Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Politia Română e degeaba!

* * * * - 14 votes
  • This topic is locked This topic is locked
292 replies to this topic

#1
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
Nu prea deschid eu topice si nu sunt eu prea la curent cu cine stie ce stiri provenite din nustiuce colt de tara. Dar astazi mi s-a intamplat si mie o chestie si am ajuns la concluzia ca politia Romana e degeaba, nu pot face nimic, nu vor sa faca nimic si nu e interesata de nimic.

Am fost azi la mallul de la Grand Arena si de la intrare ne-a abordat un individ sa ne intrebe daca suntem interesati de o cariera de modeling pentru fiica noastra. Ca e frumoasa, ca e nustiucum si ca daca avem 10 minute. Well... nu e prima data cand suntem abordati cu chestia asta, dar acum, nevasta-mea vizibil miscata de frumusetea cuvintelor rostitde de catre acel individ despre fata noastra, se indupleca sa mergem cu el.

Aveau un spatiu inchiriat aoclo la mall, pe mijlocul culoarului. Acolo ne astepta o botoxata, tot asa, uimita de frumusetea fetei noastre.
Ei... o fi fii-mea frumoasa. Si e frumoasa, intradevar pentru noi, pentu mine, dar cand auzi asemenea cuvinte, e clar ca ti se aprind toate beculetele si te astepti cumva, nu la o escrocherie, dar macar la o pierdere imensa de vreme care in final s-ar fi terminat tot cu o escrocherie, cumva.
Am ascultat-o pe miss botox vreo 2 minute, o lista intreaga de beneficii urmau sa se abata asupra noastra, bani, poze in reviste si pe saituri celebre. M-am cam plictisit si am zis ca daca nu-i neaparat nevoie de prezenta mea, eu as cam pleca ca mai am si altceva de facut.
Si asta am si facut, am plecat la Decathlon. Nu direaza mult si vine si nevasta-mea, pe motiv ca i-au cerut bani de inscriere in nustiuce program de vedete bebelusi, in schimbul a o multime de promisiuni.

Bun!

Acuma.. ajung acasa, dau pe net si aflu ca-i vorba despre o schema cunoscuta prin care sunt pacaliti oamenii.
Si... sun la politie. Unde naiba sa sun? Am sunat la politia locala in speranta ca aia, fiind subordonati primariei, sa fie ceva mai interesati despre ce se intampla in spatiile astea comerciale din sectorul 4.
Am sunat eu la locala, dar m-au redirectionat, am fost redirectionat in vreo 4 randuri si in final am ajuns la una din sectiile de politie.
Le spun cine sunt care-i problema si politistul imi spune ca si lui i s-a intamplat acelasi lucru.
Dar cica, cu nasul lui de copoi, n-a putut fi inselat.
Bai, esti nebun?
hahaha
Vazand eu ca stie mai bine care-i speta, insist sa depuna el o sesizare la sectia 24 (sau 26), care cica era pe raza mallului, dar se arata neinteresat si neputincios si ma pune sa sun eu, ca eu am fos implicat.

Ma rog, ca sa nu ramana chestia in aer, sun si eu la sectia 24, le zic povestea, ma cheama la clasica declaratie, eu solicit alta modalitate, cica mailul. Dar daca n-am fost prejudiciat cu nimic, ei nu au ce sa faca. Asta e situatia.

De ce nu sunt dispus sa dau declaratie? Din doua motive:
- Pentru ca am mai facut-o si si-au batut joc de mine, am fost fraierul zilei timp de 2 ore. Am vazut ce metode au de a te intimida si de a te umili, nu-mi mai trebuie.
- Pentru ca nu consider ca-i necesar din moment ce nu am fost prejudiciat cu nimic, si vreau doar sa declar o (posibila) escrocherie, o schema cunoscuta de fapt, pare-se.

In final.. cui ne adresam domnilor, doamnelor ? Politia nu vrea, nu poate, nu are chef. Dar pe sait ne indeamna la actiuni cetatenesti de reclamare a posibilelor infractiuni. In fapt totul e o mistocareala de doi lei, nu se intampla nimic.
Deci, oamenii aia, escrocii, au spatiu inchiriat la mall. Se pot gasi repede si se pot  lua la intrebari, se pot sesizza organe superioare, poate politia economica sa vina sa-i ia la intrebari.

Am sunat si la mall, o sa sun maine si la primarie in speranta ca poate ma asculta cineva si face sa dispara aia de-acolo. Sau sa-i ia la verificari.

Vo ice parere aveti. E politia romana degeaba? Sau am sunat eu unde nu trebuia? Ce institutie ar trebui sa se ocupe de chestia asta ?

#2
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,948
  • Înscris: 15.04.2019
Politia romana e praf. Romania e jungla. Daca nu-ti dai seama singur ca nu se castiga la alba-neagra si ca nimeni nu-ti face vreun bine degeaba, esti dintre cei care pierd selectia naturala.

#3
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,828
  • Înscris: 15.08.2014
Nu, proasta e lumea carz cumpara promisiuni.

#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006

View Postmaccip, on 15 mai 2021 - 19:09, said:

....ajung acasa, dau pe net si aflu ca-i vorba despre o schema cunoscuta prin care sunt pacaliti oamenii.
...........Politia nu vrea, nu poate, nu are chef. ..........
pai da-ne niste detalii, cum sunt "pacaliti oamenii"?
nu de alta, dar am impresia ca e o "pacaleala" legala. platesti o suma destul de mare de bani pt un dosar cu poze care va fi trimis la diverse agentii de casting; mai departe nu tine de cei ce-ti fac pozele.

#5
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
Acu ai aflat? Este veche de 20 de ani schema asta

Nu trebuie sa te plângi poliției, ci mall-ului. Ei sunt primii interesați să nu aibă clienții victime ai înșelăciunii

#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Au o "afacere" bine gândită.
Pe tiparul "apa, aerul și fraierul" nu se termină niciodată.
Ce dorești să reclami? Ei îți "vând" un catalog și nus mai ce pe 200 sau poate 500 lei acum. Poate pe 1000€ daca ești naiv tare
Vrei: cumperi. Ești deștept: nu cumperi
Cat ai platit?

#7
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
teapa asta exista de cel putin 6 ani , atunci cred ca am luat prima data contact cu ea
m-am dus doar de curiozitate, in momentul in care mi-au cerut bani am dat buna ziua si am fugit mancand pamantul

#8
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Acum 16 ani pe litoral m-au abordat și pe mine. Când au cerut bani: pass. Le-am zis că eu vreau bani de la ei că îi las să facă foto la copil.
Au rămas uimiți. ;)

#9
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View Post_Smiley_, on 15 mai 2021 - 19:19, said:

pai da-ne niste detalii, cum sunt "pacaliti oamenii"?
nu de alta, dar am impresia ca e o "pacaleala" legala. platesti o suma destul de mare de bani pt un dosar cu poze care va fi trimis la diverse agentii de casting; mai departe nu tine de cei ce-ti fac pozele.

Iti promit ca ajunge copilul sau chiar tu in cataloage, reclame, emisiuni si ca vei fi platit regeste si ajungi noul star despre care va vorbi Maruta, Mandruta sau alte vedete de carton mega-ultra-cunoscute de babele din tara intreaga, dar pt asta trebuie sa le dai lor mai intai xxx lei sub pretextul ca atat costa pozele pt portofoliu sau alte vrajeli.

Rezumat: [ https://i.imgur.com/2TWUqie.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by gumball3000, 15 May 2021 - 19:28.


#10
Rudy22

Rudy22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 19.03.2021
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/O6da3IiO6i8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/iqB-Fw-Gbrk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


a cochetat el cu pesedeul dar horia treodorescu chiar mi-a placut cand a fost la anpc

#11
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,828
  • Înscris: 15.08.2014
Totusi care este teapa ? Ei vind un serviciu (ce i drept f scump), acela de a face poze si  de a le promova. Cum a zis cineva nu depunde de ei care poze vor fi alese.

#12
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Oamenii nu au contracte cu nicio firma reala, iti vand doar promisiuni, baga la inaintare nume de brand-uri sau vedete fara a avea acordul acestora.

Pozele alea ajung la cosul de gunoi de indata ce iti vor face "portofoliul".

Edited by gumball3000, 15 May 2021 - 19:29.


#13
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,828
  • Înscris: 15.08.2014
Loteria vinde promisiuni, cazinourile, pacanelele, casele de pariuri, si altii asemenea, dar vad ca nu se mai agita nimeni

View Postgumball3000, on 15 mai 2021 - 19:29, said:

Oamenii nu au contracte cu nicio firma reala, iti vand doar promisiuni, baga la inaintare nume de brand-uri sau vedete fara a avea acordul acestora.
Nu vreau sa tin cu ursul, dar ce dovezi ai ca nu au ei contacte ?

#14
-__-

-__-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,359
  • Înscris: 30.11.2020

View Postmaccip, on 15 mai 2021 - 19:09, said:


Vo ice parere aveti. E politia romana degeaba? Sau am sunat eu unde nu trebuia? Ce institutie ar trebui sa se ocupe de chestia asta ?

Plătește taxa de înscriere și după aia așteaptă să vezi dacă ajunge model fata ta din vreo 1000 care visează să ajungă modele și o să vezi că nu e escrocherie.

Frumusețea face ca 1 din 1000 să ajungă model. Nu taxa de înscriere.

#15
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,576
  • Înscris: 11.03.2006
Nu e o escrocherie propriu zis, iti ofera sa cumperi niste cursuri de asa zis modelling, poze, prostii din astea. Politia ar putea sa ii ancheteze, sa ii zguduie putin, dar n-ai sa vezi.
In alta ordine de idei - da, politia nu face mai nimic, in mai nici o imprejurare. E o institutie patetica. Daca s-ar face un film despre ei, ar fi o tragi-comedie, nu un film de actiune.

Edited by cumparator, 15 May 2021 - 19:31.


#16
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,828
  • Înscris: 15.08.2014
Dar ala care da 100 de lei in spernata ca va cistiga 30-40 000 asa din nimic, oare nu s merita soarta ? Ca vrea imbogatire din nimic, peste noapte ?

#17
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
Tu vrei să reclami o înșelăciune, presupun.
Art 32 NCP zice că tentativa se pedepsește când textul de lege prevede expres asta.
Art 244, înșelăciunea, nu prevede sanctionarea tentativei.
Ce să facă poliția ?

Plus că nu prea e nici înșelăciune.
Cumperi un serviciu foarte scump plătit, atâta tot.


#18
diahim

diahim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,043
  • Înscris: 24.04.2011
Culmea e ca eu stiu un copil care chiar joaca prin reclame, filme..racolat de prin Auchan :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate