Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

circuit Germania

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
147 replies to this topic

#127
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006
Pai cate o zi mi-am alocat pt fiecare muzeu. Stiu ca nu e destul dar nah...

#128
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006
MAi am o intrebare si as avea nevoie de o recomandare. Vrem sa vedem cele 3 castele de mai jos de sub Stuttgart:

Attached File  Capture.JPG   139.83K   18 downloads

Ma int un loc unde sa stau. De ex Bad Urach sau Reutlingen. O recomandare m-ar ajuta

Thx,

#129
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 manead, on 15 iunie 2022 - 12:07, said:

MAi am o intrebare si as avea nevoie de o recomandare. Vrem sa vedem cele 3 castele de mai jos de sub Stuttgart:

Ma int un loc unde sa stau. De ex Bad Urach sau Reutlingen. O recomandare m-ar ajuta

Thx,

Vezi unde gasesti ce te intereseaza, la pret decent, pt. ca e perioada de vacante si greu gasesti locatii decente ca pret chiar si in locuri mai necunoscute romanilor.
Zona Muntilor Schwäbische Alb e renumita in Germania, iar Bad Urach e un loc unde multi vor sa se cazeze. Germanii calatoresc mult, mai ales in weekend vara, dar daca eviti sfarsiturile de saptamana poti gasi si in locuri mai cautate.

Reutlingen nu-i frumos, in schimb Tübingen merita o oprire. Bad Urach de asemenea. Daca esti in zona, da o tura si la Metzingen la cel mai mare outlet din Europa :)

Edited by giuliani, 15 June 2022 - 13:20.


#130
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006
Pai Metzingen e in zona. Pot sta acolo.
Tu zici de zona asta de outlet:

Attached File  Capture.JPG   130.26K   13 downloads

Dar sunt preturi de outlet sau "preturi de outlet"?

#131
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Da, acolo tot orasul e outlet, practic sunt multe magazine de tot felul. de la Adidas si Puma pana la Missoni si Dolce&Gabbana.

Preturile sunt excelente. De 6-7 ani tot de acolo imi cumpar adidasi de exemplu, n-am platit niciodata peste 35€ pt Puma, Adidas sau Nike. Am cumparat de acolo si costume (100-200€), costum de mire (toti pe care ii stiu din zona si s-au insurat, indiferent de nationalitate si-au luat costum de mire de acolo), tricouri de toate felurile haine sport, camasi, etc etc.
5 ani am locuit in zona, ulterior m-am mutat insa si Outletul a trecut mult in online de 2 ani, asa ca pot comanda ce ma intereseaza (acum am cazut de la 1 ianuarie 2021 am comandat de 27 de ori de la ei, OMG) .

Evident, nu mereu sunt reduceri bune, dar eu n-am auzit pe nimeni sa fi gasit un oras cu preturi mai bune la haine in Europa. In Sua e altceva.

Site-ul e asta : https://www.outletci...AEaAhgaEALw_wcB


PS: Incearca sa eviti sambata. Nu stiu cum e acum, insa chiar si in 2020 cu pandemia era plin de oameni sambata, vin cu autocare din alte parti, grupuri de asiatici care cumpara plase mai mari ca ei, plus o gramada de masini din Elvetia, Italia, Franta, Belgia sau Olanda. Gasesti relativ greu loc de parcare chiar daca au peste 4000 de locuri de parcare.

Edited by giuliani, 15 June 2022 - 14:52.


#132
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006

 giuliani, on 15 iunie 2022 - 14:44, said:


PS: Incearca sa eviti sambata. Nu stiu cum e acum, insa chiar si in 2020 cu pandemia era plin de oameni sambata, vin cu autocare din alte parti, grupuri de asiatici care cumpara plase mai mari ca ei,

Dragonul Rosu... EUROPA... :D

#133
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 manead, on 15 iunie 2022 - 15:47, said:


Dragonul Rosu... EUROPA... Posted Image

Aici sunt chestii de calitate,firme ca lumea :)

#134
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006

View Postgiuliani, on 15 iunie 2022 - 15:48, said:


Aici sunt chestii de calitate,firme ca lumea Posted Image
dap, eu ma refream la

View Postgiuliani, on 15 iunie 2022 - 14:44, said:

... grupuri de asiatici care cumpara plase mai mari ca ei

View Postgiuliani, on 15 iunie 2022 - 13:19, said:

Vezi unde gasesti ce te intereseaza, la pret decent, pt. ca e perioada de vacante si greu gasesti locatii decente ca pret chiar si in locuri mai necunoscute romanilor.
Zona Muntilor Schwäbische Alb e renumita in Germania, iar Bad Urach e un loc unde multi vor sa se cazeze. Germanii calatoresc mult, mai ales in weekend vara, dar daca eviti sfarsiturile de saptamana poti gasi si in locuri mai cautate.

Reutlingen nu-i frumos, in schimb Tübingen merita o oprire. Bad Urach de asemenea. Daca esti in zona, da o tura si la Metzingen la cel mai mare outlet din Europa Posted Image

Probbail voi alege fie Tubingen, fie Bad Urach. Dupa planul facut, ar tre  sa ajung in zona in mijlocul saptamanii

#135
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
cele  3 castele le poti vizita intr-o zi. La niciunul vizitarea nu dureaza ma mult de 2 ore. Poti sa le vizitezi in trecere de la ... spre .... Personal, cel mai mult mi-a placut Lichtenstein. Tot in aceasi zona e si o pestera asemanatoare cu Pestera Ursilor de la noi....

#136
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,532
  • Înscris: 30.10.2003

View Postmanead, on 17 iunie 2022 - 08:59, said:

dap, eu ma refream la
Chinezii sunt morti dupa produsele de lux din occident.

#137
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View PostBursul, on 22 iunie 2022 - 11:45, said:

Chinezii sunt morti dupa produsele de lux din occident.

Legat de treaba asta, am discutat problema la un moment dat cu un coleg chinez. Spunea ca la ei e extrem de importanta aparenta, trebuie sa porti haine si accesorii de firma ca sa fii vazut bine, de-asta au si aparut o gramada de chestii contrafacute pe la ei prin tara. Asa ca, cei care au bani si vin in excursii in Europa vin in excursie organizata la Metzingen pt ca acolo hainele de firma au preturi mult mai mici decat in majoritatea locurilor.

Edited by giuliani, 22 June 2022 - 12:00.


#138
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,532
  • Înscris: 30.10.2003
Am si eu chinez la lucru. Trebuie sa cheltuie o avere pe cadouri cand merge in China:posete, ciocolate si alte prostii. Dar din alea scumpe, nu ieftinituri.

#139
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006
Salutare,

As fi vrut sa adaug in obiective si Cuibul Vulturului. INteleg insa de pe site ca se vizieaza doar in tur organizat, cu pleare la 9:30AM din parcare.
Asa e sau am inteles eu gresit?
Stiu ca sus se poate ajunge dar cu autobuzul lor dar, daca nu vreau tur, nu pot merge sus?

#140
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,548
  • Înscris: 14.04.2008
Nu stiu pe ce site ai citit, poate pe unul care ofera tururi.
Uite ce zic pe site-ul oficial: “ Busfahrt täglich von 8.55 – 16.00 Uhr im 25 Minuten Takt, letzte Talfahrt 16.50” .
Aveti grija ca dupa ce coborati sus sa mergeti sa rezervati intoarcerea (ora o alegeti voi, in functie de cat estimati ca vreti sa stati).

#141
nehotarata

nehotarata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 11.04.2007
Buna ziua! N-am fost niciodata in Germania. Iata-ne acum, cu trebi ce-i drept, ne ducem copilul la facultate in Olanda. Vom tranzita Germania. Planul l-am facut cam pe fuga, nu sunt deloc multumita de el: Oradea - Praga (o noapte) - Nijmegen (acolo e destinatia); intoarcere: Dresda (o noapte) - coboram la Nurnberg (poate cu putin ocol la Rothenburg) (o noapte) - si RO. Intrebare pentru cunoscatori: oare am facut bine incluzand Dresda pe lista oraselor de vizitat? Voi cum ati fi configurat traseul? Stiu, veti spune ca nu ne potrivim la gusturi, nu avem aceleasi puncte de interes, dar totusi, voi ce ati fi pus pe lista "must to see"; pe traseul asta; Mi-as dori cam asa sa se intample: am lasat masina intr-o parcare si 2-3 ore vreau sa bat la pas o zona istorica de neratat, ceva sa ne ramana in suflet.. Vreau cam mult, nu? :)

#142
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
Pentru o prima vizita, orice traseu e bun.
Poate, pana la Nurnberg, un traseu mai interesant ar fi Nijmegen-Duisburg-Dusseldorf-Koln-Bonn-Frankfurt-Nurnberg. Mai multe de vazut pe traseu.

#143
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,548
  • Înscris: 14.04.2008
De acord cu traseul propus de zuv, Dresda mi se pare peste mana. Merg 2 nopti in Nurnberg (sau zona), aveti ce vedea, nici nu va ajunge timpul! Sau una in Heidelberg si una Nurnberg. Ar mai fi langa Bamberg, Wurzburg.


#144
Denky2

Denky2

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 16.08.2022

View Postnehotarata, on 17 iulie 2023 - 14:44, said:

Buna ziua! N-am fost niciodata in Germania. Iata-ne acum, cu trebi ce-i drept, ne ducem copilul la facultate in Olanda. Vom tranzita Germania. Planul l-am facut cam pe fuga, nu sunt deloc multumita de el: Oradea - Praga (o noapte) - Nijmegen (acolo e destinatia); intoarcere: Dresda (o noapte) - coboram la Nurnberg (poate cu putin ocol la Rothenburg) (o noapte) - si RO. Intrebare pentru cunoscatori: oare am facut bine incluzand Dresda pe lista oraselor de vizitat? Voi cum ati fi configurat traseul? Stiu, veti spune ca nu ne potrivim la gusturi, nu avem aceleasi puncte de interes, dar totusi, voi ce ati fi pus pe lista "must to see"; pe traseul asta; Mi-as dori cam asa sa se intample: am lasat masina intr-o parcare si 2-3 ore vreau sa bat la pas o zona istorica de neratat, ceva sa ne ramana in suflet.. Vreau cam mult, nu? Posted Image

Se lungeste traseul prin Praga si, daca nu e obligatorie Praga, nu vad rostul. Linz, Nurnberg, Frankfurt etc e mult mai ok, cu noaptea la Nurnberg.
Ulterior, cand duceti sarmale juniorului (care e deja senior, dar tot copil ramane), vedeti pe indelete toata Germania, e f frumoasa.
Drum bun si voua, si, mai ales, lui, in viata!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate