Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Vreau sa construiesc o casa - sa iau imprumut de la banca - pamantul e pe numele mamei mele

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
FatCat33

FatCat33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 16.10.2017

View PostBogotta, on 16 iunie 2021 - 06:47, said:



Asta implica bani bro .  Probabil initiatorul vroia sa scape cat mai ieftin. Zic si eu.

Pai, ieftin nu se poate. Punct.
E sinucidere sa construiesti casa pe un teren al carui statut arata ca cel presentat de initiator.
Mai bine iti cumperi teren separaat decat sa te incurci cu familia.

#20
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,035
  • Înscris: 24.02.2006

View Postferydaboss, on 16 iunie 2021 - 09:49, said:

....dar daca eu o intablulez DOAR pe numele meu, atunci inseaman ca trebuie sa renunt la alte parti din terenuri. Ceea ce nu vreau.. nici sa ii "dau afara" nici sa ma dea afara ei......

incep sa cred ca sfatul meu era mai potrivit pentru fratele tau; el are o ruda care cu siguranta o sa-i creeze probleme in viitor :)

ideea nu e sa renunti la ceva, ci sa impartiti in mod egal si corect.

#21
AztecWarrior

AztecWarrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 17.02.2020
Poti sa construiesti pe pamant care nu este al tau?
Cum se procedeaza in astfel de cazuri - legal vorbind?
Contract de concesiune?
Stie cineva?

#22
malu021

malu021

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 11.04.2010
Normal. Când vorbim de persoane fizice (nea Ion construiește o casă pe terenul lui nea Vasile) se numește drept de superficie și e reglementat de art. 693 - 702 din Codul civil. Nea Ion va fi superficiar (proprietarul construcției, plantației sau lucrării autonome cu caracter durabil + titularul unui drept de folosință asupra terenului) și nea Vasile va rămâne cu dreptul său de proprietate asupra terenului, prerogativele dreptului de proprietate fiindu-i totuși limitate prin constituirea superficiei (de ex., va putea vinde terenul, dar nu va putea împiedica exercitarea dreptului de superficie).

(1) Superficia este dreptul de a avea sau de a edifica o construcţie pe terenul altuia, deasupra ori în subsolul acelui teren, asupra căruia superficiarul dobândeşte un drept de folosinţă.
(2) Dreptul de superficie se dobândeşte în temeiul unui act juridic, precum şi prin uzucapiune sau prin alt mod prevăzut de lege. Dispoziţiile în materie de carte funciară rămân aplicabile. (...)

Avem două forme de superficie:
- superficia deplină = superficiarul dobândește dreptul de proprietate asupra construcției, plantației sau lucrării autonome cu caracter durabil aflate pe terenul proprietate privată al altei persoane;
- superficia incipientă = superficiarul dobândește dreptul de a construi, planta sau edifica o lucrare pe terenul altuia;

Ca moduri de constituire avem:
- actul juridic: convenție (contract cu titlu oneros sau cu titlu gratuit) sau legat;
- alte moduri: uzucapiune; construirea, plantarea sau edificarea unei lucrări de către soții aflați sub regimul comunității legale/convenționale, pe terenul proprietate exclusivă a unuia dintre soți etc.;
Ca să închei convenția de constituire a superficiei te duci la notarul public și închei actul sub formă autentică, sub sancțiunea nulității absolute, cf. art. 1.244 C.civ. (În afara altor cazuri prevăzute de lege, trebuie să fie încheiate prin înscris autentic, sub sancţiunea nulităţii absolute, convenţiile care strămută sau constituie drepturi reale care urmează a fi înscrise în cartea funciară.)
Superficia se încheie pe maxim 99 de ani și poate fi reînnoită.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate