Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

Moment bun pentru achizitie apartament/garsoniera?

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#1
cristipop212

cristipop212

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 08.04.2019
Ar fi un moment bun sa achizitionez un apartament sau o garsoniera si sa o dau in chirie?

#2
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
mopentul poate fi bun sau nu...
depinde
depinde ce urmaresti, cat profit speri sa obtii, oricum, depinde de foarte multi factori
incluziv de evolutia preturilor pe piata imobiliara si de evolutia preturilor chiriilor care sunt cam imprevizibile.
criza care a inceput, cel mai bine e sa te gaseasca cu curul pe cheș. e mult mai comfortabil.
citeste in sectiunea de imobiliare.

Edited by apocalipsul, 12 June 2021 - 06:00.


#3
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,429
  • Înscris: 23.12.2015
Cu banii jos sau in rate? Care crezi ca o sa fie randamentul dupa ce incluzi si munca ta? O sa merite? Iti place sa ai de a face cu oamenii? Oamenii sunt oameni si o sa trebuiasca sa selectezi chiriasi, sa stii meseriasi buni, ar fi bine sa fii un pic priceput ca daca chemi pentru orice un meserias...

#4
cristipop212

cristipop212

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 08.04.2019
Scopul achizitionarii apartamentului e ca sa imi diversific putin investitiile. Pot cumpara apartamentul cash, la un calcul la prima vedere as amortiza achizitia apartamentului in cam 15 ani(pe langa asta mizez si ca valoarea apartamentului v-a creste). De chiriasi probabil nu ma voi ocupa eu foarte mult (deoarece nu locuiesc in Romania), ma gandesc sa rog niste prieteni sa se ocupe / agentie imobiliara.
Credeti ca ar fi un moment mai bun pentru achizitionarea unui teren?

#5
-__-

-__-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,359
  • Înscris: 30.11.2020

 cristipop212, on 12 iunie 2021 - 06:15, said:

De chiriasi probabil nu ma voi ocupa eu foarte mult (deoarece nu locuiesc in Romania), ma gandesc sa rog niste prieteni sa se ocupe / agentie imobiliara.

Sunt sigur că te aștepți și să iei 500 de euro chirie lunar vreo 15 ani fără nici o lună fără chiriași dacă ai calculat că scoți banii în 15 ani.

Calculează la 30 de ani și poate îți iese socoteala.

La 500 de euro chirie scoți 90.000 de euro în 15 ani.

Cu banii ăștia iei un apartament nou de 2 camere prost.

Și chiria fără luni goale ar fi 350 de euro.

Din chiria asta dai 50 de euro lunar celui din România care să se ocupe.

Împarți 90.000 la 300 și ai 300 de luni care sunt 25 de ani în care îți scoți banii.

Edited by -__-, 12 June 2021 - 06:36.


#6
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
nu e un randament prea bun... poti spera la max 7-9% profit la un grad de ocupare de 100%
din care profit trebuie sa mai si repari ce se strica, sa platesti si administratorul...
iar banii, investitia e blocata.
daca ai nevoie de bani si vrei s-o vinzi, sigur vei vinde sub pret.

Edited by apocalipsul, 12 June 2021 - 06:45.


#7
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,922
  • Înscris: 25.06.2007

 cristipop212, on 12 iunie 2021 - 05:29, said:

Ar fi un moment bun sa achizitionez un apartament sau o garsoniera si sa o dau in chirie?
Cu cât mai repede, cu atât mai bine. Însă nici pe departe la fel de bine ca acum câțiva ani, de exemplu.
Dacă amâni și iei locuința peste 2 ani, sa zicem, până atunci populația va fi mai mică (trendul demografic e negativ) și oferta de locuințe mai mare (se tot construiește).

De ce nu iei ceva acolo unde locuiești?

#8
-__-

-__-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,359
  • Înscris: 30.11.2020
Așa cumpără străinii apartamente să scoată 50% din bani în 5 ani.

150.000 de euro apartamentul

30.000 de euro chiria 5 ani 500 de euro pe lună.

45.000 de euro apreciere de 30% în 5 ani.

Vândut apartamentul după 5 ani cu minim 195.000 de euro.

Și au câștigat 75.000 de euro în 5 ani care sunt 50% din 150.000  de euro investiți cu 5 ani în urmă.

Numai că nu au ce cumpăra azi ca să mai iasă socotelile așa.

Altfel nu cumpără că nu stau ei 15 ani cu banii blocați în apartamente.

Dacă ar găsi să ia așa ar lua și 5 deodată cu cash, dar NU sunt azi care să mai fie rentabile așa.

Edited by -__-, 12 June 2021 - 07:01.


#9
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Nu iti poate nimeni spune cand e un moment bun si mai ales cum merg chiriile.

O mare parte din chiriasii garsonierelor si apt de 2 camere sunt studentii, care inca nu s-au intors de acasa, dar la anu se vor intoarce.

In functie de pret si unde e localizata garsoniera, iti faci un calcul daca o sa ai musterii si daca crezi ca merita.

In acest momen preturile la materiii prime au explodat, si eu nu am vazut sa coboare vreodata => constructiile sar iar la pret.

Se construieste iar peste tot si oricum. Se cumpara orice, prin Prima casa sau Credit Ipotecar, pentru ca lumea e inecata in bani si jugul e pe 30 de ani.

 -__-, on 12 iunie 2021 - 06:51, said:

Altfel nu cumpără că nu stau ei 15 ani cu banii blocați în apartamente.

Dacă ar găsi să ia așa ar lua și 5 deodată cu cash, dar NU sunt azi care să mai fie rentabile așa.

E clar ca randametul a scazut, iar impozitele pe proprietate vor creste, dar istoric, imobiliarele au fost o buna pavaza pt inflatie (care deja se simte).
Pe de alta parte, inflatia implica faptul ca a nevoie de sume din ce in ce mai mari si e mai riscant ca sa faci rapid profit.

Se vede pe strada. In Bucuresti iar s-au inmultit masinile premium, noi, pt ca banii se misca si sunt multi, credite/leasing se da iar foarte usor.

Se simte iar o frenezie gen 2007, bursa e umflata ca un balon de sapun cu banii tipariti non-stop si nimeni nu stie care e acul care va intepa balonul.

#10
-__-

-__-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,359
  • Înscris: 30.11.2020

 Courage, on 12 iunie 2021 - 07:22, said:

Se simte iar o frenezie gen 2007, bursa e umflata ca un balon de sapun cu banii tipariti non-stop si nimeni nu stie care e acul care va intepa balonul.

Atunci în 2007 a fost o creștere reală de prețuri - au mărit băncile gradul de îndatorare la 70% și s-au dublat prețurile într-un an la aceleași salarii.

Azi cresc prețurile la aceleași salarii dar băncile tot același grad de îndatorare au.

Deci de undeva intră mulți bani în imobiliare azi și când se vor termina banii ăștia prețurile nu au cum să rămână la fel dacă salariile sunt la fel și băncile nu au mărit gradul de îndatorare.

Edited by -__-, 12 June 2021 - 07:32.


#11
BaXXon

BaXXon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 18.04.2021
Daca stai in strainatate , e perfect sa cumperi apartament si sa-l dai in chirie si sa si angajezi o firma sa se ocupe de tot . banii trebuie sa circule ....

#12
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,402
  • Înscris: 09.08.2006

 cristipop212, on 12 iunie 2021 - 05:29, said:

Ar fi un moment bun sa achizitionez un apartament sau o garsoniera si sa o dau in chirie?
nu, cu banii aia mai bine calatoresti,

#13
loveparade

loveparade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,429
  • Înscris: 23.07.2006

 cristipop212, on 12 iunie 2021 - 05:29, said:

Ar fi un moment bun sa achizitionez un apartament sau o garsoniera si sa o dau in chirie?

Depinde de localitate. Dacă localitatea aleasă are potențial de creștere sau lumea fuge în străinătate.

Eu în locul tău aș lua riscul maxim: banii în acțiuni. Ori îi dublez, ori îi înjumătățesc. Ori la bal, ori la spital. Ori o garsonieră, ori un apartament + încă atâția bani!

#14
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,922
  • Înscris: 25.06.2007

 loveparade, on 12 iunie 2021 - 09:01, said:

Eu în locul tău aș lua riscul maxim: banii în acțiuni
Riscul maxim = crypto

#15
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,395
  • Înscris: 07.05.2018
A trecut baba cu colacii. Merita sa cumperi acum 5-6 ani.
Azi cumperi doar daca vrei sa te muti in el, nu ca investitie.

#16
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,783
  • Înscris: 12.01.2018

 Karhu, on 12 iunie 2021 - 09:29, said:

Riscul maxim = crypto
NU CONFUNDA MARFA CU AMBALAJUL.am luat acțiuni la SNN la o medie de 6 lei pe acțiune la care am luat ani la rând dividende anuale de 1,5 lei/acțiune deja de mult am scos banii investiți numai din dividende iar valoarea unei acțiuni SNN azi este de 27 lei adică de 4X investiția inițială

#17
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Acum 5-6 ani?
Poate vrei sa spui 20 de ani +
De ex. in 2001, Brasov (Centrul Civic), media a fost de 10 mii $ la apartament cu 2 camere si aprox. 15 mii $ la 3 camere... aceleasi apartamente s-au vandut 5 ani mai tarziu cu 75 mii $ (2 camere) respectiv 90 mii $ (3 camere)
Asta ca sa puteti compara o investitie din anii 2000 cu una recenta (dupa 2020)

 carturarulobosit, on 12 iunie 2021 - 10:49, said:

A trecut baba cu colacii. Merita sa cumperi acum 5-6 ani.
Azi cumperi doar daca vrei sa te muti in el, nu ca investitie.

Edited by rz, 12 June 2021 - 11:35.


#18
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,783
  • Înscris: 12.01.2018
tot așa am tras semnal aici pe forum fiindcă se vorbea că petromul a fost dat gratis austriecilor. prețul era așa de scăzut ca  prețul de vânzare către austrieci.am spus luați și cumpărați nu mai cârcotiți că l-a vândut pe nimica.crezi c-a fost înghesuială la cumpărare?

 EMPP, on 12 iunie 2021 - 11:31, said:

NU CONFUNDA MARFA CU AMBALAJUL.am luat acțiuni la SNN la o medie de 6 lei pe acțiune la care am luat ani la rând dividende anuale de 1,5 lei/acțiune deja de mult am scos banii investiți numai din dividende iar valoarea unei acțiuni SNN azi este de 27 lei adică de 4X investiția inițială
azi mâine se listează hidroelectrica

crezi că se vor îmbulzii colegii de forum care numai de ce mașină să-și cumpere întreabă

 rz, on 12 iunie 2021 - 11:31, said:

Acum 5-6 ani?
Poate vrei sa spui 20 de ani +
De ex. in 2001, Brasov (Centrul Civic), media a fost de 10 mii $ la apartament cu 2 camere si aprox. 15 mii $ la 3 camere... aceleasi apartamente s-au vandut 5 ani mai tarziu cu 75 mii $ (2 camere) respectiv 90 mii $ (3 camere)
Asta ca sa puteti compara o investitie din anii 2000 cu una recenta (dupa 2020)
și-n anii 2000 cu 100 de dolari /lună erai boier.azi cu 100 de dolari nu cumperi o plasă de mâncare

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate