Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare tabla acoperis

Trotineta Bolt cu reducere de 3 lei

Aragaz cu plita pe gaz si cuptor ...

Cablu FFC
 Poco F6/F6 Pro

Scurgere catre hazna

De la 24V la 5V DC?

Deducere TVA
 Open WRT nu sincronizeaza ceasul ...

salariu plafonat

sistem actionare electrica pentru...

Sfaturi achizitie auto ~10k€
 ICC/ICM soft monitorizare si cont...

Recomandare ipad

Ce fel de disc pentru acest circu...

Windows 11 24H2 pe release?
 

Mi-a disparut partitia

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,944
  • Înscris: 21.04.2009
Recent mi-am reinstalat windows-ul, dupa o mica eroare ce am sters un fisier am incercat cu diverse programe sa recuperez un fisier sters, pana la urma m-am lasat pagubas ca nu am putut sa-l recuperez, apoi deodata mi-a disparut partitia D(a doua zi), ce este ciudat ca eu nu am avut treaba cu partitia asta deloc, gen sa caut prin ea fisierul pierdut.

Doar ca atunci cand descarcam ceva de pe net in partitia D, tot imi dadea Disk write error,(Steam) nu puteam sa descarc nimic pe partitia D, nu intelegeam, asa ca am crezut ca e de la net, dar nu are treaba, am dat restart si a disparut partitia D de tot din senin, in disk management nu este, cand intru imi apare ceva sa creez, dar nu pot imi da eroare orice as selecta. Sa se fi dus hardul?
Tin sa mentionez ca a mers, pana acuma cateva ore hardul, adica puteam sa descarc pe el,dar l-a apucat asa deodata din senin.

Partitia C este un SSD unde tin doar windows-ul si diverse programe, iar partitia D este un SSHD pe care tin jocuri,filme diverse chestii.
Nu stiu de ce am impresia ca mi-a decedat hardul... dar nu am facut nimic sa-l afectez mai degraba trebuia sa-mi puste ssd-ul ca acolo tot i-am dat cautari cu diverse programe de recovery.

Am mai incercat sa reinstalez windows-ul o data si nici acolo nu imi apare hardul, asa ca m-am oprit sa intreb aici? Urmatorul pas ar fi sa ma uit sa vad sa nu fi sarit cablu ceva de la el, dar ma indoiesc, ca nu l-am miscat.

Attached Files


Edited by Calypsso, 19 April 2021 - 00:18.


#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,847
  • Înscris: 07.06.2014
vezi in bios daca iti vede hdd-ul.

inainte de asta, opresti pc-ul, te descarci electrostatic de vreun calorifer ceva (parte metalica inafara de pc), opresti si sursa din buton, scoti si cablul de alimentare sa fii mai sigur, desfaci carcasa si verifici cablurile de alimentare si date.

scoti frumos fiecare cablu din mufa, vezi sa nu fie puscata vreo mufa, daca nu, pui inapoi de unde ai scos fiecare cablu si faci in ordine inversa operatiunea. daca e ceva puscat, evident ca schimbi cablul aferent

apoi dai drumul la pc, intri frumos in bios cu tasta del sau f2 si vezi daca iti apare hdd-ul. daca nu apare nici acolo, esti fericitul castigator al unui hdd - pe banii tai, evident.

PS: cablul nu "sare" de nebun. daca au fost mufate bine, cablurile au o siguranta pt a nu se decupla din mufe daca exista vibratii. cand zic vibratii, pai vibratii de se misca acea carcasa cu totul

Edited by Dany_Darke, 19 April 2021 - 00:21.


#3
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,138
  • Înscris: 23.09.2005

 Calypsso, on 19 aprilie 2021 - 00:06, said:

Nu stiu de ce am impresia ca mi-a decedat hardul... dar nu am facut nimic sa-l afectez

N-o fi de la fluctuatiile alea de curent de la hidrofor?

#4
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,944
  • Înscris: 21.04.2009

 Phobos, on 19 aprilie 2021 - 00:27, said:

N-o fi de la fluctuatiile alea de curent de la hidrofor?
Nu stiu daca esti serios sau nu, dar sa stii ca e o problema si asta la o adica, cu tensiunea la curent.Ca un update pentru tine mi-am pus la panoul din casa releu de tensiune pentru toata casa si diferential, si am cumparat 3 stabilizatoare de tensiune, mai tre' 1 pentru PC, fluctuatiile alea nu este vina mea, si vecinu, si toata strada le are, doar ca n-am inteles si nu s-a rezolvat problema cu acele flickere de lumina.

In fine, l-am desfacut, am schimbat slotul de la cablu si vad ca acuma si-a revenit,ciudat chiar nu inteleg...
cand am pus mana pe hard, abea daca puteam sa tin mana pe el, ce tare ardea, cre'ca e pe duca, sau vorba lu' phobos, de la hidrofor.

Edited by Calypsso, 19 April 2021 - 00:38.


#5
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,138
  • Înscris: 23.09.2005
Serios am zis, era doar o idee... No, bine ca ai rezolvat. :)

Si eu am patit demult ca nu mi-a mai vazut hardul, am tot scos si bagat `napoi pe mufe si si-a revenit.

#6
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,106
  • Înscris: 24.02.2006

 Calypsso, on 19 aprilie 2021 - 00:32, said:

In fine, l-am desfacut, am schimbat slotul de la cablu si vad ca acuma si-a revenit,ciudat chiar nu inteleg...
cand am pus mana pe hard, abea daca puteam sa tin mana pe el, ce tare ardea, cre'ca e pe duca, sau vorba lu' phobos, de la hidrofor.

fa rapid un backup al datelor de pe acel hdd

#7
vasileraz

vasileraz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 13.04.2016
Eu zic sa-ti iei un hard nou si sa transferi pe el tot ce ai de pe hardul vechi, ca nu stii cat mai tine.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate