Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Muzica trance

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto
 Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...
 Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...
 Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 

Tehnici de filmare

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
966 replies to this topic

#883
glido

glido

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 31.03.2005

 wassa, on Oct 15 2007, 01:02, said:

Si inca una. Dc are ocularul alb negru? :P

De mai PROFESIONAL .  cica se vede mai bine sharfu' pe A/N  :naughty:

#884
iora

iora

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 25.03.2005
fa o comparatie cu viewfinderul de la vx2100 si o sa observi ca e mai clar la detalii cel de la pd,insa adevarul e ca lasa de dorit.in minus e si alb negru , macar de il faceau color si cu posibilitatea de a reduce la alb negru,deh tehnologie din 2000, chiar daca a aparut in 2003.

#885
vmv

vmv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 15.10.2007

 wassa, on Oct 15 2007, 01:02, said:

Si inca una. Dc are ocularul alb negru? :P
Ca sa puteti filma in regim "manual focus". Cind viewfinderul e color (ca la vx2100)  nu puteti aprecia care parte a imaginii e in focus si care nu.

#886
wassa

wassa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 19.01.2007

 vmv, on Oct 16 2007, 11:47, said:

Ca sa puteti filma in regim "manual focus". Cind viewfinderul e color (ca la vx2100)  nu puteti aprecia care parte a imaginii e in focus si care nu.

Dap. Ai dreptate.

#887
wassa

wassa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 19.01.2007
Cum pot face sa luminez imaginea la o filmare cu 0 GAIN ?
Se vede prea intunecat si..vreau sa o fac mai luminoasa dar sa pot pastra culorile si cat de cat calitatea.
Am reglat din contrast brithness si luma corrector dar... nu prea sunt multumit.
Se poate mai bine? Si cum?

#888
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
si la fx1 viewfinder-ul e color si poti aprecia care parte e scharf si care nu.  ;)
VX nu are peaking?

Edited by uko, 17 October 2007 - 07:53.


#889
DIGITall Media

DIGITall Media

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 01.05.2007
Incercati sa folositi zebra pe 70, s-ar putea sa va ajute la a sesiza care parte e in focus... desi zebra se foloseste pt a vedea care parte a img e arsa....

#890
vmv

vmv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 15.10.2007

 uko, on Oct 17 2007, 08:52, said:

si la fx1 viewfinder-ul e color si poti aprecia care parte e scharf si care nu.  ;)
VX nu are peaking?
Ce ai in vedere cu "peaking"?
Oare socoti ca FX-ul are nevoie de viewfinder alb-negru? are si asa o putere optica foarte mica, mai ales in cazul filmarii in HD rar cind se primeste chiar cu diafragma deschisa fonul din spate sa fie in blur.

 wassa, on Oct 17 2007, 01:42, said:

Cum pot face sa luminez imaginea la o filmare cu 0 GAIN ?
Se vede prea intunecat si..vreau sa o fac mai luminoasa dar sa pot pastra culorile si cat de cat calitatea.
Am reglat din contrast brithness si luma corrector dar... nu prea sunt multumit.
Se poate mai bine? Si cum?
Una nu inteleg deja ai filmat scena si trebuie sa o luminezi in editing program, sau intrebi cum sa o luminezi in timpul filmarilor?
In timpul filmarilor doar cu lumina aditionala, sau reflector (daca ai asistent). Daca te vei uita la TV poti fara teama sa ridici gain-ul pina la +6 in asa caz pe TV noise nu se vede.
In Premiere CS3 luminez imaginea prin filtre aditionale de la Boris Continum Complete, (filtrul levels gamma).

#891
vmv

vmv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 15.10.2007

 DIGITall Media, on Oct 17 2007, 11:32, said:

Incercati sa folositi zebra pe 70, s-ar putea sa va ajute la a sesiza care parte e in focus... desi zebra se foloseste pt a vedea care parte a img e arsa....
Am incercat astazi sa pun zebra la 70 si am filmat o frunza pe care nimerea razele solare (desigur la zoom mare si diafragma deschisa complet altfel nu pot face fonul in blur), sincer  cel mai comod mi-a fost la zebra off, la zebra 70 toata frunza e in linii si nu m-ai inteleg cind e in focus cind nu. Oricum multumesc de idee.

#892
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
Ce ai in vedere cu "peaking"?
Oare socoti ca FX-ul are nevoie de viewfinder alb-negru? are si asa o putere optica foarte mica, mai ales in cazul filmarii in HD rar cind se primeste chiar cu diafragma deschisa fonul din spate sa fie in blur.


Ce intelegi prim putere optica mica? peaking se foloseste pentru a vede unde e scharful...
Nu e tocmai ca la camerel fuji alea hd100 care iti contureaza in ce culoare vrei tu (rgb) zona de scharf, dar tot e ceva. si mai are o modalitate de a marii cadrul pt un scharf corect. aia cu ce spui tu, depinde cum o folosesti. ai sau nu ai blur in fundal...
iar o sa incepem o polemica in care cativa vor sustine ca vx e mai tare decat fx?

Edited by uko, 17 October 2007 - 13:16.


#893
vmv

vmv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 15.10.2007

 uko, on Oct 17 2007, 14:15, said:

Ce ai in vedere cu "peaking"?
Oare socoti ca FX-ul are nevoie de viewfinder alb-negru? are si asa o putere optica foarte mica, mai ales in cazul filmarii in HD rar cind se primeste chiar cu diafragma deschisa fonul din spate sa fie in blur.


Ce intelegi prim putere optica mica? peaking se foloseste pentru a vede unde e scharful...
Nu e tocmai ca la camerel fuji alea hd100 care iti contureaza in ce culoare vrei tu (rgb) zona de scharf, dar tot e ceva. si mai are o modalitate de a marii cadrul pt un scharf corect. aia cu ce spui tu, depinde cum o folosesti. ai sau nu ai blur in fundal...
iar o sa incepem o polemica in care cativa vor sustine ca vx e mai tare decat fx?

Sorry uko, cu diferentele acestea in termenii (la noi le folosim in limba rusa) m-am zapacit la cap si nu am scris corect (sorry). Doream doar sa scriu de capacitatea camerii de a filma in conditii de luminozitate scazuta.
Cit despre peaking la vx2100, de aia si nu stiam cei asta "peaking" fiindca in vx nui asa ceva :(
Si in privinta la vx vs fx nu vreau sa incepem o polemica. Daca majoritatea din celor de pe forum nu ar filma la nunti nimeni nimic rau nu ar spune de fx. Dar intelegi unii ce filmeaza la nunti  dupa vx2100 au trecut la fx si inca au dat 1000 USD deasupra si cind sau uitat la calitatea ei in SD la lumina slaba sau speriat si incep sa vb ca vx e rules fata de fx. Dar  sa cumperi o camera HD si sa filmezi in SD socot ca e nu e bine IMHO. De asta si socot ca nu trebuie comparate fiindca sunt din diferite categorii.

Si cine doreste calitate super la lumina slaba si nu numai asta dar si multe altele socot ca trebuie sa atraga atentia la noua:

SONY XDCAM EX PMW-EX1

XDCAM EX PMW-EX1

Attached File  564_PShot_PshotEX.jpg   37.06K   52 downloads

3 x 1/2” HD Image Sensors
1080i/P & 720/50P
24P “CineAlta”, Cine Gamma
Fixed Manual Focus Lens (x14)
Variable Speed Recording (1~60fps)
2 x Express card slots (8GB or 16GB Cards)
Up to 2 Hours HD recording
HD-SDI Output
Weight – 2.2KG
Power consumption – 10W

Un mic review http://digitalconten...m_ex/index.html
Si un mic test Sony PMW-EX1 vx Panasonic HVX200  http://www.slashcam....PMW-EX1.html#T2 (e in limba Germana dar puteti sa va uitati macar la imagini)

#894
wassa

wassa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 19.01.2007
"In Premiere CS3 luminez imaginea prin filtre aditionale de la Boris Continum Complete, (filtrul levels gamma). "

Da in Premiere ma refeream cum sa luminez imaginea.
De unde ai luat Boris Continum Complete?

#895
vmv

vmv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 15.10.2007

 wassa, on Oct 17 2007, 19:11, said:

"In Premiere CS3 luminez imaginea prin filtre aditionale de la Boris Continum Complete, (filtrul levels gamma). "

Da in Premiere ma refeream cum sa luminez imaginea.
De unde ai luat Boris Continum Complete?
Trial version http://www.borisfx.com/downloads/

#896
DIGITall Media

DIGITall Media

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 01.05.2007
Mi-ar plac esi mie un Sony EX-1, dar..........e cam scumpa... am citit de ea de cant au pus-o pe net... frumoasa, buna si desteapta.... caracteristicile femeii perfecte ;)

Edited by DIGITall Media, 18 October 2007 - 14:55.


#897
vmv

vmv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 15.10.2007

 DIGITall Media, on Oct 18 2007, 14:54, said:

Mi-ar plac esi mie un Sony EX-1, dar..........e cam scumpa... am citit de ea de cant au pus-o pe net... frumoasa, buna si desteapta.... caracteristicile femeii perfecte ;)
Dispuneti de informatii cind va aparea in vinzare si la ce pret? (daca puteti lasati citeva linkuri)

#898
DIGITall Media

DIGITall Media

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 01.05.2007
Daca imi amintesc bine... in decembrie si va costa in jur de 8900 de eu sau dolari( stiu ca e diferenta dar nu am retinut exact)... Un link nu pot pune ca am dat din intamplare de site-ul cu pretul.. Sorry

#899
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
Pai mai bine decat sa dau atata pe sony, imi iau JVC 100 hd si am obiective interschimbabile. :)
si mai dau pe un obiectiv cat face camera. :)

#900
sorin79

sorin79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 13.01.2007
aici e pretul

http://www.dvuser.co...ent.php?CID=171

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate