Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Cum se poate obtine tensiune asemanatoare cu cea de la gardurile electrice?

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
x4s

x4s

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 28.03.2006
Salut la toata lumea...
Iata de ce am ajuns pe forum aici. Acum cateva zile ma intorceam seara tarziu de la servici si la un moment dat ma trezesc cu o haita de caini clantanind din dinti ce veneau dupa mine... Am mai patit si in alte dati sa se ia de mine 2-3, insa acum erau o turma intreaga parca i-ar fi adunat din tot orasul si erau hotarati nene, de am zis ca ma rup, ca-mi intind pielea pe strada aia...  Norocul meu a fost ca am gasit cateva resturi de caramizi de am ars serios 2 indivizi care erau mai artagosi si i-am "convins" sa ma lase. Data fiind aceasta patanie, pe viitor, sincer, vreau sa-mi iau masuri mai serioase pentru ca nu se mai poate. Daca altii nu iau masuri, trebuie sa-ti iei singur!
Iata ce mi-a trecut prin cap(una din posibilitati): sa construiesc un dispozitiv asemanator acelor bastoane electrice care, am inteles ca functioneaza cu baterii normale, dar reusesc sa produca un soc electric destul de puternic. Ceea ce m-ar interesa ar fi o schema sau ceva de genul... Recunosc, sunt incepator in ale electronicii, dar imprejurarile te forteaza sa inveti mult mai multe....
Daca sunt de cumparat astfel de dispozitive stiti cumva de unde as putea face rost?

#2
D.J. B.K.LY

D.J. B.K.LY

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 29.03.2005

View Postx4s, on Mar 28 2006, 17:27, said:

Salut la toata lumea...
Iata de ce am ajuns pe forum aici. Acum cateva zile ma intorceam seara tarziu de la servici si la un moment dat ma trezesc cu o haita de caini clantanind din dinti ce veneau dupa mine... Am mai patit si in alte dati sa se ia de mine 2-3, insa acum erau o turma intreaga parca i-ar fi adunat din tot orasul si erau hotarati nene, de am zis ca ma rup, ca-mi intind pielea pe strada aia...  Norocul meu a fost ca am gasit cateva resturi de caramizi de am ars serios 2 indivizi care erau mai artagosi si i-am "convins" sa ma lase. Data fiind aceasta patanie, pe viitor, sincer, vreau sa-mi iau masuri mai serioase pentru ca nu se mai poate. Daca altii nu iau masuri, trebuie sa-ti iei singur!
Iata ce mi-a trecut prin cap(una din posibilitati): sa construiesc un dispozitiv asemanator acelor bastoane electrice care, am inteles ca functioneaza cu baterii normale, dar reusesc sa produca un soc electric destul de puternic. Ceea ce m-ar interesa ar fi o schema sau ceva de genul... Recunosc, sunt incepator in ale electronicii, dar imprejurarile te forteaza sa inveti mult mai multe....
Daca sunt de cumparat astfel de dispozitive stiti cumva de unde as putea face rost?

Ceea ce vrei tu implica si un anumit risc. Pentru a-i zgaltai putin trebuie sa ii atingi cu bastonul, deci trebuie sa te apropii de ei foarte mult si daca sunt vreo 3 cum o sa te descurci? :) Si mai au si blana care probabil ii va proteja de socuri electrice(tre sa le dai pe nas pt k e si umed  :lol: ). Situatia deja ma cam amuza, insa eu cred k mult mai eficienta ar fi metoda cu ultrasunete. Dispozitivele cu ultrasunete speciale pentru alungarea cainilor se gasesc destul de usor, la fel si schemele acestora pe net. Astefl nu va trebui sa te apropii de ei ci ii vei alunga de la distanta. Da chiar asa...oare blana chiar ii protejaza de socurile electrice?  :lol:

#3
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002
dispozitivele cu ultrasunete nu intotdeauna ii gonesc. uneori nu reactioneaza in nici un fel, iar alteori devin mai agresivi.

iti zic ca am incercat pe cainele meu, un ciobanesc german, si nu a reactionat in nici un fel.

@x4s: incearca la magazinele de arme, gen hunter vip

#4
D.J. B.K.LY

D.J. B.K.LY

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 29.03.2005
Interesant...eu am avut unul si il incercam pe cainele vecinului si pe cel de la scara blocului si a functionat mereu. Dar...cine stie, nu-i bine sa risti. Ar mai fi metoda cu chiftele  :coolspeak:

#5
x4s

x4s

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 28.03.2006
De apropiat nu mi-e frica, pt ca nu-mi e frica de caini, ci mi-e frica de caini multi..
Ma gandeam sa improvizez ceva ca un dispozitiv telescopic, sa se lungeasca destul incat sa-l pot atinge.. Cat despre chestia cu blana groasa...cu doua ace se rezolva...
Pe site la magazinul de arme am vazut doar pistoale & stuff. Sincer, ma descurc mai bine cu pietre decat cu pistoale..  :D
La partea cu chiftelele nu ma bag; nu vreau ca de fiecare data cand ma vad javrele sa viseze chiftele...  :)

Edited by x4s, 28 March 2006 - 17:01.


#6
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002
e prost facut site-ul, dar ii poti suna sa-i intrebi, au si alte dispozitive pt autoaparare :)

#7
Andrei221

Andrei221

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 04.02.2006
si eu as vrea asa ceva.cine poate sa ne ajute?:P

#8
Gheorghe Dracu

Gheorghe Dracu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,974
  • Înscris: 02.11.2004
Cainii de pe langa casa omului sunt obisnuiti cu sunete inalte (televizor, frigider, etc) si nu fug de ultrasunete. Al meu de exemplu e extrem de nervos and aude ultrasunetele, dar nu fuge, dimpotriva. La baston poti insa adapta un cablu la capatul caruia sa ai cele doua cuie si sa faci un fel de bici. Astfel de biciuri electrice imblanzesc elefanti la circ. Cu 6 baterii R20, oscilator si traf obtii ce vrei.

#9
x4s

x4s

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 28.03.2006

View PostGheorghe Dracu, on Mar 28 2006, 21:43, said:

Cu 6 baterii R20, oscilator si traf obtii ce vrei.
O schema, ceva?  :D Sunt incepator la capitolul electronica si as vrea sa stiu exact cum vine montajul.
Cat despre baterii, merge si una de 9v dintr-aia cu doua borne? Ar fi muuult mai practica.... Sau chiar si un acumulator, dc stau bine si ma gandesc... Dar in primul rand, o schema sa vad ce si cum.... :D

#10
x4s

x4s

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 28.03.2006
Nimeni??     :confuzzled:

#11
augustin87r

augustin87r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 11.09.2005

View Postx4s, on Mar 28 2006, 21:07, said:

O schema, ceva?  :D Sunt incepator la capitolul electronica si as vrea sa stiu exact cum vine montajul.
Cat despre baterii, merge si una de 9v dintr-aia cu doua borne? Ar fi muuult mai practica.... Sau chiar si un acumulator, dc stau bine si ma gandesc... Dar in primul rand, o schema sa vad ce si cum.... :D

Daca e sa faci schema propusa de domnul Gheorghe Dracu nu poti folosi bateria aia mica de 9V pentru ca pentru un asemnea ridicator de tensiune iti trebuie un curent mai mare decat poate bateria de 9v sa furnizeze.Totusi cred ca o sa iasa un montaj destul de mare, cum o sa cari 6 baterii R20? Tot mai bine ar fi ceva cu ultrasunete.

#12
gec

gec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 10.08.2005
Io zic sa iei un aprinzator de aragaz, electric, de-ala cu baterie de 1.5V si-l adaptezi nevoilor, eventual modifici secundarul, adica bagi mai multe spire in el  :naughty:

#13
m-marian

m-marian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 16.06.2005

View Postx4s, on Mar 28 2006, 21:07, said:

O schema, ceva?...
Uite o posibilă variantă:

Attached File  antidog.GIF   10.68K   898 downloads



#14
oneill333

oneill333

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 13.03.2006
ia-ti domne arma...eu o sa imi iau cu primii bani...exista si din acelea fara permis...si daca e nevoie imi iau si permis...la mine ultimul incident a fost recent, si a fost un atac pe la spate, fara latraturi si tiptil in plina strada....noroc ca am caine mare si datorita lui si aptitudini de dresor, ca nus ce ma faceam....

#15
x4s

x4s

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 28.03.2006

View Postm-marian, on Mar 29 2006, 20:04, said:

Uite o posibilă variantă:
Mersi, o sa incerc. ;)

#16
DEL

DEL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 17.05.2005
M-am jucat o data cu un astfel de baston electric prin preajma cainilor si efectul este exact invers, adica devin foarte agresivi la cuplarea dispozitivului !

#17
x4s

x4s

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 28.03.2006
Posibil.... Totusi as vrea sa incerc ...   :gunsmilie:

#18
Dj Shock

Dj Shock

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 21.10.2005
Incearca sa depui plangere la primarie. Cred ca se poate rezolva si pe cale "amiabila".

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate