Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

5 zile cu rulota ... rog sugestii

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#19
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,663
  • Înscris: 13.12.2006

 Bursul, on 28 aprilie 2021 - 20:44, said:

E loc special de campare cu rulota la standarde din vest undeva in  ... Apuseni?

https://www.rulotesc...-pe-patru-roti/

asa, doar de dragul conversatiei...daca pleci cu rulota, de ce ai alege un camping ca si loc de popas? asta in ideea in care la inceput de vacanta trebuie sa stai sa cauti campingurile respective si sa-ti faci traseul in functie de ele.

ca sa intelegi ce vreau sa spun; dupa nunta am facut 3000 si ceva de km prin tara cu auto, incepand din timisoara -transalpina - transfagarasan-brasov-braila-costinesti-suceava-baia mare - cluj...asa in mare.  ne trezeam la 7, mancare, adunare si la drum...vedeam tot ce prindeam pe traseu, stateam cat vroiam, si conduceam pana la 19-20. asta era ora cand incepeam sa cautam in zona unde ne aflam o cazare si masa. intotdeauna la 21 eram cazati la vreo pensiune. a doua zi o luam de la capat.
ei...cu rulota banuiesc ca e la fel, mai putin cazarea de la pensiuni. deci, de ce te-ai duce in campinguri? eu o vad doar ca o pierdere de timp, abatere de la traseu, un stres in plus.

adica ceva de genul: te prinde noaptea pe la Lacul Oasa si dureaza destul sa ajungi la cel mai apropiat oras. dar esti cu rulota, asa ca tragi frumos pe stanga pe Valea frumoasei si papa+somn.

#20
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
De ce oare am senzatia ca.....chiar nu stii ce si unde vrei?Ia de decide ce si cum,adica ce vrei...De obicei se face invers,se decide unde se merge apoi se gasesc mijloacele in functie de gradul de comoditate cautat.La cit ai dat pe chirie plus carburant iti trebuie un loc de vis relativ aproape de casa,cu sau fara pesteri...Unde locuiesti?

#21
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,052
  • Înscris: 23.09.2005

 XL700VA, on 28 aprilie 2021 - 21:31, said:

Ceva unde sa fie peșteri... imi plac peșterile.

Valea Sighiştelului din Bihor, un adevărat paradis al peșterilor

#22
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014

 daniMMM, on 28 aprilie 2021 - 21:22, said:

Intră pe ro- camper si ia-ti de la 90 de lei pe zi...
Toate rulotele de acolo au peste 1200 kg .... prea mult pentru mine.

#23
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Nu e bine,e zobeala daca pleaca acolo din capitala.....Cu logan si fara experienta de tractat,face vreo 9-10 ore,plus stress,doar dus.Si are 5 zile toate....Trebuie optimizat

#24
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
+1 pt Apuseni. Ai si pesteri, ai si privelisti si salbaticie.

#25
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,663
  • Înscris: 13.12.2006

 XL700VA, on 28 aprilie 2021 - 21:31, said:

Pai nici eu nu știu. Ma gândeam la un loc sălbatic de munte sa stau 2-3 zile apoi sa plec sa gasescun alt loc de munte pentru 2 zile. Ceva unde sa fie peșteri... imi plac peșterile. As prefera 2 locații .... mai multe nu cred ca pot vizita. E concediu,nu vreau sa alerg cu rulota.

perfect....atunci alegi 2 campinguri placute sa ai dotari minime si stai jumate in unul jumate in altul.

eu unul...la ce spui tu ca-ti place muntele+pestera iti recomand cu cea mai mare caldura popasul turistic de la Padis - limita CJ-AB-BH. ai linistit de toate de facut acolo 5 zile. La brad ai mocanita, la Arieseni ai ghetarul de la Scarisoara si vreo 2-3 pesteri mici cu lilieci, vizitabile. si in rest la padis ai pestera ursilor, parca dealu cu melci, trasee cat incape....

loc izolat, muntos, cu pesteri...nu cred ca gasesti altundeva mai fain ca la Padis.

 Phobos, on 28 aprilie 2021 - 21:35, said:


na...eu l-am trimis la Padis, asa mai pe la mijlocul tutror atractiilor din zona :)

#26
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014

 mcd2020, on 28 aprilie 2021 - 21:35, said:

De ce oare am senzatia ca.....chiar nu stii ce si unde vrei?Ia de decide ce si cum,adica ce vrei...De obicei se face invers,se decide unde se merge apoi se gasesc mijloacele in functie de gradul de comoditate cautat.La cit ai dat pe chirie plus carburant iti trebuie un loc de vis relativ aproape de casa,cu sau fara pesteri...Unde locuiesti?
Suceava. Insa rulota o iau din Focșani,  deci de acolo plec.

#27
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,052
  • Înscris: 23.09.2005
Totusi, tre` sa mentionam ca majoritatea celor mai frumoase pesteri de pe Valea Sighistelului sunt inchise publicului.

Raman insa pesterile din zona Padis, care nu-i foarte departe de Sighistel, alea sunt majoritatea deschise.

Eh, daca cumva ai noroc sa nu prinzi apa mare la Cetatile Ponorului, te-ai scos. Eu insa o singura data am prins asa ceva, ca apa sa permita intrarea fara doar pe doua picioare, fara alte unelte (barca sau corzi).

Edited by Phobos, 28 April 2021 - 21:46.


#28
byteworks

byteworks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 865
  • Înscris: 04.04.2003
Vrei in camping sau "in salbaticie"?
Sunt forumuri dedicate pentru asa ceva, poate ar trebui sa investesti putin timp sa te informezi.

#29
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Multe ore de condus,faci 2 zile doar pe drumuri......AH,din Focsani as ramine undeva Nehoiu,Cheia chiar....adica buzau sau prahova....Deja e perversiune sa vii de la Suceava la Fcsani pentru rulota...

Edited by mcd2020, 28 April 2021 - 21:48.


#30
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014

 VipeR85, on 28 aprilie 2021 - 21:42, said:

perfect....atunci alegi 2 campinguri placute sa ai dotari minime si stai jumate in unul jumate in altul.

eu unul...la ce spui tu ca-ti place muntele+pestera iti recomand cu cea mai mare caldura popasul turistic de la Padis - limita CJ-AB-BH. ai linistit de toate de facut acolo 5 zile. La brad ai mocanita, la Arieseni ai ghetarul de la Scarisoara si vreo 2-3 pesteri mici cu lilieci, vizitabile. si in rest la padis ai pestera ursilor, parca dealu cu melci, trasee cat incape....

loc izolat, muntos, cu pesteri...nu cred ca gasesti altundeva mai fain ca la Padis.



na...eu l-am trimis la Padis, asa mai pe la mijlocul tutror atractiilor din zona Posted Image
Chiar voiam de mult sa vad pestera Urșilor. O soluție buna. Mulțumesc.

#31
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,663
  • Înscris: 13.12.2006

 mcd2020, on 28 aprilie 2021 - 21:39, said:

Nu e bine,e zobeala daca pleaca acolo din capitala.....Cu logan si fara experienta de tractat,face vreo 9-10 ore,plus stress,doar dus.Si are 5 zile toate....Trebuie optimizat

nu toate drumurile trec prin DN1....doooh
o fi greu sa mearga pe craiova-petrosani...

#32
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014

 mcd2020, on 28 aprilie 2021 - 21:39, said:

Nu e bine,e zobeala daca pleaca acolo din capitala.....Cu logan si fara experienta de tractat,face vreo 9-10 ore,plus stress,doar dus.Si are 5 zile toate....Trebuie optimizat
Experienta în rulotism -ZERO! Insa in tractat, nu. Tractez destul de des cu Loganul o remorca pe care îmi pun ATV-ul.

Edited by XL700VA, 28 April 2021 - 22:01.


#33
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,663
  • Înscris: 13.12.2006

 XL700VA, on 28 aprilie 2021 - 21:42, said:

Suceava. Insa rulota o iau din Focșani,  deci de acolo plec.

focsani-brasov-sibiu-deva-brad...si apoi in sus pe arieseni

sa fie mai aproape as zice bicaz-colibita....da nush ce ai de face pe acolo.

#34
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,052
  • Înscris: 23.09.2005
Padisul e o zona superba, din pacate in prezent defrisarile masive din zona, si unele constructii ilegale de pe platoul turistic au stricat zona.

Nu mai e ce-a fost... eh, ce vremuri... cand inca se mai fuma in crasme... era plin de corturi... polonezi, francezi, unguri, romani, stateau toti si beau cot la cot la han, se canta, fum gros inauntru, bautura curgea, focurile de pe langa vale ardeau, ehehe...

Comparativ cu vremurile alea bune, acum zici ca-i zona parasita acolo, santier.

Totusi chiar si asa, zona tot e mai frumoasa decat 80-90% din restul suprafetei turistice din tara.

Edited by Phobos, 28 April 2021 - 21:54.


#35
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,663
  • Înscris: 13.12.2006

 Phobos, on 28 aprilie 2021 - 21:51, said:


Comparativ cu vremurile alea bune, acum zici ca-i zona parasita acolo, santier.
sincer, habar n-am ca n-am fost. am planuit o vacanta acolo acu 2 ani, n-a fost sa fie, a venit pandemia intre timp...asa ca Padisul e in asteptare.
pana una alta m-am reorientat pe trasee in Retezat...e la o ora de mers cu masina :) si am trasee si munte frumos si de pe partea cu Poiana Pelegii si de pe parte cu Rausor :)

#36
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Ma retrag,am ceva cu cei ce merg pe munti cu atv si cu cei cu drone....daca ramin risc sa devin mai antipatic decat sunt deja...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate