Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen
 Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950
 Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...
 Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...
 

Cafeneaua Crypto - discutii libere cu privire la crypto si investitii

  • Please log in to reply
2638 replies to this topic

#1189
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,994
  • Înscris: 13.03.2005
Efectul de maree(flux - reflux), declanșat de Lună?

#1190
CryptoMada

CryptoMada

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 10.02.2022
Salutare,

Intrebare generala just for fun - Care a fost primul altcoin in care ati investit?

La mine a fost ETH.

#1191
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,179
  • Înscris: 05.05.2003
ETH, BCH, LTC... hold din primavara 2018 pana in vara 2019 (am retras cu un profit foarte ok)

Atentie la un eventual dump daca se va intampla ceva in Ucraina, saptamana viitoare... putin probabil sa fie vreo invazie (asta probabil ca vor ziaristii aia dementi, care deja fac spectacol pro razboi pe toate ecranele) dar mai mult ca sigur ca vor fi diversiuni respectiv operatiuni speciale ruse pentru inlaturarea presedintelui Ucrainei respectiv a guvernului ucrainean si a altor oficiali din institutiile de baza (actiuni organizate dupa model Crimeea). Dupa ce Putin va pune un presedinte in Ucraina (plus pro rusi in guvernul din Ucraina) se va termina totul dar Rusia va avea ceva probleme economice pe motiv de sanctiuni!.
Sanctiuni direct pe zona bancara, cu blocari de conturi si alte plati/tranzactii prin SWIFT!
Asadar, partea buna (dupa aia rea, cu dump) pentru cripto ar fi ca in curand Putin va fi extrem de prietenos cu cripto... mai ceva ca presedintele Nayib Bukele.
Se intelege acum de ce Rusia va fi extrem de prietenoasa cu zona cripto... daca vor aparea noi balene in cripto, probabil ca vor fi tocmai oligarhii rusi!

Edited by rz, 13 February 2022 - 09:55.


#1192
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

View Postrz, on 13 februarie 2022 - 09:53, said:

mai mult ca sigur ca vor fi diversiuni respectiv operatiuni speciale ruse pentru inlaturarea presedintelui Ucrainei respectiv a guvernului ucrainean si a altor oficiali din institutiile de baza (actiuni organizate dupa model Crimeea).
N-are Rusia treabă cu președintele vestului ucrainei infestat de neonaziști, treaba lor e cu dispozitivele militare NATO aflate prea aproape de Moscova. Plus că nu se aplică niciun scenariu Crimeea, că acolo erau 90% etnici ruși, nu ucraineni naționaliști rusofobi, a fost ușor să-i readucă în Rusia, a fost ca și cum am fi "invadat" noi Moldova. Eventualele diversiuni vor implica mai degrabă "accidente tehnice" pe la Deveselu &co, și nu vor atrage aceleași sancțiuni ca alea promise pentru invadarea Ucrainei. Nu că sancțiunile de până acum ar fi făcut tare mult damage, doar i-au încetinit din dezvoltare un pic (niciun câștig pentru că și SUA s-a încetinit singură prin deciziile economice proaste) și i-au împins spre cooperare mai intensă cu China și spre dezvoltarea accelerată de armament nou (rachete hipersonice, aflate abia în faza de proiect la americani).

Deci nu prevăd un impact major al sancțiunilor și nici o schimbare de politică privind crypto: n-au niciun interes să-și arunce energia electrică pe asemenea tehnologii proaste de pseudo-monedă. Mai degrabă vor încerca să-și dezvolte o CBDC ca a chinezilor.

#1193
atreyyu

atreyyu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 28.05.2008

View Postrz, on 13 februarie 2022 - 09:53, said:

Asadar, partea buna (dupa aia rea, cu dump) pentru cripto ar fi ca in curand Putin va fi extrem de prietenos cu cripto... mai ceva ca presedintele Nayib Bukele.
Se intelege acum de ce Rusia va fi extrem de prietenoasa cu zona cripto... daca vor aparea noi balene in cripto, probabil ca vor fi tocmai oligarhii rusi!

Apropo de asta, rusii deja au devenit mai prietenosi cu BTC, o stire de acum 4 zile:
https://cointelegrap...oin-as-currency

#1194
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,179
  • Înscris: 05.05.2003
Exact despre asta este vorba!
Iar declaratia lui Putin, de luna trecuta, a venit la putin timp dupa ce Banca Centrala Rusa declarase ca nu e ok cu cripto in Rusia!
https://news.coincu....the-government/
Schimbare la 360 de grade in declaratii si vine direct de la Putin... strategie aplicata special pentru sanctiunile economice care vor urma!
Inca o data spun...
Rusia nu va mai avea acces la platile/tranzactiile/transferurile internationale SWIFT... va dati seama ce ar insemna asta?
Rusi au deja un sistem propriu (SPFS) dar este intern si nu este la nivelul la care este SWIFT... fara SWIFT practic nu isi pot aduce miile de miliarde de dolari in Rusia, inainte sa apara blocajele bancare asupra fondurilor rusesti din bancile europene (si nu numai).
Uite asa intra in scena varianta cripto si nu neaparat cu bitcoin... rusii pot face transferurile foarte rapid si prin stablecoin-uri insa la criza economica care va fi in Europa nu ar fi exclus sa doreasca si un castig (deci sa foloseasca si cripto volatil, asa cum se face in El Salvador)

Edited by rz, 13 February 2022 - 13:27.


#1195
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

View Postrz, on 13 februarie 2022 - 13:25, said:

Rusia nu va mai avea acces la platile/tranzactiile/transferurile internationale SWIFT... va dati seama ce ar insemna asta?
OK, intristing, nu auzisem că se plănuiesc sancţiuni fix pe tehnologii de plată. Aşa are mai mult sens să-şi schimbe părerea despre crypto. Pe de altă parte ştirea cu interzicerea era de fapt despre nişte recomandări dinspre banca centrală, iar anunţul nou de la guvern nu spune decât că trebuie reglementat sectorul şi protejaţi cetăţenii de fraude, nu respinge punct cu punct toate recomandările băncii centrale, de ex. nu zice că reglementările n-ar putea să includă interzicerea minatului în stil China.

#1196
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,179
  • Înscris: 05.05.2003
Planuiesc asta in caz de razboi in Europa... deocamdata nu este batut nimic in cuie si nici despre conducta de gaz ce duce in Germania nu s-a mai declarat nimic.
Biden a spus luna trecuta ca nu va mai exista gazoductul (nu a spus ca se inchide) daca Rusia ataca/bombardeaza Ucraina...in limbaj diplomatic/militar, ''nu va mai exista'' inseamna distrugere/bombardament.
Putin a replicat si a spus ca un razboi nuclear nu va avea invingatori... pana aici s-a ajuns (USA nu a pus in discutie niciodata arma nucleara)!.

Dar sa revenim la cripto... la noapte va fi Super Bowl 2022!
Companiile din crypto se fac vizibile pentru prima data la un Super Bowl... de mentionat ca 30 de secunde de reclama in timpul meciului costa in jur de 6 milioane de $!
https://www.protocol...owl-crypto-bowl
Crypto.com, Coinbase, BitBuy, FTX, eToro vor avea reclame in timpul meciului

Edited by rz, 13 February 2022 - 15:26.


#1197
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,994
  • Înscris: 13.03.2005

View Postrz, on 13 februarie 2022 - 13:25, said:

Exact despre asta este vorba!
Iar declaratia lui Putin, de luna trecuta, a venit la putin timp dupa ce Banca Centrala Rusa declarase ca nu e ok cu cripto in Rusia!
https://news.coincu....the-government/
Schimbare la 360 de grade in declaratii si vine direct de la Putin... strategie aplicata special pentru sanctiunile economice care vor urma!
Inca o data spun...
Rusia nu va mai avea acces la platile/tranzactiile/transferurile internationale SWIFT... va dati seama ce ar insemna asta?
Rusi au deja un sistem propriu (SPFS) dar este intern si nu este la nivelul la care este SWIFT... fara SWIFT practic nu isi pot aduce miile de miliarde de dolari in Rusia, inainte sa apara blocajele bancare asupra fondurilor rusesti din bancile europene (si nu numai).
Uite asa intra in scena varianta cripto si nu neaparat cu bitcoin... rusii pot face transferurile foarte rapid si prin stablecoin-uri insa la criza economica care va fi in Europa nu ar fi exclus sa doreasca si un castig (deci sa foloseasca si cripto volatil, asa cum se face in El Salvador)

L-ai învârtit prea mult pe Putin, oprește-te la 180 de grade..
La 360 de grade, revine de unde a plecat, poate doar și puțin ametit.



#1198
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,179
  • Înscris: 05.05.2003
Da, acum vad... ms (cu gandul la altceva)
Schimbarea radicala a viziunii despre cripto este insa reala... Banca Centrala a facut o declaratie/atentionare (luna trecuta) iar Putin a venit dupa aproximativ o saptamana cu un anunt ca ''totusi e bine sa ne adaptam progresului tehnologic'' (a vorbit si despre regularizarea cripto) si chiar a vorbit despre avantajele minarii in Rusia
https://decrypt.co/9...-bitcoin-mining

#1199
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Legat de Super Bowl, se așteaptă ca mulți americani să își dea debutul în lumea cripto odată ce vor vedea reclamele. Eu cred că vor face așa cum am făcut mulți dintre noi când ne-am făcut primul cont prin care am achiziționat criptomonede, se vor uita la cele ieftine, bitcoin li a va părea scump. Aș sta cu ochii pe Ada, Dogecoin, Shiba Inu, nu mi-aș face speranțe prea mari de creștere pentru Bitcoin. În același timp, săptămâna asta se anunță complicată și un dump este posibil.
Poate m-ați luat în râs cu Stop Loss pe spot, de data asta am închis pozițiile înainte de a fi atins. Mi-am jurat că nu mai țin nimic fără Stop Loss.

#1200
vdesigns

vdesigns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,141
  • Înscris: 14.04.2018
imi explica si mie cei cu telegram zilnic vad pe facebook postari ca alaturate la telegram sa castigi o groaza de bani ca


Catalina1: scos link-uri

Edited by catalina1, 15 February 2022 - 09:20.


#1201
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,526
  • Înscris: 17.04.2006
Telegram e o alternativa la whatsapp insa e plin de scam.

#1202
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009
Îți recomand prudență maximă cu astfel de postări. Dacă ceva sună prea bine ca să fie adevărat, atunci sigur e țeapă :)

#1203
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,179
  • Înscris: 05.05.2003

View Postrz, on 13 februarie 2022 - 09:53, said:

mai mult ca sigur ca vor fi diversiuni respectiv operatiuni speciale ruse pentru inlaturarea presedintelui Ucrainei respectiv a guvernului ucrainean si a altor oficiali din institutiile de baza (actiuni organizate dupa model Crimeea). Dupa ce Putin va pune un presedinte in Ucraina (plus pro rusi in guvernul din Ucraina) se va termina totul dar Rusia va avea ceva probleme economice pe motiv de sanctiuni!.

Posibil dump pe bursa respectiv cripto, daca situatia din Donbas (din estul Ucrainei, inclusiv Donetsk)
Asa cum era de asteptat, rusii au inceput diversiunile si deja un proiectil a ''aterizat'' intamplator tocmai intr-o gradinita... evident ca nu era nimeni in ea, din moment ce a fost totul organizat.
https://www.reuters....ort-2022-02-17/
Rusii au discutat inca de zilele trecute despre urgentarea independentei acelor doua ''republici'' si suportul pentru aceste regiuni din sud/estul Ucrainei... rusii se vor concentra acum pe zona respectiva dar probabil ca se va incerca o destabilizare din interior si in partea nord/vestica.

Doar daca nu vor fi evenimente foarte grave in Ucraina vor fi sanse de pump in cripto... ajutat cumva si de ridicarea restrictiilor incepand cu 1 martie 2022
Anularea unor restrictii = Pump
Operatiuni militare = Dump

Edited by rz, 17 February 2022 - 14:10.


#1204
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Se observă o maturizare a pieței cripto prin corelarea tot mai mare cu indicii bursieri și ai dolarului. Probabil, pe termen mediu, piața nu va mai fi atât de nebună și cine știe, nu vor mai fi momente de volatilitate ieșite din comun. Cred că marii jucători asta își doresc pentru a intra în piață.

#1205
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,179
  • Înscris: 05.05.2003
Da, in cazul unor criptomonede din top 100 (sa zicem)... volatilitate extrema (gen 1000X sau mai mult) vom vedea probabil doar pe la unele shitcoin-uri care oricum sunt facute doar pentru asta, pentru pump & dump adica specula organizata

Edited by rz, 17 February 2022 - 14:11.


#1206
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,126
  • Înscris: 29.01.2016
N-am nimic impotriva, pot sa fie si doar 20X, nu ma supar.
Si piata crypto e impartita cam in 2 : top 20-50 de monede care au cresteri frumusele, dar nu de ordinul 10X-20X-1000X si cele de la nr 200-300 in sus, care pot face si 10.000 X
Din ce am vazut, e bine sa ai balansat portofoliul intre cateva monede din top si cateva (zeci) de dincolo de top. Bineinteles, cu pondere mai mare din investitie in prima categorie, deoarece chiar daca au un randament mai mic (dar deloc de neglijat) sunt mai stabile, mai sigure, cel putin ca proiecte, deci sanse mai mici de a pierde mult si brusc.
Eu nu am facut asta inca, sunt mai mult pe altcoins din zona top 100-600 chiar si 800. Am si cateva din top 30, chiar top 10, dar mult mai putine. Momentan, nu stiu cum vor evolua in timp cele care sunt la cucu bau in top, dar pe termen scurt sper sa prind niste pump-uri.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate