Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Instalații SOLARE, Panouri plane, Tuburi vidate

* * * * - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
8468 replies to this topic

#7417
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 09.01.2008
Nu cred ca a fost soare atat de puternic incat sa atinga punctul de fierbere, sa piarda apa prin evaporare si sa se faca marmelada. Incearca pe la aeritor sau robinet de golire si vezi ce iese. Asta in cazul in care debitmetrul nu mai indica curgere corecta.

#7418
vi_p_66

vi_p_66

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 23.11.2008
Este o supapa de protectie la temperatură și presiune

http://www.1q1.ro/cu...ntergat-4024875

Am făcut automatizarea cu un termostat electronic simplu. Dar din păcate s-a defectat releul de acționare a pompei și o zi întreagă cu soare a făcut ca prin fierberea și evaporarea antigelului prin aerisitor să îmi scadă presiunea cu 0.25 bar. Mă îngrijorează faptul că temperatura ridicată să nu fi stricat colectorul sau tuburile vidate. Acum aștept o zi cu soare să văd dacă panoul mai încălzește apa ca inainte de incident.

Edited by vi_p_66, 13 March 2018 - 22:36.


#7419
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Pai de ce ai pus supapa dinaia ?
Din cite inteleg eu, tu ai sistem presurizat. Adica boiler cu serpentina in casa si panouri sus pe casa. Un astfel de sistem poate sta linistit la 120-130grd fara sa se intimple nimic grav. (daca instalatia este executata corect)
Atigelul fierbe la temperaturi un pic mai mari fata de apa si cu cit presiunea este mai mare in circuit, creste si punctul de fierbere. Spre exemplu apa in circuit inchis cu presiune de 2 bar, fierbe undeva la peste 130grd. Depinde si de altitudinea la care locuiesti, ca cu cit stai mai sus, fierbe la temperaturi mai mici (insa nu cred ca este cazul, ca banuiesc ca nu stai la cota 2500 ca sa conteze). Asa ca nu are nici un sens sa o scoti afara cind are 90grd, ca pina ce fierbe si trece pe abur este cale lunga.
Schimba supapa si pune una simpla, de 6 bar si incarca instalatia cu antigel la 2 bar. Daca inarci la 2 bar, trebuie sa ai in vasul de expansiune cam 1,9 bar aer.
La aerisitor se pune robinet special pentru solar care trebuie sa stea inchis (robinet ce rezista la 150grd). Se deschide doar daca este cazul, atunci cind trebuie aerisita instalatia.
Nu astepta sa vina soarele. Completeaza cu apa (sau antigel) si da drumul la pompa foratat ca sa-ti aerisesti sistemul. Acum este plin de aer si cind va iesi soarele nu o sa mearga daca nu-l aerisesti din timp.

Edited by florin71_skoda, 14 March 2018 - 07:13.


#7420
vi_p_66

vi_p_66

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 23.11.2008
Ok. Multumesc. Sper ca aerisitorul automat să își fi făcut treaba dar am să verific oricum. Ideea e că sigur a fiert antigelul și in colector s-au atins temperaturi ridicate care sper să nu fi stricat ceva.

Supapa de protecție era doar în plan să o montez. Dar dacă îmi dă afară antigelul la 100°C cred că voi renunța. Ar fi fost bună una care să lucreze pe la 130°C

Edited by vi_p_66, 14 March 2018 - 09:15.


#7421
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Aerisitorul automat este foarte posibil sa fie compromis. Plutitorul din aerisitor este de regula de plastic si daca a "fiert" colectorul, ai toate sansele ca tot mecanismul din aerisitor sa fie topit si contorsoniat. Va trebui sa-l schimbi ca nu te mai poti baza pe el. Cu ocazia asta sa-i pui si robinet de separare.
A fiert pentru ca ai lasat colectorul fara "apa" ca sa deschis supapa aia la 90grd. Sau unde ai montata supapa ? In casa sau pe colector ? Ca daca este pe colector, atunci este clar de ce a fiert panoul. Supapa se pune in casa si trebuie sa fie una simpla, doar de presiune, fara temperatura.

#7422
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 09.01.2008
Hai sa ne intelegem, solutia glicol+apa nu fierbe la 100 grade ca apa chioara. Cand spui ca a fiert la ce temperatura te referi?
Ca sa vezi debitul nu ai nevoie de soare. Daca ceva e compromis nu vei mai avea debitul reglat anterior.

#7423
tlc

tlc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 31.10.2005
Salut, spuneti-mi va rog ce parere aveti despre panourile pt. ACM cu tuburi vidate Helis de la Black Sea Suppliers.

Cu toate ca marketing-ul de la BlackSea a facut o treaba buna punand pompos in logo textul in limba germana "Die Grune energie", in realitate panourile sunt chinezesti, fabricate pentru Black Sea Suppliers sub acest brand de catre de firma chinezeasca Zhejiang Jiadele Solar Energy Co.

multumesc

Edited by tlc, 19 March 2018 - 12:00.


#7424
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Chinezesti sunt toate, dupa cum vorbeste lumea pe aici cel putin. Eu de curand am vazut pe un ambalaj de tuburi ceva de genul: "Made in China for Romania". De astea m-as feri daca as putea.

#7425
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007
Chinezii au ajuns in cosmos, au si sateliti care au panouri fotovoltaice chinezesti. La un pret decent, iti fac produse decente. Acum, daca se asteapta cineva sa ia PV de 265w cu 100 de dolari cu transport inclus...
La fel si cele de apa calda.

Edited by doega, 19 March 2018 - 12:38.


#7426
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,687
  • Înscris: 23.01.2010

View PostM_ierdnA, on 19 martie 2018 - 12:34, said:

Chinezesti sunt toate, dupa cum vorbeste lumea pe aici cel putin. Eu de curand am vazut pe un ambalaj de tuburi ceva de genul: "Made in China for Romania". De astea m-as feri daca as putea.
Te feresti degeaba, cumperi sub alta denumire care sunt tot din china venite.

Edited by XTH, 19 March 2018 - 20:54.


#7427
tlc

tlc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 31.10.2005
Nu am o problema cu faptul ca sunt chinezesti. As vrea sa stiu daca sunt dintre cele chinezesti "bune", care merita cumparate prin prisma raportului calitate/pret si a fiabilitatii.

#7428
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,079
  • Înscris: 16.02.2008
Am citit feedback slabut despre Helis, in plus nu sunt de mare eficienta. Sunt din gama low-cost cu eficienta/fiabilitate minima.
Daca vei citi in topicul acesta ultimile 15-20 pagini, o sa vezi ce conteaza cu adevarat la panouri solare.

#7429
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,687
  • Înscris: 23.01.2010

View Postgry2000, on 20 martie 2018 - 10:44, said:


Daca vei citi in topicul acesta ultimile 15-20 paginabilitate minima.i, o sa vezi ce conteaza cu adevarat la panouri solare.
Conteaza f.f.f.f.mult sa ai soare,altfel discutia este pe teorie, "daca si cu parca"....
Posted Image

#7430
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,079
  • Înscris: 16.02.2008
Soarele e la fel peste tot si e cand vrea Dumnezeu, dar acelasi soare ii poate incalzi la cineva 300 de l de apa/zi, pe cand vecinul lui cu acelasi nr de tuburi sa incalzeasca doar 150 de l apa/zi.
In plus vecinul poate avea acelasi randament si peste 15 ani, pe cand primul, poate in 10 ani nu mai reuseste sa incalzeasca decat 70-80 l apa/zi.

Aici e toata smecheria, ca sa stii sa nu arunci banii pe lucruri ineficiente si nefiabile in timp.
Ca sa invete omul treaba asta, ii trebuie luni de zile de documentare tehnica teoretica, asa cum fac si eu de 6 luni, apoi sa le vada, sa le cerceteze fizic acea calitate spusa in specificatii si deabia la urma sa ia o decizie.

#7431
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,687
  • Înscris: 23.01.2010
Mai ai mult de parcurs pina sa te hotarasti, si nici atunci nu ai garantia 100 %.
Succes!Posted Image

#7432
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,079
  • Înscris: 16.02.2008
Asta asa e, dar cand dai zeci/sute de milioane pe o instalatie, cauti bine inainte...

#7433
boci76

boci76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 05.06.2013

View Postgry2000, on 21 martie 2018 - 13:53, said:

Asta asa e, dar cand dai zeci/sute de milioane pe o instalatie, cauti bine inainte...
Și după ce cauți bine și faci investiția
realizezi ca exista o ofertă mai bună 😞

Edited by boci76, 21 March 2018 - 22:10.


#7434
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007

View Postboci76, on 21 martie 2018 - 22:07, said:

Și după ce cauți bine și faci investiția realizezi ca exista o ofertă mai bună ��
Yap, PV. Cat ati produs baieti in 2 saptamani cu apa calda?

Edited by doega, 22 March 2018 - 00:12.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate