Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Pachet livrat cu DHL din UE

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,476
  • Înscris: 06.08.2015
Am comandat de pe aliexpress o husa de masina, vanzatorul spunea ca o livreaza din Franta, iar pe AWB aparent e livrat din Germania.  Totalul a fost 25 $ adica 100 lei .
Am tot citit ca trebuie sa platesc taxe, dar la pachetele non UE . A comandat cineva ceva din UE prin DHL si a platit taxe? Multumesc

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Daca e din UE, nu ar trebui sa platesti nimic. Se livreaza la adresa.

Edited by pasilla, 29 April 2021 - 16:31.


#3
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Asta daca a platit deja taxe chinezu'. Daca nu, ce face cu Franta/Germania e doar tranzit, urmand ca taxele sa fie platite de catre consumatorul final.

#4
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,476
  • Înscris: 06.08.2015

View Postdexterash, on 29 aprilie 2021 - 17:08, said:

Asta daca a platit deja taxe chinezu'. Daca nu, ce face cu Franta/Germania e doar tranzit, urmand ca taxele sa fie platite de catre consumatorul final.
Pai pachetul e trimis direct din germania, nu e in tranzit din china. A fost luat cu livrare din germania

#5
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Poate sa fie cu livrare si din Romania - din nou, daca chinezul nu a platit taxele, le plateste clientul final.

#6
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009
Depinde de incoterms si unde au fost declarate bunurile la intrare in EU.

De pe ce site le-ai luat?

#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postdexterash, on 29 aprilie 2021 - 17:55, said:

Poate sa fie cu livrare si din Romania - din nou, daca chinezul nu a platit taxele, le plateste clientul final.
Nu cred ca are voie chinezul sa scoata marfa din antrepozitul vamal, fara plata taxelor.
E posibil sa ma insel.

#8
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,138
  • Înscris: 22.05.2003
Vine prin DHL-ul saracului - https://www.dhl.de si nu va trebui sa platesti nimic.
Ti-l va aduce acasa Cargus.

#9
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,216
  • Înscris: 26.06.2009
Exact - in Romania va fi livrat de Cargus.

Am comandat acum cateva saptamani o camera de filmat PTZ de pe Aliexpress: camera costa $32 la depozitul din China (deci venea in 3 luni) sau $38+$6 transport livrare din Polonia (si a venit fix in 6 zile de la plasarea comenzii). A venit cu Cargus (el aparea livrat de DHL); nu am platit nimic pentru ca am achizitionat deja din UE. Nu e treaba ta ca si client cum a ajuns de la chinez in depozitul din Polonia, deci nu platesti taxe :-)

#10
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,476
  • Înscris: 06.08.2015

View PostXman_ghio, on 29 aprilie 2021 - 21:12, said:

Exact - in Romania va fi livrat de Cargus.

Am comandat acum cateva saptamani o camera de filmat PTZ de pe Aliexpress: camera costa $32 la depozitul din China (deci venea in 3 luni) sau $38+$6 transport livrare din Polonia (si a venit fix in 6 zile de la plasarea comenzii). A venit cu Cargus (el aparea livrat de DHL); nu am platit nimic pentru ca am achizitionat deja din UE. Nu e treaba ta ca si client cum a ajuns de la chinez in depozitul din Polonia, deci nu platesti taxe :-)
super
multumesc mult pt raspunsuri!!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate