Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Caisului Residence 3 / Teodor Pallady

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#1
malexandrux

malexandrux

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 21.01.2015
Salutare,

Am luat ciineva apartament in complexul caisului residence 3?
https://caisuluiresidence.ro/3/

Daca da, ce experiente ati avut cu dezvoltatorul?
Eu am facut contract de rezervare si de 3 luni nu auzeam nici un semn de la ei daca nu ii sunam.
Acum am fost chemat pentru a discuta niste modificari de pret fata de suma agreata in contractul de rezervare.

Edited by malexandrux, 07 June 2021 - 12:36.


#2
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

View Postmalexandrux, on 07 iunie 2021 - 13:19, said:

lol, am cautat pe net informatii despre acest ansamblu si nu am gasit nimic.
azi am sunat dezvoltatorul/ agentul imobiliar la care am facut contractul de vanzare/cumparare si mi s-a dat de inteles ca o sa vrea alt pret fata de cel care e scris in acel contract de rezervare.
Acum nu am mai avut experienta cu astfel de bullshit-uri si am vrut sa intreb daca a luat cineva apartament in acel bloc si daca au patit la fel ca noi.

The fuck...


Si de ce naibii te-ar tenta ceva despre care nu stii nimic????

tentat la modul in care, vezi doamne, sa-i intrebi si pe altii, un mic awareness, asa

Orienteaza-te spre o zona deja formata, unde nu mai exista nimic liber sa se construiasca in viitor. Astea se gasesc in oras, IN ORAS, in cartierele de blocuri - daca vrei la bloc.

Daca nu, alege o casa la curte din zone exterioare centurii Bucurestiului si vei fi multumit tot restul vietii (doar ca nu simti asta acum - te inteleg).

Viata = casa la curte, teren, pamant etc.

Nu lua nimic care nu e deja facut, nu stii cum va arata sau - si mai rau - daca va exista.

Nu lua niciodata nimic unde layout-ul din jur e o ghiceala plasata pe viitor, in sensul ca nu mai e nimeni / nimic construit acolo, si nu stii ce va fi si cum se va face, tu esti primul. Se va aglomera si se construi atat de mult in jurul tau, ca nu vei avea un amarat de trotuar pe care sa mergi.

Te iau la o plimbare sa-ti arat zona dintre Alexandriei si Prelungirea Ghencea, sa vezi cum nu au trotuar si e praful pe proprietatile lor de un deget, ca nu au avut loc sa puna un copac, un arbust etc. E doar un exemplu, sunt n zone de genul asta.

Edited by cattavencu, 07 June 2021 - 13:30.


#3
XtremePWN

XtremePWN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 739
  • Înscris: 26.11.2019

View Postmalexandrux, on 07 iunie 2021 - 12:36, said:

Salutare,

Am luat ciineva apartament in complexul caisului residence 3?
https://caisuluiresidence.ro/3/

Daca da, ce experiente ati avut cu dezvoltatorul?
Eu am facut contract de rezervare si de 3 luni nu auzeam nici un semn de la ei daca nu ii sunam.
Acum am fost chemat pentru a discuta niste modificari de pret fata de suma agreata in contractul de rezervare.

Vedeti ce semnati si ce angajamente isi ia dezvoltatorul, aveti vecini la Romco Residence care se trezesc cu niste etaje in plus de la dezvoltator. Oricum nu stiu ce infrastructura e pe acolo, dar banuiesc ca stradutele de o banda in care dau toate blocurile de 10 etaje nu sunt prea placut de frecventat la ore de varf

#4
IPR

IPR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 22.12.2006
M-am uitat pe site-ul lor si la partea de modalitati de plata scrie asa: "*La plata cash se percepe un avans minim de 80% iar la plata prin credit un avans minim de 15%.".  De ce ai da 80% avans pe ceva care nu exista iar zona inca nu e f dezvoltata? Un dezvoltator serios nu ar cere mai mult de 5-10% cash avans si restul la finalizare. As sta departe de astia care au tupeul sa cear avans mare, am vazut ca prin Romania se poarta asa ceva si multa lume chiar se conformeaza si plateste asemenea avansuri. Unii chiar achita completa de la stadiul de "groapa".

Edited by IPR, 07 June 2021 - 17:17.


#5
AlleXyS1

AlleXyS1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,107
  • Înscris: 05.05.2010

View Postmalexandrux, on 07 iunie 2021 - 12:36, said:

Acum am fost chemat pentru a discuta niste modificari de pret fata de suma agreata in contractul de rezervare.

adica reactualizari de pret din cauza cresterii euro :)))

titlul este gresit, ansamblul nu are legatura cu Theodor Pallady, este mult mai in spate :) asta e tactica si tehnica jegoasa folosita de agentii imobiliari pentru a atrage prostimea in inima campului.

#6
XtremePWN

XtremePWN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 739
  • Înscris: 26.11.2019

View PostIPR, on 07 iunie 2021 - 17:15, said:

M-am uitat pe site-ul lor si la partea de modalitati de plata scrie asa: "*La plata cash se percepe un avans minim de 80% iar la plata prin credit un avans minim de 15%.".  De ce ai da 80% avans pe ceva care nu exista iar zona inca nu e f dezvoltata? Un dezvoltator serios nu ar cere mai mult de 5-10% cash avans si restul la finalizare. As sta departe de astia care au tupeul sa cear avans mare, am vazut ca prin Romania se poarta asa ceva si multa lume chiar se conformeaza si plateste asemenea avansuri. Unii chiar achita completa de la stadiul de "groapa".

Pai din ce sa construiasca si ei, daca nu din avansuri

#7
IPR

IPR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 22.12.2006

View PostXtremePWN, on 07 iunie 2021 - 21:43, said:

Pai din ce sa construiasca si ei, daca nu din avansuri

Cum din avansuri?  Se face creditare inainte la o institutie financiara. Un constructor serios nu isi place planul sa construiasca cu avansul clientilor.  De-asta au ajuns toti minorritarii din Berceni mari dezvoltatori imobiliari iar zona Popesti arata in halul in care arata, lumea chiar pune botul ca tre sa dea avans 80% ca sa i se contruiasca cloaca. Posted Image

#8
Emma250

Emma250

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 15.10.2020

View PostIPR, on 08 iunie 2021 - 08:12, said:


Cum din avansuri?  Se face creditare inainte la o institutie financiara. Un constructor serios nu isi place planul sa construiasca cu avansul clientilor.  De-asta au ajuns toti minorritarii din Berceni mari dezvoltatori imobiliari iar zona Popesti arata in halul in care arata, lumea chiar pune botul ca tre sa dea avans 80% ca sa i se contruiasca cloaca. Posted Image


Este si din cauza autoritatilor locale / spagarii care aproba asemenea constructii, de asta au aparut PUZ-urile de sectoare, fiecare primar de sector face legea. Daca ar exista legi aspre, atunci un primar de sector, un functionar local etc s-ar gandi de mai multe ori pana sa aprobe o constructie, insa daca ei nu au nicio raspundere, asta se intampla... Aici e problema! Si daca ar exista o lege in care dezvoltatorii sa nu ceara un avans mai mare decat  suma X la finalizarea constructiei in proportie de 80%

#9
XtremePWN

XtremePWN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 739
  • Înscris: 26.11.2019

View PostIPR, on 08 iunie 2021 - 08:12, said:


Cum din avansuri?  Se face creditare inainte la o institutie financiara. Un constructor serios nu isi place planul sa construiasca cu avansul clientilor.  De-asta au ajuns toti minorritarii din Berceni mari dezvoltatori imobiliari iar zona Popesti arata in halul in care arata, lumea chiar pune botul ca tre sa dea avans 80% ca sa i se contruiasca cloaca. Posted Image

Glumeam si eu, daca nu sunt bancabili construiesc din banii fraierilor

#10
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006
M-am uitat pe schite. Ciudate rau unele apartamente (si nu neaparat in sensul rau). Ai spatiu de depozitare la fiecare apartament, bucataria la unele apt de 2 camere e mai mare sau egala cu dormitorul. Ba chiar un apartament de 2 camere de la ultimul etaj care are si mansarda mare are 2 bai :))
Dar nu inteleg de ce ai face bucatarii de 12 m2 la 2 camere si bucatarii de 6 m2 la 3 camere.
Preturile, in schimb, sunt aberante pentru zona aia

#11
IPR

IPR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 22.12.2006

View PostXtremePWN, on 08 iunie 2021 - 08:48, said:

Glumeam si eu, daca nu sunt bancabili construiesc din banii fraierilor

Corect ce spuneti , majoritatea dezvoltatorilor romani din Bucuresti sunt cioflingari care n-au nici o sansa in a accesa un credit. Insa autoritatile ar trebui sa duca o campanie de informare. Un dezvoltator serios este acela care accepta avans 5% si care nu e dispus sa negocieze chiar daca achiti integral la precontract. Asta arata ca are putere financiara sa termine proiectul din fondurile proprii iar tu ca si cumparator nu esti supus unor riscuri mari. Orice dezvoltator care cere avans mai mare de 20% la precontract ar trebuit privit cu suspiciune . Daca vrei sa platesti tu un avans mai mare din proprie initiativa pt diverse avantaje e altceva.

#12
Krikom

Krikom

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.06.2021

View Postmalexandrux, on 07 iunie 2021 - 12:36, said:


  



salut! Si eu sunt in proces de achizitionare unui apartament in acest ansamblu. Ai primit banii pentru rezervare inapoi? Sau cum ai procedat? Ai acceptat diferenta de pret? M-ar ajuta raspunsul tau

Edited by Dany_Darke, 24 June 2021 - 23:08.


#13
Luciana06

Luciana06

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 25.06.2021

View Postmalexandrux, on 07 iunie 2021 - 12:36, said:

Salutare,

Am luat ciineva apartament in complexul caisului residence 3?
https://caisuluiresidence.ro/3/

Daca da, ce experiente ati avut cu dezvoltatorul?
Eu am facut contract de rezervare si de 3 luni nu auzeam nici un semn de la ei daca nu ii sunam.
Acum am fost chemat pentru a discuta niste modificari de pret fata de suma agreata in contractul de rezervare.

Buna!

Eu am auzit numai de bine despre ei. Iti recomand sa iei legatura direct cu ei, telefonul de pe site 075752272
Tu prin cine ai facut contractul?




#14
FadeToBlack

FadeToBlack

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,765
  • Înscris: 15.09.2005
De ce nu te uiți la alea de lângă metrou, de la Estoria? Prețurile par similare

#15
underground2009

underground2009

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 403
  • Înscris: 23.05.2008
Ce cauti de la un apartament si ce te-a atras aici?

Suprafata, zona, compartimentarea?

Eu nu l-am prins pe nea Nicu dar cand vad ce se intampla in zona asta, cat de inghesuit se construieste aici si nu numai, si cand ma uit la cat de ok sunt asezate blocurile vechi si cartierele vechi in comparatie cu cele noi ma face sa imi pun intrebari despre ce am auzit in presa nonstop cand eram mic, adica faptul ca  liberalismul si capitalismul sunt singura modalitate de organizare sociala si economica buna, iar Ceausescu era un nenorocit.....

#16
XtremePWN

XtremePWN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 739
  • Înscris: 26.11.2019

View Postunderground2009, on 29 iunie 2021 - 23:34, said:

Ce cauti de la un apartament si ce te-a atras aici?

Suprafata, zona, compartimentarea?

Eu nu l-am prins pe nea Nicu dar cand vad ce se intampla in zona asta, cat de inghesuit se construieste aici si nu numai, si cand ma uit la cat de ok sunt asezate blocurile vechi si cartierele vechi in comparatie cu cele noi ma face sa imi pun intrebari despre ce am auzit in presa nonstop cand eram mic, adica faptul ca  liberalismul si capitalismul sunt singura modalitate de organizare sociala si economica buna, iar Ceausescu era un nenorocit.....

Nu cred ca trebuie sa ai dubii, Ceausescu chiar a fost un analfabet criminal nenorocit

#17
Andreea_u

Andreea_u

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 02.09.2021

View Postmalexandrux, on 07 iunie 2021 - 12:36, said:



Buna,
Acum am gasit si eu discutia pe acest topic si ma confrunt cu aceeasi situatie.
Cum ati finalizat?
Eu nu prea am de gand sa accept modificarea pretului si nici sa renunt la imobil.
Multumesc!

Edited by Dany_Darke, 02 September 2021 - 22:59.


#18
Luciana06

Luciana06

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 25.06.2021
Buna,

Eu am discutat direct cu ei pt cumpararea unui apartament si au fost foarte amabili si deschisi. Iar semnarea antecontractului nu dureaza decat 2 saptamani din momentul rezervarii.
Din cate am inteles, in trecut au avut niste probleme cu o agentie care a luat niste rezervari fara acordul lor si de aici au aparut niste neintelegeri... cred ca cel mai bine e sa vorbesti cu agentia, sa lamuresti problema. Daca nu, i-a legatura direct cu dezvoltatorul.

Succes!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate