Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Tehnici de filmare

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
966 replies to this topic

#919
florinelu

florinelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 05.03.2005
Eu ma gandeam ca remarca cineva eforturile mele disperate de a face, cat de cat, o filmare "a la steady", apropo de tehnici de filmare  :rolleyes:

#920
Tractoristu'

Tractoristu'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 487
  • Înscris: 06.09.2006
Daca am spus "nederanjant" la asta ma refeream  ;)
Stai linistit ca un ochi antrenat vede lesne.

#921
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005

 florinelu, on Oct 24 2007, 12:18, said:

Aaaa... nici nu stiu cum sa incep :rolleyes: ...mai aveai un pic si foloseai toate efectele din Vegas  :lol:
Nu mai zic nimic...ii las pe altii sa zica ;) ..
Hai sa fim seriosi...efectele din Vegas sunt foarte decente,nederanjante,iar daca agreezi Vegasul inseamna ca agreezi tot ce include,iar la capitolul efecte,am folosit doar tranzitii...cred k te-a deranjat treaba cu tv-ul ;) .
:peacefingers:

#922
SlowMotion

SlowMotion

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 217
  • Înscris: 25.10.2006

 florinelu, on Oct 24 2007, 19:21, said:

Eu ma gandeam ca remarca cineva eforturile mele disperate de a face, cat de cat, o filmare "a la steady", apropo de tehnici de filmare  :rolleyes:

Da, ai niste TRAV-uri reusite pe acolo, cel putin pt o nunta...
Acum eu nu stiu elementele de logistica de care ai beneficiat, dar in mod cert nu te-ai folosit de carucioare pe sine, macarale...
Nici macar un steady-cam, poate doar un monopied cu care, asa cum precizai, ai facut eforturi mari sa stabilizezi camera in timp ce faceai trav-uri...
Da, ti-a iesit binisor, nimic de zis, bravo!!!
Imi place, esti exact pe stilul meu, mai avangardist, mai atipic, mai revolutionar, chiar daca este o nunta.
Tocmai pt ca este o nunta, stilul adoptat trebuie sa fie unul flexibil, nu trebuie sa fie rigid, inchistat, dupa reguli si canoane trasate de asa-zisii profesionisti (nu-l mai amintesc aici pe unul dintre ei, care se crede un guru al domeniului, cu care am avut polemici "grandioase", aprige, in particular, pe care l-am desfiintat si o pot face oricand, intr-un mod obiectiv, argumentat cu exemple, nicidecum altfel).
Nu ii contest experienta in domeniu, ba chiar i-o respect, dar uneori mi-e greata de astfel de indivizi "atotstiutori", atat de aroganti incat sa nu mai conteze niciun alt stil, oricat de potrivit ar fi intr-un anume context, chiar daca este un stil inovator, ei nu mai vad altceva decat propriile reguli pe care le definesc ca fiind "litera de lege" a filmarilor.
Dar sunt atat de obtuzi, uneori devin atat de penibili prin indarjirea cu care isi apara stilul monoton, ei nu mai sunt capabili sa simta, sa aiba alte viziuni, sa lase imaginatia sa zburde (fara sa exagereze, bineinteles), sa creeze, sa se adapteze unui stil mai dinamic...
Nu mai dezvolt subiectul, pt ca iar imi amintesc de individul in cauza, iar ma apuca greata, si tare mi-e teama ca voi decide sa pun pe forum discutiile mele cu el, necenzurate, cu detalii, sustinute de argumente si exemple, pt a fi analizate...
Dar se va degenera, nu are sens sa deschid din nou acel conflict... Individul este incurabil, prin urmare este inutil...
Si se mai numeste "artist"... Mda...
Revenind la subiect, in afara de melodia total nepotrivita cu imaginile (chiar nu-mi transmite nimic melodia, nu simt o concordanta intre linia melodia si imagini, nu este deloc sugestiva), in rest ai filmat destul de bine, incadraturi destul de bune, trav-urile alea sunt reusite, mi-a placut, sincer.


 nirosbog, on Oct 23 2007, 22:50, said:

CLIP
cerinte 4/3,filmat hc96,comprimare maxima ^_^

Avea dreptate cineva mai sus, ai folosit aproape toate efectele din Vegas, iar unele au fost extrem de FORTATE !!!
Militez pt un stil flexibil, efecte vizuale, chiar si la nunti, dar sincer, tu ai exagerat mult, ai folosit efecte fara sens, fara sa aiba impactul dorit, ba dimpotriva.
Trebuia sa te limitezi doar la cateva, sa zicem tranzitii cu Radial Blur (dar rapide, si cu valori medii), uneori si cate un Glow (de asemenea cu valori medii, in functie de luminozitatea si contrastul imaginii respective), in rest ai cam dat cu bata-n balta.
Nu trebuie sa te simti lezat, daca analizam aici si comentam greseli, este cu bune intentii si fara nici cea mai mica urma de ironie.
Ai multe imagini ok, incadraturi bune, dar mai multa grija la expunere, la inceput de clip se vede groaznic cum s-a comportat pe automat.
Vrei sa afli unde ai facut-o praf cel mai mult??? Unde te-ai folosit de niste efecte in cel mai penibl mod. La minutul 1:22 !!!
Si sa fii convins ca nu vrei primi in veci aplauze pt ce ai facut acolo, de la nimeni de aici, si de niciunde (persoane oarecum avizate, nu orice mamaie de la tara sau var pe care il dai pe spate).
Combinatiile de efecte de acolo, de la TV Simulator, cu deformarile alea de imagine, cu liniile verticale, cu timpul in coltul de dreapta jos... sunt jalnice, scuza-mi modul direct de a-ti spune asta, dar nu ma pot abtine.
Tu nu filmezi rau... dar de data asta, ai dezamagit...
EFECTELE ACELEA NU SE POTRIVESC ABSOLUT DELOC !!! NU ACOLO !!!
Nu se potrivesc cu nimic. Nici cu evenimentul, nici cu momentul, ei fiind la Starea Civila, nici cu cadrul, cu spatele la un perete de lemn, atat de anost si banal. Acolo ai facut-o praf !!!
La fel, imaginile pixelate, chiar si ca tranzitii... nu merg... Din ce in ce mai rar se folosesc intr-o filmare (la nunta este exclus), si in general numai la reportaje cu martori carora li se ascunde identitatea.
Si as mai avea multe de spus... dar hai sa te menajez...

Acum, hai sa va arat cu ce ma ocup eu, sa va expun stilul meu...
In nici intr-un caz nu ma ocup de nunti si alte evenimente in gen (asa numitele NBC), ca majoritatea celor de aici...
Nu m-au atras niciodata si nu ma vor atrage, tintesc mult mai sus, am mult mai multe de exprimat... Documentare, videoclipuri, scurt metraje...
Nu neg ca am filmat si o nunta, intamplator, mai mult sa ma testez si pe domeniul asta, nu a fost filmarea perfecta, cand nu simti chemarea pt astfel de filmari.
Ma pot analiza singur, sunt extrem de pretentios cu mine insumi, imi asum greselile, nu sunt ipocrit, dar sa fiti convinsi ca am filmat superior multora de aici, cu toata lipsa de modestie de care pot fi acuzat de unii rauvoitori. Nu fac din asta un titlu de glorie, nu ma reprezinta nuntile, desi i-as putea invata pe multi, inclusiv pe "atotstiutorii" rigizi, conservatori, monotoni.

AICI puteti gasi un demo, o portiune dintr-un videoclip la care filmez chiar acum.
Bineinteles ca am inlocuit melodia originala a videoclipului, din motive lesne de inteles...
Vreau sa observati doar stilul...
Si bineinteles, clipul meu este deschis analizelor avizate, profesionale, ulterior comentariilor obiective, justificate, argumentate...
Aaa, si e de prisos sa mai amintesc ca a fost facut integral in SONY VEGAS !!!  ;)  :first:  Ce altceva??? ;)

Succes si imaginatie va doresc, tuturor !!! Spor la treaba !!!

Edited by SlowMotion, 24 October 2007 - 21:49.


#923
vmv

vmv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 15.10.2007

 florinelu, on Oct 24 2007, 12:18, said:

Aaaa... nici nu stiu cum sa incep :rolleyes: ...mai aveai un pic si foloseai toate efectele din Vegas  :lol:
Nu mai zic nimic...ii las pe altii sa zica ;) ..

Penultimul clip de pe anul asta. 36 MB
Linkul expira in 10 zile ...dar merge foarte repede ;)
Si mie mi-a placut. TRAV-uri foarte reusite  daca au fost facute cu un monopied.


O intrebare din interes e filmat cu vx2100 + wide lens sau cu ceva de tipul Fx1,Z1, XH-A1 ce are 16:9 nativ.  Intreb fiindca am un vx2100 si am nevoie de 16:9 si ma gindesc daca are rost sa achizitionez un wide lens petru el, sau mai bine ar fi sa trec la o camera cu 16:9 nativ?
vx+ wide lens (sau pd170+wide lens) duce la marirea greutatii de asta si cer sfatul celor care filmeaza nuntile in asa mod, ce ma  sfatuiti?

#924
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004

 florinelu, on Oct 24 2007, 18:21, said:

Eu ma gandeam ca remarca cineva eforturile mele disperate de a face, cat de cat, o filmare "a la steady", apropo de tehnici de filmare  :rolleyes:

  Singurul cadru care cat de cat a reusit (dupa mine) e cel de la final, cand te invarti in jurul lor, spre ex.: cea cu grupul eu as taia-o la montaj.

#925
florinelu

florinelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 05.03.2005
Filmez cu XM2 dotat cu Canon WD-58. Are ceva greutate dar m-am invatat  :rolleyes: . Am incercat si alt wide de la F64, non-Canon si imi vigneta. Bine ca am fost inspirat sa iau camera cu mine sa probez inainte si nu sa ma iau dupa specificatiile tehnice.

#926
vmv

vmv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 15.10.2007

 SlowMotion, on Oct 24 2007, 22:37, said:

Acum, hai sa va arat cu ce ma ocup eu, sa va expun stilul meu...
In nici intr-un caz nu ma ocup de nunti si alte evenimente in gen (asa numitele NBC), ca majoritatea celor de aici...
Nu m-au atras niciodata si nu ma vor atrage, tintesc mult mai sus, am mult mai multe de exprimat... Documentare, videoclipuri, scurt metraje...
Nu neg ca am filmat si o nunta, intamplator, mai mult sa ma testez si pe domeniul asta, nu a fost filmarea perfecta, cand nu simti chemarea pt astfel de filmari.
Ma pot analiza singur, sunt extrem de pretentios cu mine insumi, imi asum greselile, nu sunt ipocrit, dar sa fiti convinsi ca am filmat superior multora de aici, cu toata lipsa de modestie de care pot fi acuzat de unii rauvoitori. Nu fac din asta un titlu de glorie, nu ma reprezinta nuntile, desi i-as putea invata pe multi, inclusiv pe "atotstiutorii" rigizi, conservatori, monotoni.

AICI puteti gasi un demo, o portiune dintr-un videoclip la care filmez chiar acum.
Bineinteles ca am inlocuit melodia originala a videoclipului, din motive lesne de inteles...
Vreau sa observati doar stilul...
Si bineinteles, clipul meu este deschis analizelor avizate, profesionale, ulterior comentariilor obiective, justificate, argumentate...
Aaa, si e de prisos sa mai amintesc ca a fost facut integral in SONY VEGAS !!!  ;)  :first:  Ce altceva??? ;)

Succes si imaginatie va doresc, tuturor !!! Spor la treaba !!!
Super, videoclipul rupe! ati folosit ceva din After Effects?

#927
pif_foto

pif_foto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 05.06.2007
@SlowMotion  Bine ai revenit. Demult asteptam clipul...din pacate se termina cam repede demo-ul. Despre clip n-am decat cuvinte "urate": URAT din partea noastra ca nu suntem in stare sa facem lafel (dar pentru asta ar trebui macar sa incercam...)
Da, nu pot sa spun decat atat: SlowMotion=PERFECT - ca intotdeauna.

#928
florinelu

florinelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 05.03.2005
Slowmotion...man.. :thumbup:  EXCELENT! Foarte buna tehnica...iese imediat in evidenta stilul si te duce cu gandul ca este ceva de la televiziunile bune :peacefingers:

#929
SlowMotion

SlowMotion

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 217
  • Înscris: 25.10.2006

 pif_foto, on Oct 25 2007, 00:24, said:

@SlowMotion Bine ai revenit. Demult asteptam clipul...din pacate se termina cam repede demo-ul. Despre clip n-am decat cuvinte "urate": URAT din partea noastra ca nu suntem in stare sa facem lafel (dar pentru asta ar trebui macar sa incercam...)
Da, nu pot sa spun decat atat: SlowMotion=PERFECT - ca intotdeauna.
Bine v-am regasit, dar nu acesta este clipul despre care iti vorbeam la vremea aceea... ;)
Unele clipuri la care am mai lucrat, nu sunt finalizate, adica intotdeauna revin asupra lor si le mai modific, le mai aduc imbunatatiri.
Acest demo este "rupt" dintr-un clip mai mare, ca de obicei, intotdeauna ma gandesc sa postez aici doar o mica portiune, nu pot posta chiar integral, pt ca incalc unele conditii, acorduri incheiate intre mine si cei carora le realizez clipuri.
Voi mai posta din cand in cand...
Nu vreau sa ma erijez intr-un mare profesionist, vin doar cu un alt stil, atat si nimic mai mult, un stil inconfundabil, dar nicidecum perfectiune, nici pe departe.

 florinelu, on Oct 25 2007, 00:29, said:

Slowmotion...man.. :thumbup: EXCELENT! Foarte buna tehnica...iese imediat in evidenta stilul si te duce cu gandul ca este ceva de la televiziunile bune :peacefingers:
pif_foto, florinelu, vmv ... ma flatati prea mult, nu merit chiar cuvintele acelea...
Ma bucur ca va place, sincer... Dar prea multe cuvinte de lauda... Voi uitati ca cel mai mare critic al meu sunt eu insumi???
Incerc sa aduc un suflu nou, in conceptele de pe acest forum, nu vreau sa dau clasa la nimeni, nici sa impun, nici sa fac mare tam-tam...
Ma bucur insa ca mai sunt si oameni deschisi, la noile tendinte... Stiu, incalca flagrant multe din regulile de baza ale filmarilor, dar tocmai, ca le incalca "frumos"... CONTROLAT !!! Stiu exact ce fac si de ce fac...
Va multumesc.

 vmv, on Oct 24 2007, 23:47, said:

Super, videoclipul rupe! ati folosit ceva din After Effects?
@vmv
Nu am folosit deloc After Effects, am si specificat, am lucrat integral in Sony Vegas!

Edited by Mtz, 25 October 2007 - 00:13.


#930
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Hopa, hopa, ca a venit si criticu'. E de la tzara, dar pentru ca e moderator pe aici... asta e, il suportati. :D

Nu zic ce mi-a placut, ci doar ce nu. Tot ceeea ce urmeaza sunt pareri personale.
Eu nu le am cu chestiile tehnice. Sunt acel gen de client pe care il urasc toti designerii sau cum s-or numi cei care creeaza in domeniul media: ala care pune destu' pe ecran si arata unde nu-i convine.
Ca tehnica nu am ce sa zic pentru ca sunt novice. Observatii ca un "telespectator":
- clipul respectiv cred ca vrea sa dea impresia unui tip dur, gen Neo din Matrix, mai ales cu ochelarii aia. Ce a incercat Slow Motion pe acolo mi s-a parut "durizarea" tipului prin diferite efecte/procedee, dar fizicul nu prea il ajuta.
- mi se pare prea fremuita filmarea laterala de pe pod, adica parca prea ai sarit multe cadre
- cred ca ai fi putut sa eviti partea cu gardul rupt
- puteai sa eviti cadrul cand el incepe sa ocoleasca cameramanul, ca doar fuge spre camera, nu inspre ceva din spatele ei
- dupa ce el fuge, merge agale, iar fuge, dupa care ii filmezi pantofii cand merge agale, dupa care iar fuge
- cand urca scarile alea, deja e obosit. Aici trebuia sa-l "truchezi".
- ideea cu alternanta de roz cu albastru mi s-a parut foarte interesanta, dar parca s-a repetat cam des si i-as fi vazut locul numai la partea finala cu scosul ochelarilor care si aceea este foarte interesanta, dar cred ca mai ai de lucrat cand se face tranzitia de la roz la bleu. Cred ca ai 1-2 cadre in plus sau in minus.
M-am legat de chestii minore, cu limbaj de necunoscator. Cel mai la nelocul lor mi s-au parut sariturile prea mari peste anumite cadre. Este prea sacadata imaginea.
Referitor la videoclip ca idee generala: mi se pare doar o expunere de efecte, bazate pe niste idei, dar care nu imi da acea cursivitate de clip. Nu cred ca mi-as schimba parerea nici cu melodia originala.

@ florinelu, stiu ca ti s-a mai zis, dar schimba, frate, melodia aia.

enjoy,
Mtz

Edited by Mtz, 25 October 2007 - 00:14.


#931
florinelu

florinelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 05.03.2005
Nu stiu de ce nu va place melodia :huh: ...poate ca este la un bitrate scazut si mai este si mono B) ?
Asa pateam eu cand ascultam in copilarie muzica la radioul pe ultra medii, nu-i dadeam nicio atentie...dupa ani de zile ascult aceleasi melodii pe un sistem cu subwoofer, cu o dinamica audio total diferita si ii dau seama cat de ignorant eram...
Ma rog...vroiati sa pun Claiderman :P ? Ma rog, a zis-o Tractoristu, este chestie de gust si nu poate place tuturor.

Slowmotion,
Nu tin neaparat sa te flatez dar mie chiar imi place ceea ce ai facut. Si imi mai place faptul ca este totul facut in Vegas, adica imi dau seama de munca de migala depusa. Un exemplu ar fi chiar primele secunde, cu textul cu miscari aleatorii. De asta ai si fost intrebat daca nu ai folosit After Effects, in care se face foarte simplu treaba asta, cu "expressions". In Vegas cred ca ai folosit o multitudine de keyframes ca altceva random nu stiu exact ce ai fi putut folosi...

#932
pickone

pickone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,636
  • Înscris: 20.09.2005
Eu nu mai pot spune ceva de clip, il stiu dinainte sa il fi vazut cineva! :P     Sfat pt toti: TOTUL TINE DE MUNCA, MUNCA, MUNCA si de 4 ori IMAGINATIE!


Poate se observa ceva in poza atasata!  :notangel:



:thumbup:   MUA-HAHAHAHAHAHAHAAHA! :P


PS: Bineinteles ca ma refer la clip-ul pus de (Скшыеш- "nume codat, pentru a nu distruge identitatea) Aka SlowMotion...
       Nu alte petarde! :P

Attached Files



#933
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
florinelu, eu zic ca daca din 3 comentarii referitoare la partea audio toate sunt nefavorabile, eu zic ca nu mai este vorba de gusturi. Melodia aia mergea la ceva facut cu movie maker probabil. Si partea audio are un rol foarte important, pentru ca este posibil (nu si in cazul tau) sa strice aproape toata munca la partea video. Dar tot la fel, poate sa ii si ridice valoarea (vezi clipul lui Tractoristu').

enjoy,
Mtz

Edited by Mtz, 25 October 2007 - 08:50.


#934
SlowMotion

SlowMotion

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 217
  • Înscris: 25.10.2006

 Mtz, on Oct 25 2007, 01:08, said:

Hopa, hopa, ca a venit si criticu'. E de la tzara, dar pentru ca e moderator pe aici... asta e, il suportati. :D

Nu zic ce mi-a placut, ci doar ce nu. Tot ceeea ce urmeaza sunt pareri personale.
Eu nu le am cu chestiile tehnice. Sunt acel gen de client pe care il urasc toti designerii sau cum s-or numi cei care creeaza in domeniul media: ala care pune destu' pe ecran si arata unde nu-i convine.
Ca tehnica nu am ce sa zic pentru ca sunt novice. Observatii ca un "telespectator":
- clipul respectiv cred ca vrea sa dea impresia unui tip dur, gen Neo din Matrix, mai ales cu ochelarii aia. Ce a incercat Slow Motion pe acolo mi s-a parut "durizarea" tipului prin diferite efecte/procedee, dar fizicul nu prea il ajuta.
- mi se pare prea fremuita filmarea laterala de pe pod, adica parca prea ai sarit multe cadre
- cred ca ai fi putut sa eviti partea cu gardul rupt
- puteai sa eviti cadrul cand el incepe sa ocoleasca cameramanul, ca doar fuge spre camera, nu inspre ceva din spatele ei
- dupa ce el fuge, merge agale, iar fuge, dupa care ii filmezi pantofii cand merge agale, dupa care iar fuge
- cand urca scarile alea, deja e obosit. Aici trebuia sa-l "truchezi".
- ideea cu alternanta de roz cu albastru mi s-a parut foarte interesanta, dar parca s-a repetat cam des si i-as fi vazut locul numai la partea finala cu scosul ochelarilor care si aceea este foarte interesanta, dar cred ca mai ai de lucrat cand se face tranzitia de la roz la bleu. Cred ca ai 1-2 cadre in plus sau in minus.
M-am legat de chestii minore, cu limbaj de necunoscator. Cel mai la nelocul lor mi s-au parut sariturile prea mari peste anumite cadre. Este prea sacadata imaginea.
Referitor la videoclip ca idee generala: mi se pare doar o expunere de efecte, bazate pe niste idei, dar care nu imi da acea cursivitate de clip. Nu cred ca mi-as schimba parerea nici cu melodia originala.

enjoy,
Mtz

Mtz, daca tu esti incepator, atunci eu sunt crocodil, sau avion, nu sunt sigur.
Ma asteptam la criticile astea, dar ele sunt inerente din partea unui amator, nu a unui profesionist ca tine.
Dar ma vad nevoit sa te luminez putin, in materie de videoclipuri, fara sa te simti jignit, pt ca daca tu vezi numai nunti, nunti si iar nunti, asta nu inseamna ca domeniul video incepe si se termina cu nunti.
Sincer, sunt surprins si nu imi ascund surprinderea, dar hai sa te edific.
Voi aborda subiectul punctual, ca sa fie mai usor de asimilat.
Prin urmare:
1. Niciodata, dar niciodata, nu incerca sa compari, ca stil, concept, un videoclip, de o nunta, sau de un film. E cea mai mare greseala, pe care vad ca nu ai evitat-o.
2. O nunta sau un film are in mod cert si inevitabil, O CRONOLOGIE !!! Actiunea se petrece si se deruleaza REAL, ceea ce si trebuie expus, nu trebuie sarit niciun moment, totul e cursiv si fluent.
Hai sa zicem ca la filme mai poti jongla cu momentele, cadrele, stilul de filmare si montaj. Dar nu-mi veni sa-mi compari stilul de nunta, cu care sunteti voi obisnuiti, cu stilul de videoclip.
3. Acum voi incerca sa aduc in discutie elemente definitorii, caracteristice unui videoclip. Bineinteles, si aici exista o varietate de stiluri, dar in primul rand nu trebuie sa uitam ca UN VIDEOCLIP ESTE O ACTIUNE CONCENTRATA PE 3-4 MINUTE !!!
Cand spun "concentrata", vreau ca toata lumea sa priceapa (nu este foarte greu) ca nu mai poti apela la realism si cronologie !!!
Se merge pe FANTEZIE SI ABSTRACT !!!
Cadrele nu trebuie sa se mai lege asa cum ar parea normal in viata reala, pt ca daca as urmari intriga, actiunea si apoi deznodamantul, la un stil real si cronologic, nu m-as mai incadra in veci in 3-4 minute.
Acestea sunt lucruri elementare, ar fi trebuit stiute dinainte sa te gandesti, Mtz, sa faci acele comentarii.
Marturie pot sta nu sute, dar mii de videoclipuri, unde cadrele se succed ciudat, abstract, aparent fara logica, dar ele sunt elemente de creatie si stil.
IMAGINATIA este vitala, si intr-un procent mare, de aceea nu vor reusi toti sa creeze, sa filmeze si sa monteze un videoclip.
Bineinteles ca nu vorbesc de videoclipurile de pe Etno sau Taraf, unde se merge pe cadre fixe ca stanca, din 2-3 unghiuri, cu niste crossfade-uri si gata clipul.
Sau clipurile de nunta, care se incadreaza in niste tipare, cu tot nonconformismul unora, pe care il aplaudam mai sus, dar exista totusi niste limite, pe cand la un videoclip NU EXISTA LIMITE !!!
Hai sa ne asiguram ca stim CE si DESPRE vorbim, ok?
Sa revenim.
Clipul ce tocmai l-ati vazut, e doar "rupt" din unul mai mare, prin urmare aceste imagini, separat, nu pot avea impactul pe care il au in contextul videoclipului mare si in portiunea perfect aleasa in cadrul acelui videoclip.
Am pastrat acele 51 de secunde doar ca demo, incercati sa dati mai multa atentie detaliilor pe viitor, dar si principiilor de baza ale unui videoclip.
Cat de tampit ma crezi Mtz, sa las de pilda acel mers normal dupa fuga, fara sa ma gandesc de ce???
Repet, exista legatura intre cadre, dar nu trebuie sa existe coerenta.
Si daca la ceva atat de banal se vocifereaza, imi inchipui ce ati comenta pe tot clipul, daca l-ai vedea. Dar puteti sa va exercitati dreptul de a comenta pe majoritatea videoclipurilor vazute pe canalele TV de profil, romanesti sau straine.
Si mai spuneai ceva de cadre sacadate? Sunt facute intentionat, si inca din camera, nu din montaj. Deci cu atat mai mult te poti gandi ca le aveam in cap inca din momentul filmarii.
Nu am exagerat cu ele, dar exista in acest demo, exista si in clipul mare, si vor mai exista in multe clipuri facute de mine, daca se impune.
Este o metoda mult utilizata, dar se preteaza numai la anumite filmari, nu va sfatuiesc sa faceti asta la nunti !!!
Aceasta metoda transmite ceva, fiti convinsi, apelez la ea cu scopuri bine definite.
In speranta ca m-am facut pe deplin inteles, Mtz, esti de acord cu mine ca fiecare trebuie sa ramana pe segmentul lui?
Sau daca se fac comentarii, asigurati-va, rogu-va, ca stiti despre ce vorbiti.
A filma un videoclip se departeaza mult de ceea ce se intampla la o nunta.
Sunt doar cateva cuvinte care trebuie sa va ramana intiparite: imaginatie, fantezie, abstract, nonconformism. Dar TOTUL CONTROLAT !!!
Aaa, si sa nu uit, ceea ce am facut eu nu tine neaparat si numai de tehnica, ci si de viziune si concept, un fel de amprenta a celui care creeaza.
Ideile nu mai sunt de mult originale, in toata lumea, pe orice tema, dar STILUL FACE DIFERENTA !!!
Atat am avut de spus, fara sa privesc pe nimeni de sus, nici macar o secunda.
Mtz, apreciez ca te-ai gandit sa comentezi, dar ma astept sa te convingi, tu si altii care nu sunt de acord cu stilul meu, dupa lecturarea acestui post, cum stau lucrurile cu adevarat.
Succes si imaginatie, tuturor !!!

 florinelu, on Oct 25 2007, 09:26, said:

Slowmotion,
Nu tin neaparat sa te flatez dar mie chiar imi place ceea ce ai facut. Si imi mai place faptul ca este totul facut in Vegas, adica imi dau seama de munca de migala depusa. Un exemplu ar fi chiar primele secunde, cu textul cu miscari aleatorii. De asta ai si fost intrebat daca nu ai folosit After Effects, in care se face foarte simplu treaba asta, cu "expressions". In Vegas cred ca ai folosit o multitudine de keyframes ca altceva random nu stiu exact ce ai fi putut folosi...
Florinelu, crede-ma ca nu este vorba de mult efort depus, nu la animarea unui text sau a unui imagini e nevoie de migala in Vegas. Acum nici nu stiu ce intelegem fiecare prin migala.
Mi-a intrat de foarte mult timp in rutina cum sa jonglez cu keyframe-urile, si chiar daca le fac milimetric, tinand cont de fiecare valoare in parte, le fac destul de repede, astfel incat pot incerca mai multe variante, pana sa ma opresc asupra celei mai optime.
Daca vrei sa stii care este singura munca migaloasa in Vegas (si nu numai), atunci aceea este aplicarea unei masti FRAME CU FRAME !!!
Aceea este singura munca infernala la care poate fi supus cineva, daca vrea sa realizeze ceva de exceptie si nu are alta metoda la indemana, de pilda CHROMA.
Si spre surprinderea multora, realizez in Vegas foarte multe din ceea ce altii cred ca se pot face numai in After Effects.
Bineinteles ca la un moment dat, in materie de compozitie si efecte, AE se impune, in fond este un program dedicat de compozitie, pe cand Vegas este un program dedicat de editare, nu prea se pot compara pt ca nu exista termene de comparatie, nu ai ce sa compari de fapt, sunt din clase si pe segmente diferite.
Si cu toate acestea, am placerea sa va anunt ca in Vegas poti realiza extraordinar de multe lucruri la care, de pilda Premiere, nici nu viseaza.

Edited by SlowMotion, 25 October 2007 - 10:41.


#935
florian1967

florian1967

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 12.07.2005
Si eu am intrat in tainele Vegas ului ... e uimitor are atatea posibilitati si atat de simplu de lucrat .... e extraordinat... mai ales ca am pus mana pe ceva tutoriale....
SlowMotion multumesc pentru redirectionare catre cel mai tare program de editare video.......

#936
SlowMotion

SlowMotion

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 217
  • Înscris: 25.10.2006

 florian1967, on Oct 25 2007, 13:32, said:

Si eu am intrat in tainele Vegas ului ... e uimitor are atatea posibilitati si atat de simplu de lucrat .... e extraordinat... mai ales ca am pus mana pe ceva tutoriale....
SlowMotion multumesc pentru redirectionare catre cel mai tare program de editare video.......
:thumbup:   :coolspeak:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate