Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Sfaturi practice de joc bursa pentru un incepator

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
tiberiuion

tiberiuion

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 03.04.2021
Salutare tuturor! Sunt incepator pe aici, asa ca daca vorbesc ceva mai pe langa, va rog sa nu-mi sariti prea tare in cap.

De mult timp am vrut sa bag ceva resurse(timp si bani) in actiuni dar nu prea am avut timp si chef si am tot amanat. Weekendul asta mi-am facut ceva avant si am stat sa citesc si documentez pe net, dar parca inca nu am o privire de ansamblu completa si cred ca niste sfaturi "live", de la mai profesionisti, ar fi utile.

Pentru inceput, o sa imi trebuiasca un broker(ssif) care sa imi faca tranzactiile. Concret ma gandesc la urmatorii.
1. Primul pe lista este TradeVille. Din cate am citit este clasic si cel mai folosit de mai toata lumea pentru tranzactii interne. Este ok? Care ar fi neajunsurile daca ar fi?
2. Goldring. Au siteul curat, comision din cate inteleg este bun 0.42 (altii au si 0.6), si suma initiala 5k nu ar fi problema. Este ok/foloseste cineva pe asta?
3. BCR Broker. Sunt client BCR vechi si primul pe lista a fost acesta.. pana cand am ajuns pe site in categoria respectiva si am fost intampinat cu mesajul "Aceasta pagina nu suporta secure". Daca nici macar un certifcat de ssl nu catadisesc sa actualizeze, imi imaginez ce interes pe domeniul de broker au. A cam cazut.

Ce credeti despre cei 3? M-ar interesa in special sa aiba o platforma online curata si cu functionalitati practice, sa aiba comisioane decente si suport/comunicare buna.

Urmatorul pas ar fi legat de ce vreau sa tranzactionez. De cand am schimbat furnizorul la EE si GN, in timp ce ma interesam de una alta mi-a sarit in ochi ca Restart Energy scoate pe piata obligatiuni verzi si mi-au parut foarte atractive, domeniul energiei este cel mai la moda dupa mine inaintea bancilor celor de tech sau medicale. Stiu ca s-au scos la vanzare acum vreo luna si am pierdut startul si ca ca nu sunt ca actiunile ci mai degraba ca titlurile de stat, dar de tranzactionat tot pe bursa se face. Mai exista vreo sansa sa cumpar cumva? Sa ii contactez pe cei care le-au scos pe piata(Goldring), poate mai au vreuna "ratacita"?Posted Image

Multumesc anticipat de sfaturi!

#2
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010
Salut, Tradeville este brokerul cel mai recomandat pentru tranzacții în România. Dezavantajele sunt legate de tranzacții externe prin Tradeville, costurile sunt prea mari.

BCR cel mai probabil nu lucrează cu persoane fizice, nu te obosi.
Goldring sunt o alternativă, dar sunt sub Tradeville, nu te uita la comision, că nu acela va face diferența. Interfața Tradeville și informațiile disponibile pe interfață fac diferența.

Dacă obligațiunile Restart Energy sunt cotate, le poți cumpăra de pe piață. Și dacă suni la Goldring, ei tot de pe piață le obțin. Are sens să suni dacă vorbești de sume mai importante și nu găsești atâtea pe piață. Studiază mai mult ce obligațiuni și acțiuni sunt pe piață înainte să te arunci pe una din ele.

#3
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,506
  • Înscris: 22.08.2012
Daca esti chiar incepator, prima regula pe care trebuie s-o respecti suna asa: joaca exact suma pe care iti permizi sa o pierzi fara sa plangi cu muci.
Teorie valabila si la jocurile de noroc sau pariuri.

#4
tiberiuion

tiberiuion

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 03.04.2021

 yndy, on 05 aprilie 2021 - 08:39, said:

Salut, Tradeville este brokerul cel mai recomandat pentru tranzacții în România. Dezavantajele sunt legate de tranzacții externe prin Tradeville, costurile sunt prea mari.
Da, la asta o sa fac, cel putin pentru inceput. Si mie mi se pare ok, la cat am vazut si citit despre el asa mai in graba si daca toata lumea il foloseste, probabil este cel mai bun.

 yndy, on 05 aprilie 2021 - 08:39, said:

BCR cel mai probabil nu lucrează cu persoane fizice, nu te obosi.
Goldring sunt o alternativă, dar sunt sub Tradeville, nu te uita la comision, că nu acela va face diferența. Interfața Tradeville și informațiile disponibile pe interfață fac diferența.
Nu am zarit pe site specificat car afi doar pentru juridice, dar deocamdata nu mai imi bat capul cu ei. TradeVille o sa fie acum sau Goldring daca are ceva specific legat de obligatiunile care vreau eu sa le iau.

 yndy, on 05 aprilie 2021 - 08:39, said:

Dacă obligațiunile Restart Energy sunt cotate, le poți cumpăra de pe piață. Și dacă suni la Goldring, ei tot de pe piață le obțin. Are sens să suni dacă vorbești de sume mai importante și nu găsești atâtea pe piață. Studiază mai mult ce obligațiuni și acțiuni sunt pe piață înainte să te arunci pe una din ele.
Ce inseamna "cotate"? Au fost scoase pe piata("subscrise"), asta nu inseaman cotate? Dar am dat search dupa ele(dupa indicativ "REO" si dupa nume "Restart") la TradeVille si la Goldring pe site si pe Google, si, intradevar, nu gaseste nimic. De studiat am studiat si stiu ca astea le vreau. Daca chiar nu merg cumparate cumva, probabil o sa iau ceva tot in domeniul energiei, Nuclear Sau Hydro electrica, dar astea nu e graba o sa astept sa vad cand e momentul/cand au un pret mai mic per actiune.

 Olteanul_sfios, on 05 aprilie 2021 - 10:11, said:

Daca esti chiar incepator, prima regula pe care trebuie s-o respecti suna asa: joaca exact suma pe care iti permizi sa o pierzi fara sa plangi cu muci.
Teorie valabila si la jocurile de noroc sau pariuri.


Nu o sa joc. Poate nu e inspirat titlul topicului, dar deocamdata nu am de gand sa ma joc activ la bursa. O sa iau pe termen mediu(1-5 ani) si long term(>5 ani, "buy and hold"). O sa cumpar actiuni sa investesc banii care acum ii am in niste depozite cu dobanda de 1% cam. Cred ca oricum merita mult mai bine sa fie in actiuni/obligatiuni. Si banii astia o sa ii bag treptat dupa ce o sa citesc si o sa capat putina experienta. O sa imi fac portofliul in timp, poate adaugat la 1luna/salariu o tranzactie. Deocamdata o sa fie pe piata interna, peste cateva luni o sa ma bag si extern(tot buy and hold), probabil primul stoc o sa fie AMD si sau ceva de semiconductori(TSMC/Samsung).

Edited by Dany_Darke, 05 April 2021 - 12:38.


#5
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,586
  • Înscris: 11.02.2016
Tradeville recomand și eu. Goldring are comisioanele reduse doar în primul an, după sunt asemănătoare cu tradeville. Pe internațional în schimb vad ca Goldring are comisioane mai mici.
BCR nu l-aș lua în calcul, are comisioane prea mari.

#6
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,113
  • Înscris: 17.01.2012
nu mai sta pe gânduri: ETF-uri la greu :)

#7
tiberiuion

tiberiuion

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 03.04.2021
Tradeville o sa fie primar pe intern. Pe international o sa vad/studiez peste vreo cateva luni.

Edited by Dany_Darke, 05 April 2021 - 18:16.


#8
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010
Cauta REO26 pentru obligațiuni. Este posibil să nu le fi introdus încă pe piață, dar probabil vor fi curând.
La subscriere sunt emise obligațiunile, investitorii dau banii care se duc la companie. După perioada de subscriere se închide oferta și după diverse formalități, obligațiunile se listează pe piață, adică oricine a subscris poate să vândă obligațiunile (mai scump sau mai ieftin) și oricine poate să le cumpere. Atenție că dobânda este calculată la prețul de subscriere, la cumpărare se recalculează procentul de dobândă în funcție de prețul plătit. O să ai detaliile necesare pe platforma Tradeville.

#9
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,785
  • Înscris: 12.01.2018

 Olteanul_sfios, on 05 aprilie 2021 - 10:11, said:

Daca esti chiar incepator, prima regula pe care trebuie s-o respecti suna asa: joaca exact suma pe care iti permizi sa o pierzi fara sa plangi cu muci.
Teorie valabila si la jocurile de noroc sau pariuri.
la bursa nu se jaoca.se cumpara actiuni si devii proprietar pe acea firma proportional cu investitia facuta

#10
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,113
  • Înscris: 17.01.2012
off topic: în momentul în care, în decurs de o lună, alternativ, ești/nu ești proprietar de fo' 4 ori la 10 firme - se numește joacă!

#11
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,785
  • Înscris: 12.01.2018

 gushpi, on 06 aprilie 2021 - 07:47, said:

off topic: în momentul în care, în decurs de o lună, alternativ, ești/nu ești proprietar de fo' 4 ori la 10 firme - se numește joacă!
joaca-i cu lopățica  la groapa cu nisip

hai la joacă și tu cu 1% din snn.te las să te ,,joci,, și o secundă

la barbut într-adevăr te joci

#12
tiberiuion

tiberiuion

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 03.04.2021

 gushpi, on 05 aprilie 2021 - 14:16, said:

nu mai sta pe gânduri: ETF-uri la greu Posted Image
Am citit putin aseara despre ETF-uri,sunt intersante si incep sa prinda la public vad ca in US isi iau avant, si sunt bune pentru cei care doar vor sa investeasca la bursa fara sa le pese prea mult de preturi etc. Este mai sigur cand investesti intr-un pachet care contine mai multe si diverse. Daca scade una tot poti castiga de la crescutul alteia. Sunt cam ca fondurile de investitii de la noi. Nu sunt pentru mine deocamdata vreau sa investesc punctual. Poate pe viitor, international, m-ar interesa un ETF de semiconductori. O sa mai studiez.

#13
tiberiuion

tiberiuion

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 03.04.2021

 yndy, on 05 aprilie 2021 - 22:02, said:

Cauta REO26 pentru obligațiuni. Este posibil să nu le fi introdus încă pe piață, dar probabil vor fi curând.
La subscriere sunt emise obligațiunile, investitorii dau banii care se duc la companie. După perioada de subscriere se închide oferta și după diverse formalități, obligațiunile se listează pe piață, adică oricine a subscris poate să vândă obligațiunile (mai scump sau mai ieftin) și oricine poate să le cumpere. Atenție că dobânda este calculată la prețul de subscriere, la cumpărare se recalculează procentul de dobândă în funcție de prețul plătit. O să ai detaliile necesare pe platforma Tradeville.

Am dat la cautat nu am gasit nici cu REO26, o sa mai astept sa apara pe piata. Le-am si scris aseara la Goldring un mesaj scurt, inca nu primit raspuns. Oricum am prins ideea, si  asta este si informatia asta o cautam. Am incercat sa dau like de 5 ori dar nu am putut nici macar odata imi da eroare. Probabil ca nu am posturi ca si asa sunt cenzurat la fiecare post:)

#14
tiberiuion

tiberiuion

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 03.04.2021
Din cate am vazut se folosesc si termenul de jucat si de investit.
jucat la bursa = cand esti activ, urmaresti bursa si noutatile si cumperi si vinzi intr-un timp relativ scurt
investit la bursa = cand esti pasiv, cumperi niste actiuni ca sa le pastrezi pentru un timp mai lung

Altii considera ca nu e bine sa zici "jucat", ca daca bagi bani ar fi o treaba serioasa si numai "jucat" nu. Asa ca ar fi bine de folosit doar termenul de "investit" in toate situatiile.

#15
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,113
  • Înscris: 17.01.2012

 tiberiuion, on 05 aprilie 2021 - 10:33, said:

...dar deocamdata nu am de gand sa ma joc activ la bursa. O sa iau pe termen mediu(1-5 ani) si long term(>5 ani, "buy and hold"). ..

io ți-am recomandat ETF-uri, pt că tu ai declarat ce am citat mai sus.
dacă vrei să investești „punctual”, atunci vei avea surprize neplăcute..., deoarece acțiunile în care vei investi  - sigur - vor fi la cote mici exact atunci când vei avea nevoie de bani (murphy trăiește încă!)

așa că, dacă vrei să ai creștere: ori investești (etf), ori „joci”
sau poate ai destui bani+timp să le faci pe amândouă :)

#16
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,785
  • Înscris: 12.01.2018
cumperi acțiuni de banii de care ,,uiți,, că-i ai.cumperi și pe scădere fără frică pentru micirea mediei eventual.
dacă investești constant lunar 20 de ani ești boier.ca idee fondurile de pensii pilon 2 la care noi dăm din salar 3% lunar au cam 1/6 din banca transilvania +++ multe alte firme bune

când bagi banu ești investitor pe TS,TM SAU TL

#17
tiberiuion

tiberiuion

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 03.04.2021

 yndy, on 05 aprilie 2021 - 22:02, said:

Cauta REO26 pentru obligațiuni..
Am gasit REO26 chiar la sursa.. la BVB acasa eu cautasem doar la brokeri. Dar are la status nimic. Toate celelate arata ori "Tranzactionabila" / "Suspendata" etc doar asta nimic  parca ar fi in "Limbo". Si cei de la Goldring si nici cei de la Restart pe care ii intrebai azi pe fb nu raspunsera. Cred ca nici ei nu stiu.

 gushpi, on 06 aprilie 2021 - 11:01, said:

dacă vrei să investești „punctual”, atunci vei avea surprize neplăcute...,  
surprize neplacute pot aparea oricand. Dar nu o sa fie chiar "punctuale" o sa fac un portofoliu in timp nu chiar divers dar nici chiar mic. Poate aproape de un ETF sau un BET. Prefer sa bag exact ce companii imi plac.

 EMPP, on 06 aprilie 2021 - 11:27, said:

cumperi acțiuni de banii de care ,,uiți,, că-i ai.cumperi și pe scădere fără frică pentru micirea mediei eventual.
dacă investești constant lunar 20 de ani ești boier.ca idee fondurile de pensii pilon 2 la care noi dăm din salar 3% lunar au cam 1/6 din banca transilvania +++ multe alte firme bune

când bagi banu ești investitor pe TS,TM SAU TL
fondul de pensii nu am vazut ce contine dar celelate am vazut cam toate au BT la portofoliu. Probabil o sa iau si eu ceva banci ceva BT / BCR  dar o sa le fac in timp, este multa informatie de digerat si lucruri de testat

#18
woe

woe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 16.11.2005
Salut, incerc sa fac mai multi bani cu economiile pe care le am la 15 ani de cand sper sa mi tina loc de pensie. Nu le-as mai baga intr-o alta afacere romaneasca, am deja una si cu ea ma ocup si imi pare riscant sa ma mai dezvolt intr un alt domeniu.
Intentia ar fi de introdus banii pe termen lung vreo 6-7 ETF-uri care urmaresc indice 500, preferabil europene, fara sa ma specializez in asa ceva cu scop de a obtine cresteri si dividende anuale de 10-12% din "investitie" (scuze, termenul imi pare folosit complet anapoda si in acest domeniu si mai ales in imobiliare, auto, samd).
Vorbim de aprox. 150.000 euro din care 60% in RON, 25% USD si 15% in EUR. Banca cu care am relatii Libra Bank.

Daca nu e cu suparare de genul "pune ma mana si cauta pe google daca nu vrei sa ti angajezi un broker", as aprecia daca si-ar face cineva timp sa-mi spuna cum se face practic, depun banii in valute separate la Libra si incerc cu Tradeville (care vad ca e laudat mai mult pt. piata interna si ETF-ul romanesc de succes)? schimb tot in euro si incerc cu un broker diferit? Si daca exista sanse sa am nevoie de lichiditati si sa trebuiasca asteptat cine stie sa mi spuna cat pana le obtin si cu ce comisioane, daca s relevante. Si alte sfaturi mai de incepator, nu suntem toti experti si unii (ca mine) nici nu intentionam.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate