Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 

sa vorbim despre contracte de inchiriere...

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
miki3

miki3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 05.02.2006
Exista posibiliatatea asta sa afli dupa CNP unde lucreaza o persoana?
Poti detalia aici sau in privat, te rog?

#20
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,113
  • Înscris: 17.01.2012

 miki3, on 28 martie 2021 - 22:21, said:

Exista posibiliatatea asta sa afli dupa CNP unde lucreaza o persoana?
Poti detalia aici sau in privat, te rog?

vezi că e o virgulă acolo! :P

#21
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019

 miki3, on 28 martie 2021 - 22:21, said:

Exista posibiliatatea asta sa afli dupa CNP unde lucreaza o persoana?
Poti detalia aici sau in privat, te rog?

Tragi concluzii gresite... eu am scris ca "pot afla daca persoana este salariata cu forme legale si de cand".
Detalii: Este un serviciu contra cost, eu am primit datele de contact de la o persoana care are 8 apartamente inchiriate si asa face verificarea chiriasilor persoane fizice. Insa l-am testat inainte pe datele mele si ale unor cunostiinte ca sa ma asigur ca nu platesc aiurea... si datele furnizate au fost corecte :)

#22
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010
Contra-cost legal? Dacă da, vreau și eu detalii.

Eu le cer copie CI, telefon și email de la început și îi caut pe rețele sociale, de obicei găsesc câte ceva. De asemenea îi întreb unde lucrează, pe ce poziție și de când, dar nu le cer vreo dovadă.

Am avut potențiali chiriași pe care i-am refuzat pentru că nu mi-a plăcut ce job aveau.

Tot ce înseamnă plăți fac electronic, trimis calcule și facturi, plata prin bancă și dacă plătesc cash, le confirm pe email sau whatsapp că am primit banii.

Dacă vrea cineva să schimbe yala, îi refuz direct, dar contractual am drept de vizită o dată pe lună în data de plată a chiriei.

Nu intru în apartament cu cheia de rezervă fără să am acordul chiriașului.

#23
kendra

kendra

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 30.04.2006

View Postyndy, on 06 aprilie 2021 - 09:00, said:

Am avut potențiali chiriași pe care i-am refuzat pentru că nu mi-a plăcut ce job aveau.

Tot ce înseamnă plăți fac electronic.

1. ce job aveau de i-ai refuzat?

2. Chiria ei o plateau online? Deci tu plateai aia 10% impozit pe ce incasai

#24
drq

drq

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 21.05.2006
Salut,

Am sa va povestesc ambele experiente traite de mine din perspectiva chiriasului si a proprietarului.

In calitate de chirias, acum 10 ani, lucrurile s-au desfasurat astfel:
In ziua vizionarii mi-a inmanat cheile deoarece am batut palma pe loc, fara contract, fara nicio pretentie absurda.
Intretinerea si lumina o plateam eu, iar in preajma zilei de plata a chiriei, il sunam si mergeam la el in Agentie intrucat avea o agentie imobiliara.
Niciodata nu m-a deranjat cu nimic, iar in ziua in care i-am predat a intrat 30 secunde dupa ceas si s-a uitat, mi-a multumit a luat cheile si mi-a dat diferenta din garantie intrucat stia cat o sa vina intretinerea si am ramas prieteni.

In calitate de proprietar, am inchiriat apartamentul cu contract de inchiriere, contract pe care l-am trimis pe whatsapp chiriasei inainte pentru a modifica ceva in caz ca sunt conditii ce nu sunt ok.
Fiind un draft destul de decent si complet corect, n-au fost probleme.Totodata am facut un PV cu lucrurile si starea lor, pentru ca la momentul in care elibereaza sa nu pot zice ca am avut tv de 130 cm cand de fapt era 80 ssmd.Consider ca este corect fata de ambele parti si asa considera si chiriasul.
Mi-a cerut un birou si scaun, am cumparat birou si scaun IKEA, dar nu inainte de a-i arata variante si a alege unul care sa-i satisfaca nevoile.
A cerut sa schimb masina de spalat (era singura chestie uzata din casa si cam era vremea), am schimbat imd cu una noua.Acum mi-a cerut o comoda suplimentara intrucat are multe haine si bineinteles ca am comandat-o deja si astept sa-mi spuna cand ar dori sa merg sa o montez.
Absolut niciodata nu m-am dus la ea neinvitat, iar cand am fost, am incercat sa stau extrem de putin.
Are animal de companie(motan) dar nu ma deranjeaza intrucat isi asuma distrugerile .Avem o relatie destul de amicala si as zice ca e bazata pe respect intrucat am tratat-o fix cum mi-as fi dorit sa fiu eu tratat.

Apartamentul fiind la prima inchiriere, era totul absolut nou si renovat nou asa ca daca imi cere sa zugravesc peste 2 3 ani, am s-o fac fara nicio problema.

Unde e omenie e imposibil sa nu gasesti minim acelasi lucru, evident cu mici exceptii.

Edited by drq, 19 January 2022 - 22:32.


#25
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 04.01.2006
Asta inseamna relatie civilizata chirias-proprietar.
Daca exista cap pe umeri si bun simt de ambele parti, totul merge bine.
Daca dai de unul aiurit (cum am patit eu, ca cerea chiria cam de 3 ori pe an si era convinsa ca e mai mult, plus ca 6-7 ani cat am stat cu mare greutate accepta sa fie ceva schimbat in casa) sau de un tampit care crede ca ai alte obligatii in afara de a plati si a fi civilizat si cu grija de lucruri, plus ca e stapan pe casa si pe tine, se schimba treaba.
A fost si vina mea ca am mers pe ideea ca suntem oameni normali toti. O greseala. Dupa doua gafe pe care mi le asum, am avut grija sa fie scris tot.

Chiar azi citeam un topic ca e bine sa eviti sa te muti intr-un bloc in care sunt chiriasi, pentru ca e nu e liniste, eventual sunt huligani si elemente drogate.
Asa e, toti proprietarii sunt ingeri iar chiriasii sunt pusi pe devastat.
Bine ar fi ca tot omul sa aiba posibilitatea sa isi cumpere un apartament direct, din salariu eventual, intr-o luna. Na, dupa unii nu poti sa te muti, stai cu parintii pana la 65 de ani cand strangi bani.

Inca sunt destui proprietari care, repet, au impresia ca sunt stapani pe chirias. Nu conteaza ca iti plateste o chirie, tu poti merge cand vrei, chiar si cand nu-i acasa (am patit si asta). Nu conteaza ca un lucru se strica dupa multi ani din folosinta normala, e obligatia chiriasului etc.
Bineinteles ca exista si chiriasi care o tin intr- veselie, petreceri, stricat si neplatit. Dar de asta exista un contract de ambele parti.
Altceva decat sa fugi cand vezi astfel de oameni n-ai ce face, de oricare parte a "baricadei" ai fi.

#26
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010

View Postkendra, on 19 ianuarie 2022 - 21:46, said:

1. ce job aveau de i-ai refuzat?

2. Chiria ei o plateau online? Deci tu plateai aia 10% impozit pe ce incasai
Îmi amintesc trei cazuri, au fost mai multe:
- o fată care era jurnalist cu contract de colaborare la o revistă de nișă.
- o profesoară de liceu (aici a avut legătură si cu motivele pentru care voia să închirieze un apartament în centru în condițiile în care mai avea un apartament la periferie, probabil cumpărat în rate)
- un străin care mi-a spus că are niște afaceri, dar n-am găsit nimic despre el și era puțin dubios

Da, plătesc taxe pentru apartamentele închiriate, așa este corect și mă ajută în caz că vreau să aplic diverse clauze din contract.

#27
vandemm

vandemm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 05.05.2009
Intrebare pentru proprietari :
Voi stați să cereți index de 2 ori pe luna. Așteptați să de-a , sa vina facturi , le trimiteți,iar stați cu plata pt fiecare sau trimiteti chiriașul ?

Îmi ia de mult timp dacă ai 2 apartamente la câteva zile iar ai ceva de făcut

#28
IngN

IngN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.06.2012

View Postvandemm, on 17 octombrie 2022 - 15:06, said:

Intrebare pentru proprietari :
Voi stați să cereți index de 2 ori pe luna. Așteptați să de-a , sa vina facturi , le trimiteți,iar stați cu plata pt fiecare sau trimiteti chiriașul ?

Îmi ia de mult timp dacă ai 2 apartamente la câteva zile iar ai ceva de făcut

E datoria chiriasului sa plateasca utilitati.
Iti faci cont online si poti verifica daca e la zi cu toate platile.

#29
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010

View Postvandemm, on 17 octombrie 2022 - 15:06, said:

Intrebare pentru proprietari :
Voi stați să cereți index de 2 ori pe luna. Așteptați să de-a , sa vina facturi , le trimiteți,iar stați cu plata pt fiecare sau trimiteti chiriașul ?

Îmi ia de mult timp dacă ai 2 apartamente la câteva zile iar ai ceva de făcut
Eu platesc (electronic) întreținerea și utilitățile și adaug costul lunar la cel de chirie. Nu mă uit pe index, deși ultimul chiriaș care a plecat mi-a dat o țeapă de vreo 150 lei, la regularizare a venit mult mai mult decât de obicei, iar el plecase de o lună. I-am  trimis factura și suma de plată dar n-a mai răspuns. O să mă gândesc când pleacă următorul dacă verific indexul.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate