Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Cum alegem pantofii de alergare?

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#1
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Cand incepi sa alergi, de obicei nu dai mare importanta incaltarilor, apoi situatia se schimba, mai ales daca apare deranj la unele articulatii.

1. In general, e de dorit sa cumperi un pantof sport cu cel putin jumatate de numar mai mare decat pantofii de zi cu zi.
2. E bine sa stiti cum calcati si ce tip de "gaura" aveti la talpa (arc).

Puteti calca normal (neutru), in supinatie sau in pronatie.

Cum determinati asta? Exista mai multe optiuni:

1. Mergeti la un magazin specializat, unde au scaner pentru picioare.
Testul e gratis (ex sportguru.ro) si rapid.

2. Studiati o pereche de pantofi vechi, pt a observa cu sunt tociti.

Attached File  gear_pronation.jpg   17.16K   42 downloads Attached File  shoe-wear-patterns2.png.gif   6.28K   39 downloads

3. Rugati pe cineva sa va filmeze din spate cand alergati si studiati filmarea.

======

In functie de asta si suprafata pe care alergati, cautati un pantof sport normal sau de corectie (supinatie/pronatie).

Cu cat sunteti mai... masiv, e nevoie de mai multa protectie la articulatii, adica amortizarea socurilor.
Acum exista multe optiuni, mai ales ca talpa de spuma moale a ajuns si in zone accesibile de pret.

O alta optiune sunt pantofii cu gel, iar singura firma pe care o stiu eu este Asics.

http://www.asics.com...uct-finder/shoe

Asics au doua bube: sunt scumpi si au un calapod foarte mic, adica eu in mod normal port 44, dar la Asics port 46!

Acum au la Decathlon Asics nimbus si Cumulus, iar preturile sunt bune.

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,135
  • Înscris: 22.05.2003
Asics sunt ciudati, adica initial te simti mult mai bine in cei cu talpa clasica de spuma (par a fi mai pufosi), iar Asics par a fi mai plastici.
Cand incepi sa alergi, simti la fiecare pas amortizarea in Asics, pe cand la cele cu spuma nu mai ai acea senzatie.

Rar ii gasesti in Romania, iar la Decatlon e chiar bine.
Nu stiu cati clienti sunt totusi pt "adidasi" Asics de 400-600 lei.

Mai exista si gel Kayano, cu cea mai mare perna de gel, insa parerile sunt impartite, pt ca unii considera ca sunt pantofi de corectie.

#3
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013
Ca ii iarna ca ii vara eu sunt multumit de Nike-uri
NIKE FREE RN MOTION FLYKNIT

Attached Files



#4
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,514
  • Înscris: 30.10.2003
Eu astept si niste adidasi de buget :D

#5
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,135
  • Înscris: 22.05.2003
Sunt multi pantofi sport, iar de cand cu acesta spuma, care nu se taseaza foarte repede, ai de unde alege.

Talpa la NIKE FREE RN MOTION FLYKNIT permite multe "grade de libertate" prin felul cum e taiata.

 Bursul, on 15 februarie 2017 - 10:59, said:

Eu astept si niste adidasi de buget Posted Image
Ce buget, cate kg ai si cat alergi ?

#6
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Eu in sala alerg cu Nike DUAL FUSION X2, iar afara cu Asics Nimbus 19.

Prefer Decathlon, pt ca chiar ai 2 ani garantie, iar pe cardul lor se noteaza data achizitiei :D

#7
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,514
  • Înscris: 30.10.2003
Nu alerg mult, maxim 4 km, peste 85 kg, o data de doua ori pe saptamana, sa zicem.
Alergatul nu face parte din sportul meu preferat, dar articulatiile la picioare sunt importante.

Buget cat mai ieftin :D Imi permit sa-mi cumpar si scumpi, dar nu as da 120 Euro pe niste adidasi.

#8
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,135
  • Înscris: 22.05.2003
Ramane de vazut cat de importante sunt articulatiile de la picioare.
Vezi pe Fashiondays, mai ales la Puma, dar vezi model cu cat mai multa spuma FAAS >500.

#9
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013
Am vazut la postarile anterioare ca preferi PUMA.De ce?

#10
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,135
  • Înscris: 22.05.2003
Au fost printre primii care au scos pantofi cu talpa spuma, la preturi accesibile.
Pe Fashiondays au adesea inca 30% reducere, cam odata la 2 saptamani.

#11
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008
Adidasi de alergare buni fac si Mizuno, acum cativa ani erau in Decathlon Made in Japan, acum nu mai sunt...eu am luat Adidas, sunt OK.

#12
cris_ncs

cris_ncs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 12.01.2007
Multumit, de perechea mea de pantofi sport folositi pentru alergat, Nike Lunarglide 7.

.

Attached Files



#13
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,569
  • Înscris: 15.06.2004
Eu ma simt bine doar cu Adidas Zero.

#14
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016
La Sport G__U pe Bdul.Unirii (...si cred ca in mai multe locuri) au un scanner care iti masaoara forma talpii/cum calci si iti recomanda in functie de rezultat pantofii adecvati.

Edited by Adrianradu, 15 February 2017 - 12:36.


#15
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Cititi cartea:
http://predapublishi...om/nascuti.html

Veti afla ce mari shit-uri sunt "pantofii de alergare".
Solutia e simpla si nu costa.

#16
iri

iri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 24.01.2005

 overseas, on 15 februarie 2017 - 13:07, said:

Cititi cartea:
http://predapublishi...om/nascuti.html

Veti afla ce mari shit-uri sunt "pantofii de alergare".
Solutia e simpla si nu costa.

De acord cu tine. Cand am inceput sa alerg aveam ceva Adidas, forma clasica cu calcai inalt si au aparut dureri la genunchi. Am aflat ca din cauza aterizarii pe calcai, asa ca am inceput sa folosesc niste jafuri luate din Leonardo care aveau o talpa subtire de 3-4 mm. Dupa asta am luat Merell Bare Access (pe care-i iubesc), apoi cand m-am hotarat sa particip la un maraton am zis ca poate ar fi mai buni unii cu talpa mai groasa si am luat Altra Torin, insa am descoperit ca la alergari mai lungi imi dau dureri in mai multe zone ale labei piciorului din cauza talpii prea groase. Asa ca maratonul l-am alergat tot in vechii Merrell. Modelele astea de care zic au drop 0 si spatiu mare la degete, conditii esentiale pentru mine.

#17
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,135
  • Înscris: 22.05.2003
Daca esti masiv, atunci calcaiul inalt (si din materiale ce absorb socul) este un musai, altfel se duce dracu genunchiul.

#18
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010
Multa smechereala de marketing gelul de la asics... aveti aici nimbus 17 "dezasamblat" .. Posted Image

[ https://www.solereview.com/wp-content/uploads/2015/03/Asics_Gel_Nimbus_17_39.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.solereview.com/wp-content/uploads/2015/03/Asics_Gel_Nimbus_17_42.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.solereview.com/wp-content/uploads/2015/03/Asics_Gel_Nimbus_17_41.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.solereview.com/wp-content/uploads/2015/03/Asics_Gel_Nimbus_17_40.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Quote


It is plain to see how much of a marketing scam Asics Gel is, even in its top end neutral cushioning model. The two penny shaped Gel pads are all that’s actually inside the midsole, and the rest is all show.

Ok, the heel Gel windows on the lateral side help soften the impact to some extent – most will rear-foot strike on that side – but as far as the forefoot is concerned, it is good as having nothing at all.

The picture you see just above has a cross section view of the lateral forefoot. The forefoot Gel window is just retricted to the edge, and does not extend inside at all.

So next time Asics tries to extol the virtue of Gel based cushioning, picture this tear-down. Sheer marketing vaporware and nothing else. You suddenly feel a new-found respect for brands like Brooks and Nike, who actually place their cushioning systems in locations where it counts, and not as pieces of mere decoration.

de aici: https://www.solerevi...mbus-17-review/

Tot spuma isi face treaba.

Posted Image

Edited by MrReason, 15 February 2017 - 23:27.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate