Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Instalații SOLARE, Panouri plane, Tuburi vidate

* * * * - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
8468 replies to this topic

#5491
7zeci

7zeci

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 26.02.2014

 costicucu, on 28 mai 2015 - 23:39, said:

Arata naspa rau di tat...
Cat o sa te coste... distractia asta?

Poti monta niste jaluzele actionate automat de vreun soi de senzor... poate de lumina

vad aici ca exista jaluzele pentru protectia tuburilor solare

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/mKzCE6H8aAc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

stie cineva unde se gasesc de vanzare la noi in Romania?

#5492
octavian1910

octavian1910

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 20.02.2008
Am nevoie de o mana de ajutor. Daca tot mi a fost aprobata finantarea pt Casa Verde as vrea si eu o instalatie solara pt producere apa calda. Zona in care va functiona este Baia Mare si sistemul de incalzire il am pe lemne la care este legat un boiler termoelectric cu o serpentina. Este evident ca am nevoie de un boiler cu 2 serpentine dar sunt in ceata in legatura cu panourile pe care sa le instalez. Pana acum eram destul de decis sa merg pe varianta cu tuburi vidate dar dupa ce am citit jumatate din forum incep sa ma gandesc si la varianta de panouri plane, in sensuk k aportul pe care mi l pot aduce iarna cand fac focul in centrala este absolut nesemnificativ in ambele cazuri. Pachetul cu tuburi este cel de mai jos :
Pachetul Contine:



2 Panouri solar Westech SP-58-1800-22A cu 22 de tuburi vidate (inc. rama de montaj)
1 Racord flexibil izolat intre panouri de 15 cm cu filet 3/4"
1 Automatizare Steca 201, inc. 2 senzori de temperatura PT1000
1 Pompa Tacosol FV70 ER inc. grup siguranta 1,5-6 l/min
1 Vas de expansiune de 24 litri inc. suport de montaj
1 Set complet dezaerisitor  automat inc. robinet, rezistent la 180°C
20 Litri agent termic de incalzire (antigel -28° +250°C)
1 Boiler  bivalent (cu doua serpentine) dublu emailat 300 litri S-line Germany
Tot pachetul iese undeva innjur de 8100lei.
Puteti sa ma ajutati cu un sfat in privinta asta? Ceva mai bun sau eventual panouri plane...

#5493
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Nu stiu ce boiler ai tu acum, dar sfatul meu este sa-l pastrezi acolo unde este si pe linga asta sa mai cumperi inca un boiler pentru panourile solare, boiler care poate sa fie si cu o singura serpentina. Daca diferenta de pret nu te deranjeaza, poti cumpara si unul cu 2 serpentine pe care sa le legi in serie si sa le cuplezi la panourile solare.
Avind in vedere ca esti din Baia Mare si ai centrala pe lemne, cumpara cel mai ieftin pachet de panouri solare care sa contina un boiler de aceasi capacitate cu cel pe care-l ai acum. Asta daca nu cumva ai constatat in timp ca ai un boiler prea mic pentru nevoile tale.

----------
Din comparatiile facute de mine se pare ca aceste panouri Westech care cica sunt nemtesti 100%, dar totusi sunt facute de fapt China, au un pret acceptabil. Eu le-am comparat zilele trecute cu ceva ce cica sunt facute in Grecia si pretul este cam la fel.

Edited by florin71_skoda, 14 June 2015 - 23:02.


#5494
xenonhost

xenonhost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 26.05.2009
@florin_skoda - pretul e acceptabil si atat, am un panou cumparat din 2012 si deja trebuie sa-i schimb tuburile, 25 de bucati nu mai incalzesc un boiler de 90 litri decat pana la 45 grade intr-o zi senina, de aceea ma gandeam sa cumpar tuburi noi

Edited by xenonhost, 15 June 2015 - 09:02.


#5495
octavian1910

octavian1910

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 20.02.2008
Daca aveti vreo idee propunere, mai buna si care sa nu depaseasca bugetul sunt dispus sa le incerc. acoperisul meu este orientat aprox s-v si este din tigla ceramica. zona este destul de insorita... Boilerul de acum este un Ferroli de 150l cu o serpentina si mi a fost suficient pt k am stat 2 oameni iar baia in care vine cada nu este inca functionala. ma gandesc k va fi nevoie de unul putin mai mare. (boilerul are ~4 ani deja)

#5496
boci76

boci76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 05.06.2013

 xenonhost, on 15 iunie 2015 - 09:01, said:

@florin_skoda - pretul e acceptabil si atat, am un panou cumparat din 2012 si deja trebuie sa-i schimb tuburile, 25 de bucati nu mai incalzesc un boiler de 90 litri decat pana la 45 grade intr-o zi senina, de aceea ma gandeam sa cumpar tuburi noi

Este posibil să ai o problema de flux.Eu am din acelasi an si merg perfect. 60 tuburi 800l puffer.


#5497
xenonhost

xenonhost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 26.05.2009
adica ce fel de problema, cum as putea sa o detectez?

#5498
boci76

boci76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 05.06.2013
Problema de debit; diferentele de tempereatura.

#5499
xenonhost

xenonhost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 26.05.2009
pai, am setat 15 grade cu 4 la on/off

#5500
boci76

boci76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 05.06.2013
De obicei se pune la 8/4
Si ar mai fi si litri pe minut cam 1,5/m2

Edited by boci76, 15 June 2015 - 13:06.


#5501
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 09.01.2008
Nu cumva s-a cam uscat pasta termoconductoare si transferul e prost? In principiu daca tubul de sticla sau capilarul nu rasufla, ansamblul ar trebui sa fie functional. Poate scoti cate un tub pe rand din cele nefunctionale si verifici separat individual.

#5502
radu_bog_cocorin

radu_bog_cocorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 08.08.2008
Salut,
Are cineva o solutie pentru izolarea tevilor de Cu de panoul solar antipasari? Stiu ca la un moment dat florin_skoda a spus de asa ceva dar nu mai regasesc postul. Multumesc

#5503
xenonhost

xenonhost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 26.05.2009
l-am servisat de o luna, am scos fiecare tub, l-am sters de pasta veche si am pus pasta termoconductoare noua, problema ar putea fi lungimea traseului - aprox 20 m

#5504
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

 radu_bog_cocorin, on 15 iunie 2015 - 15:40, said:


Eu am folosit Kaiflex :

(Scuzati reclama)

- Kaiflex EPDM (asta ar fi pentru interior)
- Izolatie din cauciuc sintetic, cu sistem celular compact, fara materiale halogene in componenta, rezistent la raze UV, utilizabil la izolarea sistemelor solare şi de temperaturi înalte
- Lungimea / culoare: 2 m / neagra

- Kaiflex Solar EPDM
- Identica cu cea de mai sus, numai ca vine la rola si nu la bara de 2m

- Kaiflex Solar EPDM CO (asta ar fi pentru pasari)
- Izolant din cauciuc sintetic EPDM cu sistem celular închis, fără materiale halogene în componenţă, coextrudată cu folie din PVC neagră rezistentă la raze UV şi la şocuri mecanice (protecţie la păsări), utilizabil la izolarea sistemelor solare şi de temperaturi înalte în afară clădirilor
- Lungimea / culoare: 2 m / neagra

Caracteristicile ar fi urmatoarele (pentru toate izolatiile EPDM, adica la cele de mai sus)
Domeniul temperaturii de utilizare: -50 °C pana +150 °C (+175 °C pentru 1/2 oră)
Coeficient de permeabilitate la vapori: μ ≥ 4.500
Coeficient de conductibilitate termică: λ0°C = 0,038 W/(m*K) / λ40°C = 0,042 W/(m*K)
Categoria de inflamabilitate: E - DIN EN 13501-1

------
Problema ar fi ca-i foarte scumpa. Asta pentru pasari se gaseste in 2 variante ca si "grosime in carne" si aialalta este de 3 grosimi. Ca si exemplu prin 2012 preturile la asta pentru pasari erau cam asa:

- 13 x 18 = 5,61 Euro / metru + TVA
- 19 x 18 = 9,81 Euro / metru + TVA

- 13 x 22 = 6,07 Euro / metru + TVA
- 19 x 22 = 11,20 Euro / metru + TVA

Acum nu stiu daca sa mai ieftinit sau nu.

 xenonhost, on 15 iunie 2015 - 17:07, said:

... problema ar putea fi lungimea traseului - aprox 20 m

Metri care sunt pe orizontala sau pe verticala ? ( Doar cei pe orzontala conteaza. Pe verticala poti sa ai oricit )
Conteaza si sa fi tot timpul in urcare si sa nu ai niciunde sac.
Ce controler ai la panou ? Ca poate trebuie altfel setat.
Ce debit indica debitmetrul ?
Cu ce presiune lucrezi ?

Edited by florin71_skoda, 15 June 2015 - 18:43.


#5505
xenonhost

xenonhost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 26.05.2009
Sunt pe orizontala, ingropate in pamant, la 80 cm. Am un SR868c8, rebranduit de westech, debitmetru indica cam 5-6 pe cea mai mica treapta la pompa solara.

#5506
radu_bog_cocorin

radu_bog_cocorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 08.08.2008
Multumesc frumos Florin

#5507
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

 xenonhost, on 15 iunie 2015 - 18:40, said:

Sunt pe orizontala, ingropate in pamant, la 80 cm. Am un SR868c8, rebranduit de westech, debitmetru indica cam 5-6 pe cea mai mica treapta la pompa solara.

Cum adica ingropate in pamint ??? Cine a mai auzit asa ceva ?
Sau ai cumva boilerul in pivnita ?

 xenonhost, on 15 iunie 2015 - 18:40, said:

Am un SR868c8

Asta nu cumva este modelul ce are turatie variabila la pompa ? Daca da, atunci anuleaza functia respectiva ca la ce traseu ai tu mai mult te incurca.

 xenonhost, on 15 iunie 2015 - 18:40, said:

debitmetru indica cam 5-6 pe cea mai mica treapta la pompa solara.

Cum suparare de indica as de mult avind in vedere ca ai un traseu asa de lung pe orizontala. Ar fi trebuit sa arate mult mai putin. La tine parca-i infundata teava deasupra pompei sau ai robinetul inchis.

----
Spune cite ceva si despre temperaturi. In boiler ai spus ca ar urca la 45grd (adica S2-ul) Dar pe panouri la cit urca S1 ?
Ce teava ai bagata in pamint ?
Unde este amplasat S1 ? I-ai facut teaca speciala sau l-ai prins de teava de tur cu un colier ?
Nu ar strica niste poze.

Edited by florin71_skoda, 15 June 2015 - 21:03.


#5508
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 09.01.2008
@xenonhost, au mers cand erau noi? Ceva nu se potriveste. Acelasi model de tuburi am si eu de 1,5 ani. Nu cumva au fiert candva si acum ai marmelada in loc de glicol pe undeva?

Edited by camsonat, 16 June 2015 - 07:59.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate