Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Educația/schimbarea prin frumos

* * - - - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
34 replies to this topic

#19
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Şi nu se poate nimic între? Ce naiba, le-a căzut legătura telefonică cu creatorii şi au rămas în pană de idei? Alo, centrala, conectaţi-mă la oameni cu idei.

#20
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,050
  • Înscris: 02.03.2003

View Postlupini, on 05 aprilie 2021 - 13:16, said:


[ https://live.staticflickr.com/528/18255111270_9390ed037d_b.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


[ https://curiocity.com/toronto/wp-content/uploads/2019/06/rom_exterior_406ec7a3-be4c-4c08-83bf1c20a4f195d2_c63e8e8b-1e48-457f-bc3fd5ee7f1b9563.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]




Îmi place acest stil neo-futurist. Dă senzaţia de bine.

Lasă senzaţia că provine din Transformers şi se va transforma într-o structură ostilă vieţii terestre.

[ http://www.nagins.com/wp-content/uploads/2014/03/Rock-amethyst.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Am mai vazut asemenea imagini in insulele din mall-uri care vand chestii.

#21
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,243
  • Înscris: 29.12.2006

View Postterratec, on 05 aprilie 2021 - 15:30, said:

Lasă senzaţia că provine din Transformers şi se va transforma într-o structură ostilă vieţii terestre.

Eu unul prefer să merg într-o clădire de-asta futuristă, pentru a rezolva unele servicii, decât într-una veche. Acestea noi, futuriste, îmi dau senzaţia de eficienţă.

Clădrile vechi, pline de înflorituri, e adevărat, sunt frumoase, dar erau făcute pe vremea când cei care le comandau nu trebuiau să dea seama în faţa opiniei publice, de unde au banii. E ceva cam ca şi în cazul Catedralei Naţionale unde, înfloriturile din interior şi nu numai, costă bani mulţi deşi nu e nevoie de aşa ceva.

Edited by lupini, 05 April 2021 - 15:41.


#22
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020
Pentru ce să testeze la nesfârșit idei noi, din moment ce astea dau roade?
Se încearcă ceva nou doar atunci când actualele nu dau randament.

#23
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Pentru că e ca şi cum ai vinde produse îndoite cu "prafuri". Adică faci rău.

#24
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
La televizor sunt cateva sute de posturi. Cine are putin cap gaseste la ce sa se uite fara sa-i dauneze.

#25
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Colegule, dar cele populare sunt mai uşor de găsit. Şi unii se uită la ele.

#26
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009
Sunt populare pentru că sunt mai ușor de găsit sau sunt mai ușor de găsit pentru că sunt populare?

#27
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
Sunt populare cele ce au o oarecare vechime. Dar butonand putin treci prin toate. Apesi sa-ti arate programul pe ziua curenta si iti dai repede seama cam ce prezinta. Nu-i ca pe internet unde uneori trebuie cautari complexe pentru a gasi ceva.

#28
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

View Postdjl, on 05 aprilie 2021 - 13:10, said:

rolul televiziunii nu este de a educa, asta nu înseamnă că este de a prosti.
Televiziunea (si nici internetul) nu prosteste pe nimeni. Ea hraneste o stare mentala existenta deja.
Cum spunea cineva mai sus, poti schimba canalul sau sa inchizi televizorul. Si nu ma lua cu "alea bune sunt mai greu de gasit", asta e valabil doar pentru retardati. E mai greu sa dai pe Discovery Channel decat pe Taraf tv?
Protv-ul nu a prostit pe nimeni, a alimentat o stare deja existenta. Nu a adus manelismul in societatea romaneasca, manelismul era deja existent. Iar manelismul e un curent care vine sa umple un gol cultural lasat de mirificul comunism.

@lupini, pozele alea postate de tine confirma ce am spus eu mai sus: frumosul e subiectiv. Mie nu imi plac cladirile alea, ultima cel putin e infioratoare. Au incercat sa contopeasca modernul cu clasicul si le-a iesit un cacat.

#29
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Deci hmm, dacă unul aruncă sacul de gunoi pe un teren viran, trebuie să-i mai dai unul. Sau dacă cineva sparge geamuri cu pietre, hei, de ce să nu fac şi eu cadou nişte pietre, poate sparge mai multe şi eventual răneşte pe cineva. Cam asta fac tembelziunile pe la noi.
Iar Discovery Channel a dat-o mult în reality.

#30
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Mestere, NU TE MAI UITA! Ce e greu de priceput? Te uti la documentare pe net care ti se par tie frumoase si asta este.

#31
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
Vorbind de frumos: un post TV care prezinta vanzari/inchirieri/renovari de locuinte: https://www.paginade...radina-romania/ Daca nici asta nu prezinta lucruri frumoase...

Edited by dani.user, 06 April 2021 - 14:50.


#32
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,773
  • Înscris: 07.01.2012

View PostFriskey, on 06 aprilie 2021 - 03:46, said:

Protv-ul nu a prostit pe nimeni, a alimentat o stare deja existenta. Nu a adus manelismul in societatea romaneasca, manelismul era deja existent. Iar manelismul e un curent care vine sa umple un gol cultural lasat de mirificul comunism.

O televiziune comercială, ca și  o bulă de facebook funcționează ca o cutie de rezonență: preia un sunet deja existent și îl amplifică acoperind orice alt sunet nepreluat.

Nu cred că un joc video, sau un film, sau o piesă de teatru  sau o melodie poate  determina  un anumit comportament. Nici măcar un roman nu poate. Însă un club de lectură poate. Un grup de cinefili sau o gașcă care ascultă aceleași melodii poate duce la radicalizarea  în direcția pe care te aflai deja când ți-a plăcut prima data acel produs cultural.

BUG Mafia a apărut pe fondul neîncrederii în legi și autorități din anii 90, a apărutpe fondul unui misoginism tradițional din popor, a apărut pe fondul cântecelor de haiducie, dar găștile care se strângeau să asculte împreună muzică de cartier au devenit ceva cu totul diferit.

Manelele au apărut pe fondul existenței hip-hopului  de cartier prin întâlnirea dintre elogiul vieții infracționale cu muzica lăutărească.

Edited by iulian_k, 06 April 2021 - 18:45.


#33
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,288
  • Înscris: 05.08.2015
Hip-hop-ul romanesc a fost, initial, o manea

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1K0giCHr7Pg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#34
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,243
  • Înscris: 29.12.2006

View PostFriskey, on 06 aprilie 2021 - 14:12, said:

NU TE MAI UITA! Ce e greu de priceput? Te uti la documentare pe net care ti se par tie frumoase si asta este.

Teoretic aşa e, dar practic e diferit deoarece, cu siguranţă, sunt oameni care nu se uită la posturi "manelistice", şi e în regulă câtă vreme sunt în casele lor, însă, necazul e că merg pe stradă unde sunt bubuiţi din toate părţile de cei care se uită la astfel de lucruri. Or, strada n-o putem schimba decât dacă suntem foarte bogaţi. Posted Image

Prin urmare, schimbarea canalului nu mă ajută nici pe mine nici pe alţii, atâta vreme cât milioane de oameni nu fac acelaşi lucru. Degeaba se schimbă canalul, dacă toată societatea e deja infectată !





View Postdjl, on 06 aprilie 2021 - 14:06, said:

Iar Discovery Channel a dat-o mult în reality.

La fel ca History Channel. Nu mai urmăresc nici History nici Discovery. De fapt eu puţin mai folosesc televizorul, şi când o fac mă uit fie la...Da Vinci (un post de "popularizare" a ştiinţei), Viasat History, BBC One...DIGI World, Life, şi ce o mai fi, şi...câteodată la TV5 Europe...

Edited by lupini, 07 April 2021 - 13:23.


#35
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
Cred ca djl, probabil folosind doar televiziunea analogica, n-a intalnit inca aceste canale mai moderne.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate