Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Caisului Residence 3 / Teodor Pallady

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#55
SDN

SDN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 17.06.2008

View Postandi_os, on 02 decembrie 2022 - 11:53, said:

Eu am dat un avans, nu as putea spune ca am achizitionat inca, dar daca ai intrebari sper sa te pot ajuta cu niste raspunsuri.
Am facut si procedurile pentru creditare, insa banca tinde sa refuze acordarea creditului din cauza ca societatea juridica nu detine terenul de sub bloc, ci unul dintre cei 3 asociati pe persoana fizica.
Cu ocazia asta vream sa va intreb daca se mai afla cineva in situatia asta si ce solutii exista / ati gasit daca ati cautat. De asemenea daca nu exista solutie de creditare se returneaza avansul? Dpdv logic, banca refuza creditarea din vina dezvoltatorului, nu din vina ta. Si din ce inteleg nicio banca nu va acorda credit pentru un imobil pentru care nu s-a facut plata integrala. Iar raspunsul dezvoltatorului a fost ca suma pentru teren se va achita integral in 2024.
„Procedura nu ne permite admiterea in garantie a imobilelor pt care nu avem achitare integrala. Insa, dat fiind ca fostul vanzator si reprezentantul societatii cumparatoare (actuala vanzatoare) este asociat unic si administrator in societatea cumparatoare (actuala vanzatoare), asa cum am procedat si in spete similare, solutia ar fi  sa se depuna declaratia notariala a fostului vanzator (vanzatorul terenului) din care sa rezulte ca a primit integral pretul pt cota de teren aferenta apartamentului si pt cota de teren aferenta locului de parcare (se va include descrierea ap. cu CF si nr cad. si a locului de parcare cu CF si nr cad.) si ca nu mai are nicio pretentie prezenta sau viitoare de orice natura in ceea ce priveste aceasta cotele de teren, in considerarea faptului ca s-a achitat un avans din pretul total (obligatoriu sa fie achitat un avans din pretul total). In caz contrar suntem in situatia de a emite opinie negativa impusa de procedura.”

In promisiunea mea de vanzare - cumparare sunt prevazute la "MODALITATI DE DOBANDIRE " urmatoarele :

"Subscrisa , promitent-vanzator, Societatea ********* SRL , am dobandit terenul in suprafata de  6958 mp identificat cu numarul cadastral  2****2, prin cumparare de la **** ( nume asociat ) , in baza contractului de vanzare autentificat sub nr. ***********de notarul public *******************, cu sediul in *******, intabulat in cartea funciara prin Incheierea nr. *******************emisa de OCPI .
Odata cu dobandirea dreptului de proprietate asupra terenului mai sus descris, subscrisa  promitent-vanzator, Societatea *********SRL , am dobandit toate drepturile si obligatiile ce rezulta din Autorizatia de construire nr.********emisa de Primaria Sectorului 3, precum si din obtinerea avizelor , certificatelor, autorizatiilor , planurilor de arhitectura , proiectelor de rezistenta, proiectelor de instalatii si a caror altor documente emise cu privire la imobilul mai sus descris."

Deci cine este proprietarul terenului, societatea sau unul dintre administratori?

Edited by SDN, 07 December 2022 - 18:05.


#56
AlleXyS1

AlleXyS1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,107
  • Înscris: 05.05.2010

View Postandi_os, on 02 decembrie 2022 - 11:53, said:

Eu am dat un avans, nu as putea spune ca am achizitionat inca, dar daca ai intrebari sper sa te pot ajuta cu niste raspunsuri.
Am facut si procedurile pentru creditare, insa banca tinde sa refuze acordarea creditului din cauza ca societatea juridica nu detine terenul de sub bloc, ci unul dintre cei 3 asociati pe persoana fizica.
Cu ocazia asta vream sa va intreb daca se mai afla cineva in situatia asta si ce solutii exista / ati gasit daca ati cautat. De asemenea daca nu exista solutie de creditare se returneaza avansul? Dpdv logic, banca refuza creditarea din vina dezvoltatorului, nu din vina ta. Si din ce inteleg nicio banca nu va acorda credit pentru un imobil pentru care nu s-a facut plata integrala. Iar raspunsul dezvoltatorului a fost ca suma pentru teren se va achita integral in 2024.
„Procedura nu ne permite admiterea in garantie a imobilelor pt care nu avem achitare integrala. Insa, dat fiind ca fostul vanzator si reprezentantul societatii cumparatoare (actuala vanzatoare) este asociat unic si administrator in societatea cumparatoare (actuala vanzatoare), asa cum am procedat si in spete similare, solutia ar fi  sa se depuna declaratia notariala a fostului vanzator (vanzatorul terenului) din care sa rezulte ca a primit integral pretul pt cota de teren aferenta apartamentului si pt cota de teren aferenta locului de parcare (se va include descrierea ap. cu CF si nr cad. si a locului de parcare cu CF si nr cad.) si ca nu mai are nicio pretentie prezenta sau viitoare de orice natura in ceea ce priveste aceasta cotele de teren, in considerarea faptului ca s-a achitat un avans din pretul total (obligatoriu sa fie achitat un avans din pretul total). In caz contrar suntem in situatia de a emite opinie negativa impusa de procedura.”

O problema asemanatoare am avut si noi intr-un alt complex din zona. Terenul a fost cumparat de persoana fizica, si blocul construit de SRL. Unele banci refuza sa acorde credit (Unicredit), altele nu (BCR)

#57
SDN

SDN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 17.06.2008
Problema s-a  rezolvata  printr-o declaratie notariala data de catre persoana fizica precum ca nu are nicio pretentie asupra apartamentelor , terenurilor, etc.   .In acest caz terenul este proprietatea societatii, numai ca societatea nu a efectuat  plata integrala  catre persoana fizica.

Edited by SDN, 15 December 2022 - 18:31.


#58
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,148
  • Înscris: 03.12.2021
Legalstuff - cum ai descoperit problemele ? Ai adus un inginer sa faca o vizita/expertiza ?

#59
legalstuffdoer

legalstuffdoer

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 05.12.2022

View Postthe_blue_raven, on 17 decembrie 2022 - 19:21, said:

Legalstuff - cum ai descoperit problemele ? Ai adus un inginer sa faca o vizita/expertiza ?

Sfantul google. una dintre spagutele date este la receptia cladirii. in mod normal ea ar trebui sa respecte cotele din doc tehnica de la autorizatie. in realitate evident ca se intampla diferit (80-90% din ansamblurile noi sunt asa). inspectorii (cred ca de la primarie sau ISC) se fac ca ploua vazand diferentele evidente, toata lumea e fericita. mult succes!

#60
SDN

SDN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 17.06.2008
Corpul  A care este dat in exploatare si in care  s-au mutat locatarii,  deja are diverse probleme sau lucrari nefinalizate,  cu toate ca receptia finala este efectuata. Pacat de proiect . Se cunoaste ca lucrarile au fost efectuate cu "meseriasi" de mana a doua.

#61
throw

throw

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 30.07.2020
Pe mine nu m-ar lasa sufletul sa ma mut intr-un bloc numit "Caisului", nume fara legatura cu zona, ci cu o strada amarata unde au mai ridicat astia un bloc. Cel mai probabil au folosit acelasi nume ca sa le iasa mai usor niste combinatii.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate