Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 

5 zile cu rulota ... rog sugestii

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#55
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,029
  • Înscris: 23.09.2005
Pai draga Bursule, o regula a speologilor este ca, chiar daca intra in grup in pesteri, fiecare persoana are la el cel putin doua surse de lumina. Posted Image

Am patit-o eu, chiar in Cetatile Ponorului, acolo unde ziceam ca trebuie sa treci de pe un bolovan pe altul pe o barna de brad.

Eram 3 persoane, si aveam la noi doar doua lampi cu carbid. Era prin `94, deci atunci lanternele erau mai slabute si nu tineau mult, nu erau inca astea cu led.

De-astea:

[ https://i.postimg.cc/1znHgjV6/untitled.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Taica-meu a lucrat la mina de bauxita pe vremea lui Ceasca asa ca am avut acasa.

Lampile sunt bune, eficiente, o incarcare cu o mana de graunte de carbid, iti da lumina cateva ore, mai ai nevoie doar de apa, ceea ce se gaseste din belsug in pesteri.

Ei, dar cand am trecut pe barna aia de brad... pac, am scapat o lampa din mana.

Parca am vazut-o cu incetinitorul cum face poc-poc rostogolindu-se pe pietre in jos si a picat in cascada involburata de sub noi.

Si hopa, ca ne-am trezit 3 oameni cu o singura lampa, la minim juma de ora de iesire... Posted Image

Am dar rapid flacara la minim (pana atunci erau la maxim), si direct afaraaaaa!!!

Inainte sa o scapam, chiar am stins odata luminile sa vedem cum e. Pfuu, o bezna de zici ca esti in gaoaza Universului. Posted Image

In plus, pestera e larga, uriasa, galeria e pe masura intrarilor imense, are si ea zeci de metri inaltime si 15-20 latime, deci n-ai sanse in veac sa iesi pe pipaite, plus ca mai e pe traseu raul, cascade, galerii mici secundare, pe dracu, ca acolo ramai.

Edited by Phobos, 29 April 2021 - 10:39.


#56
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Daca iti plac pesterile si stai in zona Bucuresti poti trece 50 km peste granita in Bulgaria si campezi langa pestera Orlova Chucka. Nu stiu daca se deschide pana la 1 iunie, insa daca iei niste biciclete tragi niste ture prin canionul Russenski Lom...

https://www.google.r...5.9603439?hl=ro

Edited by spooky51, 29 April 2021 - 11:27.


#57
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,875
  • Înscris: 22.12.2005

View PostdaniMMM, on 29 aprilie 2021 - 07:41, said:

Sunt 200 de lei, lasa-i naibii, 1000 pe 5 zile, nici macar pretul zilnic la o pensiune mai de top.

nu am comentat daca e mult sau putin CI am expus preturile reale ( de care stiam pentru ca si eu am cautat o vreme si am decis sa mi cumpar una - daca ies 2 luni cu ea am amortizat-o ).
o zi de rulota are ca pret incepand de la 50 EUR  ( INCEPAND)
se adauga si altele in functie de "inchiriator" si ce confort vrei - maxim am ajuns pe la 200 dar facea si cartofi prajiti :)

e bine sa nu punem informatii " la repezeala" ca se trezeste omu' ca se inchiriaza rulota cu 60 ron :)

un loc in camping ( fara curent, !! doar poate acces la apa si toaleta) incepe de la 60 - 80 ron/ zi rulota + 20 ron persoana.

tot asa ca idee.

#58
Tonic Water

Tonic Water

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 09.07.2005

View PostPhobos, on 28 aprilie 2021 - 21:51, said:

Padisul e o zona superba, din pacate in prezent defrisarile masive din zona, si unele constructii ilegale de pe platoul turistic au stricat zona.

Nu mai e ce-a fost... eh, ce vremuri... cand inca se mai fuma in crasme... era plin de corturi... polonezi, francezi, unguri, romani, stateau toti si beau cot la cot la han, se canta, fum gros inauntru, bautura curgea, focurile de pe langa vale ardeau, ehehe...

Comparativ cu vremurile alea bune, acum zici ca-i zona parasita acolo, santier.

Totusi chiar si asa, zona tot e mai frumoasa decat 80-90% din restul suprafetei turistice din tara.
Padisul este nasol, dar trebuia sa stai la Grajduri. Acolo este inca relativ  necivilizat. Adica tot corturi, rulote. Mizeria mare in schimb.

#59
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001

View Postfoxbat, on 29 aprilie 2021 - 06:39, said:



offtopic dar..ce ai cu drona? e electrica, nu deranjeaza nu face zgomot nu distruge drumurile/pasunile? serios..

Daca tu vrei sa te plimbi / relaxezi , etc e ceva mai dificil cand iti zboara diverse prin preajma ... nu toti detinatorii de drone au cunostinte suficiente sa le zboare dar mai ales sa le aterizeze fara sa topaie pe zeci de metrii ...

#60
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,863
  • Înscris: 14.08.2007

View Postfoxbat, on 29 aprilie 2021 - 11:28, said:

o zi de rulota are ca pret incepand de la 50 EUR  ( INCEPAND)
Stiu persoane care inchiriaza semnificativ mai ieftin de 50 de euro, adica sub 100 de lei/zi. Pana la urma exista rulote si sub 2.000 de euro daca sunt mai vechi (una din anii 90 poate fi in stare buna daca nu a fost utilizata foarte mult), daca ai lua o rulota de aia si ai inchiria-o cu minim 50 de euro pe zi ar fi o afacere a naibii de buna, in sub 2 luni ai recupera banii pe ea.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate