Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Moment bun pentru achizitie apartament/garsoniera?

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#19
Beko10

Beko10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 03.06.2015
Cumpara si daca nu merge afacerea o vinzi, simplu.

#20
Ythrixium

Ythrixium

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,784
  • Înscris: 04.05.2010

View Postvladut01, on 12 iunie 2021 - 06:03, said:

Cu banii jos sau in rate? Care crezi ca o sa fie randamentul dupa ce incluzi si munca ta? O sa merite? Iti place sa ai de a face cu oamenii? Oamenii sunt oameni si o sa trebuiasca sa selectezi chiriasi, sa stii meseriasi buni, ar fi bine sa fii un pic priceput ca daca chemi pentru orice un meserias...

Nu te lua dupa hateri, majoritatea sunt chiriasi fara sa aiba vreo proprietate, preturile cresc de la o zi la alta, in maxim 10 ani ti-ai scos banii.
Un ap de 100k acum , o sa fie 200k peste 10 ani, chiria e deja bonus.

Edited by Ythrixium, 12 June 2021 - 12:26.


#21
BaXXon

BaXXon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 18.04.2021

View Postovidiu21, on 12 iunie 2021 - 08:44, said:

nu, cu banii aia mai bine calatoresti,
Crezi ca toti is ca tine si nu fac nimic ca n-au bani ?

#22
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

View PostYthrixium, on 12 iunie 2021 - 12:26, said:

Nu te lua dupa hateri, majoritatea sunt chiriasi fara sa aiba vreo proprietate, preturile cresc de la o zi la alta, in maxim 10 ani ti-ai scos banii.
Un ap de 100k acum , o sa fie 200k peste 10 ani, chiria e deja bonus.

Pai da, da-i dreaq de hateri. De fapt sa se imprumute si sa ia 10 apartamente, in 10 ani o sa aiba un milion de euro profit si din chiria bonus mai 500k.

Edited by daniMMM, 12 June 2021 - 12:31.


#23
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,162
  • Înscris: 05.05.2003

View PostEMPP, on 12 iunie 2021 - 11:54, said:

și-n anii 2000 cu 100 de dolari /lună erai boier.azi cu 100 de dolari nu cumperi o plasă de mâncare

Da,
Nu mai stiu exact dar era undeva la 200$ un salariu mediu... o chirie era intre 150$ si 200$ (pentru straini cu afaceri in Romania era chiar mai mult).
La ANAF insa s-au marit taxele la aproape 20% si a fost o perioada la impozite cand erai taxat dublu si triplu daca aveai mai multe apartamente (asta a fost dupa criza din 2007-2008).
In 1999 am luat teren cu un dolar pe metru patrat... tot in 5-6 ani se vindea acelasi teren cu 50$/m
Asa ceva cred ca nu vom mai vedea prea curand... au fost vremuri bune de facut bani.

Edited by rz, 12 June 2021 - 12:43.


#24
Ythrixium

Ythrixium

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,784
  • Înscris: 04.05.2010
Daca mi-ar da banca impumut 1 mil euro sa cumpar 10 apartamente as face-o cu ochii inchisi, in fine, lasa, mergi pe mana celor care zic ca se ieftinesc, oricum asta e trendu...ah, stai, nu e asta...

#25
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,393
  • Înscris: 07.05.2018
Gicule, in 5-10 ani mosnegii mor si raman apartamentele goale ca mostenitorii sunt in tarile spalate.  Mai pune si proiectele ce sunt in derulare si ai sa vezi ca o sa fie oferta mai mare decat cererea.

#26
BaXXon

BaXXon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 18.04.2021

View Postcarturarulobosit, on 12 iunie 2021 - 12:43, said:

Gicule, in 5-10 ani mosnegii mor si raman apartamentele goale ca mostenitorii sunt in tarile spalate.  Mai pune si proiectele ce sunt in derulare si ai sa vezi ca o sa fie oferta mai mare decat cererea.
Se intorc copiii cand e vorba de bani stai relaxat , doara pe " dincolo " spala buzi si vase sa aiba de o shaorma.

View PostdaniMMM, on 12 iunie 2021 - 12:31, said:

Pai da, da-i dreaq de hateri. De fapt sa se imprumute si sa ia 10 apartamente, in 10 ani o sa aiba un milion de euro profit si din chiria bonus mai 500k.
Trebuie incurajati astia care vor apartamente , numa asa se relanseaza economia cand o gramada de destepti cumpara apartamente...

Edited by BaXXon, 12 June 2021 - 12:47.


#27
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,593
  • Înscris: 05.12.2005
În 10 ani de acum doar roboţii o să-şi mai permită probabil să cumpere apartamente, că ei vor acapara majoritatea locurilor de muncă.

#28
Ythrixium

Ythrixium

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,784
  • Înscris: 04.05.2010
Te crezi in Japonia? Noi inca ne cac*am in curte.

#29
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,216
  • Înscris: 24.05.2006
Exact aceeasi dilema am avut-o si eu, am banii si vreau sa cumpar o garsoniera, da' ma gandeam ca poate la toamna mai scadfe pretul, avand in vedere corona, lockdown, si mai ales performantele guvernarii actuale. Dar cred ca inchid ochii si dau banu acum, decat sa-i tin la banca degeaba, mai bine produc ceva.
Mai am si altele la inchiriat, norocul meu ca se ocupa taica-miu ca eu stau mai mult plecat.
Din experienta personala, nu prea merita sa bagi banii intr-o singura proprietate in speranta ca iei 500 de euro pe luna, intr-adevar, e mai usor de administart, dar si pana gasesti chiriasi, e destul de dificil, iar cine isi permite sa plateasca 500, isi cumpara nu sta cu chirie.
La low-cost, oricine are un salariu cat de cat decent, poate sa dea 600 de lei chirie, iar cererea e destul de mare. Am o garsoniera, de ex, inchiriata la o spalatorie auto, iar patronul imi plateste el chirira pentru doi dintre angajati.

#30
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007
Ideea e să vă gândiți și ce va fi peste 10-15 ani de exemplu: vreo 1-2 milioane de apartamente in plus și vreun milion de locuitori in minus.
Oare ce efecte va avea situația respectivă asupra raportului cerere/ ofertă?

#31
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
Nu uita ca Romania rurala se depopuleaza intens, adica satele se golesc mult mai repede decat orasele.

Pe strada mea e un rezidential nou, care au masinile parcate perpendicular pe strada.
Chiar zilele trecute ma uitam ca majoritatea numerelor de inmatriculare nu erau de B/IF, ba f multi din Moldova.

Marea problema totusi este ca in lipsa cunostiintelor pentru alte investitii si a aversiunii fata de risc, oamenii cumpara imobile pe masura buzunarului lor.
Si cu toate astea, suntem tara unde in orase stau cei mai multi membri de familie/camera => cerere este, doar ca la nivel financiar cererea nu se prea intalneste cu oferta, ci se departeaza.

Cultura chiriei nu exista; chiria este acel moment in viata pana prinzi cheag sa faci un credit pe 30 de ani.

La ritmul in care cresc preturile, 30 de ani vor deveni 40-50.

#32
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

View PostAdm, on 13 iunie 2021 - 07:07, said:

Nu uita ca Romania rurala se depopuleaza intens, adica satele se golesc mult mai repede decat orasele.
Depinde și de zonă, însă per total mai mulți fac pasul invers, de la oraș la sat:
https://stirileprotv...si-un-ghid.html

Nu de mult mi-a povestit un prieten din Ro (proaspăt pensionar la 45 ani, din MI) că s-a mutat in rural, a lăsat apartamentul de 3 camere din oraș pt un viloi mare și mișto, cu teren generos, într-o comună la 20 de minute de Oradea.

#33
-__-

-__-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,359
  • Înscris: 30.11.2020
În București muncesc sute de mii de oameni care fac naveta din jurul orașului.

https://www.google.r...Q4dUDCA4&uact=5

Ăia care se mută la țară și muncesc cum spune ăsta în ciripit de păsărele

Octavian Viorel: ”Tot ce am avut lucruri de făcut online, referitor la muncă, ceea ce ne-a dat posibilitatea să lucrăm în aer liber, în ciripit de păsărele și să fim chiar mult mai productivi”.

Sunt fix 0 ca număr pe lângă ceilalți 300.000 care fac naveta zilnic.

Ăia care lucrează cu ciripit de păsărele la cap pot să plece definitiv din oraș că nu sunt interesanți nici ca număr nici ca angajați.

View PostKarhu, on 13 iunie 2021 - 09:34, said:

Nu de mult mi-a povestit un prieten din Ro (proaspăt pensionar la 45 ani, din MI) că s-a mutat in rural, a lăsat apartamentul de 3 camere din oraș pt un viloi mare și mișto, cu teren generos, într-o comună la 20 de minute de Oradea.

Ăla deja a terminat cu viața și se sprijină deja de gardul cimitirului de la 45 de ani dacă s-a mutat din oraș la țară.

Normal te muți dintr-un oraș mare într-un oraș mic de provincie cu vreo 15000 de locuitori la vilă, nu la țară într-o casă mare.

Edited by -__-, 13 June 2021 - 09:42.


#34
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007
Zona de care zic e căutată (e o comună suburbană) și sunt o mulțime de patroni, avocați, medici, polițai etc care-și fac acolo viloaie.



Attached Files



#35
cristipop212

cristipop212

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 08.04.2019
Credeti ca ar fi ok sa cumpar teren in zona rurala, cu ideea ca se va aprecia in urmatorii 10-15 ani?

#36
-__-

-__-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,359
  • Înscris: 30.11.2020

View PostKarhu, on 13 iunie 2021 - 10:27, said:

Zona de care zic e căutată (e o comună suburbană) și sunt o mulțime de patroni, avocați, medici, polițai etc care-și fac acolo viloaie.





Acolo nu e - rural. Acolo e ca Pipera de Oradea.

Rural în România e cam așa și o casă mare

https://www.google.r...12!8i6656?hl=ro

Rural sau la țară dacă spui în România e cum e pe acolo cu WC în curte în spatele casei mari unde te duci să nu umpii fosa septică care vine din casă.

Edited by -__-, 13 June 2021 - 10:56.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate