Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 

Mister presiune la venerabila centrala Vaillant

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
calinux

calinux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 19.09.2002
Venerabila (2004) centrala murala de 28kW duce un cazan de 120l tot Vaillant si vreo 20 calorifere mari si mici.

Ieri am remarcat presiunea 2.1 bar, putin peste verde maxim, cu caldura oprita de ceva vreme.
Am scos putin aer din vasul de expansiune exterior/ulterior pina la 1.8 bar, cind am verificat iar crescuse
Am deschis / inchis de citeva ori robinetul de umplere, golit apa prin caloriferul proxim la 1.4 si in 10 min a crecut la loc, aproape cu viteza purjarii
De atunci fluctueaza intre 1.8-2.1, probabil cu reteaua.

Circuitul inchis calorifere-serpentina boiler nu mai e chiar asa inchis, ori ia apa prin robinetul de umplere ori prin serpentina boilerului, ca prin telepatie am incercat eu si nu ia. Voi inchide robinetii serpentinei tur-retur boiler, asta daca mai misca/inchid dupa 17 ani, si verific iar.

Ati mai pomenit gaura in serpentina boiler la Vaillant sau alte nume serioase?
Sau mai e vreo cale de comunicare care-mi scapa?

Boilerul a supurat anii trecuti prin zona stutului de golire, a ramas pata de rugina, apoi i-am schimbat vasul de expansiune ACM si s-a potolit, iarna trecuta complet uscat. Cam da semne...

#2
BaXXon

BaXXon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 18.04.2021
De ce ai scos aer din vasul de expansiune??? Ai facut o prostie uriasa !
Problema ar putea fi de la supapa de admisie apa rece .

#3
calinux

calinux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 19.09.2002
valva vasului de expansiune era cel mai la indemina, vasul are acum 12 ani si de 2-3 ori pe an vede pompa de bicicleta.
vasul de expansiune interior s-a dus la sfirsitul garantiei, dar conditiile vaillant sa-l inlocuiasca m-au convins sa pun altul exterior.

iar pe admisia apei reci (ACM in boiler) exista o supapa de sens si alta de suprapresiune, ultima m-a convins ca al doilea vas de expansiune, al ei a trebuit inlocuit
de umplere am un robinet exterrn, suspect in dosar

#4
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007

View Postcalinux, on 22 iunie 2021 - 21:49, said:

Ati mai pomenit gaura in serpentina boiler la Vaillant sau alte nume serioase?
Ai mai pomenit Mercedes "sau alte nume serioase" sa se defecteze?! :)
Scos aer din vasul de expansiune = prostie.
N-ai spus ce model e centrala. Vaillant...xyz.
Da, se poate strapunge serpentina boilerului...dar se poate ca si robinetul de umplere sa nu mai inchida.
Dupa atatia ani, e posibil ca unii din robineti sa nu mai inchida bine, sau...deloc (am intalnit).
De acord ca pretul unui vas de exp original e exagerat, dar si ala exterior e destul de ieftin, ca sa-ti permiti sa-l schimbi dupa 12 ani...asta daca a cedat, ca zici ca bagi pompe in el de 2-3 ori pe an!

View PostBaXXon, on 22 iunie 2021 - 22:03, said:

De ce ai scos aer din vasul de expansiune??? Ai facut o prostie uriasa !
Problema ar putea fi de la supapa de admisie apa rece .
la ce supapa faci referire?

#5
BaXXon

BaXXon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 18.04.2021
La robinetul de admisie apa de la retea in circuitul de incalzire. De regula ala cedeaza dupa o vreme si nu mai inchide - de aia banuiesc ca ii creste presiunea in instalatie . Poate ma insel ...

Edited by BaXXon, 22 June 2021 - 23:11.


#6
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Hai ca nu e greu. Izoleaza mai intai boilerul sa vezi ce se intampla. Daca presiunea nu mai creste, inseamna ca de la el e. Boilerul tot 17 ani are? Vreun anod de magneziu i-ai schimbat in viata lui?

P.S. Daca presiunea la apa rece e de 1,8-2, atunci scoate apa pe la un calorifer pana la 1 bar ca sa fie relevant. Ar fi util si un manometru pe instalatia de apa rece.

#7
doinastela

doinastela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 19.05.2006

View Postcalinux, on 22 iunie 2021 - 21:49, said:

Venerabila (2004) ..Ati mai pomenit gaura in serpentina boiler la Vaillant sau alte nume serioase?
Boilerul a supurat anii trecuti prin zona stutului de golire, a ramas pata de rugina,
o fi nume serios, dar 17 ani sunt multi pentru un boiler de-al lor. In afara de Vitocell de la Viessmann, mai toate se gauresc dupa o vreme.

#8
calinux

calinux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 19.09.2002
Partea plina a paharului: robinetul de umplere e ok!
Partea goala: serpentina e sparta.
Am inchis cei doi robineti de la serpentina, golit instalatia via calorifer la presiune 1.2 si asa a ramas
VIH R 120/5
Dupa ce ca e o poala de bani una noua ce s-a gindit neamtul, alta inaltime si dispunere, sa refaci tot

#9
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Nasol, partea goala a paharului e mai mare decat partea plina. Nu te crampona de marca ca niciuna nu mai e ce a fost odata. Nu prea mai stiu care sunt preturile acum la boilere. Eu am un Drazice care sta in picioare de 8 ani fara probleme pana acum. Nu stiu daca te ajuta ca nici astea nu erau tocmai ieftine.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate