Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

Sfat anvelope 4x4

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Exista anvelope Allseason care sunt si All Terrain
pretul este destul de ridicat, dar scapi de complicatii

#20
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007

View PostAdm, on 18 iunie 2021 - 20:47, said:

Recomand Michelin Cross Climate (Allseson), care pot fi folosite si iarna.


cu bani poate/stie oricine
daca recomandai si schimbarea dusterului cu un Lamborghini urus era reteta perfectaPosted Image

Edited by alexpet, 19 June 2021 - 10:32.


#21
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Nope,acel Lambo nu exceleaza in offroad...Posted Image

#22
Thuraya_123

Thuraya_123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 18.10.2017

View Postunderb, on 19 iunie 2021 - 07:59, said:

...
Problema reala dpmdv este iarna daca trebuie sa mearga si pe asfalt si pe drumuri neasfaltate. Drumurile neasfaltate sunt mult mai grele iarna (si nu ma refer la zapada sau pamant inghetat) decat vara si cam trebuie M/T. Astea din pacate se comporta destul de prost pe asfalt ud, pe polei sau pe zapada superficiala. Dar daca nu pleaca nicaieri iarna poate lasa M/T si pe asfalt.
...

Eu am experimentat prima si singura data in viata invartire tip dublu axel pe polei cu MT-uri. Asfaltul era lucios tot, intersectie si vant puternic din lateral.
Problema e ca acele forme tip crampoane ale mt-ului fac contactul mult prea mic, iar combinatia cu poleiul e suficienta pentru dezastru.

#23
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
de polei nu te scapa decat caucioacele cu tinte... care sunt interzise la noi

#24
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Asta nu inseamna ca cele fara tinte sunt toate la fel. Diferenta dintre celelalte exista si este folositoare.


#25
Thuraya_123

Thuraya_123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 18.10.2017
Gica, faza e ca in aceeasi intersectie, tot pe polei, aceeasi zi si acelasi conditii, cu un 4x2 dar cu nokian wd4 am mers perfect.
Diferenta o face calea de rulare a mt-ului, fiindca anvelopa are forma de crampoane, care la frig devin casante si alunecoase.

#26
Dizlpower

Dizlpower

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 16.02.2004
Iarna trebuie anvelope de iarna, compozitie moale....cu AT-urile nu faci mare lucru, decat pe zapada afanata...cand e polei, trebuie neaparat anvelope de iarna......din ce am testat, as recomanda Pirelli, Michelin, Bridgestone.....nu am fost asa impresionat de Nokian, dar nu am avut WD4...

#27
QAZ

QAZ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 18.09.2003
At-uri cu fulg, doua sezoane si altele. Daca vrei ceva foarte rezistent poti alege bfg ko2, lanturile sunt bune dar pierzi timp si te faci ca dracu daca le montezi pe noroi. Daca ai trasee cu mult noroi at-urile sunt depasite (se incarca) si ar fi recomandat un set MT.

#28
Saint666

Saint666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 534
  • Înscris: 17.08.2006
Eu pe Duster folosesc Kleber Citilander.
Am 2 ierni cu ele si au fost in regula in toate conditiile.
NU ma aventurez insa cu ele in zapada adanca sau noroi de jumatate de metru.

#29
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Cu all season in zăpada, nu 2 deste pe asfalt, o să ai aderență foarte slabă. Am constatat, din păcate, cu o mașină mult mai puternică decât Duster.

#30
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Din pacate,privind in jurul meu,am constatat ca posesorii de Duster sunt convinsi,cel putin in rural,ca au cumparat miezu in materie de offroad.Realitatea e insa,putin diferita,zic eu.Duster e doar o masina usurica,cu garda la sol buna,ce se comporta decent si in afara soselelor.Daca as avea Duster,as tine-o cu gumele ei de fabrica,chir daca sunt modeste ca si performante,si ulterior daca as ajunge la concluzia ca penalizeaza masina,le-as schimba cu altceva.Totusi,ceva imi spune ca cele de fabrica sunt cam proportionale cu ce poate Duster.

#31
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Greșit, echiparea din fabrica ține cont de costuri (cât mai reduse), nu de performanță

Edited by BloodRa, 11 July 2021 - 19:17.


#32
Saint666

Saint666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 534
  • Înscris: 17.08.2006
Si de faptul ca majoritatea proprietarilor nu o sa o scoata pe drumuri accidentate, off-road nici atat.
Si astfel echiparea din fabrica este inclinata foarte mult catre sosea.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate