Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Cafeneaua Crypto - discutii libere cu privire la crypto si investitii

  • Please log in to reply
2631 replies to this topic

#37
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,893
  • Înscris: 21.04.2011
Marius, moneda "lumii cripto" este USD. Chiar nu exista prag psihologic in EUR.

#38
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

View PostRealThing, on 31 mai 2021 - 16:33, said:

Asta a fost decizia finala astfel incat toata lumea sa fie multumita. E ideal sa avem un topic in care sa se poata dezbate liber si topicuri dedicate strict pe subiect.

E o arie profesionala implicit trebuie organizata la modul cat mai corect pentru colegii de forum - noi si existenti.
decizia finala a cui? a fost un sondaj si l-am ratat cumva?

#39
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,893
  • Înscris: 21.04.2011
Avem de toate acum, pentru toata lumea.
Asa ca incheiem subiectul.

#40
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006

View Postflp014, on 31 mai 2021 - 21:47, said:


decizia finala a cui? a fost un sondaj si l-am ratat cumva?

Decizia finala a echipei de moderare. Voi retine sa te implicam expres in primul sondaj aparut.

Edited by RealThing, 31 May 2021 - 22:25.


#41
Thuraya_123

Thuraya_123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 18.10.2017
Fiindca la XIV-lea Congres National s-a decis inchiderea topic-ului legat de investitii, am deschis un topic nou legat de staking.
Rog moderatorii s-o lase mai usor cu flame-ul, fiindca atitudinea negativa nu ajuta pe nimeni in aria de crypto. In definitiv, cu cat sunt mai multi oameni implicati si educati in crypto, piata devine mai atractiva pentru toata lumea.

Sau mai bine zis, nu va mai intrebati de ce a ajuns Doge sus, in niciun caz prin negativism.

#42
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,893
  • Înscris: 21.04.2011
Foarte bine ca ai deschis topicul ala.

Ai dreptate, cu cat sunt mai multi oameni educati si implicati in cripto e mai bine. Dar a fi educat inseamna a-ti pune intrebari. Printre care si "de ce moneda X a ajuns sus?". Cu atat mai mult pe un forum de discutii, adica intr-un loc unde putem citi si argumentele altora.

Edited by catalina1, 01 June 2021 - 06:27.


#43
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Semne bune anul are... si nu este vorba doar despre procesatorul/compania Ripple, care urmeaza a fi listata la bursa (dupa ce va fi inchisa disputa cu SEC)
https://finance.yaho...-060219238.html
Asta va fi tendinta/intentia mai multor companii... listarea la bursa in viitorul apropiat (se pregatesc de IPO si Kraken, BlockFi, Gemini, Bakkt, etc)
Mai multe companii de cripto au incercat asta si in anii trecuti dar s-au lovit toate de refuzul autoritatiilor!.
Alta este situatia acum, in 2021, dupa ce Coinbase s-a listat la bursa iar Ripple se pregateste de un IPO (oferta publica initiala) mai exact devine o companie publica prin intermediul unor investitori institutionali.
Asadar este de urmarit XRP dar pana la listarea pe bursa!

Edited by rz, 01 June 2021 - 08:07.


#44
imnotsmith

imnotsmith

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 26.01.2009
Ideea e va Ripple are de ales sa închidă procesul sau să-l continue și să facă SECu cârpă lor de șters pe jos, deci de ce ar alege 1?!


Xrp to the next Galaxy 11-12$

View Postcatalina1, on 31 mai 2021 - 18:03, said:

Transfer instant (ma rog, cateva minute).
Iar la retragere din Binance cei de la Revolut sunt mai prietenosi.

E bine să spui și sume, altfel ce relevanță are dacă tu și trimis 2k și eu vreau să trimit 100k?

Deja cred CA pentru mulți sumă de 100k va fi din ce in ce mai aproape de ceva normal și deci problemă retragerii unor astfel de sume vă fi una reală.

Pentru mine Revolut e fishy

Edited by imnotsmith, 01 June 2021 - 14:27.


#45
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Nu cred ca stie cineva cum se va termina... in alte cazuri s-a luat o decizie iar apoi s-a anuntat public (in piata s-a vazut oricum ce inseamna un rezultat negativ)
Personal, cred ca si ei vor sa se termine cat mai repede si asta pentru a se putea lista la bursa... odata cu listarea vine si restul de beneficii (probabil ca va fi cea mai extinsa retea in domeniul bancar, cu cei mai multi clienti).
Ripple si Stellar cred ca isi vor imparti la inceput felia financiar-bancara... si cred ca in acest sector este miza cea mai mare

Edited by rz, 01 June 2021 - 14:42.


#46
imnotsmith

imnotsmith

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 26.01.2009
De ce ai vrea să închei ceva prematur cu o victorie în loc de o victorie de răsunet fax in care are  Pune capac Secului pe viitor, sa nu se mai bags că musca-n late coat pentru ca e Sec și pot să creeze valuri doar pentru ca sunt o instituție publică.




#47
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Tocmai din motivul mentionat de tine... aia de la ''SECU'' ar fi in stare sa se razbune pe toata lumea din cripto si cred ca nu isi doreste nimeni asta.
Piata scade cu procente bune doar cand ei anunta o decizie urata pentru o singura companie... cum ar fi ca ei sa isi intesifice controalele catre vreo 10 companii
Se duce in jos piata cripto mai ceva ca in 2018

Edited by rz, 01 June 2021 - 15:00.


#48
vdesigns

vdesigns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,141
  • Înscris: 14.04.2018
inca nu sa rezolvat problema si nu imi pot folosi contul pot sa dau charge back la sumele catre crypto .com am primit raspuns ca

Hey there,
Thank you for reaching out to us.
We are aware of the issue and we are currently investigating it. Thank you for your patience and understanding.
Best Regards,
Crypto.com Team

mai bine renunt decat sa imi cumpar alt telefon

#49
imnotsmith

imnotsmith

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 26.01.2009

View Postrz, on 01 iunie 2021 - 15:00, said:

Tocmai din motivul mentionat de tine... aia de la ''SECU'' ar fi in stare sa se razbune pe toata lumea din cripto si cred ca nu isi doreste nimeni asta.
Piata scade cu procente bune doar cand ei anunta o decizie urata pentru o singura companie... cum ar fi ca ei sa isi intesifice controalele catre vreo 10 companii
Se duce in jos piata cripto mai ceva ca in 2018

Toată acțiunea lu Secu e chiar asta, intimidare,  n-are fundament real, unii speculează că a fost totul făcut pentru manipularea pieței și unii au cumpărat ieftin.

Ce poate fi acțiunea Sec decât o intimidare la adresa investitorulu,  o acțiune de decredibilizare a pieței crypto etc.





#50
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Subscriu in totalitate la cele spuse!
Astept insa ziua cand si SEC(U) o s-o dea pe brazda, asa cum a facut-o deja JPMorgan.
No vor avea incotro deoarece cripto nu inseamna acum doar bitcoin, volatilitate, spalari de bani, etc... se dezvolta si se va dezvolta tehnologia blockchain iar asta inseamna ca va patrunde peste tot dar mai ales in sistemele financiar bancare.
Nu mai ai cum sa ataci o criptomoneda (de exemplu XRP ori XLM) deoarece afectezi si retelele lor, Ripple respectiv Stellar... iar asta inseamna ca strici putin si imaginea acelor institutii financiar bancare, care folosesc respectivele retele/blockchain-uri!
Din acest motiv cred ca se vor calma cu astfel de actiuni... cel putin in cazul unor criptomonede/retele cu utilitate practica (si inclusiv stablecoin-uri).

Edited by rz, 02 June 2021 - 16:35.


#51
imnotsmith

imnotsmith

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 26.01.2009

View Postimnotsmith, on 02 iunie 2021 - 15:40, said:



Toată acțiunea lu Secu e chiar asta, intimidare,  n-are fundament real, unii speculează că a fost totul făcut pentru manipularea pieței și unii au cumpărat ieftin.

Ce poate fi acțiunea Sec decât o intimidare la adresa investitorulu,  o acțiune de decredibilizare a pieței crypto etc.

Aici lipsește un edit

Tocmai din cauza modului de a acționa al Sec, trebuie să fie continuat procesul, că să perpelească bine pe toate părțile!



#52
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 28.09.2008
In curand o sa apara basinacoin.
Ma mir cum de nu s-a gandit nimeni pana acum sa scoata tipul asta de moneda virtuala.
Se inventeaza un dispozitiv specific wireless conectat la telefon  si se mineaza oriunde.
Sunt convins ca s-ar gasi si pt tipul asta de criptomoneda investitori.

Edited by mariusixy, 05 June 2021 - 14:04.


#53
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,472
  • Înscris: 17.04.2006
https://www.fartcoin-project.com/

#54
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 28.09.2008
Ieri sarise de 32.000 euro 1btc.
Acum ce s-a mai intamplat?
A mai tras vrek basina Elon Musk?
O fi constipat sau are hemoroizi si a aflat presa.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Facebook (1)

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate