Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Montare componente PC într-un birou

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Partea de jos se vrea o vedere in sectiune, cu fluxul de aer. Am gresit 2 lucruri ... placa video este "rasturnata" in schita mea (panglica PCIE merge pe sub placa si se cupleaza in stanga ei, iar alimentarea placii e in dreapta-jos asa cum e pozitionala placa in desen.
A doua greseala este la sursa, care trage aer pe dedesubt, nu scoate.

Oricum, succes cu proiectul. Inaltimea ar trebui data de cea mai inalta componenta, care in cazul asta ar fi sursa, daca mergi cu o sursa ATX normala. Daca pui un SFX atunci cea mai inalta sectiune o sa fie placa de baza+coolerul de la cpu.

Succes !

Edited by ro_explorer, 30 March 2021 - 11:37.


#20
Arthos

Arthos

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,415
  • Înscris: 01.11.2004
In loc sa iti complici viata cu schite si alte balarii , the poti uita dupa carcase de 8l & 10l , 1U sau 2U cunoscute si sub numele de HTPC pentru consumatori.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0CivKlwAe-o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/KZW9poeSKAc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

E mai simplu de integrat , mutat din birou si la o adica daca dai chix cu racirea arata bine si standalone ;>

#21
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Nu e acelasi lucru. Carcasele te limiteaza in volum, management de cabluri, aerisire. Aici volumul nu e o problema, te poti extinde cum vrei si poti scala racirea in functie de dimensiunea biroului.
Placerea DYI este ceva special.

#22
Arthos

Arthos

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,415
  • Înscris: 01.11.2004
O fi special, dar nu la prima incercare, deja biroul custom va fi un challenge in sine daca nu vrea sa stea cu el in poala.

Si cu o carcasa HTPC se poate intinde peste tot cu sistemul de racire,ca doar nu o monteaza cu panourile laterale, problema fiind aceasi daca decide sa scoata componentele din birou

#23
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,538
  • Înscris: 21.12.2006
Cred ca poate integra o carcasa HTPC in modelul acesta de birou. Conform schitei, spatiul liber are o inaltime de 100 mm.
Format Micro ATX gasesti, printre altele:
- Intertech IT-607 Desktop, inaltime 100 mm
- Antec VSK2300-U3, inaltime de 102 mm
- SilverStone ML03B, inaltime de 99 mm

In format Mini ITX sunt mult mai multe variante

Edited by nei-k, 30 March 2021 - 14:53.


#24
aiulianctin

aiulianctin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,135
  • Înscris: 17.11.2012
Arthos, Nei-k, mulțumesc pentru sfaturi. Inițial mă gândisem la o carcasă cub, cât mai mică, dar am fost cam limitat în alegerea plăcii de bază și a plăcii video pentru un sistem nou. Nici actualul sistem nu încape într-o asemenea carcasă, deși mi-ar fi plăcut.
P-ATX V2 este compatibil ATX dar este doar la precomandă, 200usd, nu știu cu cât ar ajunge cu tot cu transport și taxe, Sliger observ că are 2 modele, nu se mai produc, ambele suportă doar mini-ATX. E de așteptat că un proiect minimalist să coste, e de nișă.

Într-adevăr, o să fie dificil să duc la final acest proiect, dar cu sfaturi și răbdare reușesc. În weekend sper să desfac unitatea și să trasez ceva schițe. Conform manualului, în acel birou aș putea pune componentele în sertar, spațiul fiind de 536 x 480  x 10cm. Trec și pe la Jysk să văd biroul, pare cam șubred...

#25
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,538
  • Înscris: 21.12.2006
Verifică dacă e pe stoc la un magazin in apropierea ta, Jysk vinde unele produse exclusiv online.
Inspirat de acel design poți încerca să faci tu un birou cu o înălțime puțin mai mare, de 11-12 cm.

Mă mai gândesc la o variantă, nu îmi dau seama cum ar arăta fizic:
- blatul biroului rămâne de grosime normală, iar componentele le montezi pe verticală, in spatele blatului
- te ridici de la blat cu 10-15 cm, iar in jos te duci cât e nevoie
- grosimea care se va adăuga la perete, în spatele blatului biroului ar fi de 12-13 cm, sau cât e nevoie
- deasupra vei putea monta monitorul
- mă gândesc că ar arăta similar cu biroul din link, dar închisă partea de deasupra blatului:

https://lunahome.ro/...ia-negru-grafit

#26
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View Postaiulianctin, on 30 martie 2021 - 18:03, said:

...
536 x 480 e cam mic ca suprafata ... o sa fie totul ingramadit, exact ce nu vrei intr-un proiect de genul asta..

Compul meu ocupa 420 x 370 si placa video e verticala iar sursa e dedesubt ... nu vad cum ai putea pune totul aerisit in suprafata ta.

Edited by ro_explorer, 30 March 2021 - 18:45.


#27
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
Cubul urma sa fie v3 din proiectele mele HomeMade dar nu a mai fost finalizat, componentele erau prea inghesuite si sticla ce urma sa-l imbrace prea scumpa si fragila.
Tot ce implica lemn va creste foarte mult greutatea carcasei (care o fi aia) si va deveni mai greu de manevrat.
Dupa ceva carcase schimbate de-a lungul vietii plus astea 3 proiecte personale, scopul principal al unei carcase e sa nu adune praf si, atunci (rar) cand am nevoie sa umblu la ceva, sa nu ma chinui o ora. Nu e nimic interesant in a vedea un ventilator cum se invarte sau o placa de baza cum sta fixa. Daca le ei de mostra, le tai firele si le pui pe pereti. Calculatorul trebuie sa mearga atunci cand ai nevoie de el. In cazul asta, sufletul conteaza. :)

Pune-le in sertarul ala cat mai simplu, eficient si sigur pentru ele, restul e eleron pentru Trabant.

#28
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,436
  • Înscris: 28.09.2008
Scopul principal al unei carcase e sa permita introducerea aerului rece pe la panoul frontal si scoaterea aerului cald din interiorul carcasei. Asta se realizeaza prin instalarea unor ventilatoare iar panoul frontal sa aiba ceva orificii prevazute cu filtru care sa retina praful.

Altfel poti cumpara o carcasa tip conserva fara nici un orificiu dar sa te vad cum se comporta sistemul daca combini un ryzen cu placa video de la amd.

Asta e prostie, naivitate si lipsa de experienta sa crezi ca scapi de praf daca mutilezi niste componente introducandu-le intr-un spatiu obscur.
Aaaa da scapi de praf daca sigilezi componentele intr-o conserva fara orificii de aerisire.


Cel mai bine sa le introduca in pungile antistatice si in ambalajele originale si cu siguranta asa scapa 100% de praf.

Edited by mariusixy, 31 March 2021 - 11:52.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate