Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Cum se poate obtine tensiune asemanatoare cu cea de la gardurile electrice?

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
truthman

truthman

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 641
  • Înscris: 01.05.2006

View Postx4s, on Mar 28 2006, 17:27, said:

Salut la toata lumea...
Iata de ce am ajuns pe forum aici. Acum cateva zile ma intorceam seara tarziu de la servici si la un moment dat ma trezesc cu o haita de caini clantanind din dinti ce veneau dupa mine... Am mai patit si in alte dati sa se ia de mine 2-3, insa acum erau o turma intreaga parca i-ar fi adunat din tot orasul si erau hotarati nene, de am zis ca ma rup, ca-mi intind pielea pe strada aia...  Norocul meu a fost ca am gasit cateva resturi de caramizi de am ars serios 2 indivizi care erau mai artagosi si i-am "convins" sa ma lase. Data fiind aceasta patanie, pe viitor, sincer, vreau sa-mi iau masuri mai serioase pentru ca nu se mai poate. Daca altii nu iau masuri, trebuie sa-ti iei singur!
Iata ce mi-a trecut prin cap(una din posibilitati): sa construiesc un dispozitiv asemanator acelor bastoane electrice care, am inteles ca functioneaza cu baterii normale, dar reusesc sa produca un soc electric destul de puternic. Ceea ce m-ar interesa ar fi o schema sau ceva de genul... Recunosc, sunt incepator in ale electronicii, dar imprejurarile te forteaza sa inveti mult mai multe....
Daca sunt de cumparat astfel de dispozitive stiti cumva de unde as putea face rost?
Iti poti constri tu un astfel de dispozitiv folosind un ridicator de tensiune cu un trafo-linii de la un televizor color spre exemplu.

#20
Dj Shock

Dj Shock

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 21.10.2005

Quote

Iti poti constri tu un astfel de dispozitiv folosind un ridicator de tensiune cu un trafo-linii de la un televizor color spre exemplu.
Acel trafo va fi rebobinat, mai precis primarul (el fiind proiectat sa lucreze la tensiune mare de alimetare)

#21
Viezure-1000

Viezure-1000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 668
  • Înscris: 02.02.2006
Studiaza mai intii psihosociologia cinilor, dupa aia mai gindeste-te sa-i electrocutezi. Imi imaginez ca un ciine cade la pamint si nu mai vrea dupa primul soc, dar ce mama naibii faci cu o haita intreaga? Unul fuge de tine si ailalti...

#22
ghostbuster

ghostbuster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 01.03.2006
mai bine iati un speri paralizant sau eventual doua sa vezi cum ii imblanzesti

#23
blaster_bh

blaster_bh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 14.05.2006
Trage fisa centrala de la bobina de la masina si da al automat :D  :coolspeak:  :D

#24
MegaADY

MegaADY

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 24.09.2003
Sunteti varza voi astia care vreti sa curentati cainii . Pe mine cum mama naibii nu m-a muscat niciodata un catel ? Si s-au luat si dupa mine destui ! Doar ca trebuie sa-ti schimbi mentalitatea fata de caini. Incearca un alt aproach, decat cel cu caramizi. Vrei sa te apuci de electronica pt. ca nu suporti cainii din jurul tau  ? Pai inseamna ca eu ar trebui sa studiez bo**a atomica , ca nu suport manelaurii
Vai de capu tau, moshule !

Se gasesc niste aparate care arunca 2 fire cu un fel de carlig la capete ...   alea se infig si curenteaza fiorosul adversar.

#25
ghostbuster

ghostbuster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 01.03.2006
da care se numeste taser si costa 300€ :)

#26
mihail75

mihail75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 18.02.2005
e cumva legat de topic.
zilele astea am vazut pe un post un fel de taser care emitea ultrasunete si care alunga cainii. ar fi o solutie.
stie cineva de unde se poate lua asa ceva si cam cit costa?

#27
feanor

feanor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.05.2007
exista un topic pe tema unui baston electric. insa skema in sine e mult prea complicata pentru ceea ce am eu in gand. nu ma prea pricep la electronica, si de aceea as vrea o skema mai simpla. nu am nevoie de o tensiune sau amplitudine prea mare, ci doar ceva mai puternic decat aprinzatorul de aragaz sau briketa cu cuartz. eventual obtinut cu baterii de 9 volti, nu prea complicata. toata treaba asta este pentru o gluma, ca atunci cand dai noroc cu cineva sa-l curentezi.as vrea sa stiu ce anume trebuie sa cumpar, sau pot sa folosesc bucati din transformatoare?

#28
Charon

Charon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 30.11.2006
oare daca faceti un montaj hibrid adica un oscilator 555 cu un tranzistor mai maricel un traf deala de sonerie la care in secundar ii pui sarma de 0.15 cam 3-4000 de spire dupa care de aici ies cam 500 volti (din cei 9 ai bateriei) si daca vrei si mai mare te dai si pui niste condensatoare inseriate de tensiune mare (sunt in surse de calculator de cate 2000V) si o sa iasa o tensiune de cam 1700-1800 volti, destul cat sa te pisi pe tine daca te curentezi :D

#29
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
Cu cainii nu e de joaca, mai ales daca treci la o actiune evident agresiva.  E bine sa incerci sa le intelegi "gandirea". Un caine periculos nu va face multa "valva" ci va incerca sa te atace prin surprindere, a.i. nu vei avea timp sa engage-ezi blaster-ul ala.  In momentul ala e mai importanta atitudinea, vocea si reactia ferma care sa-i dea de inteles ca si-a ales gresit victima.
De exemplu atitudinea de dominare la caini este sa taie calea pe directia de miscare... daca incearca sa te "invaluiasca" ii iesi in fata, daca inainteaza spre tine, inaintezi spre el.  
Un caine sau haita care te hamaie e inca nesigura daca sa atace sau nu. Isi manifesta nemultumirea ca ai indraznit sa intri in teritoriul lor. Incearca in primul rand sa intimideze si vor reactiona in functie raspunsul tau.  Atitudinea unui "intrus" puternic (de ex. un ciobanesc urias care trece cu stapanul) este sa-si urmeze linistit drumul ignorand complet manifestarile lor de furie. Iar a haitei sa-l acompanieze cu latraturi pana intrusul paraseste zona aparata.

Vorbesc de caini vagabonzi de talie rezonabila nu de caini de paza, antrenati pentru atac sau lupte care de obicei nu tin cont de "regulile" cainilor "liberi".

#30
violentandblue

violentandblue

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 05.01.2003
sunt total de acord cu postul de mai sus. In plus, ai incercat sa ii stropesti cu apa dintr-o sticla, daca tot nu te temi de canini? Vagabonzii sunt destul de speriosi... heh

#31
em2006

em2006

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,054
  • Înscris: 10.02.2007
In urma cu cativa ani am gasit intr-un magazin un dispozitiv cu ultrasunete, pe care l-am cumparat la solicitarile repetate ale unei persoane in varsta care voia neaparat sa aiba asa ceva. L-am testat chiar in fata magazinului pe un caine care nu s-a sinchisit deloc chiar cand dispozitivul era la mai putin de o jumatate de metru de urechea lui. Impreuna cu vanzatorul am cazut de comun acord ca am nimerit un caine surd... asa ca am pastrat aparatul.
Am facut un releveu al aparatului, pe care cei interesati il pot gasi la

http://www.emil.matei.ro/download.php?image=piezo1.png (Visit My Website)

Am mai reacordat aparatul pentru ampltudine maxima a semnalului pe traductorul piezo, folosind osciloscopul.
Am mai marit rez de polarizare a LEDului pt a avea consum cat mai mic, montajul fiind alimentat de o baterie alcalina de 9V.
Am intrebat persoana beneficiara dupa mai mult timp, despre eficienta dispozitivului. Mi-a spus ca este foarte multumita, pentru ca, de cand il are nu a mai fost atacata de nici un caine si se simte foarte in siguranta cata vreme stie ca are aparatul... in poseta.
Explicatia e simpla. Simtindu-se in siguranta datorita aparatului, nu ii mai este frica, patrupezii simt asta si pur si simplu nu o mai latra, etc. Asa ca din acest punct de vedere dispozitivul se poate dovedi util. Pana la urma e vorba tot de psihologie.

Edited by em2006, 09 May 2007 - 19:35.


#32
fdc

fdc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 22.01.2007
Am cumparat un astfel de aparat. Are un oarecare efect, insa nu pare sa fie acelasi la toti cainii. Unii dintre ei nu par sa fie deloc deranjati. La inceput am crezut si eu ca au probleme auditive, insa numarul celor indiferenti te face sa crezi ca e un fel de epidemie :)
Am adjustat rezistenta variabila "dupa ureche", neavand osciloscop (hardware). Am observat ca sunetul nu se aude la mai mult de 10 cm, asa ca am reglat variabila in asa fel incat sa se auda la 25-30 cm.
O sa revin dupa ce il testez.
Si efectul psihologic functioneaza, insa numai la catelusii mai speriati sau la pekinezi :) - la cei din urma efectul e garantat - latra, dar nu se apropie :).
Iar aparatul are efect mai ales asupra maidanezilor singuri si celor mai cu bun simt, care se retrag, parca deranjati :). Cei mai mari si cu stapan devin doar atenti, ca si cum ai fi fluierat (probabil ca e un efect al dresajului caruia au fost supusi).
De fapt aparatul ar fi util doar la maidanezii in haita sau la rottweileri si ptbulli, etc. Insa nu cred ca are destula putere pentru asa ceva...
Ma gandeam sa il modific sau sa fac altul (am facut unul, dupa o schema pentru tantari, care pare sa aiba o frecventa apropiata de a celui pentru caini, in partea dintr-un capat a scalei) si sa-i adaug un tweeter piezo (cu amplificatorul aferent). Insa nu stiu daca frecventa pe maxima care o suporta un tweeter pentru muzica (22 kHz) e suficienta - ar fi cam la limita. Exista un tweeter care sa suporte putere mai mare, dar si frecvente mari (30-40 kHz) ? Probabil ca un astfel de aparat ar fi cam mare, insa ar fi o solutie buna pentru biciclisti. Difuzorul piezo pe care il are aparatul ar suporta semnal de putere mai mare ? Daca da, ce modificari ar trebui sa-i fac pentru a-i mari puterea sau unde ar trebui sa intercalez un amplificator: inainte sau dupa transformator; in alta parte ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate