Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Boti pentru trading

  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,894
  • Înscris: 21.04.2011

View Postmaladetz, on 21 aprilie 2021 - 12:31, said:

A folosit careva boți pentru trading?

View Postdarkangel2, on 22 aprilie 2021 - 10:22, said:

Si pe mine ma intereseaza subiectul.

View Postrazor1911, on 22 aprilie 2021 - 20:42, said:

Kucoin are o chestie simpla de configurat, insa castigul e mic si practic "pierzi" bani daca moneda creste mult intr-o perioada scurta. As folosi bot de trading doar daca as da de o moneda destul de stabila, fara variatii mari de pret.

https://support.kuco...66-Classic-Grid

De exemplu pentru moneda Nimiq: a avut perioade de 26% crestere in 24h, bot-ul a inregistrat un profit de doar 15%.

View PostThuraya_123, on 22 aprilie 2021 - 21:24, said:

Cea mai stable varianta USDT/USDC sau USDT/BUSD si faci mii de tranzactii zilnice la un sfert de cent. Daca per zi ai 1% profit, e perfect, mai ales ca mai stabile decat astea nu exista.

Edited by catalina1, 22 April 2021 - 22:52.


#2
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Daca toata lumea are acces la aceeasi boti si la aceleasi informatii - alias egalitate - cine e castigatorul competitiei?

#3
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,621
  • Înscris: 13.03.2005
Câștigător e cel cu banii mai mulți, că are acces la dispozitive mai performante  care fac tranzacțiile mult mai repede, față de tine.

Edited by wertyck, 22 April 2021 - 23:27.


#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Botii pentru trading sunt foarte utili.
Sper ca nu isi imagineaza cineva, ca daca folosete boti, poate sta linistit pe plaja in Bora Bora, iar banii vin fara  numar.

#5
atreyyu

atreyyu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 28.05.2008
Sunt o sursa buna de castig, dar nu pentru cei care ii folosesc ci pentru cei care ii fac si isi vand serviciile. Botii au niste algoritmi care se preteaza la fluctuatii monotone de pret, ceva ce se intampla intr-o faza de consolidare. In momentul in care are loc o miscare radicala de pret, botii sunt pe picior gresit si iesi in pierdere.

#6
bvygKLM

bvygKLM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 796
  • Înscris: 07.01.2021

View Postatreyyu, on 23 aprilie 2021 - 00:04, said:

Sunt o sursa buna de castig, dar nu pentru cei care ii folosesc ci pentru cei care ii fac si isi vand serviciile. Botii au niste algoritmi care se preteaza la fluctuatii monotone de pret, ceva ce se intampla intr-o faza de consolidare. In momentul in care are loc o miscare radicala de pret, botii sunt pe picior gresit si iesi in pierdere.
Pai si daca il scoti din priza in astfel de perioade?

#7
atreyyu

atreyyu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 28.05.2008
Pai e foarte simplu, nu stii dinainte cand urmeaza o astfel de miscare a pretului, afli abia dupa ce s-a petrecut si ai incasat pierderea.
E ca si cum iti spargi capul si pe urma iti pui casca de protectie pe cap.

Cel mai recent exemplu: zilele trecute pretul unor monede parea sa se fi stabilizat dupa corectia recenta, insa stabilitatea s-a destramat din nou ieri, cu un nou crash. Daca te jucai cu botii, la faza asta te frigeai.

#8
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Nu-i problema, are balta peste. Sunt destui mocofani in lume care cred că roboții vor face treaba lor, inclusiv vor produce bani "gratis". Nu rămâne decât să le iei banii - de preferat cu lopata/roaba, dacă tot sunt atât de "deștepți" și "avansați tehnologic".

#9
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,378
  • Înscris: 26.01.2019
Beneficiul principal al botului este ca micsoreaza timpul petrecut cu trading-ul (cu dezavantajul castigurilor mai mici - nu stiu daca termenul corect este "pierdere" caci acel castig nu a existat niciodata pentru a putea fi pierdut).

Exemplu:
Sa presupunem ca, in medie, pierd 4h pe zi si castig 50$.
Cu bot, poate pierd 1h pe zi si castig 30$.
Pentru unii, situatia cu bot este mai convenabila deoarece economiseste timp.

Problema este ca botul ar trebui sa aiba anumite caracteristici:
- configurare domeniu de lucru: sa permita configurarea coin-urilor pe care face trade (nu trebuie sa se atinga niciodata de alte coin-uri)
- protectie la situatii atipice ale pietii: sa permita configurarea unor conditii care, atunci cand sunt indeplinite, opresc trading-ul pe un anumit coin; conditiile sunt specifice strategiei implementate de bot
- decizia de a deschide pozitie noua: sa permita fie decizie automata, fie decizie venita de la utilizator (fortata), fie decizie venita de la un alt software (specializat in semnale de deschidere)

Ceva experiente in directia asta?

#10
atreyyu

atreyyu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 28.05.2008

View Postdarkangel2, on 23 aprilie 2021 - 10:08, said:

Beneficiul principal al botului este ca micsoreaza timpul petrecut cu trading-ul (cu dezavantajul castigurilor mai mici - nu stiu daca termenul corect este "pierdere" caci acel castig nu a existat niciodata pentru a putea fi pierdut).
Nu stiu daca termenul corect este castig. Presupui din start faptul ca vei castiga bani daca vei folosi un bot, ori acest lucru ramane sa il demonstrezi.


View Postdarkangel2, on 23 aprilie 2021 - 10:08, said:

Cu bot, poate pierd 1h pe zi si castig 30$.
Important e faptul ca in momentul in care piata se decide intr-o directie si iese din miscarile "oscilatorii", pierderea e atat de mare incat depaseste ce ai castigat pana atunci.

View Postdarkangel2, on 23 aprilie 2021 - 10:08, said:

Ceva experiente in directia asta?
Un amic de-al meu s-a jucat cu asa ceva, desi l-am sfatuit din start ca nu e o idee buna. Comenta asemanator cu tine: nu are timp de petrecut cu tradeing, nu se pricepe la asta, decat sa tina monedele de pomana, de bine de rau botul lui ii aduce un oarecare profit destul de constant. La un moment dat piata a iesit din monotonie si in 2 timpi si trei miscari a pierdut mai mult decat tot ce castigase in cateva luni de zile.
Ia in calcul si faptul ca cei care iti dau botul te taxeaza si ei. Abia ala e castigul cu botul, il faci si il dai altora si castigi din taxe indiferent daca clientii tai castiga sau pierd.

#11
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,378
  • Înscris: 26.01.2019

View Postatreyyu, on 23 aprilie 2021 - 12:12, said:

Presupui din start faptul ca vei castiga bani daca vei folosi un bot, ori acest lucru ramane sa il demonstrezi.
Nu presupun nimic, nu vreau sa demonstrez nimic...

View Postatreyyu, on 23 aprilie 2021 - 12:12, said:

pierderea e atat de mare incat depaseste ce ai castigat pana atunci.
De asta am zis ca botul ar trebui sa ofere "protectie la situatii atipice ale pietii".

View Postatreyyu, on 23 aprilie 2021 - 12:12, said:

La un moment dat piata a iesit din monotonie si in 2 timpi si trei miscari a pierdut mai mult decat tot ce castigase in cateva luni de zile.
Pentru ca nu a avut "protectie la situatii atipice ale pietii".

View Postatreyyu, on 23 aprilie 2021 - 12:12, said:

Ia in calcul si faptul ca cei care iti dau botul te taxeaza si ei.
Exact!
Asta e scopul discutiei: sa aflam experiente cu botii: cat costa, cat de inteligenti sunt etc.

View Postatreyyu, on 23 aprilie 2021 - 12:12, said:

Abia ala e castigul cu botul, il faci si il dai altora si castigi din taxe indiferent daca clientii tai castiga sau pierd.
Pe mine ma intereseaza sa folosesc un bot, nu sa creez un bot.

#12
atreyyu

atreyyu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 28.05.2008
In rezumat, ideea e ca inca nu s-a creat acel bot pe care il doresti. Altfel eram cu totii bogati acum.

#13
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Eu tot nu inteleg ce se doreste a se discuta aici: cum sa faci bani din aer, nefacand nimic, sau cum?

#14
rola_ocb

rola_ocb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,216
  • Înscris: 17.10.2012

View Postatreyyu, on 23 aprilie 2021 - 00:04, said:

Sunt o sursa buna de castig, dar nu pentru cei care ii folosesc ci pentru cei care ii fac si isi vand serviciile. Botii au niste algoritmi care se preteaza la fluctuatii monotone de pret, ceva ce se intampla intr-o faza de consolidare. In momentul in care are loc o miscare radicala de pret, botii sunt pe picior gresit si iesi in pierdere.
Pe exchange-urile descentralizate mai sunt frontrunner bots, care mi se par ceva mai profitabili (dar si mai complicati I guess). Pe DEX-uri cand faci un trade cumperi direct on-chain, folosind ETH si interactionand cu smart contractul, asa ca in functie de cat gas platesti si cat de congestionata e reteaua un trade poate dura si cateva minute. Pentru a avea o marja de eroare in caz ca pretul se schimba intre timp setezi un slippage price, de regula intre 0.5 si 2-3% (de ex daca cumperi 10 ETH si setezi slippage de 3% o sa cumperi intre 9.85 si 10.15 ETH in functie de fluctuatia pretului). Botii frontrunner "observa" tranzactiile mai mari cu slippage de 1-5%, si fac o tranzactie rapida platind mai mult gas, tranzactie care ti-o ia inainte asa ca ei apuca sa cumpere cu 1-2% mai ieftin si sa-ti vanda cu 1-2% mai scump. Am vazut unele tranzactii in care botii au facut profit de ~1ETH pe un singur trade de ~30-40 ETH. Dar si aici cred ca e ceva problema cu gas-ul, pentru ca daca intra mai multi boti pe aceeasi tranzactie doar unul din ei va face profit, de regula cel care plateste cel mai mult gas.
A, si alti boti ar mai fi botii de arbitrage, astia care observa diferentele de pret pe unele monede intre exchange-uri diferite si profita de ele. Prin 2017 eu am facut de cateva ori arbitrage manual cu profit de 5-20% pe trade pe cateva monede mai mici Posted Image Cumparam pe un exchange unde era mai ieftin, transferam repede pe altul, vindeam acolo mai scump, apoi transferam la loc pe primul, rinse&repeat pana se echilibreaza pretul. Dar nah, acum sunt multi boti si rar mai gasesti asa oportunitati.

#15
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,378
  • Înscris: 26.01.2019

View Postatreyyu, on 23 aprilie 2021 - 13:05, said:

Altfel eram cu totii bogati acum.
Eu am zis "cu dezavantajul castigurilor mai mici", deci prioritatea nu este sa ne imbogatim, ci "micsoreaza timpul petrecut cu trading-ul" (am citat din..... mine :D:D:D).

View Postdexterash, on 23 aprilie 2021 - 13:10, said:

Eu tot nu inteleg ce se doreste a se discuta aici: cum sa faci bani din aer, nefacand nimic, sau cum?
Exista strategii de trading; exemplu:
- monitorizez un anumit coin despre care cred ca va creste (pe termen lung; asta nu inseamna ca nu va scadea pe termen scurt)
- cand observ o scadere mai mare de 10% pe o perioada mai mica de 10 minute, cumpar de 100 EUR
- cand observ ca pretul a crescut cu mai mult de 5%, vand
Rezultat = am castigat 5 EUR
[ E doar un exemplu, exista strategii mai performante dar asta nu este important in acest context. ]

Strategia de mai sus se poate automatiza astfel incat eu sa nu mai fac aproape nimic; eu numesc aceasta automatizare "bot".
Deci da: faci bani nefacand (aproape) nimic; cam acelasi "nimic" pe care il faci cand creezi un depozit bancar la termen; da' poate ca profitul e mai mare, ramane de analizat / vazut...
Si nu: nu ma astept sa ma imbogatesc.

Ce doresc eu sa stiu: a avut cineva experiente cu acest gen de software?

View Postrola_ocb, on 23 aprilie 2021 - 13:57, said:

ei apuca sa cumpere cu 1-2% mai ieftin si sa-ti vanda cu 1-2% mai scump

Valeu... ce complexitate!!! :)
P.S. Exact asta vreau sa aflu, multumesc pentru informatii!

#16
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Și când nu observi nici o creștere, ci doar scăderi (=cumperi), ce faci?

#17
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,621
  • Înscris: 13.03.2005
Când scade, îți tot cumpăra acea moneda, până îți cheltuie tot bugetul alocat....

#18
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Asta se rezolva usor. Poate fi programat sa faca o singura tranzactie.

Sunt multe alte probleme care pot aparea si care pot fi fatale.
In domeniul crypto, e si mai problematic. Apar volatilitati aiurea, spreadurile pot ajunge la cer....

Asa cum am mai spus, botii sunt de foarte mare ajutor, dar nu inlocuiesc traderul si nici nu pot fi lasati nesupravegheati.

Edited by pasilla, 24 April 2021 - 16:09.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate