Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Intesa Sanpaolo Bank Romania - rata buna dobanda plan de economii

- - - - -
  • Please log in to reply
1170 replies to this topic

#1153
princematei

princematei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 17.04.2021
Ideea e ca nu poti opri inovatia din cauza unor astfel de temeri. Intotdeauna vor exista oameni care vor pierde bani pe barba lor asa ca tine de fiecare cat de atent e cu niste lucruri de baza, pe care nu le stiu doar cei ‘“tehnici”

#1154
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,378
  • Înscris: 26.01.2019

View Postthekat, on 17 februarie 2024 - 20:52, said:

Ori dacă nu poți desființa depozitul decât la banca, nu mai ai acest risc.

Scopul principal al depozitului bancar nu este sa fie un "safe".
Chiar daca exista banci care nu permit desfiintarea unui depozit online, acest lucru se poate schimba oricand.

Cat timp accesul la IB necesita MFA, riscul ca o persoana neautorizata sa-l acceseze este foarte mic.

#1155
Sterone

Sterone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,940
  • Înscris: 16.01.2023

View Postdarkangel2, on 17 februarie 2024 - 20:26, said:



La inchiderea unui depozit, banii se intorc in contul curent.
Cum sa "dispara"?

Din contul curent, logic, transferați în conturi rusești sau taiwaneze. Sau dați la biserica cum a făcut credincioasă angajata CEC acum câțiva ani.

View Postprincematei, on 17 februarie 2024 - 20:56, said:

Daca ai temeri din astea ca vei fi hackuit muta-ti depozitele la CEC. Cat timp ai un oarecare spirit de a fi precaut cu linkuri si SMS uri nu te hackuieste nimeni

Tocmai la CEC i-a lăsat fără bani, ce ai ?

In ziua de azi nimeni nu se mai informează ?


A fost delapidare de peste 1 milion de EUR din banii clienților. Ceea ce mi se pare ft putin la un FGBD de 100k.


View Postdarkangel2, on 17 februarie 2024 - 21:58, said:



Scopul principal al depozitului bancar nu este sa fie un "safe".
Chiar daca exista banci care nu permit desfiintarea unui depozit online, acest lucru se poate schimba oricand.

Cat timp accesul la IB necesita MFA, riscul ca o persoana neautorizata sa-l acceseze este foarte mic.

Erai foarte precaut cu bănuții, DC cont individual, 2AF etc, ai devenit cam neglijent în ultima vreme, ce se întâmplă ?...

Aici ai greșit, depozitul bancar înainte de toate trebuie sa fie SAFE, apoi vorbim de dobânda și altele comisioane.

Edited by Sterone, 17 February 2024 - 23:11.


#1156
princematei

princematei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 17.04.2021
Haideti sa nu mai deliram off topic. Tine cash daca nu ai incredere in banci/angajatii bancilor/aplicatia de banking. Nu stiu exact care a fost faza la CEC, dar daca iti verifici cel putin saptamanal contul nu are ce sa ti se intample, banca e obligata legal sa te despagubeasca

#1157
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,023
  • Înscris: 25.12.2005
Este o problema.

Daca vorbim de acest principiu.

Pe mine de ce ma lasa Intesa sa lichidez depozite on line ?

(am ib de ala vechi)

Pai daca nu esti sigur de cont curent , depozite nu mai esti sigur de nimic.

Acel hacker sau anngajat al bancii iti va deturna banii fie ca e in depozit sau cont curent.

#1158
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,378
  • Înscris: 26.01.2019

View PostSterone, on 17 februarie 2024 - 23:07, said:

Din contul curent, logic, transferați în conturi rusești sau taiwaneze.

Exista doua tipuri de "actori" care pot actiona neautorizat asupra contului tau bancar:
1 Actor din exteriorul bancii
2 Actor din interiorul bancii ex: angajat al bancii

Ptr. pct. 1: consider ca MFA este un mecanism de preventie suficient.

Ptr. pct. 2: in acest moment, nu exista mecanisme de preventie impotriva acestui actor deoarece acest mecanism (daca ar exista) ar trebui implementat si gestionat chiar de banca din care face parte actorul, deci actorul ar putea oricand sa dezactiveze mecanismul facandu-l inutil.
[ Un mecanism similar blockchain-ului ar putea proteja impotriva acestui actor dar introduce probleme mult mai mari pentru cei mai multi utilizatori... ]

Pana acum am vorbit doar de preventie.
In ceea ce priveste corectia: banca este obligata sa te despagubeasca daca nu este capabila sa demonstreze ca actiunile au fost facute de un utilizator autorizat; daca banca nu are bani sa te despagubeasca atunci esti despagubit de FGDB (in limita a 100.000 EUR / cont / CNP desigur).

Avand in vedere cele de mai sus, consider ca banca este suficient de sigura (in acest moment) pentru sume "decente"... Posted Image

Sumele "indecente" se investesc in crypto.....
#glumita Posted Image

View PostSterone, on 17 februarie 2024 - 23:07, said:

A fost delapidare de peste 1 milion de EUR din banii clienților

Parca angajata bancii a sustras bani din conturile clientilor pe parcursul mai multor ani?
Clientii nu au observat ca le lipsesc bani in timpul asta?
Nu zic ca e vina clientilor, zic doar ca clientul e primul care trebuie sa aiba grija de banii lui.

View PostSterone, on 17 februarie 2024 - 23:07, said:

Ceea ce mi se pare ft putin la un FGBD de 100k.

Parca 1 milion EUR a fost suma totala; dar aceasta suma a fost sustrasa prin sume mai mici de la mai multi clienti (in jur de 300)?
Deci pierderea fiecarui client a fost mai mica decat 100k EUR?

View PostSterone, on 17 februarie 2024 - 23:07, said:

Erai foarte precaut cu bănuții

Mandru ca nu sunt paranoic... Posted Image

View PostSterone, on 17 februarie 2024 - 23:07, said:

depozitul bancar înainte de toate trebuie sa fie SAFE

Sunt foarte de acord cu tine si merg un pas mai departe: contul bancar (de orice fel) trebuie sa fie sigur inainte de toate.
Si este! Posted Image

Edited by darkangel2, 18 February 2024 - 12:15.


#1159
User1920

User1920

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 10.08.2023

View PostVettel, on 16 februarie 2024 - 06:47, said:

Am zis că până în martie se rezolvă nimemi nu m a ascultat ba am mai fost luat și la mișto
Urmează surprize la intesa
Desființare depozite online modificare importante din aplicație etc

Si pentru un depozit la termen cu prelungire automata, tot in sediu se poate face oprirea recurentei acum?

Incerc sa transfer din contul de RON in cel de EUR si imi apare ca trebuie sa am cel putin 2 conturi in lei pentru a face un transfer intre conturile mele. Gresesc eu ceva sau ei?

#1160
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,621
  • Înscris: 13.03.2005
Transferul din contul de lei in contul de euro e pentru a face schimb valutar.
Eroarea reclamata o primeam  si eu doar daca contul de lei avea sold 0.

#1161
Daniel_nxd

Daniel_nxd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 22.04.2023
Salut. Pe langa depozite la termen si plan de acumulare, are si cont clasic de economii? In care pui si retragi cand vrei.
Nu apare pe site, insa am zis sa intreb si detinatoii de conturi.
Multumesc

#1162
princematei

princematei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 17.04.2021
Nu au asa ceva se pare

#1163
Sm1th

Sm1th

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 17.05.2021
"Începând de luni, 26 februarie 2024, schimburile valutare LEI/USD și USD/LEI nu mai sunt disponibile în serviciul Brunch Exchange."

#1164
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,023
  • Înscris: 25.12.2005
IMPORTANT!
Din cauza unor probleme tehnice, aplicațiile Digical Mobile & Internet Banking și Internet Banking I-B@nk nu funcționează, interfața TPP este indisponibilă și nu se pot efectua tranzacții (retrageri de numerar sau/și  plați la comercianți) cu cardurile Intesa Sanpaolo Bank. De asemenea, rețeaua de ATM-uri și POS-uri este indisponibilă.
Lucrăm cu prioritate la remedierea problemelor.
Ne cerem scuze pentru disconfortul creat și mulțumim pentru înțelegere.

#1165
Sterone

Sterone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,940
  • Înscris: 16.01.2023

 Sm1th, on 26 februarie 2024 - 11:31, said:

"Începând de luni, 26 februarie 2024, schimburile valutare LEI/USD și USD/LEI nu mai sunt disponibile în serviciul Brunch Exchange."

Adică nu mai ai curs BNR, corect ?

Păcat, era atractiva oferta lor. Probabil a rămas doar UniCredit la curs BNR.

Edited by Sterone, 23 March 2024 - 23:07.


#1166
princematei

princematei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 17.04.2021
Au scos doar la USD, dar a ramas la EUR

#1167
Sterone

Sterone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,940
  • Înscris: 16.01.2023
Inutil pt unii fara USD

#1168
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,621
  • Înscris: 13.03.2005
Acei unii cu USD sunt minoritari ca interes pentru bancă, și au devenit neglijabili pentru ele. Și asta pentru că ceilalți au început să evite dolarii pentru taxele și comisioanele de transfer USD(spezele Swift), mai ales de când euro are comision fix(aproximativ 1 euro/tranzacție, dacă nu e chiar gratuit) de transfer bancar pe canal SEPA în toată Europa.

Rămân doar cei ca tine, ce lucrează pentru companii din afara Europei și primesc salariul în USD.

Aceștia își asumă că pot pierde procente din salariu atunci când convertesc în lei sau euro(paritatea valutară a cardului in dolari), sau chiar și atunci când cheltuiesc dolarii, din cauză că contul de dolari presupune comision lunar.

#1169
danidnc

danidnc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 974
  • Înscris: 08.08.2005
Salutare,
M-ar interesa un pachet Premium dar nu am reusit sa imi dau seama, daca poti depune sau retrage euro la ATM-urile INTESA
Se poate? multumesc anticipat

#1170
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,023
  • Înscris: 25.12.2005
nu

numai la casieriille din sucursale

comision de retragere 2%

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate