Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Parere carburanti Lukoil

- - - - -
  • Please log in to reply
106 replies to this topic

#1
quality4time

quality4time

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 10.12.2018
Buna! De nenumarate ori aud zvonuri precum Lukoil ar fi cea mai rea statie de carburanti si sa fug de el ca de dra.. Sincer sa fiu nu mai stiu ce sa cred. Eu vad zilnic o coada de masini deci nu este chiar atat de rau cat se pare. Puteti spune niste experiente despre aceasta statie? Sau orice alta recomandare, dvs de unde alimentati, etc. Multumesc, o zi frumoasa!

#2
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
Nelu Galbenus rulz. :D

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Eu am impresie buna.
Nu am avut niciodata probleme. Alimentez de ani de zile de la o singura statie.
Habar nu am daca la alte statii Lukoil lucrurile stau altfel.

#4
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Cu 20 de ani in urma benzina de la ei era oribila, acum numai stiu cum e.
Motorina in schimb e OK, pun in Fordache de ani, fara probleme.
Dar cauta bine, ca subiectul s-a mai discutat.

#5
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,625
  • Înscris: 07.02.2003

 interlopul, on 02 aprilie 2021 - 20:56, said:

Buna! De nenumarate ori aud zvonuri precum Lukoil ar fi cea mai rea statie de carburanti si sa fug de el ca de dra.. Sincer sa fiu nu mai stiu ce sa cred
Sunt oki, am folosit ani de zile. Sunt vreo 3-4 rafinarii in tara parca... una din ele e Lukoil, face combustibili oki si aditivati.

#6
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Cind aveam flota cel mai bun consum  aveam cu motorina lukoil si in prezent la turism la fel se intampla

#7
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 08.10.2004
benzina e buna, motorina are prea mult sulf.  luk da si la alte lanturi de benzinarii cand raman fara...poti sa iei si de la petrom sau  mol combustibil de lukoil.

#8
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,797
  • Înscris: 17.12.2019
J”deani în urmă, am alimentat de la ei tractorină și a fost oribilă. După aceea am alimentat preponderent cu MOL pentru că era bună și pentru că protest anti petrom-omv. În 2019 am primit un card de reduceri de la lukoil și am alimentat pentru test, de data asta benzină și am rămas plăcut surprins de calitatea ei. Cu cardul de reducere și promoția din weekend benzina ecto+ 95 este mai ieftină decât orice 95 de pe piață așa că alimentez doar sâmbăta sau duminica.

Edited by exqusit_drunk, 02 April 2021 - 21:20.


#9
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
la benzina, motoarele moderne detecteaza autodetonatia si modifica automat avansul, practic la volan nu prea iti dai seama ca benzina e ceva mai slaba calitativ, lipsesc doar cativa cai putere, daca te apuci sa-i numeri. oricum, masinile moderne au destui.

#10
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Gazul este carburant?  :D
Am băgat de la ei, doar de la ei, a colmatat filtrele, în interior aveau niște fulgi de nu știu ce.
Nu mai bag de la ei de mult.

#11
al-padrino

al-padrino

    TCB

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,961
  • Înscris: 13.11.2016
Numai apa plata si ciocolata nu iau de la Lukoil, in rest, nu am avut vreodata probleme.
Parca s-a mai discutat chestia asta pe undeva...

https://forum.softpe...buranti lukoil

#12
cristyz

cristyz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,988
  • Înscris: 28.08.2008
E bag doar de la Lukoil. De obicei ecto 100 in weekend.

#13
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,212
  • Înscris: 26.06.2009
Parerea mea: carburantul din RO este "more or less" acelasi peste tot. Probabil la o masina de F1 se simte o diferenta semnificativa intre carburanti, dar nu la masini de 70-150-200cp

Mai repede m-as uita la calitatea statiei de unde alimentez: este renovata, are rezervoarele alea in care tin carburantul relativ noi (sa nu fie carburant cu apa, etc).

#14
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Eu am card cu discount negociat și bag doar de la ei, cred că din 2016 neîntrerupt. Nu am avut probleme și chiar toate mașinile merg ok fie diesel, benzină sau gpl. Cred că ține mai mult de administratorii stației (am înțeles că majoritatea sunt în franciză) să aibă produse de calitate decât de brandul în sine. În urmă cu vreo trei ani Lukoil exporta în Occident carburant produs în România la greu (nu știu dacă o face și acum), cred că le trimiteau ăia vagoanele înapoi dacă le livrau prostii.
La uleiurile de motor, Lukoil este unul din furnizorii principali de ingrediente în special pentru brandurile germane, să nu vă mire dacă în scumpul bidon de Liqui Moly sau Ravenol aveți de fapt ulei rusesc!

#15
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,876
  • Înscris: 27.04.2010
In diferite perioade de timp, Armata a avut contracte cu LukOil (licitatii, cel mai mic pret, bla bla).
Foarte multe masini diesel au avut probleme la injectoare in perioadele de alimentare la LukOil ...
Benzinarele nu au prea facut figuri ... cata vreme astea merg si cu apa chioara, ca era de la Luk sau din alta parte, conta mai putin.
Per total, Petrom au fost cei mai ok.
La masina personala, Octavia 2, 1.6 FSI, nici 99+ nu mi s-a parut cine stie ce fata de 95; cu asta a mers cel mai bine.

#16
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
la lukoil au misto pompa de aer comprimat... chiar e potenta.
bag un pic mai mult si scot manometru manual pana am cat trebuie.

in rest de la ei iau apa distilata, cipsuri si treceri pot fetesti.

#17
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014
eu bag de unde nimeresc si nu am avut probleme:)

#18
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
pana te frigi de schimbi motorul.

la cat de tare dau in motoare, se simte imediat daca carburantul nu e ok... chiar cu mama ei de electronica... tot se simte.

Edited by arg, 02 April 2021 - 22:32.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate