Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Vreau sa construiesc o casa - sa iau imprumut de la banca - pamantul e pe numele mamei mele

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
ferydaboss

ferydaboss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 19.04.2008
Buna.

As dori sa construiesc o casa pe un teren, care e pe mama si fratele ei. Fratele ei are 2 copii, mama are 2 copii (eu si fratele meu. Este un teren dublu - 2 case, 2 numere diferite.. era vorba ca jumatate ramane lui, jumatate mamei.

Problema mea este urmatoarea: trebuie sa iau imprumut de la banca. Pe cine trebuie sa fie pamantul ca sa pot sa iau EU imprumut de la banca, sa pot construi?..

Nu stiu exact cum functioneaza.. de aia ma gandeam sa intreb aici..

#2
hades

hades

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 940
  • Înscris: 16.12.2003
Sfatul meu e sa nu faci nici un fel de investiție pana nu ai act de proprietate pe terenul în care vrei sa investești. S-au văzut cazuri în carecfrati buni s-au razboit de la terenuri.

#3
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008
Frate,frate....da branza e pe bani! Poate nu acum,dar in timp se va ajunge la cutite.Cand ai terenul pe numele tau,ai mai multe optiuni la banca!

#4
ferydaboss

ferydaboss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 19.04.2008

 hades, on 15 iunie 2021 - 20:55, said:

Sfatul meu e sa nu faci nici un fel de investiție pana nu ai act de proprietate pe terenul în care vrei sa investești. S-au văzut cazuri în carecfrati buni s-au razboit de la terenuri.
Ideea este ca si fratele meu are teren si casa. Care e pe numele meu, lui si a mamei noastre. Gen daca are el chef de cutite, si eu pot. Deci nu cred ca se ajunge acolo.. dar nici nu as vrea sa ii dezleg pe toti, sa ii "dau afara". Mai avem un teren in alt sat, tot pe mine si oe fratele meu, gen nici nu vreau sa ma dezleg de la ele, asta insemana ca nici eu nu as vrea sa ii "dezleg"...

#5
hades

hades

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 940
  • Înscris: 16.12.2003
Faceți împărțirea terenurilor și acte de proprietate, fiecare pe ce i se cuvine. E sfânt!

#6
FatCat33

FatCat33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 16.10.2017
On-topic - impartit terenu , acte de proprietate la notar (cu tot tacamul, geodez, intabulare, etc.).
La final, gard sa nu fie discutii ulterior.

Edited by althea, 16 June 2021 - 04:12.


#7
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,781
  • Înscris: 12.01.2018
Daca casa ta la final o sa fie de 5X mai valoroasa ca a fratelui?
Poate nu el dar peste 40 de ani se trezeste un nepot....la masa succesorala

Vremea  trece ca gandul

#8
marga07

marga07

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 13.05.2020
Fa acte pe bucata de teren care ti se cuvine (de comun acord cu mama si fratele, evident) ca sa nu ai probleme nici la credit nici mai tarziu. Noi am avut o situatie similara, doar ca terenul si casa erau dobandite in urma succesiunii dupa tata. Sora a spus ca vrea sa construiasca o casuta alaturi, am dezmembrat bucata de teren dorita, am mers cu totii la notar si i-am cedat ei acea bucata. Acest act nu este atacabil de catre nimeni si este bine sa  il ai. Poate acum nu sunt dicutii, dar peste 15 ani? in viata se intampla multe... Vorbeste deschis cu ai tai si faceti acte, nu ar trebui sa se supere.

#9
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,447
  • Înscris: 24.02.2017

 FatCat33, on 15 iunie 2021 - 22:07, said:

On-topic - impartit terenu , acte de proprietate la notar (cu tot tacamul, geodez, intabulare, etc.).
La final, gard sa nu fie discutii ulterior.


Asta implica bani bro .  Probabil initiatorul vroia sa scape cat mai ieftin. Zic si eu.

#10
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006
reteta dezastrului :)

 ferydaboss, on 15 iunie 2021 - 20:50, said:

....un teren, care e pe mama si fratele ei......Pe cine trebuie sa fie pamantul ca .....sa pot construi?..

 ferydaboss, on 15 iunie 2021 - 21:06, said:

.........nu cred ca se ajunge acolo......

acum totul e ok, va intelegeti bine. dar peste 10-15 ani lucrurile or sa se schimbe, verisorii or sa se casatoreasca, copii tai la fel, or sa se certe din dierse prostii si nebunia nu se va termina niciodata.
asa ca profita ca lucrurile sunt ok acum si separati bunurile.

#11
aladdin2k

aladdin2k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 23.06.2004
Dupa mine cel mai corect raspuns e cel dat de marga07. Din pacate cunosc personal cazuri in care de la mosteniri de 2 lei s-a ajuns la judecata, certuri, dusmanie...
Ai zis ca e un teren dublu, sa inteleg ca de fapt sunt doua terenuri care se invecineaza? Sau e un singur teren pe care mama si unchiul l-au impartit frateste tragand un gard intre ei?
Oricum, cel mai sigur e cadastru pe terenul care il include pe "al tau", dezmembrare in doua loturi (al tau si restul) si vanzare catre tine de catre mama si unchi. Da, e o cheltuiala, nu mai stiu preturile dar probabil te poti astepta sa sara de 2000 lei, poate spre 3000, insa dormi linistit.
Acum depinde de sat, care sunt preturile la terenuri, cat vrei sa imprumuti pentru casa... Insa gandeste-te ca daca faci casa pe un teren care nu e al tau, in caz ca vor aparea probleme intre voi la mostenire, tu esti santajabil. Situatia se va complica daca moare mama sau unchiul, pe teren(uri) fiind si mai multi proprietari.
La banca trebuie sa fii eligibil. Daca faci credit de nevoi personale (maxim 5 ani parca dar si suma pana in 20-25k euro) nu ai nevoie de garantii, doar vechime la locul de munca si salariu suficient. Daca faci credit imobiliar, nu cred ca va fi nicio banca care sa-ti acorde credit pentru constructie pe un teren care nu e al tau.

#12
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,240
  • Înscris: 05.06.2002
nu poti construi casa ta pe terenul altcuiva. casa pe care o construiesti pe acel teren va apartine tuturor proprietarilor terenului. nici banca nu-ti va da vreun imprumut.

#13
ferydaboss

ferydaboss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 19.04.2008

 _Smiley_, on 16 iunie 2021 - 06:58, said:

reteta dezastrului Posted Image



acum totul e ok, va intelegeti bine. dar peste 10-15 ani lucrurile or sa se schimbe, verisorii or sa se casatoreasca, copii tai la fel, or sa se certe din dierse prostii si nebunia nu se va termina niciodata.
asa ca profita ca lucrurile sunt ok acum si separati bunurile.
Pai eu ma gandema ac daac ei ar avea dreptul la bucata de teren unde am construit, atunci si eu am dreptul la terenul care ramane lor. Si asa am fi la egalitate. Iarasi, cu fratele meu, are casa la marginea orasului, iar eu vreau un pic mai departe (ca decat sa dau 200k pe unul prefer sa cosntruiesc cu 60k unul..) acolo iarasi, daca el se lega de mine, si eu ma pot lega pe acsa unde sta acuma. La fel cu casa si terenul din alta comuna, e doar pe numele meu si a lui, si aia daca se lega de mine, ma pot lega si eu de aia.. nu? in ideea aia ma gandesc. Stiu ca sunt si o sa fie o gramada de cazuri, dar daca eu o intablulez DOAR pe numele meu, atunci inseaman ca trebuie sa renunt la alte parti din terenuri. Ceea ce nu vreau.. nici sa ii "dau afara" nici sa ma dea afara ei.

atunci ar trebui sa intabulez asta pe mine, iar sa renunt la aceasi marime de teren, altundeva? mai avem un apartament care e dat in chirie. si aia e pe numele tuturor, dupa tata... Prea complicat :))

#14
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,099
  • Înscris: 29.01.2016
Ai tendinta sa te complici prea mult...
Te ajuta cu ceva ca te poti lua de casa fratelui asa cum se poate lua si fratele de casa ta ?
Nu te ajuta, fii sigur. Doar draci si nervi.
Vrei sa fii sigur pe casa ta ? Vrei sa poti lua bani de la banca sa construiesti ? Vrei sa nu iti poata face nimeni probleme niciodata si nici sa nu stai sa te judeci ?
Atunci, cea mai buna varianta ti-a fost data mai sus, de mai multe persoane, toate sub aceeasi forma : ce exista se imparte intre frati - mama si unchiul, partea mamei v-o cedeaza voua, voi va faceti acte pe ceea ce vreti / aveti fiecare. De comun acord, fara discutii, certuri sau alte rahaturi. Banii pe care ii dai pe acte si masuratori, cadastru, notar, vor fi o nimica toata comparativ cu problemele, nervii si costurile cand incep sa apara "probleme in paradis". Si vor aparea la un moment dat, fii sigur. Daca nu intre tine si fratele tau, sigur intre copiii sau nepotii vostri. Ce e stabilit si inregistrat cu acte nu se poate ataca si nici nu mai poate genera probleme in viitorul apropiat sau indepartat.
Eu zic ca vorba aia cu "rahatul amestecat pute" are un mare fundament si e cat se poate de reala. Mai departe, tu vei hotari daca vrei sa testezi veridicitatea zicalei sau daca vei fi exceptia care confirma regula.

#15
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,169
  • Înscris: 28.06.2005

 ferydaboss, on 15 iunie 2021 - 20:50, said:

Buna.

As dori sa construiesc o casa pe un teren, care e pe mama si fratele ei.
Problema mea este urmatoarea: trebuie sa iau imprumut de la banca.

Salut.

Dacă dorești un împrumut de nevoi personale simplu (fără garanții ipotecare) și venitul tău impozabil este suficient, vei primi împrumutul de la bancă. Dar acest tip de împrumut este pentru sume mici (maxim 100.000 lei). Asta înseamnă că suma necesară construcției să se ăncadreze ăn babiii aceștia plus banii pe care îi ai deja economisiți.

Dacă dorești un împrumut de nevoi personale cu garanții ipotecare, mama și fratele tău trebuie să fie de acord ca banca să pună ipotecă pe acel teren. Dacă nu reușești să plătești împrumutul, ei vor pierde terenul, tu casa.

Avantajul acestor tipuri de împrumuturi este că ți se vor da toți banii la început, fără să te întrebe cum îi cheltui.
Dezavantajul: perioada de creditare/rambursare este de 5 ani.

Pentru un credit ipotecar de construcție standard, terenul trebuie să fie pe numele tău. Banii se vor da eșalonat, pe bază de facturi. Ipoteca se va pune atât pe viitoarea casă cât și pe teren.

#16
ferydaboss

ferydaboss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 19.04.2008

 Magicwisewolf, on 16 iunie 2021 - 10:45, said:

Ai tendinta sa te complici prea mult...
Te ajuta cu ceva ca te poti lua de casa fratelui asa cum se poate lua si fratele de casa ta ?
Nu te ajuta, fii sigur. Doar draci si nervi.
Vrei sa fii sigur pe casa ta ? Vrei sa poti lua bani de la banca sa construiesti ? Vrei sa nu iti poata face nimeni probleme niciodata si nici sa nu stai sa te judeci ?
Atunci, cea mai buna varianta ti-a fost data mai sus, de mai multe persoane, toate sub aceeasi forma : ce exista se imparte intre frati - mama si unchiul, partea mamei v-o cedeaza voua, voi va faceti acte pe ceea ce vreti / aveti fiecare. De comun acord, fara discutii, certuri sau alte rahaturi. Banii pe care ii dai pe acte si masuratori, cadastru, notar, vor fi o nimica toata comparativ cu problemele, nervii si costurile cand incep sa apara "probleme in paradis". Si vor aparea la un moment dat, fii sigur. Daca nu intre tine si fratele tau, sigur intre copiii sau nepotii vostri. Ce e stabilit si inregistrat cu acte nu se poate ataca si nici nu mai poate genera probleme in viitorul apropiat sau indepartat.
Eu zic ca vorba aia cu "rahatul amestecat pute" are un mare fundament si e cat se poate de reala. Mai departe, tu vei hotari daca vrei sa testezi veridicitatea zicalei sau daca vei fi exceptia care confirma regula.
pai da dar casa lui e mult mai scumpa valoarea, decat o sa fie casa si terenul meu, si nu are posibilitatea de a ma despagubi deocamdata (era mostenire..) deci nu vreau sa renunt  al aia, ca atunci schimb un teren de valaore de cateva zeci de mii de euro si renunt la ceva care valoreaza 200k numai zona... dar am inteles in mare..

va dati seama ca nici eu nu m-as baga la banca.. la credit de nevoi e naspa ca e mare rata. la ipotecar e naspa ca daca mori, papa papmant, casa etc.

#17
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,240
  • Înscris: 05.06.2002
din cate vad tu deja esti hotarat ce vrei sa faci. de la noi ce doresti pana la urma? sa te aprobam?

#18
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,099
  • Înscris: 29.01.2016

 ferydaboss, on 16 iunie 2021 - 12:40, said:

pai da dar casa lui e mult mai scumpa valoarea, decat o sa fie casa si terenul meu, si nu are posibilitatea de a ma despagubi deocamdata (era mostenire..) deci nu vreau sa renunt  al aia, ca atunci schimb un teren de valaore de cateva zeci de mii de euro si renunt la ceva care valoreaza 200k numai zona... dar am inteles in mare..

va dati seama ca nici eu nu m-as baga la banca.. la credit de nevoi e naspa ca e mare rata. la ipotecar e naspa ca daca mori, papa papmant, casa etc.

Nu trebuie sa te despagubeasca cu bani. Chemati evaluator, vedeti cat valoreaza fiecare bun in parte - casa, teren si puteti stabili sa iei tu mai mult teren sau sa renunte el la partea lui de teren din cealalta parte unde zici ca mai aveti, ca sa compenseze ce ti s-ar cuveni tie din casa care este deja ridicata. Adica puteti gasi o metoda sa va "paciuiti" prin schimbarea cotei din bunurile cuvenite.
Eu zic ca e mult mai bine sa consulti un notar, solutii exista, sunt convins ca un notar iti va da cea mai buna varianta.

 Fane, on 16 iunie 2021 - 12:45, said:

din cate vad tu deja esti hotarat ce vrei sa faci. de la noi ce doresti pana la urma? sa te aprobam?

si mie imi pare la fel

Edited by Magicwisewolf, 16 June 2021 - 12:51.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate