sa-i duca el dimineata copilul la scoala.
Asa un sentiment de empatie l-a apucat pe coleg, ca i-a platit din buzunar reparatia sa-si poata scoate ala masina din service. L-am intrebat de ce, mi-a zis ca ala era nebun si nu a mai vrut sa se complice.
Nu mai stiu daca si-a recuperat vreodata banii de la RCA.

#57
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Da, sa continui sa zic de taximetristul care avuse problema.
A aflat pagubitul unde sta de la compania de taxi, si venea marlanul sa ii bata la usa sa ii ceara bani(auzise prin usa ce le spunea la vecini) . Nu i-a deschis niciodată si s-a lasat prostu pagubas.

#58
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,978
  • Înscris: 29.07.2017
Depinde peste cine dai. Si cat de neindreptatit se considera ala.
Ca viata ofera cazuri de la alarma falsa, la moderat si la extreme.
Precum si in cazul aluia ce a luat o masina defecta si a vrut sa o dea inapoi.
Vanzatorul l-a trimis la plimbare pe motivul ca n-are ce sa-i faca dar  ala justitiar s-a intors cu drujba.
https://www.digi24.r...finitiv-1248592

#59
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
Sunt situatii complet diferite, nu poti compara.

#60
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

View PostBogdansv1, on 24 iunie 2021 - 20:38, said:

Am decontare directă la Generali de când a apărut prevederea legală, mă costă în plus 100 lei pe an. Ținând cont că din 2016 am continuitate la ei, mi se dă și reducere. Până atunci aveam la Groupama dar a trebuit să-i explic EU agentului de asigurare că se poate transfera bonus-malus la schimbarea mașinii așa că am schimbat asigurătorul.

Cu tot cu decontare directă, 675 lei pe an B8, 2,2l motorină, cu vârsta peste 45 de ani. Nu știu cât aș fi dat la City, Grawe sau altele dar nu cred că ar fi fost o diferență mai mare de 200 lei.
Pretul bun/rau e dat de bonus-malus. Reducerea de continuitate exista, dar e mica. Asa e, la cat platesti tu, nu cred ca City-Euroins ar fi fost mai ieftini cu 200 lei.
Incearca cu un broker, sansele sa stie meserie sunt mai mari, chiar daca uscaturi sunt pe toate drumurile.

#61
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

View Postwaterman, on 24 iunie 2021 - 20:24, said:

1. Impactul asta nu are cum sa producă daune de 7000 de euro.
Ai un far, bara, aripa, capota nu pare.
Acum dacă ai Aventador ceva, Murcielago, Koenigsegg, da, poate

Deci, ce mașina ai? Ce an?
2. Conduci cel puțin dubios.
Virajul asta la dreapta e făcut fix cum nu trebuie

Attachment 24156502-13CE-485F-A5E1-AAB449BC3AB3.png

Pune poza cu daunele.
Data viitoare fa CASCO
Da-i in judecată
Total de acord. La prima vizionare instinctul mi-a spus ca initiatorul a uitat de frana.
In cazuri de acest gen asiguratorul se intreaba serios daca nu cumva a vrut sa uite de frana. Raspunsul grawe cam asta sugereaza, ca din filmare, poze si declaratii nu prea reiese impact frontal, daunele reclamate, etc. Combinand cu faptul ca nu are Casco, filmarea nu are sonor, ca alte poze nu a dorit sa puna si cu modul in care a abordat curba, cazul e cu intrebari multiple, unele retorice.
Altfel, e jale mare la Grawe.

Edited by nniki, 24 June 2021 - 23:57.


#62
megastorm

megastorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 22.04.2013
Oameni buni.... atâta se vorbește de filmare de parca ar fi obligatorie camera in Romania.
Daca filmarea nu exista, ce mai contesta grawe?

#63
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014

View Post__Dan__, on 24 iunie 2021 - 19:10, said:

Data viitoare poate-i o carută sau un motociclist.
data viitoare va fi trenul, omul conduce ca in NFS. Foarte ok ca e scos de pe drumurile publice macar un an de ar sta sa se joace NFS doar pe PC nu si in viata reala.

View Posttioopedi, on 24 iunie 2021 - 19:13, said:

Daca i masina capabila, sport, NU inseamna ca virezi la dreapta fara sa folosesti banda specializata, cum NU  inseamna ca daca esti pe drumul cu prioritate  trebuie musai sa faci economie de placute de frana "performante"
A facut economie de motorina, la motorul pe care il are sigur ii lua un litru frana aia si reaccelerarea.

#64
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Tu nu esti ala pe care nu-l lasa masina sa mearga incet?

Felicitari Grawe oricine ai fi, ca aud pt prima data de tine.

PS. Ala esti. Vezi poate iti plateste ala cu porumbul masina. Ca si ala era vinovat dupa mintea ta. LoL

#65
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,250
  • Înscris: 22.04.2005
Eu nu inteleg unde este vina ta. Nu inteleg de ce colegii spun ca tu ai luat curba pe contrasens;
Tot ce vad in filmul postat de tine este ca tu ai observat din timp cum Fiesta se baga si ai incercat sa eviti tragand stanga de volan (cred ca daca trageai dreapta scapai fara accident)  sau te duceai mai mult in stanga ca ala cu Fiesta s-a oprit si pe celalalt sens nu era nimeni. Stiu ca 1000 de vorbe nu inseamna nimic si ca atunci pe moment asa ai gandit dar incearca sa vezi partea buna: nu a fost nimeni ranit, lonjeroanele sunt la locul lor; cu 2000 de euro rezolvi si treci peste.

Edited by Y0samiteSam, 25 June 2021 - 05:49.


#66
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Problema e ca a luat curba târziu, încadrat prost, dacă era cineva in spatele lui care vira dreapta intra peste el, merge drept și virează peste linia continua brusc.
Presimt ca nici n-a semnalizat, sa nu consume din lichidul de semnalizare. Nu ca ar conta.
Și se duce glonț in ăla care de frica scapă mașina. Și îl lovește pe contrasens. Dacă venea mașina pe contrasens se schimbau datele problemei.
Da grawe sunt și ei milogi dar presimt ca devizul e triplu fata de realitate.
Și 90% din cauza accidentului e condusul inițiatorului
Sport ;)))
Aștept cu sufletul la gura modelul mașinii “sport”

Sa nu mai zic ca ăla cu fordul e oprit in momentul impactului .
Și ca era loc căcălău in stânga sa eviti ...
Accidentul e din cauza vitezei, ăla săracu s-a asigurat in stânga, apoi dreapta, a plecat si tu poc in el.

Edited by waterman, 25 June 2021 - 06:22.


#67
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,118
  • Înscris: 20.12.2007

View PostMohombi, on 24 iunie 2021 - 19:09, said:

Da man, recunosc ca am avut ceva viteza. Am masina sport si pot lua curba aia cu viteza mult mai mare si tot in deplina siguranta, e f stabila. Drumul pe care intru e de 90 la ora. Cand am intrat pe drum, cel cu Fordul inca astepta. Daca se uita un pic la stanga, m-ar fi vazut. Dar de unde, cand am ajuns in dreptul lui el era cu spatele la mine si isi lasa masina sa curga. Atunci mi-am dat seama ca impactul e iminent si ca tot ce pot face e sa nu intru in usa lui.
In curba aia ai cedeaza trecerea fata de cei care fac viraj stanga din DN1. E pus acolo ca sa nu ii blochezi pe dn sa te astepte ei pe tine. Chiar ma intreb ce faceai daca era unul si mai sportiv ca tine care o taia spre 215 cu viteza si mai mare ca tine venind din DN1

#68
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Enjoy
https://forum.softpe...men-in-romania/

:)

#69
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Pe langa sofatul absolut catastrofal de care dai dovada, mai vrei sa-i si pacalesti pe asiguratori sa-ti transforme cazanul in masina noua.
Normal ca aia refuza sa plateasca smecheriile pe care le-ai facut cu service-ul. "Sefu, baga si camera de marsarier pe deviz, ca aia e prosti si nu se prinde".

Nu ti se pare ca esti cam des "nevinovat" de accident? Poate ar trebui sa arunci permisul la tomberon...

#70
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Este clar ca soferul cu Fordul e de vina, a iesit fix in fata. Cu toate astea, omul s-a asigurat ca pentru cineva venind incet din stanga, nu intrand cu viteza aia. Asiguratorul ar trebui sa plateasca pe RCA.

#71
cornel32

cornel32

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 01.02.2016
Daca pe tine te costa sa o repari 1.500-2.000eur de ce ar trebui asiguratorul sa-ti dea 7k eur?

#72
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

View Postspooky51, on 25 iunie 2021 - 07:41, said:

Este clar ca soferul cu Fordul e de vina, a iesit fix in fata. Cu toate astea, omul s-a asigurat ca pentru cineva venind incet din stanga, nu intrand cu viteza aia. Asiguratorul ar trebui sa plateasca pe RCA.
Da, ar trebui sa plateasca, dar nu toate fanteziile, ci doar dauna reala.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate