Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Delegarea in strainatate (perioada scurta, 2-3 saptamani)

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
Tonic Water

Tonic Water

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,350
  • Înscris: 09.07.2005
Delegarea vs detasare implica modificari de contract de munca. La delegare esti pe salariu din tara  si platesti cotizatii sociale unde esti angajat. Delegarea  implica contract de munca local in tara unde este detasat, cotizatii sociale unde lucrezi (cu niste exceptii, vezi discutia la nivel European cu lucratorii detasati), beneficii tipice pentru tara unde esti detasat etc.
Eu am contract de munca in Elvetia dar sunt detasat in Franta, eu sunt la exceptii  ca platesc in continuare AVS in Elvetia  cantonul Geneva si nu platesc cotizatii sociale (pe salariu) in Franta. Am dreptul sa fiu detasat in Franta max. 3+2+1  ani.

#20
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005

View Postatupi, on 03 iunie 2021 - 10:11, said:

M-a trimis firma acum niste ani in Qatar sa le tin unora un training ptr vreo 10 zile. Am primit diurna, cazare, transport si cam atat. Asa e si cu Elvetia, depinde de durata activitatilor petrecute pe teritoriul ei.
Nu, în Elveția nu ai voie să muncești fără permis de muncă.


#21
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,763
  • Înscris: 01.10.2002

View Postdagobar, on 03 iunie 2021 - 09:40, said:

Numai fraierii pleaca la munca in afara tarii pe salariul din Romania Posted Image
Daca meri la cules capsuni asa e. :)

#22
sicriu

sicriu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 31.03.2021

View PostPololica, on 02 iunie 2021 - 09:57, said:

Delegare: mergi sa reprezinti firma la care lucrezi (pe termen scurt, o zi-doua, dar nu depaseste o saptamana. Nu stiu sa fie un termen legal, dar am vazut ca nu prea se depaseste o saptamana din motive de cheltuieli).

Detasare: firma la care lucrezi te trimite sa muncesti la alta firma (practic te ... detaseaza (expediaza) de la locul de munca). In general, detasarea se face in termene de o luna (o luna, doua, trei...). Detasarile se fac pe proiecte (ai un client care a cumparat un utilaj si te detasez acolo sa il pui in functiune si sa instruiesti angajatii. Durata: o saptamana pentru punere in functiune si 4 saptamani pentru scolarizarea angajatilor partenerului).

Delegarea poate dura pana la 90 de zile.

#23
Mirrruna

Mirrruna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 21.09.2006
Salutare!

Firma angajatoare din Romania, care te trimite intr-o delegatie/ detasare in UE/Elvetia (in baza unui contract de prestari servicii pe care il are cu un partener de acolo) iti va obtine formularul A1, si atunci nu este necesar permisul de munca.  Formularul certifica faptul ca esti angajat in Ro si ca toate taxtele iti sunt platite in Ro.

Legat de difereta dintre delegare externa/ detasare transnationala, am primit un raspuns pe care il las si aici, poate va ajuta si pe altii. Se pare ca diferenta consta in:
"∘ în cazul detașării transnaționale beneficiarul direct al muncii lucrătorului este întreprinderea primitoare; în cazul delegării acest beneficiar este chiar angajatorul acelui salariat."

Sursa: https://www.woltersk...la-sau-delegare

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate