Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

Pantofi de alergat

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
DarthVader20

DarthVader20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 04.01.2013
Imi recomandati si mie o pereche de papuci pentru alergat?
Suprafața in mare parte e asfalt, bugetul e maxim 500 de lei.

#2
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,808
  • Înscris: 30.08.2006
https://www.hervis.r...p/COLOR-2541719

#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006
Alege de aici
https://www.emag.ro/...ntofi alergat/c
Pantofi,nu papuci

#4
ClaudiuCC

ClaudiuCC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 13.09.2007
am vazut intr-o postare anterioara ca ai 120kg. doctorii nu recomanda alergatul/jogging-ul la greutatea ta pt ca se pune prea multa presiune pe genunchi si nu e bine. dupa ce mai slabesti, pe la 90 kg, poti sa alergi.

#5
VOC

VOC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 842
  • Înscris: 24.11.2020

View PostClaudiuCC, on 03 mai 2021 - 05:20, said:

am vazut intr-o postare anterioara ca ai 120kg. doctorii nu recomanda alergatul/jogging-ul la greutatea ta pt ca se pune prea multa presiune pe genunchi si nu e bine. dupa ce mai slabesti, pe la 90 kg, poti sa alergi.

Sa incerce mai intai biclă (dacă are). Intr-adevăr, isi face praf "genunchele".

#6
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Ideal ar fi astia: https://www.sportssh...g-shoes-~-ss21/, daca ai multe kg, insa iti depasesc bugetul. Desi, daca e adevarat ce zice Claudiu mai sus, poate nu e cea mai buna idee sa te apuci de alergat.

Eu ti-as recomanda sa mai slabesti, dupa care sa te orientezi la ceva precum HOKA ONE ONE. Gasesti anumite variante la limita de 100E, e important pentru ca au o zona foarte mare de absorbtie. Alternativ, poti incerca seria Mizuno Wave.

#7
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Poate alerga si la 120 kg insa de preferat pista de atletism, alergare usoara si distanta scurta, 1 km apoi pauza, daca se simte ok inca 1 km, 2-3 km poate alerga usurel sau mers mai vioi.
Cu bicicleta poate combina placutul cu utilul in sensul ca o foloseste si pentru deplasare, insa nu intotdeauna ai loc pentru o bicicleta. Totusi una pliabila ar fi o solutie buna.

Ca o concluzie asupra caloriilor, chiar in acest week-end am facut fara sa vrem o comparatie a "jucariilor". Ne-am cazat in Mamaia si dupa o tura de 110 km simbata, ieri am luat-o mai usor cu plaja si plimbarica. Au iesit 60 km prin Navodari si o tura de Constanta, senzatia e ca totule aproape, nu mergi deloc.
Acum vreo doi ani am facut ceva cam identic pe trotinete. Aceeasi tura clasica cu vizitarea Mamaia Nord - Navodari si apoi Constanta, totalizand vreo 50-60 km, insa cu trotinetele efortul depus a fost simtitor mai mare decat cu bicicleta, chiar simteam ca am facut sport.

Concluzia ar fi ca daca nu vrei sa te fortezi alergand si depozitarea unei biciclete nu iti este la indemana, trotineta mecanica este o solutie excelenta si tolereaza destul de ok asfaltul mai prost.

#8
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Ar fi bine daca ne-ar spune initiatorul cum se simte cand si dupa ce alearga, acum la 120kg. Pe mine ma ucidea spatele si genunchii atunci cand alergam la 96-97kg. Lui nu cred ca ii e mai bine. De asta eu personal as prefera mers sportiv, decat alergat. Si incaltari cu ¨burete¨ cat mai mult/bun.

#9
cristian-p

cristian-p

    Stelist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 23.10.2013
În alegerea pantofilor pentru alegare să verifici și ce tip de pronație ai - vezi în articol https://www.sportgur...ii-de-alergare/

Au și la InterSport un astfel de aparat https://www.facebook...530793447024224

#10
Bamyhun

Bamyhun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 10.04.2021

View PostLeo2006, on 02 mai 2021 - 21:10, said:

Foarte tare pretul, dar pare ca nu mai e nimic in stoc.

#11
DarthVader20

DarthVader20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 04.01.2013
Pana la urma am luat Under Armour Hovr Phantom...sunt super.

Legat de kg, alerg de la 135kg, alternez cu mersul, acum pot sa fug mai mult, nu sunt doar grasime, am si ceva muschi, am practicat fotbal pana pe la 25 de ani, dureri am la tibie, dar nu e nimic iesit din comun, la genunchi nimic, doar la tibie simt dureri cand fortez...am ajuns la 117kg acum...

#12
mirc2003

mirc2003

    Emo biliar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,604
  • Înscris: 16.03.2008
Asics Gel Nimbus 23.

#13
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Forumul are secțiune specială pentru sport, echipament sportiv etc.
https://forum.softpe.../#entry20708176

#14
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Da bravo, topic unde nu s-a mai postat de acum 4 ani.

Daca administratia a dat liber la deschis topicuri noi si a inchis vechile subiecte "dedicate" cu coispe mii de pagini unde nu mai reuseai sa gasesti ceva util, lasa oamenii sa discute.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate