Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Vreau sa invat programare!

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#19
YalFa

YalFa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 02.05.2020
Tudor Sorin, profesorul care are cele mai bune cursuri de C/C++ predate in mod pedagocic.Dupa cartie lui invata toate liceele de informatica dar si cele de elita.
https://www.libraria...ori/tudor_sorin.
Si da, reprezinta si baza de plecare a olimpicilor.

cartile lui Stroustrup  => nu sunt  alcatuite in mod  pedagogic.

Edited by YalFa, 17 April 2021 - 16:03.


#20
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,288
  • Înscris: 31.07.2017

View PostOriginalCopy, on 17 aprilie 2021 - 12:06, said:

Adevarat, nu stiu cine e Tudor Sorin si nici n-am citit vreodata vr-un manual de-al lui. Pentru mine "Tudor Sorin" e placeholder pentru orice autor care explica algoritmi si structuri de date fundamentale, la nivel de scoala.

Nu pot sa sugerez un anume autor de manuale scolare.

Dar stiu sigur ca a-l arunca direct in Stroupstroup daca el n-a castigat in viata lui o olimpiada la matematica (placeholder materie analitica) e nebunie curata.
tudor sorin e mort cam de 13 ani din ce stiu eu, probabil ca au mai scos si altii manuale. iti recomand manuale de informatica de liceu cu c++, macar sa ai unu pe post de literatura pentru partea de algoritmi. oricata engleza ai stii, te asigur ca un manual in limba romana prinde mai bine anumite nuante si este mai aproape de o intelegere facila. eu nu am facut informatica in liceu, o mare pierdere, si am recuperat cu mari suferinte la facultate chiar din manualele de liceu scrise in limba romana. eu nu inteleg de ce toti vor sa o sa ia pe calea usoara, ca daca ar fi asa de usor, s-ar face toti programatori cu academiile de genii.

#21
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

View PostYalFa, on 17 aprilie 2021 - 15:59, said:

cartile lui Stroustrup  => nu sunt  alcatuite in mod  pedagogic.
Stroustrup e profesor universitar la una din cele mai bune universitati din lume => esti in pom si pomul e pe luna.

#22
YalFa

YalFa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 02.05.2020
Si daca este profesor asta nu-l face un pedagog bun. Tu esti in pom si pomul e pe alta planeta

Edited by YalFa, 17 April 2021 - 16:46.


#23
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Sunt convins ca Tudor Sorin (neica nimeni de pe garla) il intrece.

#24
YalFa

YalFa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 02.05.2020
La nivelul liceului sa stii ca da. Ca trebuie sa ai metoda si simt pedagocig pt a prezenta acele cunostiinte unor tineri de 14 ani care inca nu stiu ce e aia o functie injectiva sau regresia.
Deci da, pt dezvoltarea unei minti analitice cat si modelarea acesteia, go Tudor Sorin, leave Stroustroup.

Stroustroup este pt nivel facultate, Phd/Academia.

De aceea Tudor Sorin este mult mai recomandat pt incepatorii in programare. Are metoda de a  le explica simplu niste chestii extrem de complexe.

Pe d-alta parte , Stroustroup se bazeaza pe faptul ca cei carei citesc cartile sunt de obicei studentii  din Ivy League.

Cum se spunea mai sus: nu intelegi niveul de adresare a lui Tudor Sorin, nu ai ce cauta pe Stroustroup, si nici macar in domeniul programarii.

#25
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,196
  • Înscris: 24.02.2007
Exista si cursuri introductive de-ale universitarilor romani disponibile pe net pentru cine vrea neaparat in romana.

#26
bigpanz3r

bigpanz3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2014

View PostYalFa, on 16 aprilie 2021 - 23:20, said:

Friskeys , alea sunt manuale care te fac programator, nu documentatia. N-ai ce face cu documentatia cand tu nu ai gandirea abstracta formata.
Daca nu intelegi ce spune Tudor Sorin in manualele sale, nu ai ce cauta in domeniul programarii, iar daca din greseala cumva esti momentan pe o pozitie , o sa fii dat afara de unul si mai competent
care stie Tudor Sorin si C-ul pe dinafara.
Asta este pararea mea in calitate de manager de proiect informatic. Daca vreti carierea in IT trebuie sa invatati multi si munciti mult  si greu , si trageti tare.
Ca juniori trebuie sa visati tehnicile de programare si structuri de date.

Cine anajeaza cu ""prinzi bazele si te angajezi" cand avem pepiniera de facultati de informatica si automatica de unde ne putem lua oameni deja foarte bine pregatiti la un sfert din pretul pietii ?
Cu aia concurati, ce sanse iti dai daca in loc sa fii pregatit esti conserva ? Posted Image

Asa este, am lucrat la EA ca game tester si erau oameni cu facultate de automatica si calculatoare, la bani de 1650 de lei... full time.
Eu sunt skin of the dick dar nu vreau sa mor de foame, va dati seama... ma lupt si eu cu viata cum pot

#27
bigpanz3r

bigpanz3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2014

View PostOriginalCopy, on 17 aprilie 2021 - 12:47, said:

Deci nu OP.

Deci hai sa lucram in interesul lui OP: daca are genetic predispozitia la gandire analitica, trece prin cartea lui TS ca prin branza si castiga si TS, si OP.

Daca nu are gandirea analitica de nicio culoare, castiga OP faptul ca nu isi iroseste multi ani sau chiar toata viata in programare, in loc sa picteze (cost de oportunitate), si castiga si TS pentru ca l-a ajutat sa-si dea seama ca e menit sa fie pictor, nu programator.

Win-win.

Si castigi si tu si eu si in general toata industria software, pentru ca nu vom avea coleg un pictor.

Win-win-win.

@OP: deci clarifica aspectul cu gandirea analitica, fara nu se poate in programare. Succes!

Ma trag din familie de ingineri narcisisti dar eu sunt cam retardat, oaia neagra a familiei, nu am castigat niciodata nimic, am cam fost toata viata pe muchie de cutit, m-am simtit zbatandu-ma ca pestele pe uscat in timp ce, ca intr-o poveste de kafka, ai mei injurau si aruncau vina peste tot scuipand si urland ca nu fac niciodata nimic si sunt un lenes ordinar. Adevarul este ca nu poti judeca un peste dupa abilitatea sa de a se catara in copaci, dupa cum bine a zis si Einstein, dar, atunci, care anume este talentul meu? Se spune ca toti au un punct forte si un punct slab, dar eu intotdeauna m-am simtit punctul slab al celor din jur... asta e rolul meu? Chiar si 0-ul din limbajul binar are un rol foarte important, esential, fara de care nu ar mai putea exista limbajul si lumea. Dar eu ce fac?
Incerc sa ma zbat mai departe...
Cum spunea si Dylan Thomas, Rage against the dying of the light...
nu stiu... bajbai prin intuneric...unii se nasc si orbi dar sunt doar ei, au un microunivers al lor, izolat, nimanui nu ii pasa, lumea merge mai departe si sunt descotorositi ca de o tumoare. Sa nu uitam sa judecam, legea junglei, ca stim foarte bine ce traieste celalalt de langa noi.

#28
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005
YalFa si  Friskey au liber o zi si sunt rugati sa planteze pomi in padure.
https://planteazainromania.ro/

Edited by MarianG, 17 April 2021 - 23:51.


#29
Bamyhun

Bamyhun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 10.04.2021
Carti bune de C++ pentru incepatori, din ce-mi amintesc:

Thinking in C++ de Bruce Eckel
Problem Solving with C++ de Walter Savitch

Nu stiu cartile lui Tudor Sorin, dar m-am uitat rapid la una din 2004 si mi-au atras atentia cel putin doua chestii include cu .h la sfarsit, variabile multe dintr-o litera... Posted Image

#30
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Si care e problema cu include cu .h la sfarsit? OMG OMG

Si care e problema cu variabile dintr-o singura litera daca e vorba de chestii simple, didactice? OMFG OMFG

#31
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,196
  • Înscris: 24.02.2007
Manualele respective te invata C cu cin/cout, adica folosesc C++ (prestandard) pentru I/O in rest C (vechi, unde trebuia sa declari variabilele la inceputul functiei). Nu-i insa o problema asa mare cat timp:
  • Folosesti un compilator modern si ceri sa-ti arate toate avertizarile posibile pentru a invata repede unde gresesti
  • Modifici numele unor header si arunci un using namespace std incat sa compileze folosind compilatorul modern
  • Inveti sa folosesti debuggerul pentru a te prinde singur unde gresesti
  • Constientizezi ca dimensiunea unui int sau a unui pointer nu e fixa pe orice platforma, iar ca C sau C++-ul modern iti ofera si tipuri de date de dimensiune fixa: https://en.cpprefere...c/types/integer


#32
bigpanz3r

bigpanz3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2014
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/T7aSI-E1fCE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Deci ar trebui sa imi ingustez vederea, sa ma focusez pe o categorie de tehnologie de Python cum este Django sau Javascript construind siteuri cu React folosind Next.js

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/azcrPFhaY9k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] spune ca trebuie sa fii dus cu pluta sa incepi codare si primul limbaj in care sa te sui sa fie C++ si ca sunt niste sfaturi total deplasate si proaste date de foarte multi oameni sa faca astfel>

O sa fac unde este cel mai usor si este si ok platit. Bine, nu o sa fiu platit cu 120.000 $ in Romania dar ma rog.
Ce tara ciudata. Poate emigrez in America.

#33
bigpanz3r

bigpanz3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2014
Este un bug pe site, uneori imi arata videoclipul cu top 5 (primul link) peste al doilea, il inlocuieste.

#34
Bamyhun

Bamyhun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 10.04.2021

View PostMosotti, on 18 aprilie 2021 - 11:24, said:

Si care e problema cu include cu .h la sfarsit? OMG OMG

Si care e problema cu variabile dintr-o singura litera daca e vorba de chestii simple, didactice? OMFG OMFG
Problema e ca in timp ce sa zicem <iostream> si <iostream.h> sunt aceleasi <string> si <string.h> nu mai sunt.

Calitatea actului didactic e mai proasta cand ai insirate vreo 7-8 variabile j,k,l,m,n,o,p,q a caror semnificatie trebuie sa o inveti pe de rost in loc sa o citesti.

#35
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Ai bagat tu un program din manual in Visual Studio, de exemplu, si nu ti-a mers? Si daca nu a mers cit de greu a fost sa inlocuiesti un header? Alea sint manuale de informatica, nu de C++, practic te invata bazele programarii. Sigur ca intr-o lume ideala ar trebui aduse la zi, dar daca autorul e mort nu cred ca mai poate...

Si n-ai deloc dreptate cu variabilele alea, in primul rind nu Tudor Sorin a inventat sistemul ala de notare. Uite am cautat K&R si am tras efectiv random cu mousu pe la mijloc si am vazut asa ceva:

#include <stdio.h>
#define MAXLINE 1000 /* maximum input line length */
int getline(char line[], int max)
int strindex(char source[], char searchfor[]);
char pattern[] = "ould"; /* pattern to search for */
/* find all lines matching pattern */
main()
{
  char line[MAXLINE];
  int found = 0;
  while (getline(line, MAXLINE) > 0)
	if (strindex(line, pattern) >= 0) {
	  printf("%s", line);
	  found++;
	}
   return found;
}
/* getline: get line into s, return length */
int getline(char s[], int lim)
{
  int c, i;
  i = 0;
  while (--lim > 0 && (c=getchar()) != EOF && c != ’\n’)
	s[i++] = c;
  if (c == ’\n’)
	s[i++] = c;
  s[i] = ’\0’;
  return i;
}
/* strindex: return index of t in s, -1 if none */
int strindex(char s[], char t[])
{
  int i, j, k;
  for (i = 0; s[i] != ’\0’; i++) {
	for (j=i, k=0; t[k]!=’\0’ && s[j]==t[k]; j++, k++)
	  ;
	if (k > 0 && t[k] == ’\0’)
	  return i;
  }
  return -1;
}


Pe langa asta Tudor Sorin e fix pix. Un programator tre sa fie in stare sa inteleaga un program indiferent cum sint denumite variabilele. Nu e ca si cum n-am intilnit niciodata variabile sau functii care faceau cu totul altceva decit le sugera numele...

#36
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005
Un programator da, dar nu si un incepator.

Le-ai intalnit datorita nivelui de amatorim pe care il permiti in mediu didactic.

Manualele vechi sunt cum sunt datorita terminalelor, acum avem monitoare care permit cu mult peste 80 de caractere pe linie

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate