Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 

Canon 7D Mark II sau 5D Mark III

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#1
MRBring

MRBring

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 01.04.2021
Salutari,

Momentan am un Nikon D3100, cu un obiectiv Nikon 50mm si unul 18-55mm (cel stock).

Sunt interesat sa cumpar intre 7D mark II sau 5D mark III. M-am uitat la video comparison pe Yt, am citit specificatii, insa nu ma pot decide intre cele 2.

Mentionez ca nu-s fotograf profesionist, ci o fac doar ca hobby. In principal faceam portrete (familie, prieteni, diferite evenimente casual), mai rar landscapes sau arhitectura.

Daca m-ati putea ajuta cu niste pareri personale, mi-ar fi de mare ajutor. Ce recomandati intre cele doua?

PS: am cautat pe forumul foto comparatie intre cele 2, insa n-am gasit (am luat toate paginile la rand si am dat cu find "canon").

Multumesc

#2
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
E belea si cu camerele si cu obiectivele si la Nikon si la Canon.

E bine ca ai restrans la cele doua pt. ca au mai putine probleme cu AFul, dar depinde si de obiective.
Daca iei 50 f1.8 ieftin tot o sa ai rateuri.
Cu STMul e mai bine, si cu cel f1.4 USM iar e OK.
Apoi pt portret iti trebuie EF 85 f 1.4 care a aparut la Canon dupa zeci de ani de asteptare, costa ceva dar nu te scoti usor cu altceva, deoarece atat 85 f 1.8 cat si 100 f2 ( nu macro) au un purple bokeh de speriat de se inrozeste vizorul, si nici AFul nu e de incredere chit ca nu e lent.
EF 35 f1.4 L costa o gramada de bani.
Cu 35 f2 te descurci chiar daca nu e grozav si mai si vigneteaza.
Desigur sunt zeci de alte obiective dar e subiectiva alegerea.
Pt. uwa poti lua Tamron G2 15-30 f2.8 G2 e mai bun decat G1, insa tot mare.

Oricum nu are rost sa iei APS-C daca-ti permiti FF35.
Cropul te obliga fie sa folosesti focale mai scurte, fie sa te dai mai in spate, si ambele cresc DOFul si strica bokehul, plus ca au si rezolutie mai mica, si DR mai mic,  si zgomot de imagine mai mare, lumini arse mai usor - Canon inca era in urma la ambele modele si cu atat mai mult conteaza sa fie senzorul mai mare.

La AF 5D Mk3 e decent, nu se compara cu eos 1DX, dar nu e nici frustrant ca 5D old si 5D mk2
Desigur sunt alte obiective, bokehul e mai naspa la unele, mai caraghios la 85 f1.4, iar ultimul 85 f1.8 are aberatii cromatice  care se corecteaza daca tragi jpeg dar un DSLR il iei pt RAW...

Edited by nicolaie, 02 April 2021 - 02:29.
aberezi grav


#3
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
7d2 daca umbli dupa pasarici in zbor, iepuri fugariti si alte subiecte care se zvircolesc amarnic.
In rest, pentru orice altceva (si mai ales portrete), as lua 5d3.

#4
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,572
  • Înscris: 25.04.2007
"English please" loock, initiatorul a spus ca nu e profesionist.

#5
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
loock a vorbit perfect romaneste pentru un detinator de Nikon D3100 care vrea sa schimbe sistemul.
Dar daca e ceva ce nu intelegi din ce zice loock, iti "traducem" cu placere, chit ca cei mai multi de pe aici nu suntem profesionisti.

Edited by Taxon, 01 April 2021 - 08:00.


#6
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006

 MRBring, on 01 aprilie 2021 - 02:36, said:

Momentan am un Nikon D3100, cu un obiectiv Nikon 50mm ..
..In principal faceam portrete (familie, prieteni, diferite evenimente casual), mai rar landscapes sau arhitectura..
Nu face fata d3100 la asa ceva?

#7
drive-x

drive-x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 25.10.2016
Eu as merge pe cel cu senzorul mare, 5D.
Are si plaja de ISO mai mare, iti va permite sa faci poze mai ok cand nu ai lumina buna.
In plus, pentru calitate, va trebui sa investesti si intr-o lentila

#8
nexus_3

nexus_3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 16.01.2007
Din ce vad eu vei merge pe 5D MK3. Eu am modelul asta deja de vreo 6 ani. Intentionez sa mai trag de el inca vreo 4-5 ani E un aparat excelent daca folosesti sticla de calitate

Edited by nexus_3, 01 April 2021 - 08:24.


#9
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004

 drive-x, on 01 aprilie 2021 - 08:16, said:

In plus, pentru calitate, va trebui sa investesti si intr-o lentila

Ia, mai zi, ca vad ca te pricepi.
Da' stai un pic sa imi fac niste popcorn .... .... .... gata, hai, zi.
Calitate? Lentila? De care lentila???
Invata-ne, te rog.


@croko: pai, n-ai auzit ce ziceau inginerii la "Stiri foto", ca Nikon da faliment? MRBring o fi vrind sa se puna la adapost de groaznica catastrofa.

Edited by Taxon, 01 April 2021 - 08:36.


#10
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014
Eu am 5D M3 decând a apărut pe piață și n-am nici o intenție să-l schimb.

Îți recomand cu căldură EF 24-70 f/2.8L în orice variantă. Am avut varianta 1 care a făcut o tumbă și a trebuit s-o înlocuiesc cu M2. Ambele sticle excelente.
Dacă te lasă buzunarul adaugă și un 70-200 f/2.8L M2 sau mai nouă.
După aia 16-35 f/2.8 și ai acoperit cam toată gama de focale uzuale.

Bineînțeles, dacă vrei să cari după tine un geamantan de obiective, poți merge pe fixe așa cum ți s-a recomdat mai sus.

#11
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
mmmmm, tu la f2.8 esti profi.
eu il chiteam cu 24-105/4 L II, dar pina la urma...

#12
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006

 MRBring, on 01 aprilie 2021 - 02:36, said:

.. 50mm ..In principal faceam portrete (familie, prieteni, diferite evenimente casual)..
Ia pune un blitz, nu cumva te rezolvi cu 3 lei?

#13
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Daca blitzul e 3 lei, o blenda ( in sensul de panou reflector) e 2 bani sau chiar moka.

#14
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011

 MRBring, on 01 aprilie 2021 - 02:36, said:


Momentan am un Nikon D3100, cu un obiectiv Nikon 50mm si unul 18-55mm (cel stock).

Sunt interesat sa cumpar intre 7D mark II sau 5D mark III. M-am uitat la video comparison pe Yt, am citit specificatii, insa nu ma pot decide intre cele 2.

Mentionez ca nu-s fotograf profesionist, ci o fac doar ca hobby. In principal faceam portrete (familie, prieteni, diferite evenimente casual), mai rar landscapes sau arhitectura.

Daca m-ati putea ajuta cu niste pareri personale, mi-ar fi de mare ajutor. Ce recomandati intre cele doua?


Daca nu esti fotograf de wildlife hardcore, eu unul nu as recomanda nici 7DII nici 5D3.

Mai degraba un Canon RP cinstit. E un aparat tare fain pentru cat costa.

#15
MRBring

MRBring

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 01.04.2021

 loock, on 01 aprilie 2021 - 03:48, said:



Salutari. Nu am inteles foarte multe din ce ai zis, asa ca o sa ma interesez de ce ai zis Posted Image) oricum mersi

 Taxon, on 01 aprilie 2021 - 07:57, said:



Salut. Da, nu am inteles multe de acolo, dar ma interesez

 crokodilu, on 01 aprilie 2021 - 08:15, said:

Nu face fata d3100 la asa ceva?

D3100 s-a cam stricat. L-am scapat de cateva ori. E bulit. + ca as fi vrut sa incerc si Canon

 nexus_3, on 01 aprilie 2021 - 08:23, said:

Din ce vad eu vei merge pe 5D MK3. Eu am modelul asta deja de vreo 6 ani. Intentionez sa mai trag de el inca vreo 4-5 ani E un aparat excelent daca folosesti sticla de calitate

Prin "sticla de calitate" te referi la obiectiv?

 Taxon, on 01 aprilie 2021 - 08:33, said:



Vreau sa incerc si Canon. Mai mult de asta am ales. Posted Image

 crokodilu, on 01 aprilie 2021 - 10:36, said:

Ia pune un blitz, nu cumva te rezolvi cu 3 lei?

Trebuie sa-mi iau alt aparat, pt ca Nikonul meu este stricat. A luat niste busituri. + ca obiectivul de 50mm de la Nikon pe care-l am, pot sa-l folosesc la aparat doar in modul manual, ceea ce e un inconvenient pt mine daca vreau sa fac o poza rapida. Nu stiu exact dc nu merge si autofocus. E o chestie de compatibilitate, asta e clar, dar nu stiu de la ce se trage

 DaculScoril0, on 01 aprilie 2021 - 09:45, said:



Salut. Mersi de sugestii. N-o sa am mai mult de 2 obiective dupa mine. Un 50mm si un 18-135mm probabil

@StefanSC. Nu e intentia mea sa fac poze wildlife. Daca o sa prind ceva la un moment dat, sigur, dar nu asta e scopul.

Nu stiam de Canon Rp. O sa ma interesez si in legatura cu acest aparat. Oricum, o sa vreau sa-mi iau camera + obiectiv SH. M-ar costa mult mai mult sa le iau noi si pentru mine nu o sa merite

Edited by Dany_Darke, 01 April 2021 - 14:58.


#16
MRBring

MRBring

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 01.04.2021

 StefanSC, on 01 aprilie 2021 - 13:50, said:



Daca nu esti fotograf de wildlife hardcore, eu unul nu as recomanda nici 7DII nici 5D3.

Mai degraba un Canon RP cinstit. E un aparat tare fain pentru cat costa.

M-am uitat acum la Canon RP. Nu stiam ca e mirrorless. Ce nu prea-mi convine mie la mirorrless e faptul ca au bateriile mici. RP din cate vad poate sa faca 250 pana-i moare bateria, deci ar insemna alta baterie de rezerva. Alti bani alta distractie. Mai mult, imi place sa ma uit prin obiectivul optic, nu pe LCD

#17
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Stii vorba aia cu "orice învăț are și dezvăț" ?

Edited by Taxon, 01 April 2021 - 20:47.


#18
Dizlpower

Dizlpower

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,038
  • Înscris: 16.02.2004

 MRBring, on 01 aprilie 2021 - 17:12, said:

M-am uitat acum la Canon RP. Nu stiam ca e mirrorless. Ce nu prea-mi convine mie la mirorrless e faptul ca au bateriile mici. RP din cate vad poate sa faca 250 pana-i moare bateria, deci ar insemna alta baterie de rezerva. Alti bani alta distractie. Mai mult, imi place sa ma uit prin obiectivul optic, nu pe LCD

Canon RP are si EVF, adica te poti uita prin ocular pe un ecran digital care iti ofera un mare avantaj: orice setari vei face la camera (ISO sau diafragma sau timp de expunere) iti vor modifica imaginea vazuta prin ocularul digital, la modul ca se va intuneca sau se va lumina.

Acumulator RP original pe OLX, 115 lei: https://www.olx.ro/d...html#ecf1fd2611

Edited by Dizlpower, 01 April 2021 - 21:16.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate