Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 

Ceas, copil singur, sa poata sa sune

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
leny29

leny29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 17.06.2013
Salut,
Vreau sa-i cumpar copilului de 10 ani un smartwatch cu LTE, ideea e ca sa poata sa ma sune cand e singur.
Am nevoie de un ceas care sa
1) fie cat mai mic, max 40mm
2)aiba LTE/gsm
3) optional cat mai multe alte featear-uri e.g. oxigen in sange, cum doarme...

Cel mai important totusi este sa fie mai mic si sa aiba LTE.
Mai am nevoie sa pot sa-i pun remindere pe ceas, sa-l sincronizez cu tableta lui de acasa o data pe zi/saptamana.

Nu prea am probleme de budget, dar nu imi place sa arunc banii pe fereastra, dar e ok daca costa 500EUR si e super belea si e si mic si tine bateria o gramada, are LTE si are si o gramada de senzori de sport, pentru ca e foarte sportiv copilul meu, mare fotbalist :)
Am verificat si optiunea de LTE se poate dezactiva sa nu consume bateria si apoi  activeaza cand are nevoie.

Am cautat mult, si m-am oprit la doua ceasuri:
Samsung Galaxy watch Active 2 si Amazfit Nexo
https://www.samsung....sm-r835fsdaxsp/
https://www.amazfit.com/en/nexo.html

Amazfit mi se pare mai bulky e gros rau, imi place mai mult Active 2.

Mai exista alte optiuni? mai bune? sau comparabile?
Ce ziceti de Active 2?


Mersi
Btw nu am gasit nici un site care sa aiba filtre pe marime si cu optiuni gen 4g/lte, si am cautat mult, daca stiti vre-un site ma intereseaza

#2
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,274
  • Înscris: 06.01.2007
Aia cu sangele si oxigenul gasesti o multime, de parca asta vrem sa vedem la copiii nostri.
La ceas, iti doresc succes si sunt si eu cu ochii pe recomandari.
Eu am ceva acum, dar nu sunt 100% multumit nici cu ce am, nici cu ce am avut.
Daca nu vin recomandari mai bune, ti le zic, zic si ce probleme am cu ele.

LE: Sory, ma gandeam ca vrei cu GPS tracker, ai scris GSM, m-am gandit la GPS.

#3
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Prin China de ce nu te uiți? E copil, sigur îl va lovi. Ii iei unul cu SIM și rezolvi problema.

#4
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,274
  • Înscris: 06.01.2007
Aliexpresul a devenit o mizerie, nu mai poti da sort dupa recomandari, dupa sales, practic tu cauti ceva si-ti intoarce reclame platite.
Solutia e complicata in jungla marketingului.
Sunt milioane de tipuri de ceasuri, dar e greu de gasit cel potrivit.

Vad ca e tare la moda masuratul pulsului, a somunului. Eu cred ca e o infuzie de marketing, un fel de astra-zeneca al marketingului.
Ce naiba sa faci cu pulsul si de ce ar fi el asa de  important, mai important decat trachiungul GPS pentru un copil?
Masoara numarul de pasi, calorii.. prostii de marketing inutile.
Fami-l frate cu un tracker calumea sa stiu pe unde-mi umbla copckilul. O sa ajungem cu totii pulsoximetristi de ocazie cu prostiile astea inutile.

#5
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Pai, se pune in ele ce este mai ieftin. Eu, de exemplu, nu vreau GPS, dar vreau autonomie mare si sa vad notificarile de pe telefon. Atat.
SI gasesti in China, pe ALi.
Alegi criteriile dorite, apoi pui dupa numar comenzi. Asa stii, sau esti mai sigur ca recenziile lasate sunt reale. Nimic nu este sigur niciunde, deci nici in Romania.

#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Nu prea sunt smartwatch-uri de marca ce au si functie de telefon ( au fost cateva idei cu ani in urma dar au xazut  - vezi LG )
Se conecteaza la un telefon prin bluetooth si in general nu poti sa vorbesti de pe ele - unele accepta dar tot prin telefon.
Daca gasesti ceva - ala e si gata.

Doar chinezarii no-name gasesti care sa aiba si functie de apelare si sa poti baga sim in ele.

Cat despre functii... Doar pulsul si pedometrul sunt aproximativ corecte, restul... marketing.

Edited by eiffel, 17 March 2021 - 20:47.


#7
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,034
  • Înscris: 07.11.2006

 eiffel, on 17 martie 2021 - 20:43, said:

restul... marketing.

Adica satisfacerea ego-ului.Capitalistul profita din plin de prostia si vanitatea cumparatorilor,a majoritatii lor.Suntem inconjurati de inutilitati dar ne este foarte greu sa recunoastem acest lucru.

In legatura cu smartwach-ul,eu sunt extrem de bucuros ca am avut o copilarie linistita si fericita.

#8
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,274
  • Înscris: 06.01.2007
Ok, vad ca nu curg recomandarile, asadar am sa zic cu ce-mi fac eu treaba.
Prima data am avut o mizerie absolut inutila, o pocnitoare ce purta numele Alcatel, de la Orange. Nu stia nici cat e ceasul, in 80% din timp imi arata copilul in alt cartier, cateodata mergea bine. Avea perioade in care cadea serverul de la Alcatel care tinea trackingul cu zilele.

Apoi am trecut pe niste wonlex. Si cu ocazia asta am luat 2 bucati, crescuse si baiatul ceva mai mare si se mai departa cu bicicleta prin parc.
Alea au fost mult mai bune in ideea ca-ti faceai treaba cu ele. Puteai trimite prin SMS o comanda sa-ti trimita pozitia GPS. Dar aplicatia de pe smartfon era plina de buguri si de probleme.
Ca si telefon mergea OK, dar kineseria tot chinezerie. Primul a crapat ca nu mai avea semnal GSM decat foarte slab. Al doilea intr-o buna zi nu a mai vrut sa se aprinda deloc. Culmea, ecranul mergea, arata ca se incarca, dar nu a mai vrut butonul de ON-OFF sa mearga.
M-am folosit totusi de ele cam 1 an, dar avea probleme in localizarea GPS cand nu avea semnal GPS si mergea pe WIFI sau LBS. Cand copilul nu era in loc descoperit, puteai sa incerci si 5 minute sa dai de el. In final ti-l localiza, dar greu, greu. Insa mergea bine telefonul, se auzea clar, avea si microfon si difuzor bun.

Apoi am luat tot Wonlex KT11 in speranta ca vor fi mai bune. Si au fost mai bune. 4G, GPS mai precis, mai rapid, dar tot cu aceleasi probleme de localizare in afara cerului liber. Si asta permitea comanda prin SMS pe care ceasul o executa cand avea semnal GPS si aveai coordonatele, cu ceva intarziere insa.
Dar problema lor a fost ca se spargea ecranul repede. Am avut 3 bucati. Fata l-a purtat aproape 2 ani, baiatul le-a spart repede, a mers cu ele mult timp sparte, cu probleme la touchscreen.
Niciunul nu facea tracking GPS. Adica nu-si urmarea pozitia ci doar o fixa din cand in cand. Tracking e ceea ce face telefonul, tehnologia AGPS. Alea erau doar GPS + LBS+ WiFi. Pe WiFi, se conecta la cate un hotspot, acces point pentru care sistemul avea coordonate de la ceilalti utilizatori, dar problema era ca wifiul respectiv putea fi un hotspot de telefon care-si schimba pozitia si odata cu asta, te trezeai si tu ca copilul tau e in Drumul Taberei, desi el era in Tineretului.
Ma rog, iti arata in aplicatie ca e pozitionare prin WiFi, deci puteai face deducerea. Puteai sa deactivezi la distanta WiFi-ul ceasului si apoi iti dadea pozitia LBS sau GPS daca aveai noroc. Pozitia GPS era foarte precisa, dar mergea doar in parc bine, daca copilul nu se dadea prin tuburi sau nu era sub vreun foisor, ceva.
In fine, erau OK, dat fiind ca au costat 250 lei bucata. Nu pot zice ca nu mi-am facut treaba cu ele, dar totusi lasau mult de dorit.


OK, in toamna anului trecut am trecut pe altele mai rezistente cu gorilla glass, tot 4G, cu tot ce trebuie, inclusiv AGPS.
Se cheama 696 H1, adica astea
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/j1YVgQLUIqU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Vad ca magazinul aliexpress nu mai exista, deci nu mai pot pune link.

Astea sunt si mai bune in ceea ce priveste GPS, dar nu face tracking decat daca ceasul e utilizat. Daca e lasat idle, dupa o perioada intra intr-un regim de economisire baterie si nu mai pupi coordonate decat foarte greu. Nu-l poti trezi la distanta, decat daca suni copilul si evident, el e nevoit sa-l butoneze si sa-l trezeasca.
Deci, OK totusi, nu te lasa la greu.

Dar au semnal prost. Cateodata iti zice ca "apelatul nu poate fi contactat" desi el e deschis binemersi.
Routerul de 2.4GHz de acasa l-am dat la minim, la 10dBm putere de emisie deoarece kinezeria nu mai avea semnal deloc in casa din cauza interferentei cu routerul. Dar pana m-am prins, ce-am injurat...
Am doua din astea, sunt OK ele asa, daca ar avea semnal. Mi se pare ca la semnal merg din ce in ce mai prost. Unul dintre ele cel putin are semnal foarte slab. Toti avem 5 liniute, full, pe Orange, el are doar 2. Acasa trebuie tinut la fereastra, departe de router.
Deci.. najpa. Cu compromisuri mari.

Treaba e ca niciun producator major nu face asa ceva. As vrea un Samsung, dar nu exista. Am studiat mizeriile astea de fitnezz si zport, pulsoximetre, ma gandeam ca-s eu prost si au GPS si poti face tracking. Nu nene, nu se poate. Poti doar sa pulsoximetrezi, sa faci ciclism de performanta, sa de dai cu skiul, are aplicatie si de curling, practic toate sporturile pamantului. Dar nu poti face tracking GPS, pe unele nici sa suni.
Joanghine inutile. Bijuterii pentru barbati sa aiba ceva la mana sa masoare cand isi misca mana energic in fata ecranului 4K.

M-am uitat si pe Apple, alea ar avea ceva, dar costa cat un logan ca trebuie sa treci si cu prajitorul de paine in ecosistemul lor daca vrei familie unita pe maps.


Apropo, ultimile chinezerii au android 9, poti instala orice pe el, ca pe orice smartfon. Teoretic. Practic nu prea, deoarece e ecranul extrem de mic si unele aplicatii nu pot fi instalate din motiv ca nu poti da un "accept", un "OK" in ecranele de instalare.
Watsap merge, inclusiv cu video call si merge chiar excelent. Sunt bune pocnitorile ca si procesor, sunt destul de rapide, dar au mari buguri cu trackingul si probleme cu semnalul.

A luat si un coleg doua bucati, dar au venit diferite fata de ale mele. Nu au android 9 ci un feik de android, usor schimbat, cu un nume ciudat de sistem de ooperare. Nu credeam ca e posibil, la fata arata la fel.
Dar acel android fake nu a putut fi convins sa foloseasca google play, deci merge cu ce are pe el.
Merge position sharing din contul Google. Si cu Google Family link poti chiar sa dai "update position", care, chiar merge. Dar tre sa fie ceasul treaz, adica copilul sa-l butoneze.
Are si o paplicatie proprie de track, care e legat de ceas prin IMEI, deci poate fi urmarit chiar daca-i schimbi cartela SIM. Dar e o aplicatie saracacioasa si fara feedback, nu prea poti controla nimic.


Ultimile doua ceasuri au autonomie baterie 3 zile, deci OK.

Daca te ajuta cu ceva, ma bucur. Daca nu, si eu sunt in cautare de recomandari. Nu sunt deplin multumit de aceste ceasuri. Cel putin asta care incepe sa nu mai aiba semnal tre sa-l schimb cat de curand deoarece nu mai e reliable.
Chiar si kinezerie as lua. Dar una testata. Smartfoane mici de 3"-4" nu se mai fac. Dar se fac 1 milion de 6-7-8 inci. Trebuie luate la traforaj sa-l poata purta copilul in buzunar.

Din tot ce am avut, as recomanda Wonlex KT11 daca nu-l sparge. Asta ultimul, desi e net mai rapid si mai bun ca si track, nu e de incredere, are probleme hardware si kinezul iti trimite ce versiune de soft vrea el. Daca ai noroc iei android 9, daca nu, o clona android cu tastatura virtuala mai mare decat ecranul ceasului, nu poti face nimic pe el in afara de aplicatiile cu care vine.


So... de vreo 4-5 ani ma chinui cu mizerii de-astea pline de compromisuri. Si mai dau cate un refresh la Samsung in speranta ca se gandesc imbecilii sa produca si un rahat de ceas pentru copii, nu numai bijuterii pentru barbati epilati.

#9
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,039
  • Înscris: 08.08.2018
Active 2 pare a fi ok. Desi am mari dubii ca ar avea 60 ore autonomie...

#10
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,274
  • Înscris: 06.01.2007
Oricum, doua zile tin fara probleme, atat Kt11 cat si 999-ul asta. Cu observatia ca daca are semnal slab, consuma mai mult.

De fapt in afara de mizeria de la Alcatel care valora 0 lei si tinea bateria 4 ore, restul nu au avut probleme cu bateria, au tinut decent de mult, 2-3, poate si 4 zile in anumite momente. Se puteau seta ca noaptea sa stea inchise si sa se deschida dimineata.
Au bateriile foarte mari, mai mult de jumate din volumul ceasului sunt baterie.

Edited by maccip, 17 March 2021 - 22:42.


#11
leny29

leny29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 17.06.2013

 maccip, on 17 martie 2021 - 21:29, said:

Ok, vad ca nu curg recomandarile, asadar am sa zic cu ce-mi fac eu treaba.
...
Multumesc frumos,

Active 2 l-ai incercat? sau ai auzit de la altcineva?

#12
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,274
  • Înscris: 06.01.2007
Nu ca nu-i ce trebuie pentru mine. ti-am zis, eu nu sunt cu pulsoxigenometria infantila.

#13
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,034
  • Înscris: 07.11.2006

 maccip, on 17 martie 2021 - 21:29, said:


Se cheama 696 H1, adica astea
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/j1YVgQLUIqU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Vad ca magazinul aliexpress nu mai exista, deci nu mai pot pune link.

Despre astea zici?
https://www.aliexpre..._20210317225258

#14
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005

 adisz, on 17 martie 2021 - 20:54, said:

Capitalistul profita ...
In legatura cu smartwach-ul,eu sunt extrem de bucuros ca am avut o copilarie linistita si fericita.
Și eu, dar tot îmi ploua în gură cînd mă uitam la capitolul de jucării din revista aia capitalistă a lui Neckermann...

#15
leny29

leny29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 17.06.2013
Am inceput sa caut magazine online de la care sa cumpar Active 2 4G 40mm.

Niste interbari de ordin practic:
1) exista o versiune mai veche de Active 2? adica sunt mai multe versiuni de Active 2 4g 40mm? presupun ca nu, eu nu am vazut sa fie. Mai existau unele modele e.g. de telefoane care dupa 2-3 ani isi pastrau numele modeului dar numarul modelului era altul si hardewarul imbunatatit
2) trebuie sa-i cumpar si protectie de ecran?
3) bratari, o sa incep cu cea de baza
4) ar putea sa faca o poza cu telefonul? parca nu am vazut sa aiba camera
5) ar merge functia de care vorbea maccip mai sus care e folositoare cand vrei sa-ti gasesti copilul, adica sa-l localizezi prin GPS
6) s-ar putea sa-l cumpar din alta tara e.g. Germania, poate sa fie blocat pe o retea anume sau o tara? cum erau pe vremuri unele telefoane?

Va multumesc frumos

#16
leny29

leny29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 17.06.2013

 leny29, on 19 martie 2021 - 16:20, said:

Am inceput sa caut magazine online de la care sa cumpar Active 2 4G 40mm.

Niste interbari de ordin practic:
1) exista o versiune mai veche de Active 2? adica sunt mai multe versiuni de Active 2 4g 40mm? presupun ca nu, eu nu am vazut sa fie. Mai existau unele modele e.g. de telefoane care dupa 2-3 ani isi pastrau numele modeului dar numarul modelului era altul si hardewarul imbunatatit
2) trebuie sa-i cumpar si protectie de ecran?
3) bratari, o sa incep cu cea de baza
4) ar putea sa faca o poza cu telefonul? parca nu am vazut sa aiba camera
5) ar merge functia de care vorbea maccip mai sus care e folositoare cand vrei sa-ti gasesti copilul, adica sa-l localizezi prin GPS
6) s-ar putea sa-l cumpar din alta tara e.g. Germania, poate sa fie blocat pe o retea anume sau o tara? cum erau pe vremuri unele telefoane?

Va multumesc frumos

Am cumparat ceasul,
Raspund aici intrebarilor de mai sus, poate intereaseaza si pe alti forumisti:
1) nu, e doar o versiune
2) am cumparat versiunea explorer care vine cu un mic film de plastic de protectie pe care l-am lipit deja, pare sa fie ok
3) bratara cu care vine e placuta, dar poate o sa-i cumpar alta elastica dintr-o singura bugata, ca se mai chinuie uneori sa-si puna ceasul
4) nu poate sa faca poza cu ceasul, dar suprinzator a gasit el youtube si poate sa se uite la un video, bine ecranul e minuscule, nu vezi mai nimic dar e interesant ca se poate.. nu ma asteptam
5) nu am verificat inca functia asta, presupun ca ar merge cu finmyphone de la Samsung, sunt curios daca imi da ultima locatie inainte sa dezactivezi GPS-ul din ceas e.g. daca vrea sa economiseasca bateria
6) nu a fost nici o problema, din potriva la prima sincronizare cu telefonul meu a trecut pe limba telefonului

Daca are cineva vre-o intrebare, cu placere va raspund, cum m-au ajutat altii, as putea sa ajut si eu.

#17
varu_alin

varu_alin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 01.02.2009
Copilul meu doreste un ipod (mai vechi) iar au ma gandeam sa ii cumpar un smartwatch care sa aiba si player audio de sine statator. Exista vreun model?

#18
leny29

leny29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 17.06.2013

View Postvaru_alin, on 15 aprilie 2021 - 07:39, said:

Copilul meu doreste un ipod (mai vechi) iar au ma gandeam sa ii cumpar un smartwatch care sa aiba si player audio de sine statator. Exista vreun model?

Vad ca nu a raspuns nimeni.
Smartwatch-ul pe care il are baiatul meu are un player standlone, acum invat cum sa transfer fisiere mp3 pe el, sunt 99% ca merge.
Presupun ca mai toate smartwatchurile au mp3-player. Numai ca la smartwatch o sa-l asculte la ceas, sau presupun ca poti sa-l conectezi la o casca bluetooth, dar in cazul asta bateria nu cred ca tine prea mult. Acum chiar asta incerc si eu, daca merge cu smartwatchul atunci nu-i cumpar un player mp3 separat.

Daca pot sa-mi permit un sfat, eu as zice ca daca nu ai nevoie de toate functiile de smartwatch cum ar fi tracker de activitati sportive, calendar, puls cardiac, sau in cazul meu si mai important e ca smartewatchul are si functie LTE/4G adica poate sa sune de pe el, e independent de telefon, deci daca nu ai nevoie de toate functiile astea atunci smartwatchul e overkill, adica poti sa cumperi ceva mai dedicat. Acum mai toti asculta muzica de pe spotify/iTunes. Eu nu prea ma pricep la partea asta, dar deocamdata incerc cu mp3-uri puse pe smartwatch. Smartwatchul baiatului Active 2, are aplicatie de spotify, dar pe aia probabil ca o sa folosesc daca nu imi iese pasenta cu mp3-urile locale.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate