Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Sfaturi practice de joc bursa pentru un incepator

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#19
Dhragosh

Dhragosh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 13.01.2008

View Postwoe, on 18 februarie 2022 - 09:33, said:

Salut, incerc sa fac mai multi bani cu economiile pe care le am la 15 ani de cand sper sa mi tina loc de pensie. Nu le-as mai baga intr-o alta afacere romaneasca, am deja una si cu ea ma ocup si imi pare riscant sa ma mai dezvolt intr un alt domeniu.
Intentia ar fi de introdus banii pe termen lung vreo 6-7 ETF-uri care urmaresc indice 500, preferabil europene, fara sa ma specializez in asa ceva cu scop de a obtine cresteri si dividende anuale de 10-12% din "investitie" (scuze, termenul imi pare folosit complet anapoda si in acest domeniu si mai ales in imobiliare, auto, samd).
Vorbim de aprox. 150.000 euro din care 60% in RON, 25% USD si 15% in EUR. Banca cu care am relatii Libra Bank.

Daca nu e cu suparare de genul "pune ma mana si cauta pe google daca nu vrei sa ti angajezi un broker", as aprecia daca si-ar face cineva timp sa-mi spuna cum se face practic, depun banii in valute separate la Libra si incerc cu Tradeville (care vad ca e laudat mai mult pt. piata interna si ETF-ul romanesc de succes)? schimb tot in euro si incerc cu un broker diferit? Si daca exista sanse sa am nevoie de lichiditati si sa trebuiasca asteptat cine stie sa mi spuna cat pana le obtin si cu ce comisioane, daca s relevante. Si alte sfaturi mai de incepator, nu suntem toti experti si unii (ca mine) nici nu intentionam.

Salut,
Pentru raspunsuri mai detaliate, iti recomand sa postezi intrebarea ta in grupul de facebook denumit stiinta banilor.

#20
tiberiuion

tiberiuion

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 03.04.2021
Salut, intrebarea nu este in ce ii tii, intrebarea este unde vrei sa ii folosesti si apoi vezi daca trebuie RON / EUR / USD.

Daca vrei la BVB/Tradeville atunci RON. Libra Bank e cea mai buna pt Tradeville(au parteneriat), merg cel mai repede transferurile in contul de tranzactionare(chiar instant).

Daca vrei international, nu stiu cum e cel mai bine sa pastrezi, au comisioane mari cam toti. Am inteles ca din Revolut ar fi rentabil.

#21
flc

flc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 18.03.2008

View Postwoe, on 18 februarie 2022 - 09:33, said:

Salut, incerc sa fac mai multi bani cu economiile pe care le am la 15 ani de cand sper sa mi tina loc de pensie. Nu le-as mai baga intr-o alta afacere romaneasca, am deja una si cu ea ma ocup si imi pare riscant sa ma mai dezvolt intr un alt domeniu.
Intentia ar fi de introdus banii pe termen lung vreo 6-7 ETF-uri care urmaresc indice 500, preferabil europene, fara sa ma specializez in asa ceva cu scop de a obtine cresteri si dividende anuale de 10-12% din "investitie" (scuze, termenul imi pare folosit complet anapoda si in acest domeniu si mai ales in imobiliare, auto, samd).
Vorbim de aprox. 150.000 euro din care 60% in RON, 25% USD si 15% in EUR. Banca cu care am relatii Libra Bank.

Daca nu e cu suparare de genul "pune ma mana si cauta pe google daca nu vrei sa ti angajezi un broker", as aprecia daca si-ar face cineva timp sa-mi spuna cum se face practic, depun banii in valute separate la Libra si incerc cu Tradeville (care vad ca e laudat mai mult pt. piata interna si ETF-ul romanesc de succes)? schimb tot in euro si incerc cu un broker diferit? Si daca exista sanse sa am nevoie de lichiditati si sa trebuiasca asteptat cine stie sa mi spuna cat pana le obtin si cu ce comisioane, daca s relevante. Si alte sfaturi mai de incepator, nu suntem toti experti si unii (ca mine) nici nu intentionam.

nu este usor ce incerci sa faci, si iti spun ca ia timp sa intelegi. pentru mine nu ar fi foarte complicat sa iti explic in principal primii pasi, insa nu iti foloseste pentru ca iti lipsesc chestii de baza. alocati o luna in care sa stai macar in wknd 5-6 ore pe zi sa intelegi cu ce se ocupa un EFT si de unde si cum il cumperi(cel mai usor la xtb de ex, unde au conturi in ron usd si euro).
apoi alocati timp sa cauti ce e aia portofoliu, si cum il construiesti in conformitate cu ce vrei sa faci in 8-10 ani, partea buna este urmatparea: in perioada imediat urmatpare, adica 2 luni nu trebuie sa cumperi mai nimic pentru ca preturile sunt sus si instabilitatea politica vine peste cea economica in acest moment. deci nu te stresa. dar munecste ca e in binele tau si poti avea rezultate spectaculoase

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate