Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

rum mai nou înseamnă Romanian

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#1
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,861
  • Înscris: 06.10.2003
Intersectându-mă cu traducerile în română a diverse softuri, am descoperit, cu uimire, că standardul iso639-2 zice:
rom = Romany
ron/rum = Romanian; Moldavian; Moldovan

Attached File  iso369.png   10.92K   114 downloads
(sursa)

Evident, întrebarea e:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/xdBcsdk8pEY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
silverflower

silverflower

    Anti-dogmatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,828
  • Înscris: 04.05.2008
- Pentru că denumirea veche pe care au folosit-o și străinii și noi de la început e de rumîn/R(o)umania, cu ”u”, nu cu ”o”. A fost latinizat ulterior, ca să ne dea un aer de urmași ai unor strămoși celebri, nu de șerbi, cum erau mulți pe atunci, în feudalism.

Edited by silverflower, 01 June 2021 - 10:56.


#3
Clio1973

Clio1973

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 30.01.2017

View Postsilverflower, on 01 iunie 2021 - 10:52, said:

- Pentru că denumirea veche pe care au folosit-o și străinii și noi de la început e de rumîn/R(o)umania, cu ”u”, nu cu ”o”. A fost latinizat ulterior, ca să ne dea un aer de urmași ai unor strămoși celebri, nu de șerbi, cum erau mulți pe atunci, în feudalism.

,,Să ne dea un AER DE URMAȘI AI UNOR STRĂMOȘI CELEBRI"?????

Dumneata ai mai ,,trecut" pe la orele de istorie?
Adică(DOAR) noi suntem urmași de,,șerbi" ???
Și chiar dacă am fi,francezii ,germanii sau englezii sunt tot urmași de ...șerbi.

Uite,eu sunt român maramureșean și n-am avut niciun strămoș șerb !
Iar la fel ca mine sunt ..milioane.

Faptul că românii sunt urmașii romanilor din Europa de Sud-Est este o certitudine.
Chiar suntem urmașii unor strămoși celebri,chiar dacă ungurii,rușiu,sârbii sau bulgarii se ..zgârie pe față de ciudă.

Faptul este recunoscut de la împărați bizantini( Constantin Porfirogenetul) la Papi și intelectuali italieni precum Enea Silvio Piccolomini,Francesco de la Valle , istorici moderni precum Adolf Armbruster...

De altfel numele,,Țara Românească"( apropo,apărută pe la..1320)îți spune ceva?
Scrisoarea lui Auxențiu din Durostorum()383,care vorbea despre spațiul nostru drept,,Romania" o cunoști?

Despre memoriul iezuitului ungur Stefan Szántó(Arator,sec.XVI-zece)prin care se cerea înființarea la Roma a unor colegii pentru ,,Valachia Inferior qvae Romandiola et Romaniola dictur" ai auzit?
Despre grecul Dimitrie Philippide care în 1816 scrie în limba greacă o Istorie a României știi ceva.
Dar despre sasul Martin Fellmer ce știi  ?

Edited by Clio1973, 01 June 2021 - 11:53.


#4
BaXXon

BaXXon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 18.04.2021
Te tragi din iobagi maramureseni.

#5
Clio1973

Clio1973

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 30.01.2017

View PostBaXXon, on 01 iunie 2021 - 11:44, said:

Te tragi din iobagi maramureseni.

Poate dumneata.Eu sigur nu.
Și chiar dacă ar fi așa,romanitatea mea( a românilor)este incontestabilă.

#6
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 30.11.2017
Deci rom inseamna tsigane?
Iar rum si ron roman sau romanesc

Trebe sa trecem de urgenta la demumirile de dac dacia

Sau sa ne numim transilvania si transilvani asa ca pensilvania. Cei din sud sa se numeasca tot asa sau daca vor altfel eventual regateni sau valahi.

Un nume bun ptr toata tara noastra ar fi ori Valahia ori Transilvania ori Dacia.
Uite macedonenii s-au ocupat de denumiri

Noi avem tot felul de confuzii chiar prea multe confuzii ca stie toate tarile ca imperiul roman avea capitala la roma si nu are legatura cu dacia

Edited by cipri2bau, 01 June 2021 - 12:02.


#7
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View Postshiva, on 01 iunie 2021 - 10:37, said:

Evident, întrebarea e:

Imperiul Roman e foarte important dpdv politic.
Numele Imperiului Roman pana la 1453 era Romania.
Ai Sfantul Imperiu Roman pana la 1806.

Occidentul, casele nobiliare gen Habsburg, Hohenzollern, Oldenburg, Hanovra, Wettin, au tras din greu s-au luptat sute de ani pt a-si apropia statutul politi al Romaniei(Imperiul Roman).
Observa cum occidentul foloseste cuvantul "Bizant" in loc de Romania(Imperiul Roman).
O tarisoara numita Romania in carpati e o blasfemie politica dpdv al occidentului.

#8
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 30.11.2017
Blasfemie si o confuzie
Asa cum rusii sunt originari din kiev si ucraina.

Iar fosta rusie se numeste ucraina si de fapt si novorusia sau noua rusie, care noua poate daca o vor reocupa.

Eu militez sa renuntam la numele confuze Romania roman rrom rom rum ron si toate derivatele astea ce nu au nici o legatura cu imperiul roman si sa adoptam denumiri normale originale native locale Valahia sau Transilvania sau Dacia. Si aia cu gruzinia si georgia si-a schimbat denumirea insa aiurea cred doar ca sa semene cu statul american georgia.

#9
Clio1973

Clio1973

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 30.01.2017

View Postcipri2bau, on 01 iunie 2021 - 12:00, said:

Deci rom inseamna tsigane?
Iar rum si ron roman sau romanesc

Trebe sa trecem de urgenta la demumirile de dac dacia

Sau sa ne numim transilvania si transilvani asa ca pensilvania. Cei din sud sa se numeasca tot asa sau daca vor altfel eventual regateni sau valahi.

Un nume bun ptr toata tara noastra ar fi ori Valahia ori Transilvania ori Dacia.
Uite macedonenii s-au ocupat de denumiri

Noi avem tot felul de confuzii chiar prea multe confuzii ca stie toate tarile ca imperiul roman avea capitala la roma si nu are legatura cu dacia

Cum este ,,vremea" pe la voi prin Tiraspol?😀
Bate vântul...schimbării ???
Poate n-ai observat, dar granița de sud est a ,,noului imperiu roman"(UE) se află pe granița de est a Daciei(României),care era o fix o provincie a Imperiului Roman.
Tu nu-ți fă griji legate de numele România.
Vezi de Dodon,Voronin,taica Putin..

#10
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 30.11.2017

View Postcriztu, on 01 iunie 2021 - 12:04, said:

Imperiul Roman e foarte important dpdv politic.
Numele Imperiului Roman pana la 1453 era Romania.
Ai Sfantul Imperiu Roman pana la 1806.

cu capitala la Roma sau la Bucuresti?

View PostClio1973, on 01 iunie 2021 - 12:14, said:

Cum este ,,vremea" pe la voi prin Tiraspol?��
Bate vântul...schimbării ???
Poate n-ai observat, dar granița de sud est a ,,noului imperiu roman"(UE) se află pe granița de est a Daciei(României),care era o fix o provincie a Imperiului Roman.
Tu nu-ți fă griji legate de numele România.
Vezi de Dodon,Voronin,taica Putin..
Lasa noul imperiu roman ca e de fapt vechiul impreriu austro ungar sau puterile centrale ca include si germania.
De era dupa tine ai pune capitala ue la Bucuresti

Interesant uite ca din cauza unora ca tine auzim in lume si eoropa de Moldova si nu auzim de Transilvania Valahia sau Regat

Eu vreau sa fiu cetatean transivanesc asa ca cel pensilvan sau valah sau vlah sau dac nu roman, ca nu m-am nascut in italia la Roma ca sa ma cheme roman

Imp roman si Roma sunt indisolubil legate iar Romania nu are nici o legatura cum nici Georgia din granita europei cu asia nu are legatura cu Georgia din SUA

Mai degraba are legatura Tulcea cu Turcia decat Romania cu Roma si imp roman.

#11
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View Postcipri2bau, on 01 iunie 2021 - 12:00, said:

Noi avem tot felul de confuzii chiar prea multe confuzii ca stie toate tarile ca imperiul roman avea capitala la roma si nu are legatura cu dacia
Si Imperiul Bizantin se numea Romania. Vasileia Romaion.

#12
Clio1973

Clio1973

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 30.01.2017

View Postcipri2bau, on 01 iunie 2021 - 12:13, said:


Blasfemie si o confuzie
Asa cum rusii sunt originari din kiev si ucraina.

Iar fosta rusie se numeste ucraina ...
😂
,,Gura păcătosului..adevăr grăiește" !!!!

Da,cnezatul(,,mongolizat"-al) Moskovei a furat numele ,,Rusia" ,care aparține de fapt Ukrainei!!!
Primul ,,țar al Rusiei(Moskovei)" apare în 1547 ,cnezatul Moskovit devenind independent în 1480 .


#13
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View Postcipri2bau, on 01 iunie 2021 - 12:13, said:

Blasfemie si o confuzie
Asa cum rusii sunt originari din kiev si ucraina.

Iar fosta rusie se numeste ucraina si de fapt si novorusia sau noua rusie, care noua poate daca o vor reocupa.

Eu militez sa renuntam la numele confuze Romania roman rrom rom rum ron si toate derivatele astea ce nu au nici o legatura cu imperiul roman si sa adoptam denumiri normale originale native locale Valahia sau Transilvania sau Dacia. Si aia cu gruzinia si georgia si-a schimbat denumirea insa aiurea cred doar ca sa semene cu statul american georgia.
Si sa schimbam si numele romului, ii zicem tzuika jamaicana. Posted Image

Georgia se numeste oficial altfel, Kartvelia sau asa ceva. Si Albania se numeste Shkiperia.

LE: Daca te apuci sa schimbi nume de tari, de-abia atunci incep marile confuzii.

Edited by Dihorul Razboinic, 01 June 2021 - 12:27.


#14
Clio1973

Clio1973

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 30.01.2017

View Postcipri2bau, on 01 iunie 2021 - 12:22, said:



Eu vreau sa fiu cetatean transivanesc asa ca cel pensilvan sau valah sau vlah sau dac nu roman, ca nu m-am nascut in italia la Roma ca sa ma cheme roman


Tu ( voi cei 2..Cipri,că dacă n-ați fi 2 n-ați putea fi activi non stop), vrei ce vor stăpânii tăi moskoviți ,care te plătesc😉

Edited by Clio1973, 01 June 2021 - 12:29.


#15
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 30.11.2017
Au modificat carturarii aia numele ca sa impace pe toti la unire atunci in 1918 cand era si pandemie. Dar dinainte era modificarea in ideea de a se da ca fiind urmasii cuiva mare si tare care ocupase lumea. Ma mir ca nu s-au numit tara bielorusii sovietia ca sa para mari.

Au preluat denumirea unui imperiu defunct cum s-ar fi numit slovenia habsburgia

Cui nu-i place sa fie cetatean vlah sau valah din Valahia?
Sau cetatean dac din Dacia.

Nu e nici o problema cu uzina dacia, ca doar poti produce o masina cu numele tarii. Cum e ChinaNet sau Polska sau Polski sau Moszvici, sunt destule masini si aparaturi cu nume de orase si tari din lipsa de inspiratie la denumire


Abia scapam si de confuzia in lume cu rromii si cu romanes romanus roman romin ruman rumin

Edited by cipri2bau, 01 June 2021 - 12:36.


#16
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View Postcipri2bau, on 01 iunie 2021 - 12:13, said:

Si aia cu gruzinia si georgia si-a schimbat denumirea insa aiurea cred doar ca sa semene cu statul american georgia.

numele in gruzina e Sakartvelo.
numele Georgia vine din Gorgan(giorgian, ghiorghiean), din Varkana - Hyrkania - 'h' e 'g' - vezi Hitler - Ghitler in ruseste

Edited by criztu, 01 June 2021 - 12:38.


#17
sicriu

sicriu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 31.03.2021

View Postcipri2bau, on 01 iunie 2021 - 12:30, said:

Au modificat carturarii aia numele ca sa impace pe toti la unire atunci in 1918 cand era si pandemie. Dar dinainte era modificarea in ideea de a se da ca fiind urmasii cuiva mare si tare care ocupase lumea. Ma mir ca nu s-au numit tara bielorusii sovietia ca sa para mari.

Au preluat denumirea unui imperiu defunct cum s-ar fi numit slovenia habsburgia

Tu ai invata istoria la birtul comunal.

#18
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,948
  • Înscris: 15.04.2019
Iar s-a inventat o problema. Pe placutele de inmatriculare auto e trecut RO. Si subtitrarile .ro. sunt recunoscute in player-ele video. Ma doare-n fund de abrevierile cu trei litere.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate