Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Vreau sa invat programare!

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#1
bigpanz3r

bigpanz3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2014
Nu am avut profil mate info, nu am mai facut ceva de genul. Dar am profitat de o ocazie pe Fanatical cand era gratis pachetul Zenva Python for beginners, si am luat si de pe site "demourile" codurilor, prin demo inteleg pachet Introductiv in materie. Acum invat HTML pentru bac. Vreau sa fac ceva, intotdeauna am fost nebun dupa jocuri video, si mi-am dorit ca intr-o zi sa intorc acest sentiment altor oameni la randul meu, sa inspir, sa le dau un sens vietii, prin a face jocuri ce pot schimba paradigma.
Am nevoie de ajutor, nu stiu ce sa fac, pe ce platforma sa merg, sunt multe...
Codecademy, Code School, freeCodeCamp.org, Zenva, Lynda, Udemy...
Unii zic despre Codecademy ca este #1, dar, am vazut si persoane ce spun ca s-au oprit la 65% din proces fiindca este plin de buguri si te poate face foarte confuz, fiindca a patit sa rezolve o problema de cod dar nu ii accepta varianta lui, desi era corecta, Codecademy spunea ca e fals, gresit. Spunea acest tip ca sunt multe metode prin care sa scrii cod, dar pe site sistemul accepta doar una si buna si asta putea sa il induca in eroare, sa il invete ca a scris gresit, cand de fapt, totul a fost corect.
Nu vreau sa invat doar in domeniu de jocuri, am spus doar ce m-ar inspira pe mine din suflet, ce m-a impins.
Ce stiti? Sa merg pe zenva? Fac abonament nelimitat? Mai astept cateva luni si fac daca e. Vreau sa aleg platforma cea mai buna. Zenva pare decenta. Nu are cum sa dispara in neant siteul, nu? Fiindca intelegi, dai banii acum si dupa nu mai e...

Va multumesc anticipat!
~voie buna~

#2
YalFa

YalFa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 02.05.2020
Manualele lui Tudor Sorin de informatica si incepin sa inveti de-ti sar capacele

#3
bigpanz3r

bigpanz3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2014
Nu am. Nu sunt la scoala. Trebuie comandat ceva?

#4
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,541
  • Înscris: 30.08.2017
Am încercat doar Udemy și mi-au plăcut cursurile de acolo. Pentru exerciții recomand Codewars.

#5
bigpanz3r

bigpanz3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2014
Ce sa aleg ?
https://www.humblebu...ackt_bookbundle

https://www.fanatical.com/en/bundle
Aici sunt multe

Cred ca o sa iau si de aici, de 1 euro ceva
https://www.humblebu...ions_bookbundle


Dar credeti ca e mai bine formatul asta
https://www.fanatica...ndle-with-zenva

decat acesta
https://www.fanatica...e/python-bundle

Ce crezi?

#6
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Ia bacul si apoi te hotarasti ce domeniu vrei. Iei documentatia de la sursa si te apuci sa inveti. Cateva luni pana prinzi bazele apoi te duci si te angajezi.
Nu pierde vremea cu mizerii gen Tudor Sorin sau Academia lu' Peste.

#7
YalFa

YalFa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 02.05.2020
Friskeys , alea sunt manuale care te fac programator, nu documentatia. N-ai ce face cu documentatia cand tu nu ai gandirea abstracta formata.
Daca nu intelegi ce spune Tudor Sorin in manualele sale, nu ai ce cauta in domeniul programarii, iar daca din greseala cumva esti momentan pe o pozitie , o sa fii dat afara de unul si mai competent
care stie Tudor Sorin si C-ul pe dinafara.
Asta este pararea mea in calitate de manager de proiect informatic. Daca vreti carierea in IT trebuie sa invatati multi si munciti mult  si greu , si trageti tare.
Ca juniori trebuie sa visati tehnicile de programare si structuri de date.

Cine anajeaza cu ""prinzi bazele si te angajezi" cand avem pepiniera de facultati de informatica si automatica de unde ne putem lua oameni deja foarte bine pregatiti la un sfert din pretul pietii ?
Cu aia concurati, ce sanse iti dai daca in loc sa fii pregatit esti conserva ? Posted Image

Edited by YalFa, 16 April 2021 - 23:17.


#8
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 25.10.2007
Incepe cu un curs Python de pe Youtube: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/t8pPdKYpowI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#9
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,333
  • Înscris: 31.07.2017

View PostFriskey, on 16 aprilie 2021 - 22:22, said:

Nu pierde vremea cu mizerii gen Tudor Sorin sau Academia lu' Peste.

academia lu peste, probabil e inutila. Tudor Sorin e baza, nu te lasa prostit, intelegi ce scrie acolo, deja poti lua lejer orice test de junior de programare!

#10
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Daca vrei sa inveti C++ iei cartile lui Stroustrup ca el a inventat C++-ul. Sau K&R, sau macar Andrei Alexandrescu. Nu cartile unui neica nimeni gen Tudor Sorin.
Si exemplele pot continua si cu alte tehnologii.

#11
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostFriskey, on 17 aprilie 2021 - 10:25, said:

Daca vrei sa inveti C++ iei cartile lui Stroustrup ca el a inventat C++-ul. Sau K&R, sau macar Andrei Alexandrescu. Nu cartile unui neica nimeni gen Tudor Sorin.
Si exemplele pot continua si cu alte tehnologii.

Ce zice kopac e mai fundamental ca ce zici tu. El zice: trebuie sa iti formezi gandirea analitica. Cel mai probabil @OP de asta are nevoie mai intai si mai intai.

Gandirea analitica formata o au cei cu note bune la fizica, chimie, matematica, olimpicii la (gramatica) lb romane, si in general domeniile astea unde fara gandire analitica nu poti excela.

Dar da, daca are deja gandirea analitica formata, sa ia un autor de renume pentru limbaj, cum bine ai zis.

@OP: deci dupa ce ai gandirea analitica formata (cu Tudor Sorin), poti sa te apuci de K&R sau Stroupstroup sau Alexandrescu. Va trebui sa "uiti" ce credeai ca stii despre C++.

#12
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postbigpanz3r, on 16 aprilie 2021 - 21:34, said:

Am nevoie de ajutor, nu stiu ce sa fac, pe ce platforma sa merg, sunt multe...
Nu mai cauta reteta perfecta fiindca nu exista si tot orbecaind cu lumanarea-n mana dupa metode, nu mai vezi capatul tunelului.
Alege una si tine-te de ea. Asa razbati. Pe urma mai rafinezi dar macar stii pe ce stai.

Edited by neagu_laurentiu, 17 April 2021 - 11:55.


#13
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Te dai dracu cu Tudor Sorin asta. Acum e si inventatorul gandirii analitice.

#14
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostFriskey, on 17 aprilie 2021 - 11:59, said:

Te dai dracu cu Tudor Sorin asta. Acum e si inventatorul gandirii analitice.

Adevarat, nu stiu cine e Tudor Sorin si nici n-am citit vreodata vr-un manual de-al lui. Pentru mine "Tudor Sorin" e placeholder pentru orice autor care explica algoritmi si structuri de date fundamentale, la nivel de scoala.

Nu pot sa sugerez un anume autor de manuale scolare.

Dar stiu sigur ca a-l arunca direct in Stroupstroup daca el n-a castigat in viata lui o olimpiada la matematica (placeholder materie analitica) e nebunie curata.

Edited by OriginalCopy, 17 April 2021 - 12:09.


#15
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Adica doar olimpicii placeholder se pot face programatori. Ata ete!

Edited by Friskey, 17 April 2021 - 12:13.


#16
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostFriskey, on 17 aprilie 2021 - 12:13, said:

Adica doar olimpicii placeholder se pot face programatori. Ata ete!

Da, nu toti putem fi de toate, suntem indivizi cu puncte forte si puncte slabe.

Daca @OP e destinat sa fie un pictor de renume, si noi il facem cu sfaturile noastre sa fie un programator mizerabil, castiga cineva ceva din chestia asta?

#17
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Tudor Sorin.

#18
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostFriskey, on 17 aprilie 2021 - 12:38, said:

Tudor Sorin.

Deci nu OP.

Deci hai sa lucram in interesul lui OP: daca are genetic predispozitia la gandire analitica, trece prin cartea lui TS ca prin branza si castiga si TS, si OP.

Daca nu are gandirea analitica de nicio culoare, castiga OP faptul ca nu isi iroseste multi ani sau chiar toata viata in programare, in loc sa picteze (cost de oportunitate), si castiga si TS pentru ca l-a ajutat sa-si dea seama ca e menit sa fie pictor, nu programator.

Win-win.

Si castigi si tu si eu si in general toata industria software, pentru ca nu vom avea coleg un pictor.

Win-win-win.

@OP: deci clarifica aspectul cu gandirea analitica, fara nu se poate in programare. Succes!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate