Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

rum mai nou înseamnă Romanian

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#37
sicriu

sicriu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 31.03.2021

View PostClio1973, on 01 iunie 2021 - 14:26, said:



Nivelul cunoștințelor predate în școlile post sovietice este ...uluitor.😉
În ,,mintea" ta, Clio  vine de la R( Renault),deși ți-am mai explicat odată că n-are nicio....legătură.

Oh,am uitat că sunteți 2 și-i posibil să fi ,,discutat" cu ...celălat.

Acuma,pentru voi amândoi,termenul ,,vlah" vine de la tribul ,,volcae" cucerit de romani și așezat la granița Imperiului Roman cu ,,Germania".
Denumirea volcae/ volci,wëlsi,walati a intrat în limbajul germanicilor desemnând un latinofon,un romanic.
Din germană ,cuvântul a trecut în limbile slave sub forma valah,voloh,în greacă sub forma vlah în maghiară sub forma olah...(vezi Adolf Armbruster,Romanitatea românilor..)

Forma maghiară olah,este foarte interesantă arătând clar că maghiarii înțelegeau legătura între români și italieni,câtă vreme maghiarii îi denumesc pe italieni cu cuvântul ,,olasz".

Capisci ???

De altfel în trecut vest europenii au numit aceste ținuturi ,,țările românilor",,țările românilor de lângă Ungaria"(,,Ungro-Vlahia)..
Doar cei foarte educați făceau asocierea Dacia=Țara Românească.

Deci,nu te îngrijora,cei educați știau oricum,cei ca tine știu doar că există România.


Polonezii ii numesc pe italieni wlochy.
https://pl.m.wikiped...rg/wiki/WƂochy







#38
Clio1973

Clio1973

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 30.01.2017

View Postsicriu, on 01 iunie 2021 - 17:22, said:



Polonezii ii numesc pe italieni wlochy.
https://pl.m.wikiped...rg/wiki/WƂochy

,,Sovieticii" ăștia care troll-ează pe aici nu vor înțelege legătura între vlah( român ) și włochy= italian.
Pentru ei nu este nicio legătură așa cum nu este nici între olah( român) și olasz(italian).
Ei sunt,,maldavani" și pentru ei ,,slova" și ,,nădejdea" vin de la Maskva.

#39
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 30.11.2017

View Postsicriu, on 01 iunie 2021 - 17:22, said:

Polonezii ii numesc pe italieni wlochy.
https://pl.m.wikiped...
Italienii ii numesc pe locuitorii Romaniei....... stiti voi cum. Mie nu-mi convine.

Din caoza confuziilor rom ro rrom etc.

Da? Io sunt cipri nu oltcit sau sicriu dulap aragaz, tu esti probabil clio, adica te doare in basca de nume etnie nationalitate, te poti numi si dayhasu sau trabant sau mosvich 2141

#40
Clio1973

Clio1973

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 30.01.2017

View Postcipri2bau, on 01 iunie 2021 - 22:04, said:


Italienii ii numesc pe locuitorii Romaniei....... stiti voi cum. Mie nu-mi convine.

Din caoza confuziilor rom ro rrom etc.

Da? Io sunt cipri nu oltcit sau sicriu dulap aragaz, tu esti probabil clio, adica te doare in basca de nume etnie nationalitate, te poti numi si dayhasu sau trabant sau mosvich 2141

Măi băieți ,mi-e milă de voi.
Să ,,stați" pe tastatură pentru câteva copeici amărâte,ca să scrieți inepții,nu-i ok.

Din păcate pentru voi,Rusia este ,,în moarte clinică" și doar ,,banana nucleară" o mai ține în picioare.Altfel,de mult o păpa China.
Degeaba încercați voi să stârniți ură ,noi știm cine-s rromii.
De ce nu vă vedeți de ..cecenii,ingușii sau tătarii voștri ?

Edited by Clio1973, 01 June 2021 - 23:22.


#41
maxxmedia1999

maxxmedia1999

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,326
  • Înscris: 15.08.2015

View Postcipri2bau, on 01 iunie 2021 - 12:42, said:

Cetanean roman inseamna locuitor al orasului Roma asa cum cetatean ploiestean inseamna locuitor al ploiestilui.

Corect

View Postcipri2bau, on 01 iunie 2021 - 12:42, said:

Si uite si deaia ne impung toti prin europa ca rrom rom gypsy roman romanes tsigane alte confuzii. Ne baga la gramada acolo dar nu uita ca Roma si Imp Roman sunt ale lor si au cam fost luate denumirile sau poate e doar coincidenta. Si aia cu bizantul e mai dupa anul 100 cand a inceput declinul la romani.

Pe considerentul asta inseamna ca strainii ii impung si pe italienii de la Roma,acum ce sa faca si aia sa-si schimbe numele?? Noi suntem romani,nu daci,transilvaneni,banateni,vlahi,moldoveni sau alte aberatii si pocituri.
Tara trebuie sa se numeasca romA-nia cu "A" Romania si locuitorii ei romAni tot cu "A" stramosii nostri au pocit limba latina dar acum ca ne-am mai modernizat si informat si noi trebuie sa spunem adevarul.
Noi daca o sa ne numin ROMA-nia nu o sa mai avem probleme de confuzie pentru ca strainul aude de Roma si atunci face imediat legatura cu capitala Italiei.Daca spui rom"a"nia cu "i" de la impungere normal ca suna altfel fata de cum sunt ei obisnuiti si te asociaza cu rromii.

Sper ca m-am facut inteles pentru ca nu am alfabetul roman la tastatura am pus ghilimele in anumite locuri

Edited by maxxmedia1999, 02 June 2021 - 05:49.


#42
Patiserul

Patiserul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 17.05.2018
Mai conteaza? Nu e ca si cum Imperiul Bizantin nu se numea Romania. "Byzantine Empire" is a term created after the end of the realm; its citizens continued to refer to their empire simply as the Roman Empire (Medieval Greek: Βασιλεία Ῥωμαίων, romanized: Basileía Rhōmaíōn) or Romania (Medieval Greek: Ῥωμανία), and to themselves as Romans (Medieval Greek: Ῥωμαῖοι, romanized: Rhōmaîoi)"

#43
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009
Păi Bush si o multime de alte personaje superimportante au spus că virgula capitala RO este la budapesta. Ce au vrut de fapt sa zică?

#44
silverflower

silverflower

    Anti-dogmatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,828
  • Înscris: 04.05.2008
- Budapest-Bucarest, Osama-Obama (vă aduceți aminte de ”capturarea lui Obama” sau ”președintele SUA, Osama”?), Libia-Liban sînt greșeli frecvente. Eu am întrebat pe localnicii din grindul Letea (în Deltă) unde este fabrica de hîrtie...

#45
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,512
  • Înscris: 02.09.2006

View Postsilverflower, on 01 iunie 2021 - 14:36, said:

.......................

Eu unul refuz să fiu considerat cetățean din patria romilor. Dac, valah, trac, rumîn, moldovean sînt alternative acceptabile.
prostii generate de nebagarea in seama si lipsa de activitate! in rest, sigur ca majoritatea europenilor au auzit de ''alternativele'' tale!

View Postcipri2bau, on 01 iunie 2021 - 14:49, said:

Sunt deacord cu Ruman sau rumin.
Trebuie schimbat ceva, deja suntem bagati la gramada in aceeasi oala cu romanes tsiganus gipsy rromulanes si alte d-astea doar din cauza confuziilor denumirilor. Fiecare cu etnia lui.
......................
Pui mic, ce aiurezi tu este folclor mestecat de cei care n-ai iesit niciodata din satul sau gubernia natala. cei care au batut lume, n-au avut promleme de acest gen, poate doar daca s-au comportat ca atare!

View Postcipri2bau, on 01 iunie 2021 - 15:05, said:

Cu siguranta strainii ne judeca dupa asemanarile cuvintelor si nu dupa chestii istorice poate chiar chinuite.
.....................
Doar ca azi avem prejudicii de la confuzii.
  Strainii au alta treaba, au familie, serviciu, nu au tim de pierdut cu prostii de doi bani!
Acuma, ce sa-ti fac, taci si inghite daca nu ti-a placut la scoala! Sa nu intrebi de unde stiu, pentru ca se vede clar din modul deficitar in care te exprimi!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate