Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum curat gletul de pe perete

Muzica trance

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger
 Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...
 Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa
 Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?
 

Estetica VS Functionalitate; Testarea Codului

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,735
  • Înscris: 06.08.2004

View PostDarthBane, on 05 aprilie 2021 - 23:11, said:


@Criss, multumesc frumos pt explicatii din postura de inside man.

Chiar nu intelegeam de ce o gramada de aplicatii dezvoltate in Romania se misca penibil, ca sa nu zic ca se misca ca un cur, acum pricep.

Culmea e ca desi recunoasteti nonsalant ca dezvoltati si vindeti aplicatii proaste, nu aveti nici un  fel de greturi sa va vaitati pe alte topicuri de aplicatiile folosite de sistemul de stat din Romania, care, in mod evident, sunt dezvoltate tot de voi sau de unii care gandesc la fel ca voi...   Ai de curul nostru,,,,

In fine, ma scuzati de off topic sau stergeti postul, cum credeti de cuviinta.
Aplicatiile la care am lucrat erau pentru piata americana si aveau 30fps minim, 60fps in 80%. Te scuz.

#2
CryTeku

CryTeku

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 938
  • Înscris: 29.11.2013

View Postparabellum, on 06 aprilie 2021 - 15:01, said:

Sincer, eu prefer o clasa 'urata' care functioneaza, uneia frumoase care face tampenii.
Depinde ce intelegi printr-o clasa care face tampenii.
Sunt greseli pentru ca atat a putut gandi programatorul sau sunt greseli pentru ca programatorul nu cunoaste in totalitate business-ul?

Situatia 1: interogam o informatie din DB, apoi fara sa testam toate spetele, ne arunca un NPE pentru ca nu am stiut sa punem o verificare.
Situatia 2: Schimbam logica unei metode, testam si totul functioneaza la noi, dar nu realizam si afectam intr-o alta parte pentru ca nu stim toata functionalitatea acelui serviciu. (gandeste-te ca suntem intr-o situatie de microservicii, unde relationarea se face prin REST unde micile modificari pot aduce "mici" probleme)

Am si eu o intrebare, daca nu e locul ei, MarianG o pot muta:

Un programator bun este si un tester bun?

Edited by CryTeku, 07 April 2021 - 09:37.


#3
romio79

romio79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,655
  • Înscris: 30.03.2005
raspunsul la intrebare din punctul meu de vedere e da :)
un programator bun isi testeaza intodeauna codul

#4
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 06.01.2010

Quote

Depinde ce intelegi printr-o clasa care face tampenii.
Sunt greseli pentru ca atat a putut gandi programatorul sau sunt greseli pentru ca programatorul nu cunoaste in totalitate business-ul?

Lasa ca ai inteles tu. Face adunari, si la 1+1 ii da 231. Rezolva o integrala egala cu 2 pi si ii da 7841. Calculeaza energia de legatura a unei molecule (sa zicem H2O) si zice ca asemenea molecula nu poate exista, din cauza ca-i da semnul pe invers. Etc.

#5
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,482
  • Înscris: 10.08.2005
Eu prefer rezultatele corecte.


@parabellum a mentionat rezolvare a unei integrale,  "egala cu 2 pi"

Dar PI cu cat este egal ?

Attached File  fldpi.png   67.77K   15 downloads

Edited by MarianG, 07 April 2021 - 11:56.


#6
CryTeku

CryTeku

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 938
  • Înscris: 29.11.2013

View Postparabellum, on 07 aprilie 2021 - 10:02, said:

Lasa ca ai inteles tu. Face adunari, si la 1+1 ii da 231. Rezolva o integrala egala cu 2 pi si ii da 7841. Calculeaza energia de legatura a unei molecule (sa zicem H2O) si zice ca asemenea molecula nu poate exista, din cauza ca-i da semnul pe invers. Etc.
Asemenea greseli oricum nu ajung nici pe mediul de dezvoltare, daca la locul respectiv exista si cel mai mic nivel de code review.

Ceea ce zici tu se aplica la nivelul cel mai mic de junior si sunt greseli pe care acea persoana le poate repara singura.

Greselile adevarate sunt acele greseli care, poate din neatentie sau din nestiinta (si nu ma refer la adunare - ci nestiinta la nivel de limbaj de programare, folosirea unui iterator care afecteaza performanta unui program, folosirea gresita a primitivelor, folosirea gresita a staticului), afecteaza business-ul unei firme.

Edited by CryTeku, 07 April 2021 - 11:49.


#7
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 06.01.2010
Am simplificat/exagerat ca sa iti pice fisa. Din pacate nu ti-a picat.

Asemenea greseli sunt frecvente, pot fi facute de oameni cu doctorat si experienta si pot fi mai subtile decat iti imaginezi.

Uite un exemplu: https://github.com/i.../hfcxx/issues/2 Elementul de matrice despre care discutam pe-acolo este chiar o integrala. Nu e integrala de liceu, dar e integrala.

Un junior se uita ca boul la poarta noua la asa ceva.


Detalii: In foarte multe cazuri, solutia era corecta. Doar pentru niste situatii particulare apareau diferentele. Destul de mici in rezultate, asa ca puteau fi trecute cu vederea.

Edited by parabellum, 07 April 2021 - 20:35.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate