Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Culori suprasaturate după înlocuire display

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
bluesky_c3

bluesky_c3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 24.01.2007
Salutare,

Tatăl meu a avut probleme cu display-ul la un telefon mai vechi (Samsung J5 din 2017). A mers la meseriașul din orașul lui care repară telefoane și l-a rezolvat. I-a schimbat display-ul. Problema este că acum culorile sunt foarte suprasturate. Foarte enervant și deranjante. Aș vrea să merg eu înapoi l acel meseriaș să-l întreb ce anume a făcut. Bănuiala mea este că a pus un display fake, nicidecum original cum a zis. I-ar mai fi spus tatălui meu că acum așa sunt culorile pentru că înainte telefonul avea display amoled iar acum i-a pus oled.

Ce mă sfătuiți să fac? Eu aș vrea să-l dea jos, să-mi dea banii înapoi sau să pună un display excat cum era înainte.

Nu mă pricep la telefoane, așadar apreciez orice sfat.

Mersi!

#2
alexsama

alexsama

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 12.01.2011
ca din fabrica nu o sa mai fie

#3
bluesky_c3

bluesky_c3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 24.01.2007

View Postalexsama, on 15 aprilie 2021 - 11:09, said:

ca din fabrica nu o sa mai fie

De ce? Dacă i-ar fi pus display cum avea înainte, nu ar fi trebuit să fie la fel?

#4
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 05.09.2005
Vezi in setarile de la "Display" daca poti sa schimbi ceva. Eu de exemplu la telefonul meu am o setare "Colour scheme" si pot selecta: Auto, Saturated, Standard.

#5
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,404
  • Înscris: 08.02.2011
Daca vedeai cat costa displayul original Samsung nu cred ca mai acceptai reparatia. Evident ca e vorba de display aftermarket. Poti si acum sa te duci la service-uil autorizat Samsung pentru inlocuire display, platesti constatarea si iei o decizie.

#6
bluesky_c3

bluesky_c3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 24.01.2007

View Postmodoran, on 15 aprilie 2021 - 11:31, said:

Daca vedeai cat costa displayul original Samsung nu cred ca mai acceptai reparatia. Evident ca e vorba de display aftermarket. Poti si acum sa te duci la service-uil autorizat Samsung pentru inlocuire display, platesti constatarea si iei o decizie.

Sunt de acord cu ce spui. Totuși, problema mea este că meseriașul i-a spus tatălui meu că urmează să-i pună display original. După ce l-a pus, tatăl meu a întrebat de ce se văd culorile așa de aprinse iar omul a zis că așa a făcut el să fie. Politicos și docil din fire, tatăl meu a plecat acasă. Întâmplarea a făcut să ajung în vizită la el la două zile de la faza asta și când am văzut ce culori are telefonul lui, i-am zis că ar trebui să meargă înapoi să-i ceară omului detalii. Abia atunci i-a zis că i-ar fi pus OLED și insista că e original.

Aș fi vrut să-i fi spus dininte — vedeți că telefonul are un display acum (AMOLED), eu vă pun altul (OLED). Totul va fi ok, doar că veți vedea culorile ceva mai aprinse, țipătoare. Era clar de la început.

#7
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 29.12.2016
"Meseriasul" e clar ca nu este angajat la un service autorizat. Cine merge la "meserias" isi asuma acest aspect.

Edited by 2Unlimited, 15 April 2021 - 11:57.


#8
darxide

darxide

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 06.10.2007
"Ce mă sfătuiți să fac? Eu aș vrea să-l dea jos, să-mi dea banii înapoi sau să pună un display excat cum era înainte."
Plecam de la premiza ca e de buna credinta, caz in care singura rezolvare gratis ar fi sa te duci tu cu displayul si el sa ti-l inlocuiasca gratuit. Asa el n-are de unde stii cum era inainte, mai ales ca e ceva subiectiv.
Sunt telefoane care vin din fabrica si arata culori difertie, chair daca sunt acelasi model, poate depinde de batch-ul in care au fost facute.
Pt mine unul asta e un risc asumat, daca ma duc sa inlocuiesc display-ul, bateria, sau altceva. Daca nu vrei sa risti, iti iei iphone:)

#9
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Si cele originale redau default culorile super- turbate.

Intra in setari si pune culorile pe Bazic.
La S9 cu ecranul original culorile sunt super turbate pe orice alta setare.

#10
GTDONE

GTDONE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 21.06.2012
Probabil a montat un display lcd o chinezarie aftermarket nu unul original amoled. Il recunosti usor dupa cum reda imaginile si dupa grosimea mai mare. Un display original cu garantie si montaj te costa ~ 370 ron

Edited by GTDONE, 16 April 2021 - 13:00.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate